Sprzęt do elaboracji amunicji precyzyjnej w long range

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Lasheck
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 25 maja 2023, 15:14

Sprzęt do elaboracji amunicji precyzyjnej w long range

Post autor: Lasheck »

Czy ktoś może zaproponować zestaw do elaborowania amunicji 223 Rem i 308 Win? Jest tego masa na rynku i trudno na początku ogarnąć. Chodzi o to, co jest niezbędne i co powinno być lepsze, a to na czym można zaoszczędzić? Chodzi o amunicję do long range!!
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Re: Sprzęt do elaboracji amunicji precyzyjnej w long range

Post autor: Arek_78 »

Nie ma jednego zestawu uniwersalnego. Jednemu pasuje to, a drugiemu tamto.
Najpierw kup Labradar i kombinuj nad powtarzalnymi prędkościami, jedno jest pewne - tanio nie będzie.
Na youtube masz dwa kanały kolegów: Sebastian Rawiński i Filipos - posłuchasz, popatrzysz, poszperasz w necie parametry i opinie o komponentach, może uda Ci się nie popełnić tak wiele błędów.
Agent 007
Posty: 642
Rejestracja: piątek, 30 maja 2008, 10:28

Re: Sprzęt do elaboracji amunicji precyzyjnej w long range

Post autor: Agent 007 »

Witam
Pytanie proste a odpowiedz jest ma książkę . Osobiście w pierwszym kroku zapoznałbym się z literaturą celem zorientowania się '' o co biega '' i '' co do czego '' . Potem sprawdziłbym '' jaka kasa na stole '' bo ceny są za np matryce od 200 pln ............kilkuset $ . No i sledzić , czytać wątki na forum .
wujo
Posty: 63
Rejestracja: poniedziałek, 27 lutego 2023, 13:29

Re: Sprzęt do elaboracji amunicji precyzyjnej w long range

Post autor: wujo »

Lasheck pisze: poniedziałek, 29 maja 2023, 10:15 Czy ktoś może zaproponować zestaw do elaborowania amunicji 223 Rem i 308 Win? Jest tego masa na rynku i trudno na początku ogarnąć. Chodzi o to, co jest niezbędne i co powinno być lepsze, a to na czym można zaoszczędzić? Chodzi o amunicję do long range!!
Rozumiem problem, gdyż sam takowy przechodziłem nie tak dawno. I nadal przechodzę, choć już jestem po zakupach.

Napiszę czego potrzebujesz:
1. Prasa - raczej lepsza, niż gorsza. Tak sugerują ludzie. Raczej 1-stanowiskowa. Wydaje się, że coś z RCBS / Redding będzie ok.
do prasy osprzęt:
1.1. matryce (zestaw) - poczytaj o rodzajach, popatrz na ceny. Ja się skusiłem na lepsze fabryczne, czyli RCBS/Redding. Osadzająca z mikrometrem robi robotę wg mnie, choć porównania nie mam. Do odspłonkowywania kupiłem osobną matrycę, choć nie jest to niezbędne.
1.2. shellholdery, bushingi (o ile matryce na bushing).
2. Narzędzia pomiarowe: suwmiarka elektroniczna dobrej klasy (min. 150 zł), jakiś komparator z tulejami. Bez tego nie ruszysz.
3. Obróbka łusek:
- coś do mycia (raczej mokry tumbler, są oferty na chiński na forum. Mam, jest ok na ten moment, choć widzę jego potencjalne wady)
- trymer łusek (narzędzie do skracania)
- przyrząd do obróbki szyjki łuski i unifikacji gniazda spłonki
4. Procesowe:
- waga z dozownikiem lub dozownik ręczny i waga osobno. Osobiście jestem szczęśliwy, że nie poszedłem w wagę szalkową, lecz kupiłem wagę z dozownikiem. To znacznie przyspiesza robotę (póki kolejna naważka się nasypuje - ja scalam nabój). Na YT są prezentacje porównawcze różnych wag i wag z dozownikami. Kupiłem RCBS i jest ok, choć nie mam porównania do innych. To spory koszt. Taniej kupić chińską wagę (jest na forum oferta) i ręczny dozator prochu. Ale proces się wydłuży.
- młotek do rozcalania - jak będziesz się bawił w pomiary komory i td. - pewnie koniec końców kupisz i młotek. Nie jest niezbędny na początek.
- smarowanie łusek - znam ludzi, kórzy nie korzystają z dedykowanych rozwiązań i stosują olej do 2suwów i zwykłe ręczniki papierowe zamiast tacki z gąbką. Na YT polecają lanolinę z apteki z alkoholem etylowym. Nie testowałem.
- lejek, tacka, pudełko na ammo (nie obowiązkowe, ale pomocne).
5. Reszta moim zdaniem - to albo drobiazgi, albo fakultatywne rzeczy, które dokupisz po rozpoczęciu. Są to takie zabawki jak spłonkarka (ja robię na prasie i jestem zadowolony), narzędzie do pomiaru bicia pocisków, zabawki do toczenia szyjki łuski, jakieś prase z pomiarem siły osadzenia, wyżarzarka do łusek i td. Górnych limitów nie ma.

Czego bym nie robił - nie kupowałbym gotowego zestawu. Jak patrzę z perspektywy czasu na ich skład - nie byłbym zadowolony.

Co bym poprawił w swoich wyborach? Część rzeczy kupiłbym jako używki. Np. tu na forum.

Kwestia budżetu. Możesz się zmieścić w 3 tys., a możesz w 8. Górnego limitu nie ma - można wydać i 50 tys i zagracić pół mieszkania.
Lasheck
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 25 maja 2023, 15:14

Re: Sprzęt do elaboracji amunicji precyzyjnej w long range

Post autor: Lasheck »

Dzięki za odpowiedzi i sugestie
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Re: Sprzęt do elaboracji amunicji precyzyjnej w long range

Post autor: andy7 »

Arek_78 pisze: poniedziałek, 29 maja 2023, 18:22 1. Nie ma jednego zestawu uniwersalnego. Jednemu pasuje to, a drugiemu tamto.
2. Najpierw kup Labradar i kombinuj nad powtarzalnymi prędkościami.
,

1. Z tym zawsze sie zgodze

2. to rada z 4 liter. Strzelam od 1990 roku i do tej pory go niemam a sprzetu mam sporo. Czyli jezeli szukam elaboracji i grupa idzie dziura w dziure to siory, ale do czego mi Labradar ?

Pozdro
Lasheck pisze: poniedziałek, 29 maja 2023, 10:15 Czy ktoś może zaproponować zestaw do elaborowania amunicji 223 Rem i 308 Win? Jest tego masa na rynku i trudno na początku ogarnąć. Chodzi o to, co jest niezbędne i co powinno być lepsze, a to na czym można zaoszczędzić? Chodzi o amunicję do long range!!
Jezeli juz w samym zalozeiu chcesz oszczedzac, to mam watpliwosci co do produktu koncowego. Kupujac z gornej polki eliminuje sie pozniej szukanie bladow.

Kup dobre matryce, lepsza prase. Kup dobra osadzarke splonek, zaoszczedzi Ci to i nerwow i kasy, zwlaszcza przy dzisiejszeych cenach splonek :mrgreen:


:wink:
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Re: Sprzęt do elaboracji amunicji precyzyjnej w long range

Post autor: Arek_78 »

andy7 pisze: sobota, 19 sierpnia 2023, 12:07 2. to rada z 4 liter. Strzelam od 1990 roku i do tej pory go niemam a sprzetu mam sporo. Czyli jezeli szukam elaboracji i grupa idzie dziura w dziure to siory, ale do czego mi Labradar ?
Do nauczenia się elaboracji. Jak nie będzie umiał obrobić łusek tak, aby prędkość wyznaczała naważka prochu to będzie sobie gonił niewidzialnego królika :D
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Re: Sprzęt do elaboracji amunicji precyzyjnej w long range

Post autor: andy7 »

Arek_78 pisze: sobota, 19 sierpnia 2023, 12:16 Do nauczenia się elaboracji. Jak nie będzie umiał obrobić łusek tak, aby prędkość wyznaczała naważka prochu to będzie sobie gonił niewidzialnego królika :D
Owszem, moge sie zgdzic, ze gdy luski sa niewiadomej ilosci odstrzalu, to faktycznie mozna gonic, goic i gonic. Przy jednym odstrzeleniu wyglada to juz zupelnie inaczej. Moje osobiste zdanie.

Mi na poczatku zabawy w longe range ( duzo wczesniej niz istnialo t forum nikt nie powiedzial o obrabianiu lusek :mrgreen: :mrgreen:

I mimo tego kulki lataly precyzyjnie.

Aaaaaaaaaaaaaaa, i ustalmy, czy bedzie odmierzane wagow czy objetosciowo :mrgreen:

Obydwie szkoly maja swoich wyznawcow.


:wink:
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Re: Sprzęt do elaboracji amunicji precyzyjnej w long range

Post autor: Arek_78 »

Ja na początku skopałem poprzez źle obrobione łuski
dopiero pomiary wskazały nową drogę :) i już jest dobrze
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Re: Sprzęt do elaboracji amunicji precyzyjnej w long range

Post autor: andy7 »

Najbardziej problemowym wobrobce lusek jest zwezenie grubosci szyjki, goowniannym narzedziem / czytaj K&M za kilkadziesiat $ tego dobrze nie obrobisz.


:wink:
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Re: Sprzęt do elaboracji amunicji precyzyjnej w long range

Post autor: Arek_78 »

Jak nie KM to czym bo wielkiego wyboru nie ma na rynku
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Re: Sprzęt do elaboracji amunicji precyzyjnej w long range

Post autor: andy7 »

Arek_78 pisze: sobota, 19 sierpnia 2023, 20:31 Jak nie KM to czym bo wielkiego wyboru nie ma na rynku
Arek, w tej chwili nie pamietam ale niestety K&M'em to sobie luski mozna zniszczyc.

W kazdym razie jest opcja, ale znacznie drozsza.

:wink:
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Re: Sprzęt do elaboracji amunicji precyzyjnej w long range

Post autor: Arek_78 »

Przy tych kosztach które się poniosło to cena już nie ma znaczenia :)
Colt.45
Posty: 130
Rejestracja: środa, 07 czerwca 2017, 19:24

Re: Sprzęt do elaboracji amunicji precyzyjnej w long range

Post autor: Colt.45 »

andy7 pisze: sobota, 19 sierpnia 2023, 20:21 Najbardziej problemowym wobrobce lusek jest zwezenie grubosci szyjki, goowniannym narzedziem / czytaj K&M za kilkadziesiat $ tego dobrze nie obrobisz.


:wink:
Dlaczego K&M dobrze nie obrobisz łuski?

Piszesz, że strzelasz powtarzalnie bez chrono, na jakim dystansie i które miejsce masz w Europie?
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Re: Sprzęt do elaboracji amunicji precyzyjnej w long range

Post autor: snajper »

Ja dla odmiany nie polecam początkującemu koledze toczyć szyjki.
Chcecie gościa dobić żeby zrezygnował z elaboracji.
Na razie nie zawracaj sobie tym głowy.
Wrócisz do tematu jak już trochę postrzelasz z własnej amunicji.
i które miejsce masz w Europie?
Jak andy 7 strzelał na zawodach to raczej jeszcze chodziłeś do szkoły :D
Poza tym takie wycieczki osobiste nic nie wnoszą do tematu.
Colt.45
Posty: 130
Rejestracja: środa, 07 czerwca 2017, 19:24

Re: Sprzęt do elaboracji amunicji precyzyjnej w long range

Post autor: Colt.45 »

snajper pisze: niedziela, 20 sierpnia 2023, 22:10 Ja dla odmiany nie polecam początkującemu koledze toczyć szyjki.
Chcecie gościa dobić żeby zrezygnował z elaboracji.
Na razie nie zawracaj sobie tym głowy.
Wrócisz do tematu jak już trochę postrzelasz z własnej amunicji.
i które miejsce masz w Europie?
Jak andy 7 strzelał na zawodach to raczej jeszcze chodziłeś do szkoły :D
Poza tym takie wycieczki osobiste nic nie wnoszą do tematu.

Kolejny raz wyraża się w wulgarny sposób o rzeczach, narzędziach, urządzeniach. Można w kulturalny sposób wyjaśnić dlaczego dane przedmioty się nie nadają, tym bardziej mając tyle lat doświadczenia. Od tego jest to forum?
jałokim
Posty: 11
Rejestracja: wtorek, 03 maja 2022, 13:04

Re: Sprzęt do elaboracji amunicji precyzyjnej w long range

Post autor: jałokim »

Hej. Będę miał do sprzedania trochę gratów do elaboracji 308 w tym:
1. Trymer Wilsona ful zestaw ze śrubą mikrometryczną, przystawka do wkrętarki itd.
2. Mandrela do rozpychania szyjki łuski Wilsona
3. Tacka Reddinga z lubrykantem praktycznie nie używana wraz z lubrykantem Imperial
4. Lyman uniwersalny przyrząd do wygładzania krawędzi szyjki łuski.

Jak czegoś potrzebujesz to się odezwij na Prv.
ODPOWIEDZ