Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Elaboracja amunicji do broni gładkolufowej

Moderatorzy: wierzba, P_iter

rycerz
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 07 lipca 2022, 17:11

Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: rycerz »

Cześć, postanowiłem zacząć się bawić w elaborację gładkolufową w związku z tym, że dostępność komponentów nieznacznie wzrosła.
Kupiłem prasę Lee Load All, spłonki średnio-energetyczne, proch Vectan AS i kompletuję resztę komponentów. Robię to w celach hobbystycznych, bo wiem że się raczej nie opłaca (prócz breneki).
Mam kilka pytań, może ktoś z Was mi pomoże odpowiedzieć na część z nich, może ktoś używa tej samej prasy?

Chcę robić własną brenekę, oraz amunicję do trapa, być może od czasu do czasu loftkę. Czas na pytania początkującego:
1. Czy używacie dozownika prochu wbudowanego w prasę, czy używacie dedykowanej wagi do każdej naważki z osobna? (musi to być mega upierdliwe i czasochłonne...)
2. Czym różnią się prochy Vectan AS, A0, A1 i czy warto czasem stosować jakiś inny z nich?
3. Do jakich zastosowań używa się spłonek gładkolufowych wysoko-energetycznych? Kiedy warto?
4. Jakie najlepiej kupić koszyczki do amunicji do trapa 24 i 28g?
5. Do czego służą podkładki filcowe? Czy używa się ich zamiast koszyczków plastikowych? W jakiej sytuacji?
6. Czy macie może jakieś gotowe receptury na amunicję trapową oraz brenekę na tej prasie? (Chodzi mi o rozmiary dozowników dla śrutu i prochu, oraz rodzaj śrutu)?
7. Czy do amunicji kulowej można użyć slugów (nie breneki) sprzedawanej dla czarnoprochowców w tym samym kalibrze (12GA) - jest ich na allegro trochę w dobrej cenie? Jaka podkładka wówczas? Czy tylko breneka dedykowana? Dużo gorzej lata taki slug?
8. Macie do polecenia jakis serwis/pdf dla kombinacji komponentów do tworzenia shellsów?
9. Instrukcja jest zrobiona pod USA i ich dziwacznych producentów. Czy jest jakiś wykres doboru dozowników dla prochów Vectan na tej prasie?
10. W prasie są dostępne dwa rodzaje crimpowania (zamykania) łuski - gwiazdka 6 lub 8 ramienna. Czy ma to jakieś znaczenie? Którą wybrać?
Z góry dzięki!
rycerz
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 07 lipca 2022, 17:11

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: rycerz »

Wszystko wskazuje na to że elaborka śrutowych to totalna nisza :)
105dariusz
Posty: 238
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: 105dariusz »

troche by było pisania żeby odpowiedziec na te wszystkie pytania.
generalnie opłacalne są jedynie rubin sabot zwłaszcza pod gwint. a przy braku komponentów reszta padła ekonomicznie.
rycerz
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 07 lipca 2022, 17:11

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: rycerz »

105dariusz pisze: sobota, 23 września 2023, 23:01 troche by było pisania żeby odpowiedziec na te wszystkie pytania.
generalnie opłacalne są jedynie rubin sabot zwłaszcza pod gwint. a przy braku komponentów reszta padła ekonomicznie.
Nawet odpowiedź na jedno czy dwa byłaby super ;)
Wygląda na to że będę musiał rozkminić samemu i chętnie się potem tutaj podzielę wiedzą.
Jarek
Posty: 79
Rejestracja: sobota, 17 maja 2014, 12:14

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: Jarek »

Na forum jest kilka tematów odnośnie elaboracji do gładkiej lufy. Wymienione prochy Vectan różnią się kalorycznością i prędkością spalania .Na Grotols można podejrzeć charakterystyki . Ja aktualnie używam A1 19,3 gr kal.12(wcześniej Lovex DO13 - ta sama naważka).Spłonki wysokoenergetyczne zalecane są na mroźne dni. Kula z formy Lee 7/8oz jest luźna ,trzeba koszyczek. Tu jest problem . W większości koszyczków jest za ciasno .Pasują koszyczki Fiocci 19 mm ,ale teraz ich brak .Śrut można odlewać ,nie jest idealny ,ale na przepisowym dystansie jest skuteczny .Jeśli składać naboje bez koszyczka ,trzeba mieć przybitki filcowe i tekturowe (trzeba dobrać grubość).Dawniej w papierowych łuskach (Pionki) była kartonowa tulejka wzmacniająca o którą opierała się przybitka .To jest długi temat .Można o tym poczytać w poradnikach łowieckich lub książkach .
MichalAbramowicz
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 27 sierpnia 2021, 14:09
Lokalizacja: Raszyn

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: MichalAbramowicz »

rycerz pisze: piątek, 22 września 2023, 19:51 Cześć, postanowiłem zacząć się bawić w elaborację gładkolufową w związku z tym, że dostępność komponentów nieznacznie wzrosła.
Kupiłem prasę Lee Load All, spłonki średnio-energetyczne, proch Vectan AS i kompletuję resztę komponentów. Robię to w celach hobbystycznych, bo wiem że się raczej nie opłaca (prócz breneki).
Mam kilka pytań, może ktoś z Was mi pomoże odpowiedzieć na część z nich, może ktoś używa tej samej prasy?

Chcę robić własną brenekę, oraz amunicję do trapa, być może od czasu do czasu loftkę. Czas na pytania początkującego:
1. Czy używacie dozownika prochu wbudowanego w prasę, czy używacie dedykowanej wagi do każdej naważki z osobna? (musi to być mega upierdliwe i czasochłonne...)
NIE. Ponieważ robię tylko naboje na czarnym prochu. Co do prochu nitro - nie opłaca się. Tzn mi się nie opłaca sypać proch za 55-60 groszy.

2. Czym różnią się prochy Vectan AS, A0, A1 i czy warto czasem stosować jakiś inny z nich?
Nie wiem. Ale szukaj tych co mają opcję elaboracji pod śrut. Jak nie mają w notce to omijasz.
Dodatkowo porównaj se fabryczny nabój, do jakiej wysokości masz nasypany proch. Miej wiecej różne producenty ale wysokość masz podobną.
Da tobie to obraz, bo np proch XXX naważka w grejnach YYY, sypiesz w łuskę a tam 'połowa' albo dużo mniej niż przeciętny nabój, że aż koszyk
wpadnie za głęboko to ten proch no cóż, nie nada się ;)

Ale jeszcze raz, jak w notce pdf masz wpisany śrut to proch jest koszer, kwestja naważki.

Wracając do sedna, dla mnie te Vectany różnią się nazwą ... a technicznie to jedno lub dwu bazowy cokolwiek to jest, nie robie nitro.


3. Do jakich zastosowań używa się spłonek gładkolufowych wysoko-energetycznych? Kiedy warto?
Ja używam mocniejszych jak robiłem mocne naboje pod Czarny PRoch, żeby dobrze odpalał ładunek.
Przestałem, dowolna spłonka, aby nie wypadała. CCI/Winchester wypadają z europejskich łusek. Są ciut na średnicy mniejsze od naszych
włoskich fiocchi czy podobnych wynalazków z EU.

'Ponoc' spłonka mocniejsza lepiej zapali proch. Musiałbym poszukać w jakiejś książce na półce ale mi się nie chce...
Kup co uda się kupić i tyle.


4. Jakie najlepiej kupić koszyczki do amunicji do trapa 24 i 28g?
Trap sportowy czy odpowiednik myśliwski? Bo to robi jakąś różnicę. W przypadku trapa myśliwskiego zwanego osią myśliwską to moim zdaniem lepiej
mieć naboje 24gramy śrut 7.5 niż 28g. Mniej kopie, ładniejszy patern na 35metrach na tablicy z 1/2 czoka. Tak sprawdzałem.

W PL nie ma wyboru koszyczków (tak kupiłem jakieś dawno temu w parabelum).

Kup koszyczki pod naważkę śrutu, one są opisane tam jakoś, chyba strobl takowe oferował, różne różniste.


5. Do czego służą podkładki filcowe? Czy używa się ich zamiast koszyczków plastikowych? W jakiej sytuacji?
W starożytnej technologi nad prochem dawało się kartonik 1 czy może 2mm gruby, na to filcowy korek (działa jako amortyzator).
Znów kartonik. Śrut. Kartonik. Roll crimp. Tata tak robił ;) ale maszynka przepadła na korbkę ...


6. Czy macie może jakieś gotowe receptury na amunicję trapową oraz brenekę na tej prasie? (Chodzi mi o rozmiary dozowników dla śrutu i prochu, oraz rodzaj śrutu)?
Nie mam. Ale jak chcesz mieć tanią brenekę na klusce ołowianej lee 7/8 to odlej se takie kluski. Kupujesz gotowy nabój 24gramy za cirka 1.4pln, wycinasz gwiazdke, wysypujesz śrut, osadzasz breneke w koszyk, roll krimp i masz.

Ta prasa ma 2 problemy, może i nawet więcej:
1) rozsypuje proch więc ja bym sypał z normalnego dozownika
2) śrut mi się zacinał i to taki ładny 2.5mm w wkładce 1oz (około 26-27gram)

Więc jakbyś chciał sypać równo proch to niestety zewnętrzny dozownik.


7. Czy do amunicji kulowej można użyć slugów (nie breneki) sprzedawanej dla czarnoprochowców w tym samym kalibrze (12GA) - jest ich na allegro trochę w dobrej cenie? Jaka podkładka wówczas? Czy tylko breneka dedykowana? Dużo gorzej lata taki slug?
Widziałem takie kluski, nie strzelałem. Nie pakowałbym jakiegoś szajsu odlewanego z byle czego z alledrogo.
Najlepiej z mojego bocka z czokiem cylinder lata nabój myśliwski W8. Drogie teraz jak ...
I to robi robote. Znajdz se w necie co to jest nabój myśliwski W8

Są też matryce do odlewania brenek pod stabilizator który się też oddzielnie kupuje. Ale, że to produkt z Rosji to niestety ...
USA/Canada z tego strzela/strzelała


8. Macie do polecenia jakis serwis/pdf dla kombinacji komponentów do tworzenia shellsów?
Nie. Tylko książki z dawnych czasów PRL

9. Instrukcja jest zrobiona pod USA i ich dziwacznych producentów. Czy jest jakiś wykres doboru dozowników dla prochów Vectan na tej prasie?
Nie znam. Podkreślam, że proch sie luby wyspać wiec jednak dozownik zewnętrzny. ALbo musisz pomierzyć samodzielnie.

10. W prasie są dostępne dwa rodzaje crimpowania (zamykania) łuski - gwiazdka 6 lub 8 ramienna. Czy ma to jakieś znaczenie? Którą wybrać?
Ma znaczenie. Patrz jak wygląda łuska. U nas są najpopularniejsze 6x, za wielką wodą 6 albo 8.
Więc w zależności jaką masz łuskę odstrzeloną to na takie stanowisko.
W przypadku naszych łusek jest to najczęściej 6x więc tylnie stanowisko.
Popatrz jak wstwić łuskę, żeby aktualne rowki się spasowały z matrycą.
6x - widok masz o taki | | (czyli widzisz 2 kreski/krawędzie do siebie)
8X - widok masz | (czyli widzisz 1 kreską/krawędzią do siebie)
Jak źle wstawisz 6x to przy delikatnym nacisku może się obrócić, do lepszej pozycji, ale lepiej ustawiaj jak trzeba.

Z góry dzięki!


Dodatkowo swoją prasę LEE przerobiłem już za pomocą dokładki z Ukrainy ale nie wiem czy da się tę przeróbkę pozyskać w tym roku ... czy w przyszłości.

Moje naboje na CP pod western wyglądają jak fabryczne :D


Pozdrawiam
Michał
Michal Abramowicz
rycerz
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 07 lipca 2022, 17:11

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: rycerz »

Dzięki.

A gdzie kupujecie śrut? Ceny są zawrtone, wychodzi ponad złotówka za sam śrut w jednym naboju (przy małej naważce). Dostępność też jest fatalna.
MichalAbramowicz
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 27 sierpnia 2021, 14:09
Lokalizacja: Raszyn

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: MichalAbramowicz »

rycerz pisze: czwartek, 28 września 2023, 08:27 Dzięki.

A gdzie kupujecie śrut? Ceny są zawrtone, wychodzi ponad złotówka za sam śrut w jednym naboju (przy małej naważce). Dostępność też jest fatalna.
Na alledrogo był kiedyś worek 25kg za 850 zł. Srutu 2.5mm.

Tak jak mówię, przy aktualnych cenach to tylko by się opłacało robić jakiś dziwny kaliber śrutowy, żeby móc pyknąć rekreacyjnie.

Podam przykład naboju CP śrutowego 12/70:
- 7 gram prochu 2.45
- spłonka 0.5
- śrut 0.85 (jak z tego duzoego worka)
Razem: 3.80 za nabój, żeby móc myśleć o trafieniu z horyzontalki rzutka trapowego myśliwskiego.

Do zabawy w western wystarczy prochu 3.5 max 4gramy pod około 22 gramy srutu.

Możesz sam odlewać śrut, są filmy, ale dalej, czas jaki miałbym poświęcić na tę robotę ...
No sam rozumiesz.

W przypadku nitro, proch titlegroup
https://www.hodgdonreloading.com/hodgdo ... -titegroup
Masz około 17grejnów nawazki ... e tu sie robi matematyka

One pound is 453.592 grams. So 1 lb equals 7000 grains equals 453.6 grams.
Czyli 7000/17 = 411 naważek, Zaokrąglam do 400. WIęc 190zł za puchę 1lb / 400 = około 48 groszy. 50groszy w przyblizeniu.

Czyli NITRO:
- proch 50 groszy
- śrut 85 groszy
- spłonka 50 groszy
- koszyk 10 groszy (za tyle kupiłem kiedys w worku)
Razem 1.95pln

Więc gdzie tu szukać oszczędności jak mozna mieć całkiem dobry nabój za 1.40 zł?


Pozdrawiam kolegę i nie poddawaj się!

m.
Michal Abramowicz
rycerz
Posty: 22
Rejestracja: czwartek, 07 lipca 2022, 17:11

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: rycerz »

MichalAbramowicz pisze: czwartek, 28 września 2023, 10:40
rycerz pisze: czwartek, 28 września 2023, 08:27 Dzięki.

A gdzie kupujecie śrut? Ceny są zawrtone, wychodzi ponad złotówka za sam śrut w jednym naboju (przy małej naważce). Dostępność też jest fatalna.
Na alledrogo był kiedyś worek 25kg za 850 zł. Srutu 2.5mm.

Tak jak mówię, przy aktualnych cenach to tylko by się opłacało robić jakiś dziwny kaliber śrutowy, żeby móc pyknąć rekreacyjnie.

Podam przykład naboju CP śrutowego 12/70:
- 7 gram prochu 2.45
- spłonka 0.5
- śrut 0.85 (jak z tego duzoego worka)
Razem: 3.80 za nabój, żeby móc myśleć o trafieniu z horyzontalki rzutka trapowego myśliwskiego.

Do zabawy w western wystarczy prochu 3.5 max 4gramy pod około 22 gramy srutu.

Możesz sam odlewać śrut, są filmy, ale dalej, czas jaki miałbym poświęcić na tę robotę ...
No sam rozumiesz.

W przypadku nitro, proch titlegroup
https://www.hodgdonreloading.com/hodgdo ... -titegroup
Masz około 17grejnów nawazki ... e tu sie robi matematyka

One pound is 453.592 grams. So 1 lb equals 7000 grains equals 453.6 grams.
Czyli 7000/17 = 411 naważek, Zaokrąglam do 400. WIęc 190zł za puchę 1lb / 400 = około 48 groszy. 50groszy w przyblizeniu.

Czyli NITRO:
- proch 50 groszy
- śrut 85 groszy
- spłonka 50 groszy
- koszyk 10 groszy (za tyle kupiłem kiedys w worku)
Razem 1.95pln

Więc gdzie tu szukać oszczędności jak mozna mieć całkiem dobry nabój za 1.40 zł?


Pozdrawiam kolegę i nie poddawaj się!

m.
Dzieki za odpowiedź! Spokojnie, nie poddaję się, nie chcę zarabiać na elaboracji, traktuję to hobbystycznie. Przeraziły mnie tylko ceny śrutu i jego dostępność, bo w workach 25kg już nigdzie nie dostaniesz (chyba że za granicą, ale wówczas transport dodatkowe 50 eur). Niektórych rozmiarów nie dostaniesz w ogóle. Obecnie najtańszy śrut kosztuje 50zł/kg. Czyli przy naważkach 24g za sam śrut wychodzi 1,22zł, a przy 28g 1,42zł. Więc prawie cena naboju. Koszyki można dostać po 5groszy, spłonki 42groszy.

Nie bardzo rozumiem to co napisałeś w poprzednim poście - że nie opłaca Ci się używać prochu nitro i dlatego robisz na czarnym. Z tego co tu napisałeś, to potrzebujesz 7g CP (!!!) który Cie kosztuje prawie 2,50. Wygląda na to że nitro jest o niebo bardziej ekonomiczny.
MichalAbramowicz
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 27 sierpnia 2021, 14:09
Lokalizacja: Raszyn

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: MichalAbramowicz »

Napisałem, że mi się nie opłaca robić nitro bo są tańsze gotowe naboje.

Naboje CP od pionek do westernu są albo ich nie ma, a cena też jest odrzucająca.

Nabój do powalenia popera na CP jest akceptowalny bo tam mi starcza 3.5grama prochu 3f ;)

A naboje na CP do rzutek bardzo sporadycznie ;) i już raczej nie zrobię kolejnej partii rozrywkowej.

To było właśnie strzelane 5+5 z tych 'mocnych' ;) https://www.youtube.com/shorts/ksNWy_5aOrY

M.
Michal Abramowicz
MichalAbramowicz
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 27 sierpnia 2021, 14:09
Lokalizacja: Raszyn

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: MichalAbramowicz »

Gdybym widział sens składania na nitro tylko pod popery z dwu-rurki to bym to robił ...
A tak kupuję najtańsze naboje jak się da i uda ... 35zł za paczkę na dzisiaj jest tanio.

No dobra jak cos wymyślisz daj znać!

Michał
Michal Abramowicz
MS
Posty: 75
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2022, 10:00

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: MS »

Cześć

Czy używał ktoś prochu D032 do elaboracji śrutu. Wiem że w tabelach jest D013 ale oba prochy należą do tych najszybszych.
MichalAbramowicz
Posty: 33
Rejestracja: piątek, 27 sierpnia 2021, 14:09
Lokalizacja: Raszyn

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: MichalAbramowicz »

MS pisze: środa, 04 października 2023, 20:54 Cześć

Czy używał ktoś prochu D032 do elaboracji śrutu. Wiem że w tabelach jest D013 ale oba prochy należą do tych najszybszych.
Aż sprawdziłem w zeszycie od "explosia".
Ten proch co się pytasz nie jest w tabelce 'szotgun' więc jak nie jest, to nie jest.

A te są:
D013
S015
S030
S035


M.
Michal Abramowicz
105dariusz
Posty: 238
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: 105dariusz »

tak robiłem na D32 ale breneki. działało ok . D36 też sprawdzałem i kopciuch można powiedzieć tak na szybko.
MS
Posty: 75
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2022, 10:00

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: MS »

Podzielisz się szczegółami? Sług z jakie formy, kupny? Jaka naważka?
Daniel871
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 29 stycznia 2024, 20:49

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: Daniel871 »

Witam szanowne grono.
Czy składa ktoś 12ga na proszku Vectan AS?
Od jakiej naważki można bezpiecznie zacząć elaborację dla sluga z kokili Lee 7/8 OZ lub 1 OZ ? Mam odlane jedne i drugie oraz sporo Vectan AS oraz spłonek ale nigdzie nie mogę się doszukać takich informacji a z doświadczenia wiem że tabele Vectana są trochę pokićkane ( szczególnie dla prochów wałeczkowych gdzie naważki potrafią się nie mieścić w łusce )
Awatar użytkownika
kickass
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 12 grudnia 2022, 09:59

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: kickass »

Cześć Wszystkim!
Również chciałbym zadać pytanie podobne do pytania kolegi powyżej. Proch Vihtavuori N320 i slug LEE 1 OZ. Czy składał ktoś taką kombinacje, Naboje do Benelli M4
Awatar użytkownika
kickass
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 12 grudnia 2022, 09:59

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: kickass »

Jestem po testach więc:
Slug LEE 1 oz
Proch N320 1,65g
koszyczek LB RS 19 (kupiony na Ebay)
Roll Crimp

I druga wersja:
Slug LEE 1 oz
Proch RS20 1,8g
koszyczek LB RS 19
Roll Crimp

Amunicja pod Benneli M4, myślę że do pompek lub dwururek można zejść z ilości prochu o 0,4g w obu przypadkach
105dariusz
Posty: 238
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: 105dariusz »

dopalił sie ten RS 20? troche wolny i mała naważka. nie masz efektu pękatych za szerokich naboi na slugach LEE?
Awatar użytkownika
kickass
Posty: 20
Rejestracja: poniedziałek, 12 grudnia 2022, 09:59

Re: Początki elaboracji 12GA - pytania początkującego

Post autor: kickass »

Wszystko śmiga jak ta lala, musi być okay skoro kapryśna Benelka pracuje na nim bez problemów. Na początku było 2 gramy prochu ale zszedłem powoli do do tych 1,8 i jest ok. Luski ok, do ponownego wykorzystania. Proch się dopala
ODPOWIEDZ