Jaki program balistyczny?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Wolf77
Posty: 53
Rejestracja: niedziela, 09 stycznia 2011, 13:54

Jaki program balistyczny?

Post autor: Wolf77 »

Czy koledzy mogą polecić jakiś dobry program balistyczny na smartfon lub komputer?
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: rethempthoor »

Darmowy, bez reklam i przyzwoity jest Lapua Ballistic.
Polecam
Dawid
105dariusz
Posty: 235
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: 105dariusz »

producenta kulek lub popularny strelok.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: matthius »

Zwykły Strelok wystarczy do rekreacyjnego dziurawienia tarcz na dystansie do 300m.
Strelok Pro jeśli strzelasz LR.
Rzuć też może okiem na Hornady 4DOF. Nieco trudniejszy w opanowaniu, ale wyliczony przez niego opad był bliżej rzeczywistości.
Wolf77
Posty: 53
Rejestracja: niedziela, 09 stycznia 2011, 13:54

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: Wolf77 »

Czy Strelok Pro i Hornady jest płatny i skąd to ewentualnie można ściągnąć? Oczywiście jaki jest koszt.
PMB
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 24 lutego 2023, 12:02

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: PMB »

Strelok Pro jest płatny - http://www.strelokpro.online/StrelokPro ... efault.asp

Hornady - jest bezpłatny - https://www.hornady.com/4dofapp https://play.google.com/store/apps/deta ... lx.hornady



Dla tych samych parametrów broni i amunicji 3 programy : Strelok ( wersja bezpłatna ), Lapua i Hornady 4DOF wyliczyły mi 3 rożne poprawki dla .308 z pociskiem HPBT Nosler 168 gr na 200 i 300m

___________ Strelok _______ Lapua ______ Hornady
200m ------- 1,78 MOA ------- 1,93 MOA ----- 1,89 MOA
300m ------- 4,78 MOA ------- 5,07 MOA ----- 5,05 MOA

Poprawki boczne pominąłem. Weryfikację planuje na 25 marca na zawodach na 200 i 300 metrów. Przekonam się który był najbliższy efektowi na tarczy.
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: rethempthoor »

A używałeś współczynnika G1 czy G7?
Dane pocisku z listy czy brałeś custom i definiowałeś sam? Ciśnienie, temperatura ustawione tak samo?
Dawid
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: matthius »

Hornady dawał mi dobre rezultaty dla pocisków, które miał w swojej bibliotece 4DOF.
Obliczanie opadu i wiatru wg G7 wychodziło porównywalnie do Strelok Pro.

Osobiście uważam, że do 300m każdy się nada. Weryfikacja użyteczności zaczyna się od 500-600m.

Warto sprawdzić realny opad na dużych dystansach, porównać go z wyliczonym przez kalkulator i na tej podstawie skorygować lekko G7 (Strelok Pro) lub "Axial Form Factor" (4DOF). Tylko aby to miało sens, musisz jednocześnie pomierzyć V0, temperaturę i ciśnienie, oraz w miarę dobrze określić siłę i kierunek wiatru. Inaczej wyjdą bzdury.
PMB
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 24 lutego 2023, 12:02

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: PMB »

Oczywiście, że pocisk musiałem ustawić jako custom - ani Lapua ani Hornady nie maja w bazie naboju GGG z pociskiem Nosler'a 168 ani samego pocisku Noslera. O dziwo Nosler nie podaje też dla swojego pocisku współczynnika G7 a tylko G1 - https://www.nosler.com/30-caliber-168gr ... 100ct.html
larky
Posty: 330
Rejestracja: środa, 14 lutego 2018, 16:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: larky »

4DOF ma jedną sporą wadę. Bład w programia nie pozwalający wyliczyć opadu przy cisnieniu ustawionym powyżej 1016 HPa.
Przynajmniej ostatnio jak do niego zaglądałem to tak było, przestałem zaglądać wiele miesięcy temu z tego powodu mimo, ze informowałem firmę Hornady o tym problemie.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: matthius »

PMB pisze: wtorek, 28 lutego 2023, 09:11 Nosler nie podaje też dla swojego pocisku współczynnika G7 a tylko G1
Litz ma ten pocisk w swojej bazie.
Nosler 168gr CC, G7 = 0,218
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: matthius »

larky pisze: wtorek, 28 lutego 2023, 09:17 4DOF ma jedną sporą wadę. Bład w programia nie pozwalający wyliczyć opadu przy cisnieniu ustawionym powyżej 1016 HPa.
Przynajmniej ostatnio jak do niego zaglądałem to tak było, przestałem zaglądać wiele miesięcy temu z tego powodu mimo, ze informowałem firmę Hornady o tym problemie.
Potwierdzam, na iOS też jest ten problem z wyliczaniem opadu przy ciśnieniu około 1020 hPa.

Inne wady to:
- Przy polskich ustawieniach lokalizacji, wpisując ułamek dziesiętny z przecinkiem, program go ignoruje. Z liczby 3,14 powstaje 314, z 0,55 robi się 55. Można się zdziwić na przykład ustawiając wrażliwość temperaturową prochu. Trzeba wpisywać kropkę zamiast przecinka, ale w niektórych polach otwiera się klawiatura pełna, w innych bez kropki i trzeba ją kopiować ze schowka. Upierdliwe, łatwe do naprawienia - nie wiem, czego Hornady ignoruje zgłaszanie tego błędu.
- O ile opad oblicza moim zdaniem lepiej od Streloka, to wpływ wiatru jest zazwyczaj mocno przesadzony. Podawana korekta na wiatr była nawet dwukrotnie większa.
- Program wywala się losowo, jeśli telefon nie ma połączenia z internetem.
Ostatnio zmieniony wtorek, 28 lutego 2023, 10:51 przez matthius, łącznie zmieniany 1 raz.
PMB
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 24 lutego 2023, 12:02

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: PMB »

matthius pisze: wtorek, 28 lutego 2023, 10:20Litz ma ten pocisk w swojej bazie.Nosler 168gr CC, G7 = 0,218
Wielkie dzięki, przyda mi się do wprowadzenia do GRT
ODPOWIEDZ