6,5 CM bezpieczna głębokość osadzenia

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

davetector
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 08 kwietnia 2023, 00:19

6,5 CM bezpieczna głębokość osadzenia

Post autor: davetector »

Witam, wszystkich, to mój pierwszy post na grupie. Przeszukałem forum ale nie znalazłem odpowiedzi.

Mam pewien dylemat natury "pytania żółtodzioba przed pierwszą elaborką" - lepiej zapytać niż wylądować na SOR więc pytam doświadczoną brać elaboracyjną którą pozdrawiam przy okazji.

Nabój - 6,5 creedmoor
Pocisk LAPUA 6,5/.264 SCENAR 9g/139gr GB458
Łuska S&B strzelona ze swojej broni

Patrząc na dane wzorcowe naboju 6,5 CM z programu Gordons wychodzi, że maksymalna długość całkowita pocisku L6 wynosi 71,76 mm

Zmierzyłem komorę metodą luźnego pocisku i wyszło 73,32 mm - odsuwając pocisk od stożka przejściowego o 0,2mm długość całkowita wychodzi 73,12 mm co przekracza długość wzorcowego naboju u tutaj mam pierwsze pytanie:

1. Czy elaborowany nabój może przekroczyć wartość L6 czy nie wpłynie to na bezpieczeństwo strzelania? Zamek rygluje się prawidłowo oczywiście.

2. Drugie pytanie wiąże się z pierwszym - pocisk Scenar ma długość całkowitą 34,90 mm całkowita głębokość osadzenia wyniesie 10,52 mm lecz trzeba odliczyć stożek w tylnej części pocisku mający około 5,4 mm. Długość pocisku w szyjce łuski na której będzie faktyczne jej trzymanie wyniesie zatem 5,12mm - pytanie czy jest to wystarczająca głębokość zacisku?

Nie używam fachowych skrótów wybaczcie - chce uniknąć mojej pomyłki.

[attachment=1]6,5CM.png[/attachment]


[attachment=0]GRscreen.png[/attachment]
Załączniki
Gordons
Gordons
GRscreen.png (306.32 KiB) Przejrzano 618 razy
6,5 creedmoor
6,5 creedmoor
6,5CM.png (87.78 KiB) Przejrzano 618 razy
Awatar użytkownika
zgrzezly
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 22 czerwca 2020, 20:31

Re: 6,5 CM bezpieczna głębokość osadzenia

Post autor: zgrzezly »

Cześć,
ad 1. może prekroczyć pod rygorem, że taki pocisk może być strzelany tylko i wyłącznie z tego egzemplarza z którego były zdejmowane wymiary oraz z lekką uwagą, że może nie mieścić się do magazynka ale to drobiazg bo można ładować pojedyńczo do komory

ad 2. jak poszperasz w ustawieniach GRT to znajdziesz coś takiego
image_2023-04-11_185631120.png
image_2023-04-11_185631120.png (51.58 KiB) Przejrzano 590 razy
GRT uznaje wartość 30% i mniej za zbyt płytkie osadzenie pocisku więc Twoje 70% jest bezpieczne.

pzdr
zgrzezly
SQ5ZG
davetector
Posty: 2
Rejestracja: sobota, 08 kwietnia 2023, 00:19

Re: 6,5 CM bezpieczna głębokość osadzenia

Post autor: davetector »

@zgrzezly - dziękuję za konkretne info - stawiam wirtualne piwo a będąc na Mazurach w okolicach Orzysza - załatwię bezpłatną wejściówkę na naszą strzelnicę - tylko 250m ale zawsze coś:-) faktycznie w trybie ekspert jest więcej danych w programie.
Pozdrawiam - Dawid
ODPOWIEDZ