9mm Para i VV N330

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Johnny69
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 21 maja 2023, 15:39

9mm Para i VV N330

Post autor: Johnny69 »

Czy ktoś z Was ma pomierzone na chrono swoje produkcje 9x19 na prochu Vihtavuori N330? Zacząłem składać sobie poddźwiękowe pociski na tym prochu i teoria (QuickLoad) mocno rozbiega mi się z pomiarami (LMBR R2H). Ciekawy jestem gdzie popełniam błąd. Dodam, że (zwłaszcza na niższych naważkach) kartka papieru zasłaniająca chrono (zgodnie z instrukcją producenta) jest mocno pokryta srebrzystym pyłem.
Oto moje wyniki (średnia prędkość z 5-7 strzałów):
Lufa 260mm, twist 10"
chrono 2 m od wylotu lufy.
Temperatura powietrza 18,5 st. C.

Proch VV N330
Pocisk: LOS RN 145gn (miedziowany)
Łuski różne
COL: 28,3mm
Factory Crimp 9,6mm

3,4 gn 206,8 m/s
3,5 gn 228,4 m/s
3,6 gn 243,1 m/s
3,7 gn 251,6 m/s
3,8 gn 262,8 m/s

Zdecydowanie coś tu jest nie tak. Wg. QuickLoad przy 3,8gn prędkość powinna być w okolicach 330 m/s. Podejrzewam że chrono przekłamuje trochę odczyty bo działa na zasadzie krótkiego (ok 5 cm) toru optycznego, który może być zakłócony przez gazy prochowe i niedopalony proch. Nawet przy naważce 3,8gn na łusce nie widać objawów nadciśnienia.
Automatyka broni (UZI) działa prawidłowo nawet przy najniższej naważce.

Będę bardzo wdzięczny za wszystkie porady/sugestie oraz za materiał porównawczy (pomiary), które spróbuję zasymulować sobie w QL.
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: 9mm Para i VV N330

Post autor: Marekj »

Składałem na VvN330 9-tkę ale na 115 gn pociskach więc moje doświadczenia mają się trochę nijak do twojego pocisku 145 gn. Niemniej chciałem ci zwrócić uwagę że w tabelach Vv pod pocisk 145 gn (H&N miedziowany) zalecane naważki zaczynają się od 4,0 gn a kończą na 4,6.
https://www.vihtavuori.com/reloading-da ... 9/-1/-1/-1
Moim zdaniem stosujesz zdecydowanie za małą naważkę. Wiem że twój nabój jest krótszy od tego w tabeli i 4,6 może być trochę za dużo ale z kolei twoje 3,8 to za mało. Te dziwne rzeczy na twojej kartce to moim zdaniem niedopalony proch.
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: 9mm Para i VV N330

Post autor: likker_runner »

Dziwne to wszystko. Dla najwyższej naważki (3.8gn) factor wychodzi 125. Ja kiedyś miałem tyle samo dla takiej samej wagowo naważki, co prawda deko szybszego N320, ale w mocno krótszej (4.25") lufie i pod lżejszym pociskiem 124gn. Dwa ostatnie czynniki wybitnie nie sprzyjają ekstrakcji energii z prochu, a wychodzi że miałem lepszą - przy tym samym PF lżejszy pocisk ma wyższą energię.

Albo pod wpływem wojennej bryndzy na światowym rynku chemikaliów jakość prochu się pogorszyła (u innych producentów tak w istocie było) albo chrono robi błędy.
Johnny69
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 21 maja 2023, 15:39

Re: 9mm Para i VV N330

Post autor: Johnny69 »

@MarekJ dzięki za zainteresowanie moim problemem.
Dokładnie studiowałem tabele VV i wiem, że w nich są znacznie wyższe naważki. Dobierając swoje kierowałem się tabelami producenta pocisków CamPro 147gn (na takich też robiłem testy) oraz wynikami symulacji w QL i GRT.
W ramach ćwiczeń starałem się zasymulować to co podają tabele VV (dla różnych pocisków) i zawsze otrzymywałem dla N330 prędkości znacznie niższe niż te z tabel. Aby je dopasować trzeba by znacznie zwiększyć współczynnik Ba a wtedy przekraczamy maksymalne ciśnienia. W niektórych przypadkach nawet bez zwiększania Ba te ciśnienia były przekroczone a prędkości zaniżone.
Wiem że QL to tylko symulacja więc staram się jak najdokładniej dobrać wszystkie parametry. Nawet pocisk przeciskałem przez lufę żeby dokładnie zmierzyć pole przekroju. Dlatego szukam informacji o zmierzonych elaboracjach i będę starał się je zasymulować a być może również odtworzyć.
Do dyspozycji mam prochy:
VV N320
VV N333
VV 3N37
Lovex DO37.1
RS 12
RS 24

Oraz spłonki Fiocchi SP oraz SPM

Na pierwszy ogień idzie proch N330 bo wg symulacji powinien najbardziej pasować do ciężkich pocisków z prędkościami do 330 m/s. Przy lufie 260mm powinien się całkiem wypalić zanim pocisk ją opuści. Taki zestaw prochów przeznaczony jest do różnych eksperymentów z pociskami od 115gn do 147 gn, miedziowanymi i FMJ. W planach jest też zrobienie 9mm MAK o energii powyżej 400J przy lufie 150mm.
Ostatnio zmieniony niedziela, 21 maja 2023, 21:41 przez Johnny69, łącznie zmieniany 1 raz.
Johnny69
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 21 maja 2023, 15:39

Re: 9mm Para i VV N330

Post autor: Johnny69 »

@likker_runner mnie to też zastanawia. Nawet zwróciłem się do dystrybutora tego prochu czy aby nie mają więcej reklamacji do tej partii, ale na razie brak odpowiedzi.
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: 9mm Para i VV N330

Post autor: likker_runner »

Przetestowałbym chrono na jakiejś porządnej amunicji, najlepiej wyprodukowanej przed 2022r.

Ta czy siak ładowanie subsoniczne nie powinno raczej przekraczać 1070fps. Raz że trzeba zostawić trochę rezerwy na rozrzut, a po drugie to pocisk jeszcze wiruje i w ten sposób na styku z powietrzem dostajemy wyższą prędkość. Dla pocisku 145gn oznacza to factor max. około 155 - z tak długiej lufy żaden wyczyn.

Spróbowałbym 3N37, a potem RS24. Chociaż to, że automatyka działa dla takich anemicznych naważek, jest zastanawiające, ja onegdaj miałem coś takiego na Vectanie Ba9 - prędkość niska jak na kaliber, a pistolet przeładowywał. W PPS-ie 7.62x25 zrobiłem amunicję sporo słabszą niż firmowa S&B, o niższym ciśnieniu mimo relatywnie szybkiego jak na kaliber prochu (N340) i przeładowuje jak trzeba, na zawodach wstydu nie ma. Więc mit o mocnej amunicji do PM-ów raczej upadł.

Makarow 400J+ - może być ciężko. Albo dojdzie do nadciśnienia, może nawet z rozdymaniem łusek, jeżeli (względem ładowania konstrukcyjnego) damy szybszy proch i podobną naważkę, albo będzie tłuczenie szkieletu broni nadmiernym Bolt Thrust gdyby dać większą naważkę wolniejszego prochu. Przy czym rozdymanie łusek też może się pojawić, bo wyższe ciśnienie utrzyma się wtedy dłużej. PM-y z zamkiem swobodnym to jednak lepiej eksploatować jak konstruktor przykazał.
Johnny69
Posty: 4
Rejestracja: niedziela, 21 maja 2023, 15:39

Re: 9mm Para i VV N330

Post autor: Johnny69 »

Chrono testowałem na subsonic SB 150gn. Wychodziło powtarzalnie i tylko odrobinę poniżej danych producenta.

Co do makarowa to planuję używać skróconych łusek 9x19. Wg symulacji nie przekraczam dopuszczalnego ciśnienia dla 9mmMAK które jest znacznie niższe niż dla 9mmPARA.
Też się trochę boję o zamek w Raku ale zobaczymy...
likker_runner
Posty: 1526
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: 9mm Para i VV N330

Post autor: likker_runner »

Projektowanie amunicji do PM-a z zamkiem swobodnym nie jest wdzięcznym zajęciem. Broń można uszkodzić zarówno nadciśnieniem, jak i przekroczeniem konstrukcyjnego Bolt Thrust. To, że kalkulatory naważek liczą tylko to pierwsze, nie znaczy, że drugie jest niegroźne.

Konstruktorzy RAK-a nie byli głupcami, którzy zmarnowali okazję na zwiększenie osiągów swojego wynalazku. Po prostu zdecydowali się na taki a nie inny kompromis i mi przynajmniej nie chciałoby się po racjonalizatorsku "podkręcać" tego sprzętu.
ODPOWIEDZ