Waga elektroniczna do prochu

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Waga elektroniczna do prochu

Post autor: Jacek Soplica »

Witam wszystkich !
Tak jak w temacie, proszę szanownych forumowiczów o opinie na temat wag elektronicznych/cyfrowych, chciałbym się przestawić na taką i interesujące mnie sprawy to czego szukać na co zwrócić uwagę a może ktoś ma własne doświadczenia i może się tu podzielić. Interesuje mnie powtarzalność, dokładność no i cena. Wiem, że tanie wagi a dziś jest ich mnóstwo nie są wiele warte bo już u kolegi widziałem naocznie taką, jednak wiem, że coraz większa rzesza elaborantów korzysta z wag elektronicznych.
Z góry dziękuję za podpowiedzi.
Jacek Soplica
hornady762
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 14 maja 2022, 20:24

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: hornady762 »

Witam!

Podłączę się do tematu...co powiecie o wadze Hornady G3-1500 #050104? Jak z powtarzalnością, czy są różnice przy ważeniu na początku i po "rozgrzaniu" tak 15-20 min od startu?

Użytkuję wagę budżetową kupioną za ok. 15 zł 7 lat temu (coś takiego) https://allegro.pl/oferta/waga-jubilers ... 0791522249?
bi_s=ads&bi_m=showitem:active&bi_c=ODMzYjc2NjItMTJkMi00Njk5LWE4NmQtNjAxODc2OTYxMjE0AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=a7ca6dbc-c943-4a8c-8b99-20f6074d6f4e oraz rok temu zakupiłem taką https://allegro.pl/oferta/waga-jubilers ... 4f69ac7020 . Ta druga jest zdecydowanie szybsza, lecz obie mają problem z dokładnością po "rozgrzaniu" +/-0,10 do +/-0,30 graina. Gubią tarę, lub po prostu widać jak dziesiąte przeskakują, choć nic na nich nie ma.

Elaboruję na potrzeby polowań i tarcza do 300m.
105dariusz
Posty: 235
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: 105dariusz »

mam taniego chinczyka ale 0.001g i zasilana z usb (lub bateryjki) i za tę kase jest ok. ciepła zimna to naładowanie baterii dlatego zrezygnowałem z hornady g3 i lezy w szafie.jednak godziny lecą jak sie waży proszek i bateryjek ubywa.
hornady762
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 14 maja 2022, 20:24

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: hornady762 »

105dariusz
Posty: 235
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: 105dariusz »

ten tańszy. moze szału nie robi w porównaniu z sprzetem za kilka tysi ale do takich celów jak pisałes powinien wystarczyc a przynajmniej mi wystarcza na razie.jedynie co musze zrobic to jakoś dociążyć lub przykleić do czegoś bo jest bardzo lekka ta waga.ja sie nie zastanawiam czy trzyma 0 tylko co jakis czas prewencyjnie klikam tare lub sama sie taruje po restarcie ( usypia sie jak nic nie robi po kilku minutach)
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: Jacek Soplica »

Dziękuję za sugestie. Krótko powiem moja szalkowa była bardziej powtarzalna 99,99% zaufania, 100 % to nawet nie wiem czy sobie ufam :) . Te przedstawiane to mają powtarzalność w poważaniu, jedną z nich nawet kupiłem dawno temu i co kilka razy na wyświetlaczu nie ma zera zera tylko jakieś bzdury i jak wierzyć w to co waży? widziałem też takie za 2-3 stówy i to samo. Nie twierdzę, że te wagi w pewnym stopniu nie są dobre, bo są, są tanie, ważą też i nie wszyscy jak ja chcą mieć wagę perfekcyjną i ważyć co do ziarenka. Napisałem na początku, że szukam czegoś powtarzalnego, waga nie ma mi służyć po to żebym ja musiał główkować czy ona akurat ma kaprys i pokazuje właściwie lub akurat ma kaprys i robi mnie w h..... . Chcę kupić jedną a nie mieć na stole pięć i jak zważę na jednej to sprawdzę na drugiej a jak będzie różnica to może i na kolejnej bo nie wiadomo która robi mnie w konia i zmarnuję czas na kontrolowanie wolę w tym czasie zrobić coś innego. Miałem wcześniej 3 szalkowe RCBS (nie jednocześnie :) nie kontrolowałem ich) i po drobnych modyfikacjach były bardzo dokładne ale oczy mnie bolą od tego wpatrywania się a poza tym marzy mi się aby pokombinować i z wagi uczynić kombajn do samoczynnego nasypywania. Może za pierwszym razem niezbyt jasno określiłem czego szukam. Marzy mi się taki mały kombajnik oo : https://www.youtube.com/watch?v=1BODqGH ... x=146&t=8s no chyba, że mnie mocno weźmie to może nawet taki : https://www.youtube.com/watch?v=L6s8scD ... &index=148
Jacek Soplica
Lukas1214
Posty: 111
Rejestracja: czwartek, 08 września 2016, 15:53

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: Lukas1214 »

Jeżeli chodzi o elektroniczne wagi ale nie "kombajny" jak z twoich linków to polecam GemPro300 lub 250. Mam tą pierwszą i jest bardzo powtarzalna.
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: Jacek Soplica »

Widziałem obie wagi w akcji i jestem pod wrażeniem ich powtarzalności tylko nie wiem gdzie to kupić :) Poza tym czy waga gempro ma port RS232 ? jeśli nie ma to już opcja kombajnu będzie niedostępna.
Jacek Soplica
Lukas1214
Posty: 111
Rejestracja: czwartek, 08 września 2016, 15:53

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: Lukas1214 »

Ja swoją gempro 300 kupiłem we Francji :) niestety nie ma portu rs232.
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: jkp44jkp »

Prosze sie nie sugerowac cudzymi opiniami na temat chinczykow , czy to dobrymi czy to zlymi.

Chinczyk do chinczyka nie podobny i tam jakoscia moze sie roznic waga od wagi od tego samego "producenta", z tego samego zamowienia a co dopiero mowic o niby tych samych wagach ( aka to samo zdjecie uzyte w opisie ).

MOzna miec szczescie i kupic za 100 pln swietna wage ale rowniez mozna kupic 20 i nie znalezc zadnej ktora bedzie trzymac pomiary .

Ja uzywam Stainberg 200a i jak na budzetowa wage jest ok, waga czasem plywa o 0.015 gn, ale to jest do zaakceptowania jak dla mnie.
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: Jacek Soplica »

Nie wiedziałem, że Stainberg 200 a waży z dokładnością do 0.001 graina .
No cóż myślałem, że temat będzie "bardziej gorący" :) i będę miał dużo więcej opinii, w rękach koleżanek i kolegów którzy elaborują amunicję jest sporo wag elektronicznych no ale nie wszyscy mają czas tu zajrzeć i podzielić się opiniami bo akurat naważają :D tę idealną naważkę :D . W każdym razie dziękuję za pomoc, podjąłem już decyzję, że będzie to RADWAG PS 210.R2 , nie jest taka precyzyjna, wyświetla tylko dwa zera po przecinku w grainach ale dla mnie w zupełności wystarczy ma port RS i kilka innych złączek i zobaczymy co z tego wyjdzie.
Pozdrawiam, O:)
Jacek Soplica
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: matthius »

Też ostatnio patrzę na Radwag.
Chętnie poczytam Twoją recenzję tej wagi, jak ją już dostaniesz i zaczniesz używać.
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: cnnhead »

jkp44jkp pisze: piątek, 15 lipca 2022, 19:48 Ja uzywam Stainberg 200a i jak na budzetowa wage jest ok, waga czasem plywa o 0.015 gn, ale to jest do zaakceptowania jak dla mnie.
0,015gn to 0,001g. Tyle wg producenta wynosi powtarzalność tej wagi. Wszystko w normie.
Jacek Soplica pisze: sobota, 16 lipca 2022, 15:42 Nie wiedziałem, że Stainberg 200 a waży z dokładnością do 0.001 graina .
W sumie nikt niczego takiego nie sugerował. To że waga Steinberg 200A ma rozdzielczość do trzech miejsc po przecinku, to nie znaczy, że ma taką powtarzalność :)
Jacek Soplica pisze: sobota, 16 lipca 2022, 15:42 ...będzie to RADWAG PS 210.R2 , nie jest taka precyzyjna, wyświetla tylko dwa zera po przecinku w grainach a
Wg danych producenta ta waga jest porównywalna precyzją pomiarową do Steinberga 200A, a ma jedynie mniejszą rozdzielczość wyświetlania wyniku w granach.

Na marginesie, ja używam Ohaus PA213C i jestem bardzo zadowolony. A produkuję np. 32S&W, czyli naważka typu 1,4gr.
Ze strzeleckim pozdrowieniem, Marcin
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: Jacek Soplica »

Hej :)
1,4 gr ??? do czego ta amo? może chodzi o 1.4 grama czyli 1.4 g ? bo 1,4 gr czyli graina to tyle chyba nawet spłonka ma. No ale waga dotarła dziś do mnie to może jutro zważę kilka spłonek.
Pozdrawiam,
Jacek Soplica
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: wierzba »

Z ciekawości spojrzałem na tego Stainberga 200A, rozdzielczość to on ma 1 mg ale to nie znaczy że waży z taką dokładnością.
Producent deklaruje że minimalna naważka to 0.005g więc dokładności spodziewałbym się w zakresie +/- 5mg, co jest standardem w klasie III, chociaż większość używanych w tej klasie tensometrów pracuje w zakresie +/- 3 mg, co i tak naprawdę wystarczy do naszych zastosowań.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: cnnhead »

Jacek Soplica pisze: czwartek, 21 lipca 2022, 18:15 Hej :)
1,4 gr ??? do czego ta amo? może chodzi o 1.4 grama czyli 1.4 g ? bo 1,4 gr czyli graina to tyle chyba nawet spłonka ma. No ale waga dotarła dziś do mnie to może jutro zważę kilka spłonek.
1,4gr (0,09g) to na przykład naważka VV N310 do naboju .32 S&W LWC. Spłonka SP ma masę ok. 3,3gr (o ile dobrze pamiętam, nie chce mi się ich teraz wyciągać 8-))

Miłego używania wagi, na pewno będzie fajna :halo-
Ze strzeleckim pozdrowieniem, Marcin
cywil19
Posty: 27
Rejestracja: czwartek, 21 maja 2020, 15:55

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: cywil19 »

suche fakty techniczne - powtarzalnosc +/- 10d (d - dzialka , czyli w tym przypadku 1mg) i jako potwierdzenie tegoz faktu - klasyfikacja wagi w klasie III (niestety)
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: cnnhead »

Zgaduję, że przytaczasz parametry wagi Steinberg 200A. Zwróć uwagę na niespójność informacji między danymi podawanymi po polsku, a tymi dostępnymi w innych językach. W angielskiej wersji dokumentacji (ale również włoskiej czy hiszpańskiej) powtarzalność skacze do 1d :twisted:. Ciężko mi uwierzyć w inną wersję na polski rynek, raczej w błąd w dokumentacji.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 25 lipca 2022, 11:09 przez cnnhead, łącznie zmieniany 1 raz.
Ze strzeleckim pozdrowieniem, Marcin
cywil19
Posty: 27
Rejestracja: czwartek, 21 maja 2020, 15:55

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: cywil19 »

Az sie pokusilem i popatrzylem na inne jezyki. Faktycznie sa roznice. Niestety, w zaleznosci od uzytego jezyka (czyli rynku docelowego ?), zmieniaja sie zarowno podawane parametry (czasem niektorych poprostu brak) oraz ich wartosci - jak kluczowa tu powtarzalnosc.
Skoro dziala dobrze - to najwazniejsze... :) niech sluzy jak najlepiej :)
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: jkp44jkp »

NIe wiem jaka dokladnosc jest w rzeczywistosci ale wiem ze waga odnotowywuje kazde sredniej wielkosci ziarno prochu rs52.

Jak za ok 800 pln jest dobrze.
Kama_vr6
Posty: 9
Rejestracja: wtorek, 16 marca 2021, 15:10

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: Kama_vr6 »

Który to dokładnie model za 800 zł? :-k
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: jkp44jkp »

LW 200 A
Hermann
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 16 grudnia 2019, 19:46
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: Hermann »

Lukas1214 pisze: sobota, 09 lipca 2022, 19:27 Jeżeli chodzi o elektroniczne wagi ale nie "kombajny" jak z twoich linków to polecam GemPro300 lub 250. Mam tą pierwszą i jest bardzo powtarzalna.
Mam wagę GemPro 250, zauważyłem że ma ona problem z dowarzaniem, mianowicie dosypując powoli proch triklerem ucieka jej zero. Jeśli zdejmuję szalkę i ponownie ją stawiam działa prawidłowo. Poza tym pomiar dokonywany jest z dokładnością +/- 0,02 gr.
Lukas1214
Posty: 111
Rejestracja: czwartek, 08 września 2016, 15:53

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: Lukas1214 »

Hermann pisze: niedziela, 24 lipca 2022, 16:45
Mam wagę GemPro 250, zauważyłem że ma ona problem z dowarzaniem, mianowicie dosypując powoli proch triklerem ucieka jej zero. Jeśli zdejmuję szalkę i ponownie ją stawiam działa prawidłowo. Poza tym pomiar dokonywany jest z dokładnością +/- 0,02 gr.
Moja też ma problem jak pomału dosypuje przy końcówc , np brakuje 0,2 greina i pomalutku super, czekam i dosypuje. Dlatego nauczyłem się jest. Z dozownika objętościowego sypie jakieś 0,5-0,7 greina mniej, wsypuję na szalka a następnie na wadze dosypuje tricklerem, ale nie powoduje, że waga zatrzyma się przed osiągnięciem wymaganej wagi. Im bliżej oczywiście dosypuje wolniej. W zasadzie jak sprawdzam na szalkowej co ileśtam razy to nawazka zmierzona w ten sposób na elektronicznej jest praktycznie identyczna za każdym razem. Ważę tak od 1,5 do 41 greinów. Natomiast jak już zero ucieknie to po prostu żeruje, wsypuję poprzednio zważona nawazke i sprawdzam czy jest taka jak chciałem i lecę dalej.


Poza tym błąd pomiarowy 0,02 greina odpowiada 0,0012 grama - dla mnie wystarczający, nawet przy składaniu 0,32 WC :)
hornady762
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 14 maja 2022, 20:24

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: hornady762 »

Znalazłem taki test wag na facebooku, ale nie potrafię wkleić bezpośredniego linku (może powodem jest to, że sam nie mam FB), ale znajdziecie na tablicy. Może się komuś przyda.
https://www.facebook.com/CustomGunsPolska/
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: matthius »

Bezpośredni link do artykułu otrzymasz, jeśli najedziesz kursorem na znacznik czasowy (jest obok małej ikonki globusa).

https://www.facebook.com/CustomGunsPols ... DuHwpjViWl
Hermann
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 16 grudnia 2019, 19:46
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: Hermann »

Cześć, pierwsza waga GemPro już za mną teraz czas na docelową. Znalazłem taką wagę analityczną
https://sklep.radwag.com/p/waga-anality ... plus/3845/
Czy ktoś może mi podpowiedzieć czy to jest dobry wybór do precyzyjnej elaboracji, lub wskazać polecić inną ?
Czy zakres wagowy do 62g jest wystarczający ?
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: Jacek Soplica »

Mam Radwag PS 210.R2, waży doskonale i dokładność do 0.01 gr nic więcej nie trzeba, zbyt wysoka dokładność nie wiem czy będzie pomagać. Jedyna wada tej wagi to trzeba się nauczyć ważyć na niej :), miałem stworzyć z niej kombajn do ważenia jednak zabrakło mi zdolności. Ma interfejs i nawet ma opcję wifi i można to spokojnie sprzęgnąć z kompem czy telefonem, jednak do sypania trzeba stworzyć program no i jakieś urządzenie do sypania, Urządzenie do sypania to sprawa bardzo prosta jednak już oprogramowanie tylko dla wtajemniczonych, ja się poddałem i sypię tradycyjnie.
Wracając do tematu ta waga na pewno da radę jednak jakbym miał dać 4 tysie to już bym dołożył do pełnego zestawu do sypania, ale każdy robi według siebie.
Jacek Soplica
Hermann
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 16 grudnia 2019, 19:46
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: Hermann »

Jacek Soplica pisze: środa, 25 stycznia 2023, 16:52 Mam Radwag PS 210.R2, waży doskonale i dokładność do 0.01 gr nic więcej nie trzeba
Czy ta waga może ważyć w grainach ?
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: Jacek Soplica »

Tak, waży między innymi w grainach, z dokładnością do 0.01 gr.
Jacek Soplica
style7
Posty: 23
Rejestracja: sobota, 30 listopada 2019, 20:40

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: style7 »

Jest sens wydawania majątku (w myśl poglądu płać raz, płacz raz) na wagę w klasie I z dokładnością d=0,0001 g, strzelanie w naszych warunkach strzelnicowych czyli tak 1500 m (oczywiście w perspektywie), czy wymieniony tu Radwag z dokładnością d=0,001 g będzie wystarczający?
Jacek Soplica
Posty: 170
Rejestracja: czwartek, 14 lipca 2011, 22:41
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Waga elektroniczna do prochu

Post autor: Jacek Soplica »

Ja nie strzelam długodystansowo i moja wiedza elaboracyjna jest na średnim poziomie jednak kiedyś gdy nie było wag które ważyły z dokładnością do 0.0001g były wagi mniej dokładne w grainach dokładność to była 0.1 graina i to wystarczyło do strzelań długodystansowych, myślę że waga która ma dokładność do 0.01 graina da radę wszędzie i większa dokładność nie jest potrzebna, najważniejsza we wszystkich wagach jest powtarzalność i to powinno być jedyne kryterium wag do elaboracji. Jeśli waga jest powtarzalna to raz wypracowana i przetestowana naważka jest zawsze tą samą wypracowaną i przetestowaną naważką a niestety bardzo wiele wag i tanich i tych droższych nie zawsze tak samo ważą i wtedy już nie jest ta wypracowana naważka. Dawno temu był na forum temat wag szalkowych i ich powtarzalności. Wagi mechaniczne potrafią być dokładniejsze od wag elektronicznych jednak aby nie trzeba było czekać 10 minut lub pół godziny aż czuła waga przestanie się bujać wymyślono jest stabilizację magnesami jednak im szybciej waga się stabilizuje tym jest mniej czuła. W strzelaniu długodystansowym jest wiele innych czynników decydujących o wybitnym skupieniu naważki przynajmniej tak twierdzą moi koledzy którzy skutecznie strzelają bardzo daleko.
Wczoraj akurat byłem z kolegą na strzelnicy przystrzelać broń bo wyrzeźbił sobie nowy montaż do lunety na własnoręcznie robioną szynę pikantiny do lunety i do celownika noktowizyjnego. Odległość 100 m, karabin mannlicher CL , na pudełku napisane "dzik w przebiegu" pytam kolegi o co chodzi, a on mówi że to naważki sypane z dozownika wzorowanego na hornady a wykonanego przez tego właśnie kolegę, kaliber 308 win, pocisk Hornady RN 180 gr, czyli taka pestka na pewno nikt by tego nie wziął do dalekiego strzelania, skupienie kula w kulę lub wszystkie styczne, wielu tu na tym forum otwarli by usta z niedowierzania bo pewno o takim skupieniu na 100 m mogą pomarzyć. Ja poluję z Lapua mega 185 grain i nawet dokładnie ważąc nie dam rady uzyskać takiego skupienia. Nie z tego pocisku. Kolega waży normalnie na wadze RCBS 5-0-5 troszeczkę podrasowanej ale to było sypane z marszu z dozownika więc nie wierzę że zawsze było idealnie, choć ten kolegi dozownik jest zajebisty. Więc to też na pewno potwierdza twierdzenie że nie dokładność do 0.0001 g jest najważniejsza.
Jacek Soplica
ODPOWIEDZ