Lovex D063 do 223 w AR15 problem z przeladowaniem

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Moren
Posty: 24
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2022, 14:09

Lovex D063 do 223 w AR15 problem z przeladowaniem

Post autor: Moren »

Witam. Dostalem trochę prochu D063 w rozliczeniu i chciałem poskładać w miarę tania amunicję do treningów z AR15. Poczytałem trochę o nawazkach i porównałem z tabelami producenta. Problem mam z przeladowaniem. Rozumiem że na małej nawżce może nie przeładować ale na największej też nie? Wkładam kazdą sklepowa amunicję i nie ma problemu z przeladowaniem a na robionej nie chce... Co robię nie tak że nie działa to prawidłowo ?

Trochę danych:
Ruger 556 lufa 18'
Skok gwintu 1-8
Łuska SB po formacie nie skracana
Spłonka Geco
Pocisk LOS 55gn
Proch Lovex DO63
Długość naboju 56.6mm
Nawazki stopniowo 18.5, 19, 19.5, 20, 20.5, 21, 21.5
Naboje składane bez crimpu.
mieszko1vp
Posty: 52
Rejestracja: piątek, 04 listopada 2022, 01:43

Re: Lovex D063 do 223 w AR15 problem z przeladowaniem

Post autor: mieszko1vp »

Dziwna sprawa
Ja tobie tanie do 1:8/18" na los 55gr na prochu vv n130 w tabelach podobne zasypy jak twojego lovexa ,odejmuje 1gr z tego co zaleca producent i automatyka działa,strzelane było też z lufy 10" na tłumiku.tez bez crimpu
likker_runner
Posty: 1566
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Lovex D063 do 223 w AR15 problem z przeladowaniem

Post autor: likker_runner »

Może akurat ta broń jest "niedogazowana". Z AR-15 były w tej kwestii duże problemy - Stoner zrobił ten karabinek właśnie pod szybki proch (i lekki pocisk oraz skok gwintu 14"), a wojskowe leśne dziadki, chcący ukręcić łeb nabojowi 5.56, zażądali 100fps wyższej prędkości pocisku. Sypnięto większą naważkę wolniejszego prochu i zaczęły się sławne wietnamskie problemy z niezawodnością karabinka, wynikające z przegazowania.

Dlatego być może producent uznał, że skoro jest 18" lufa i szybki gwint pod ciężkie pociski, to ciśnienie w momencie odsłonięcia otworu gazowego będzie duże, więc specjalnie zrobił ciasne odprowadzenie gazu do automatyki.

Albo kombinowałbym nad wymianą bloku gazowego albo sprzedałbym D063 i przeszedł na coś wolniejszego - przekraczanie tabelowych naważek, jeszcze dla prochu o dużej wrażliwości na temperaturę, nie jest dobrym pomysłem. Można rozcalić firmowy nabój na którym bangla i zważyć proch (celem doboru gatunku prochu, dla którego taka naważka będzie mieściła się w tabelowych widełkach). Od tego głównie zależy ilość gazu idącego w automatykę. A to że jest go tam mało, nie znaczy że ciśnienie nie jest za wysokie wcześniej. Szybki proch a'la D063 to taki trochę "słomiany ogień".

BTW - łuski bym przynajmniej zmierzył po formacie. Ta operacja je wydłuża i można wylądować z przekroczeniem dopuszczalnej długości.
STR80
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 28 grudnia 2020, 18:22

Re: Lovex D063 do 223 w AR15 problem z przeladowaniem

Post autor: STR80 »

Miałem taki sam problem przy lufie 16" skok 1/9 kula 55gr, naważkę dawałem nawet 22gr i nie przeładowywał. Ostatecznie odciąłem kilka zwojów sprężyny powrotnej i problem ustał.
Aktualnie robię na RS40 i zero problemów.
Moren
Posty: 24
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2022, 14:09

Re: Lovex D063 do 223 w AR15 problem z przeladowaniem

Post autor: Moren »

Też tak myślałem żeby najmniej się bawić w przerabianie i modyfikacje karabinu typu bloki gazowe, sprężyny, buffery. Spróbuję na vectanie SP 10 bo akurat mam też taki do repetiera 223. Może akurat będzie działał a jak nie to przerzucę się na RS 40 bo też czytałem o nim dobre opinie. Chciałem skorzystać tylko dlatego że proch dostałem w rozliczeniu i wiadomo chodzi po taniości do treningu ale jak mają być takie niuanse to nie ma co kombinować zbytnio.
Kajor
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 15 marca 2018, 03:35

Re: Lovex D063 do 223 w AR15 problem z przeladowaniem

Post autor: Kajor »

MPR ma mały otwór boczny - D063 w nim nie zadziała, bo w miejscu poboru gazu jest już go niewiele i pod niewielkim ciśnieniem.
Próbowałem każdą naważkęna tym karabinku, nawet powyżej max z tabel - te najwyższe działały 50/50.
SP10 będzie hulał bez problemu, ale to też nie jest optymalny proch. RS40 to najlepsze co może być.
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 663
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Re: Lovex D063 do 223 w AR15 problem z przeladowaniem

Post autor: azmoda »

W QL można fajny wykres sobie ustawić, a mianowicie po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wybrać "Optional diagrams" a następnie w okienku "Projectile Base Pressure" czyli ciśnienie panujące tuż za pociskiem na danym milimetrze lufy. Następnie zmierzyć sobie w którym punkcie lufy naszego karabinu jest pobranie gazów (otwór/kolanko gazowe) i viola. Po kilku testach już będzie wiadomo jakie musi być minimalne ciśnienie w miejscu odprowadzenia gazów żeby broń przeładowała.
Potem jak na tapecie pojawia się jakiś nowy proch to nie trzeba ani jednej kulki składać żeby wiedzieć czy przeładuje czy nie 8-)

Ładnie to wyjaśnia czemu czasem elaboracja z większym V0 nie przeładowuje a jakaś inna z wolniejszym pociskiem i mniejszym Pmax owszem.
ODPOWIEDZ