Pierwsza elaborcja 308win - problem z długością łuski GGG

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

MarcinMB
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 12 lipca 2020, 19:13

Pierwsza elaborcja 308win - problem z długością łuski GGG

Post autor: MarcinMB »

Witam,

Mam problem z długością łuski GGG do 308win i nie do końca rozumiem co się dzieję.

Próbuję zrobić swoje pierwsze pociski i na razie jestem na etapie robienia naboju referencyjnego, i dopasowaniu długości łuski do komory (to się chyba headspace łuski nazywa? CBTO – cadrige base to ogive).

Według SAAMI zakres headspace dla łuski to 1.627-1.634”, dla komory headspace jest większy 1.630-1.640”.

I tutaj mam problem. CBTO fabrycznej wynosi 1.625”, czyli 0.002” mniej niż minimum w SAAMI, raz odstrzelona to 1.626”, czyli dalej mniej niż minimum dla łuski i komory. Po wyjściu z matrycy FL jest 1.627”, czyli minimum SAAMI dla łuski.

O co tu chodzi? Czemu fabryczne ammo jest poniżej minimum i czemu odstrzelona łuska nie odcisnęła się na komorze, tak jak to mówią wszystkie mądre głowy na YT? Bo jak by się idealnie odcisnęła to powinna mieć CBTO bliżej 1.640” niż być dalej poniżej 1.627”. I czemu z matrycy wychodzi dłuższa? Na YT mówią, że to odstrzelona łuska ma być dłuższa, a matrycą robi się bump minus 0.002” i jest „dobrze”.

Jeszcze nie wyciągałem ejektora z zamka, aby ustalić dokładną długość komory, ale z ejektorem opór zamykania jest podobny dla łuski odstrzelonej (krótszej) i z matrycy (dłużej). Czy raczej mam jeszcze miejsce na to, aby łyski była dłuższa, a komora nie jest jakoś super ciasna.

Karabin to Howa 1500.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Re: Pierwsza elaborcja 308win - problem z długością łuski GGG

Post autor: piotrjub »

Bo to nie są mądre głowy a wymiary jeszcze zależą od tego czym mierzysz.
Zamiast posługiwać się jakimiś wymiarami, proste sprawdź CO TY MASZ.
MarcinMB
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 12 lipca 2020, 19:13

Re: Pierwsza elaborcja 308win - problem z długością łuski GGG

Post autor: MarcinMB »

piotrjub pisze: piątek, 09 czerwca 2023, 10:10 Bo to nie są mądre głowy a wymiary jeszcze zależą od tego czym mierzysz.
Mierzę komparatorem Hornady z nasadką D400. Czyli od postawy łuski do linii "Datum 400" na ramieniach łuski, czyli niby tak jak w SAAMI. No chyba, że jest tutaj coś czego nie rozumiem albo źle robię.
piotrjub pisze: piątek, 09 czerwca 2023, 10:10 Zamiast posługiwać się jakimiś wymiarami, proste sprawdź CO TY MASZ.
Ok, ale co mam dokładnie sprawdzić i jak? Chodzi Ci o długość komory? Jeśli tak to widzę tutaj pewien problem, bo komora raczej na pewno jest dłuższa niż moja obecna łuska, a chyba nie da się łuski jeszcze bardziej wydłużyć matrycą FL (jeśli dobrze rozumiem jak ta matryca działa). Czyli jak sprawdzić długość komory? Odstrzeliwać dalej łuskę, aż się bardziej rozrośnie do momentu aż ciężko będzie zamykać zamek i to mi da przybliżoną długość, czy jest jakiś inny sposób? Może wyciągnąć ejektor i sprawdzić, czy na pewno obecna długość łuski jest mniejsza? (przed tym się na razie trochę wzbraniam, bo rozbieranie i składanie togo zamka samemu to trochę ból d*y)
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Pierwsza elaborcja 308win - problem z długością łuski GGG

Post autor: abersfelderami »

Temat jest zlozony, trzeba by duzo pisac :oops:
Praktycznie (IMO):
wystrzelona luske trzymalbym po formatowaniu na ta sama dlugosc, albo nie wiecej niz .002" dluzsza.

PS:Komora jest okolo .002" wieksza niz wystrzelona luska (zalezy od nawazki, itp).
Komora ma tolerancje.
Luska musi byc mniejsza od komory.
MarcinMB
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 12 lipca 2020, 19:13

Re: Pierwsza elaborcja 308win - problem z długością łuski GGG

Post autor: MarcinMB »

abersfelderami pisze: sobota, 10 czerwca 2023, 00:53 PS:Komora jest okolo .002" wieksza niz wystrzelona luska (zalezy od nawazki, itp).
Dzięki za info. Dzisiaj postaram się rozebrać zamek i zobaczę jak odstrzelone łuski i formatowane łuski pasują do komory.

Z lektury zagranicznych for na razie udało mi się ustalić, że:
- rzeczywiście fabryczne ammo może mieć łuski z CBTO mniejsze niż w SAAMI (chcą mieć pewność, że ammo wejdzie do każdego karabinu)
- rzeczywiście łusko po formatowaniu FL potrafi być mięć większe CBTO niż odstrzelona, dzieję się to przez to, że odstrzelona jest szersza/rozdęta, a w matrycy jest ściskana, przez co rośnie do góry
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Re: Pierwsza elaborcja 308win - problem z długością łuski GGG

Post autor: abersfelderami »

CBTO- jest dlugoscia scalonego naboju do "ogive".
Jezeli naboj strzela, a nie naciska na rygle zjednej strony (co nie jest dobre na rygle i np: tylni worek w benchrest), a nie jest za krotki z drugiej strony (nie zbija splonki, osmala cala luske), to jest dobry
Najwazniejsze jest podobienstwo skladnikow przed szukaniem "load"., szczgolnie ze zwrostem odleglosci.
MarcinMB
Posty: 15
Rejestracja: niedziela, 12 lipca 2020, 19:13

Re: Pierwsza elaborcja 308win - problem z długością łuski GGG

Post autor: MarcinMB »

abersfelderami pisze: sobota, 10 czerwca 2023, 20:03 CBTO- jest dlugoscia scalonego naboju do "ogive".
Rzeczywiście mój błąd, chodziło mi o długość łuski od podstawy do tzw. linii Datum400 na ramionach.

Rozebrałem zamek i okazało się, że wszystko dobrze. Czyli odstrzelona łuska robiła opór przy zamykaniu, a po zrobieniu bumpa -0.002" zamek stawia minimalny opór (przy dumpie -0.003 zamek już sam opada).

Wcześniej łuski wychodziły dłuższe po formatowaniu, bo miałem za mało wkręconą matrycę w prasę.

Wychodzi na to, że rację miał piotrjub, że nie ma co mierzyć absolutnych wymiarów tym komparatorem D400, bo najwyraźniej nie do tego służy i może nie jest w stanie zrobić dokładnego pomiaru, który można porównać z SAAMI. Wszystkie pomiary należy robić w relacji do odstrzelonej łuski i komory swojego karabinu.
ODPOWIEDZ