Brak osiowości szyjki łuski

Moderatorzy: wierzba, P_iter

tytus160
Posty: 309
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2018, 09:17
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: tytus160 »

To nie jest tak, że specjalnie robię słabą amunicję :)
W tym konkretnym przypadku miałem mało czasu, sypałem 100 sztuk w nocy przed wyjazdem i w trakcie osadzania okazało się, że pomyliłem grupy łusek - miały różny zacisk co dało się wyczuć przy oporze na prasie. Część nawet tak mocny, że strugały płaszcz przy osadzaniu.
W dzień treningowy zmierzyłem wszystkie strzały- było 810 - 818m/s i jeden 819m/s (mam dokładne zapiski). Ustaliłem pod te wyniki nastawy - i dało radę. Wierzę w tę różnicę bo się do tej pory na swoim labradarze i kalkulatorze nie zawiodłem.
Łatwo sprawdzić w dowolnym kalkulatorze balistycznym co oznacza dla 175grTMK zmiana Vo z 810 na 819 m/s w konteście opadu - nawet na 600m nie ma dramatu.
Oczywiście w klasie Open w Skarżysku nie ma czego szukać z takim ES - ale twierdzę, że dla .308 nie jest to rozrzut wykluczający osiągnięcie przyzwoitego wyniku na tarczy. Wygrywając standard w Zielonce miałem na zmierzonych strzałach ES 6m/s.
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

sowland pisze: niedziela, 29 stycznia 2023, 08:23
giusto pisze: środa, 25 stycznia 2023, 20:50
x-bolt pisze: środa, 25 stycznia 2023, 20:20 Czy kolega ma już ustalone parametry naboju czy jeszcze będzie szukał,bo tu nie chodzi
oto czy to będzie format FL czy NECK ma być taki sam
Żeby był taki sam, to musiałbym zmierzyć pojemność łuski po FL i osobno te po formacie szyjki, dobrać naważki do tych pojemności, żeby prędkości były takie same, a to wiąże się z niczym innym, jak z przebraniem łusek. Pytałem doświadczonych Reloaderów, czy będą znaczące różnice bez tego, wychodzi na to że tak i trzeba będzie jednak posegregować te łuski.
Te wymieszane łuski to 6,5x55SE Lapua, pocisk do nich Lapua mega, proch RS60 lub N140, bardziej chyba RS60, będę chciał dobrać naważkę w QL, żeby zbliżyć się parametrami do fabrycznej amunicji, a później ewentualnie jakieś niewielkie korekty.
Wstępnie zrobiłem naważkę dla OAL 71.2, przy pojemności łuski 58,34gr na prochu RS60 40.4gr, jest to górna granica żółtego, prędkość wychodzi mi mniejsza od fabrycznej o 9 m/s.
Ja bym tej megi nie robił na rs 60 ze względu na wypełnienie 83 procent .
Ta pojemność łusek to jakiej marki ? RN 160 gr w tym kalibrze jest jest lepszy od megi .
DB
Łuski z tych samych nabojów, czyli lapua mega. Hornady może i lepszy, nie testowałem, ale obecnie trudno dostępna. Wypełnienie rzeczywiście nie jest duże, bo przy naważce 41.6, wychodzi mi 86,1%, 791 m/s. Zrobię z tą naważką kilka sztuk i zobaczę jak będzie na tarczy i jaką prędkość pokaże radar, naważkę i wypełnienie ściągnąłem z tabel balistycznych, ale chciałbym się upewnić że taka naważka jest bezpieczna, wchodząc w połowę fioletowego w ql, czy można bez obaw strzelać z blserowskiej lufy r8, czy może jednak zacząć od mniejszych naważek.
Ps. Jaki proch polecasz do takiego zestawu, bo według producenta prochu, RS60 jest przeznaczony do 6,5x55 se?
Artur
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: sowland »

giusto pisze: poniedziałek, 30 stycznia 2023, 19:30
sowland pisze: niedziela, 29 stycznia 2023, 08:23
giusto pisze: środa, 25 stycznia 2023, 20:50
Żeby był taki sam, to musiałbym zmierzyć pojemność łuski po FL i osobno te po formacie szyjki, dobrać naważki do tych pojemności, żeby prędkości były takie same, a to wiąże się z niczym innym, jak z przebraniem łusek. Pytałem doświadczonych Reloaderów, czy będą znaczące różnice bez tego, wychodzi na to że tak i trzeba będzie jednak posegregować te łuski.
Te wymieszane łuski to 6,5x55SE Lapua, pocisk do nich Lapua mega, proch RS60 lub N140, bardziej chyba RS60, będę chciał dobrać naważkę w QL, żeby zbliżyć się parametrami do fabrycznej amunicji, a później ewentualnie jakieś niewielkie korekty.
Wstępnie zrobiłem naważkę dla OAL 71.2, przy pojemności łuski 58,34gr na prochu RS60 40.4gr, jest to górna granica żółtego, prędkość wychodzi mi mniejsza od fabrycznej o 9 m/s.
Ja bym tej megi nie robił na rs 60 ze względu na wypełnienie 83 procent .
Ta pojemność łusek to jakiej marki ? RN 160 gr w tym kalibrze jest jest lepszy od megi .
DB
Łuski z tych samych nabojów, czyli lapua mega. Hornady może i lepszy, nie testowałem, ale obecnie trudno dostępna. Wypełnienie rzeczywiście nie jest duże, bo przy naważce 41.6, wychodzi mi 86,1%, 791 m/s. Zrobię z tą naważką kilka sztuk i zobaczę jak będzie na tarczy i jaką prędkość pokaże radar, naważkę i wypełnienie ściągnąłem z tabel balistycznych, ale chciałbym się upewnić że taka naważka jest bezpieczna, wchodząc w połowę fioletowego w ql, czy można bez obaw strzelać z blserowskiej lufy r8, czy może jednak zacząć od mniejszych naważek.
Ps. Jaki proch polecasz do takiego zestawu, bo według producenta prochu, RS60 jest przeznaczony do 6,5x55 se?
Oczywiście że się nadaje i oczywiście że zamek R8 wytrxyma . Moja lufa standard w r8 6,5x55 wytrzymala przeszło siedem tysięcy i nadal świetnie strzela. Niektóre loady mam wysoko na czerwonym i nic się nie dzieje. Do 6,5x55 w zależności od wagi pocisku N 550 560 RS 70 i 60 ale najlepiej służył mi MRP od Normy
https://zapodaj.net/b7ec7fe3e1dfc.jpg.html
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
x-bolt
Posty: 149
Rejestracja: piątek, 21 czerwca 2019, 12:52
Lokalizacja: podlaskie

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: x-bolt »

Dla Megi Vihta dedykuje proch N 165,ładunek do 49 grs COL 73mm.Na n160 też będzie latać.
RS60 wydaje mi się za szybki do tej kuli
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: sowland »

x-bolt pisze: wtorek, 31 stycznia 2023, 18:34 Dla Megi Vihta dedykuje proch N 165,ładunek do 49 grs COL 73mm.Na n160 też będzie latać.
RS60 wydaje mi się za szybki do tej kuli
Mega jest twarda i potrzebuje prędkości. RN ma bardziej miekki płaszcz. Działa od Megi lepiej .
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

Dzięki za dobre rady, niestety nie mam narazie innych prochów, zrobię z tym RS60 kilka sztuk, zaczynając od naważki 41,60 gn, jako wyjściowej, czy ewentualne poprawki robić w górę co 0.1 gn, czy w dół, teoretycznie z tą naważką będzie przy wylocie 791m/s, fabryczna ma 780?
Artur
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: sowland »

giusto pisze: wtorek, 31 stycznia 2023, 20:02 Dzięki za dobre rady, niestety nie mam narazie innych prochów, zrobię z tym RS60 kilka sztuk, zaczynając od naważki 41,60 gn, jako wyjściowej, czy ewentualne poprawki robić w górę co 0.1 gn, czy w dół, teoretycznie z tą naważką będzie przy wylocie 791m/s, fabryczna ma 780?
0,1 to trochę mało. Możesz śmiało 0 4 gr zrobić
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

sowland pisze: wtorek, 31 stycznia 2023, 21:34
giusto pisze: wtorek, 31 stycznia 2023, 20:02 Dzięki za dobre rady, niestety nie mam narazie innych prochów, zrobię z tym RS60 kilka sztuk, zaczynając od naważki 41,60 gn, jako wyjściowej, czy ewentualne poprawki robić w górę co 0.1 gn, czy w dół, teoretycznie z tą naważką będzie przy wylocie 791m/s, fabryczna ma 780?
0,1 to trochę mało. Możesz śmiało 0 4 gr zrobić
Zrobiłem 3 naważki, 41,6, 42, 42,4.
Po próbach na strzelnicy, najlepsze skupienie było przy naważce 42.4 gr, około 1 MOA, więc dla celów łowieckich bardzo dobrze.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 06 lutego 2023, 20:59 przez giusto, łącznie zmieniany 1 raz.
Artur
Awatar użytkownika
Oliwka
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 05 lutego 2023, 17:01

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: Oliwka »

Czy obracanie łuski i wielokrotne jej formatowanie polepszy osiowość szyjki i wyeliminuje "bicie" podczas pomiaru na urządzeniu ?
Kobiety też mają dobre oko :mrgreen:
Awatar użytkownika
giusto
Posty: 38
Rejestracja: piątek, 09 grudnia 2022, 21:52
Lokalizacja: Katowice

Re: Brak osiowości szyjki łuski

Post autor: giusto »

Z własnego doświadczenia wiem, że łuski które po formacie szyjek felernymi matrycami, miały duże bicia, to po ponownym formacie wymienionymi matrycami Reddinga poprawiło osiowość do 0,003"-0,004", a po obróceniu dwukrotnym łusek o kilkadziesiąt stopni, bicie zmniejszyło się jeszcze średnio o 0,002", ale dotyczyło to łusek które były mocno zwichrowane, generalnie jeśli matryca jest okej i prasa osiowa, to powinno być już za pierwszym razem dobrze, jak formatuję szyjki odstrzelonych łusek nowymi matrycami, to za pierwszym razem uzyskuję maksymalnie 0,001", 0002" bicia.
Artur
ODPOWIEDZ