Howa 1500 SA 223Rem + osada Oryx - czy ktoś używa?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Howa 1500 SA 223Rem + osada Oryx - czy ktoś używa?

Post autor: tomkoziol »

Czołem Koledzy.
Planuję zakupić osadę MDT Oryx do swojej Howy 1500 SA 223Rem.
Czy ktoś używa takiego kompletu /ew. w innym kalibrze SA/ i mógłby się podzielić spostrzeżeniami?
Na zagranicznych forach i YouTube wszyscy bardzo chwalą kombinację Howa+Oryx, szczególnie w wersji 223Rem i 6,5 Creedmoor.
Czy wszystko pasuje do siebie tak "bezproblemowo" jak to opisują?
Jakie magazynki w systemie AICS najlepiej pasują?
Wg MDT do Howy powinno się stosować ich magazynki polimerowe ale są przecież dostępne innych firm.
Znalazłem informację o tym, że magazynki MDT sprawiają problemy bo co prawda można do nich stosować naboje o ponadnormatywnej długości /do 2,550"/ale po maksymalnym cofnięciu zamka nie zawsze "zabiera" on kolejny nabój /brakuje ok 2-3mm/.
Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i uwagi bo osada trochę kosztuje i lepiej dopytać przed zakupem.
Pozdrawiam, Tomek
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Re: Howa 1500 SA 223Rem + osada Oryx - czy ktoś używa?

Post autor: wierzba »

Cześć,
Mam, używam, w .223 - tylko że nie rozwieję Twoich wątpliwości, do tej pory wrzucałem pojedynczo kulki do komory, ani razu nie użyłem magazynka i rozważałem zakup jakiegoś adaptera single shot follower
Sama osada jest OK, trzeba tylko pamiętać o dociągnięciu systemu do osady, coś koło 7 nm.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Re: Howa 1500 SA 223Rem + osada Oryx - czy ktoś używa?

Post autor: tomkoziol »

Bardzo dziękuję za informację.
Czy moment dokręcenia śrub jest podany w instrukcji osady?
Śruby do skręcenia osady z systemem powinny być w komplecie z osadą - takie informacje znalazłem.
Czy coś jest jeszcze w fabrycznym komplecie z osadą?
Dołączam link do filmu na YouTube gdzie dokładnie widać o co chodzi z tym magazynkiem.
Tam co prawda inna osada MDT ale to podobno powszechny problem z tymi magazynkami w 223, nie tylko w przypadku Howy.
https://www.youtube.com/watch?v=MevqZJHAn84
Za to sposób rozwiązania w filmie wydaje mi się niewłaściwy. To dopasowanie magazynków do konkretnej broni a chyba nie po to wprowadzono standard AICS. Po rozebraniu mojej Howy wychodzi na to, że wystarczy zeszlifować o te 2-3mm zaczep blokady zamka aby zamek mógł się cofnąć bardziej. Jak będę miał osadę i magazynek to poeksperymentuję.
Pozdrawiam, Tomek
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Re: Howa 1500 SA 223Rem + osada Oryx - czy ktoś używa?

Post autor: wierzba »

Informacje o momencie znalazłem w materiałach MDT, kupiłem komplet w Astroclassic, już zmontowany, bez papierów i opakowań. Czy z osadą są śruby, nie wiem, nie wiem czy dostałem śruby które były z systemem czy z osadą (jeśli z są z samym żelazem).
Magazynki w standardzie AICS do kalibru .223 wyglądają komicznie, na strzelnicy wszyscy uważają że mam jakąś armatę. Najchętniej zastąpiłbym to zaślepką, licującą z osadą i podajnikiem SSF.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
koks
Posty: 279
Rejestracja: niedziela, 31 sierpnia 2014, 20:51
Lokalizacja: Śląsk

Re: Howa 1500 SA 223Rem + osada Oryx - czy ktoś używa?

Post autor: koks »

W komplecie z osadą są śruby, moment dokrecenia podany jest w instrukcji. Kupiłem jakiś tani magazynek do 223 , pasuje, jednak nie korzystam z niego :) ale nie pamiętam firmy, sprawdzę później chyba że potrafisz rozpoznać model z filmu
https://youtube.com/watch?v=vG9heGutmzg&feature=shares
osadę mam pod system Rem 700.
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Re: Howa 1500 SA 223Rem + osada Oryx - czy ktoś używa?

Post autor: tomkoziol »

Fajnie, że można dostać konkretne informacje od użytkowników tej osady.
Też będę brał z Astroclassic bo do sklepu w Tarnobrzegu mam niecałe 30 km.
Magazynek możne i wygląda dziwnie ale cały system Howa 1500 SA dla 223Rem jest trochę dziwny.
Dźwignia blokady zamka zatrzymuje go jakieś 15mm wcześniej niż przy 308Win,
w wersji "podstawowej" w pudełku magazynka metalowa przegroda dopasowująca pudełko do krótszego naboju.
Do tego MDT robi plastikowe magazynki do 223 tylko w wersji 10-nabojowej ale w dobie drukarek 3D nie powinno być problemów z dostaniem odpowiedniej zaślepki do osady.
Jak widać, w Rem700 chyba nie ma takiego problemu z magazynkami. Na filmie ten magazynek to właśnie plastikowy MDT.
Zawsze to dobrze wiedzieć na co zwracać uwagę oglądając sprzęt w sklepie.
Pozdrawiam, Tomek
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Re: Howa 1500 SA 223Rem + osada Oryx - czy ktoś używa?

Post autor: wierzba »

Sprawdziłem u siebie jak wygląda sprawa z magazynkiem i niestety jest jak na filmie wrzuconym przez Tomka, zamkowi faktycznie brakuje 2-3 mm ruchu wstecz żeby pobrać nabój z magazynka. Kupiłem komplet z Astroclassic: Howa 1500SA, Oryx i magazynek MDT, koszmarne koromysło do .223, jeszcze trzeba się naszarpać żeby w gniazdo go dobrze włożyć i coś tu nie działa.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Howa 1500 SA 223Rem + osada Oryx - czy ktoś używa?

Post autor: rethempthoor »

A probował ktoś z Was metalowych magazynków? Zazwyczaj chodzą o niebo lepiej. Dodatkowo można spróbować zrobić jakiś mały wkład z tyłu magazynka tak, żeby naboje były o te 3 mm bardziej z przodu. Wsunąć do magazynka, podszlifować podajnik żeby nie zawadzał. Coś na wzór magazynków 6br
Dawid
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Re: Howa 1500 SA 223Rem + osada Oryx - czy ktoś używa?

Post autor: tomkoziol »

Na tym filmie z YouTube widać, że w metalowych MDT jest taki sam problem - wewnątrz metalowego pudełka też jest plastikowa wkładka.
Autor proponuje rozwiązanie właśnie poprzez wklejenie kawałka plastiku aby naboje przesunąć do przodu.
Tyle że to właśnie dopasowanie magazynków do broni i cała idea wymiennych magazynków AICS bierze w łeb.
Jak weźmiesz nowy magazynek to znowu będzie ten sam problem.
Dlatego wg mnie lepszym rozwiązaniem w przypadku systemu Howa 1500 SA byłoby podpiłowanie zaczepu blokady zamka i umożliwienie mu cofniecie się o te dodatkowe 2-3mm. Przecież i tak ten sam system w przypadku kalibru np. 308Win pozwala na cofnięcie zamka o ok. 15mm dalej niż dla 223Rem. A jak coś się popsuje to do wymiany tylko kawałek blaszki grubości ok. 0,8 mm. Za to każdy nowy magazynek powinien działać bez problemu.
Pozdrawiam, Tomek
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Re: Howa 1500 SA 223Rem + osada Oryx - czy ktoś używa?

Post autor: wierzba »

Problem znany i rozwiązanie opisane:
https://support.mdttac.com/hc/en-us/art ... ne-Intake-
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Re: Howa 1500 SA 223Rem + osada Oryx - czy ktoś używa?

Post autor: tomkoziol »

No i wszystko jasne.
10 minut roboty i problem znika na zawsze a przy ew. powrocie do starej osady też nic złego się nie dzieje.
Szkoda że tego linku nie ma bezpośrednio na stronie MDT z osadami Oryx.
Skoro o problemie wiadomo od lat a rozwiązanie jest proste i możliwe do realizacji przez choć trochę obeznanego z narzędziami użytkownika to czemu tego nie upowszechnić?
Chyba, że firma dba o zajęcie dla rusznikarzy...
Pozdrawiam, Tomek
ODPOWIEDZ