Lee Load All II - kilka pytań

Elaboracja amunicji do broni gładkolufowej

Moderatorzy: wierzba, P_iter

rycerz
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 07 lipca 2022, 17:11

Lee Load All II - kilka pytań

Post autor: rycerz »

Zaczynam przygodę z elaboracją na prasie Lee Load All II. Bawię się trochę z róznymi rodzajami amunicji. Mam kilka pytań:

1. Mam kilka nieudanych zaspłonkowanych nabojów. Czy po obcięciu końcówki łuski, wysypaniu wszystkiego łącznie z prochem mogę odzyskać jakoś spłonkę jednocześnie jej nie odpalając? Czy odspłonkowanie niezbitej spłonki na pierwszym stanowisku prasy jest bezpieczne?
2. Kupiłem różne rozmiary koszyczków ale sypiąc oznaczony dla koszyczka ładunek śrutu wystaje on poza obramowanie koszyczka, luzem w łusce. Czy to jest ok?
3. Czy dla slugów/breneki dajecie naważkę śrutu analogiczną jak dla śrutu w sypanego? Tj. 28g pocisk to tyle samo śrutu jakbym dawał dla 28g śrutu 3mm?
MichalAbramowicz
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 27 sierpnia 2021, 14:09
Lokalizacja: Raszyn

Re: Lee Load All II - kilka pytań

Post autor: MichalAbramowicz »

Mam tę prasę.

1) nie wybijaj zdrowej spłonki.
Możesz podważyć gwiazdkę i jakoś ją 'odłubać'.
Albo jak obetniesz na krawędzi zaciśniecia to potem następny nabój zrobisz krótszy i roll krimp.

Trzeba było troche ślepaków porobić najpierw zanim zasypiesz proch.
Odmierzyć poziom zasypanego prochu, zrobić zatyczkę czy z korka, tak, żeby koszyk się oparł tak jakby na prochu.
Potem robisz dalej.

2) Tak, to jest ok. Koszyczek pod 28 gram to dajesz wkładkę z kartonika i sypiesz 24gramy.
Ty się skup nad tym, żeby poziom nasypu śrutu od krawędzi łuski nie był niżej niż 14mm.
Taka głębokość jest w miarę dobra. Ale jak dasz 12mm od końca łusku to nie zaciniesz gwiazdki.
Jak dasz 15do 16 mm to gwiazdka wpadnie. Musisz to kontrolować.

3) Nie wiem. Wiem tylko, że kupują naboje 24 gramy, odcinają gwiazdkę, śrut do wiaderka. Slug 7/8oz lee odlany z tej matrycy:
https://parabellum.pl/lee-forma-do-odle ... fowej.html (miętki ołów używaj).

Michał
ps: prasa lee według mnie wymaga albo dodania podkładki około 1.5-2mm na ostatniej stacji albo dodania podkładki i skrócenia tej rury żeby lepiej zawijało i zaciskało ;)
ps1: nie chce mi się robić filmu o mej prasie i jej modach...
Michal Abramowicz
MichalAbramowicz
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 27 sierpnia 2021, 14:09
Lokalizacja: Raszyn

Re: Lee Load All II - kilka pytań

Post autor: MichalAbramowicz »

Mała edycja było. Znalazłem wałek pomiarowy przed zaciskaniem gwiazdki., Kreska/Kryza jest na 14-14.5mm.

Czyli nasypany srut, wkładam wałek, kreska ma być na równo z końcem łuski.

Wtedy u mnie gwiazdka wychodzi okej. I jest to taka odległośc z oryginalnego naboju fiotchi 24gramy trap ;)

M.
Michal Abramowicz
rycerz
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 07 lipca 2022, 17:11

Re: Lee Load All II - kilka pytań

Post autor: rycerz »

Ponowne dzięki Michał. Mam wrażenie że pozostałeś jedynym reloaderem shotguna na tym forum :) No, teraz już nie jedynym. Chętnie się podzielę swoimi odkryciami jak już trochę amunicji przepuszczę.
Wojtek
Posty: 374
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 22:06
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lee Load All II - kilka pytań

Post autor: Wojtek »

Takim przyrządem można spokojnie wybijać każdą spłonkę, nawet nie wystrzeloną amunicji śrutowej - często praktykowałem.
Załączniki
przyrząd do wybijania i osadzania spłonek.jpg
przyrząd do wybijania i osadzania spłonek.jpg (43.71 KiB) Przejrzano 1060 razy
DB
SP9IUM
MichalAbramowicz
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 27 sierpnia 2021, 14:09
Lokalizacja: Raszyn

Re: Lee Load All II - kilka pytań

Post autor: MichalAbramowicz »

Świetny drewniany kijaszek z dynskiem do usuwania spłonek.

Ale jak jest spłonka nowa to lepiej by ją wypchać prętem o średnicy ciut mniejszej od spłonki.

Żeby tą iglicą jak na obrazku nie wchodzić w otwór.

Co do LEE ma ten szpikulec za cienki.

Pomyśl, pokombinuj. Jakiś wałek fi 5mm.

Dodam, że spłonki CCI/Winchester wypadają prawie same z europejskich i polskich łusek. Może prętem popchasz.

M.
Michal Abramowicz
Wojtek
Posty: 374
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 22:06
Lokalizacja: Śląsk

Re: Lee Load All II - kilka pytań

Post autor: Wojtek »

Ten "drewniany kijaszek z dynskiem" ma ponad sto lat - do spłonek starego typu - i nie miałem nigdy żadnego problemu z wybiciem "zdrowej" spłonki. Ten akurat jest do kal. 20. Do spłonek obecnie stosowanych trzeba by go troszkę zmodyfikować.
Jego grzybkowa konstrukcja jest celowa - spłonki wybija się ręcznie. Ta niby iglica służy do osiowego wybijania, nie wchodzi niebezpiecznie głęboko w spłonkę. Tym samym "kijaszkiem" osadza się spłonki, podstawkę odwracamy na drugą stronę, "kijaszek" do łuski z wykręconym elementem wybijającym i już.
DB
SP9IUM
rycerz
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 07 lipca 2022, 17:11

Re: Lee Load All II - kilka pytań

Post autor: rycerz »

Nawiązując do tematu wybijania spłonek - zaryzykowałem i delikatnie usunąłem kilka niezbitych spłonek na pierwszym stanowisku prasy Load All - bezproblemowo, spłonki nie zostały uszkodzone ani aktywowane. Oczywiście robiłem to na pustym zbiorniku z prochem.
Awatar użytkownika
daroo
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 21 lutego 2023, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lee Load All II - kilka pytań

Post autor: daroo »

Witam wtrącę i ja swoje 5 groszy do dyskusji : nie rozumiem całej kombinacji z wybijaniem spłonek na prasie LEE :shock: bez żadnego ryzyka wyciskam nie zbite spłonki i jeszcze mi się nie zdarzyło żeby coś poszło nie tak ,pręt który wyciska spłonkę jest minimalnie luźniejszy od gniazda więc odpalenie spłonki zasadniczo nie wchodzi w grę kolejna sprawa to łuski po co kombinować krótsze skoro to jest towar ogólnodostępny za darmo na każdej strzelnicy Co do naważek daję 1.3 grama prochu czy to pod brenekę czy pod śrut w gramaturze ok 30 gram w moim odczuciu i na podstawie testów to jest bezpieczna proporcja proch to VECTAN A1
BO JA JESTEM NIESPOTYKANIE SPOKOJNY CZŁOWIEK
ODPOWIEDZ