Ktoś elaboruje 6,5x55 do Szweda?

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

DEDEk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela, 17 października 2010, 10:47
Lokalizacja: Legnica

Ktoś elaboruje 6,5x55 do Szweda?

Post autor: DEDEk »

Witam.
Jest ktoś może wśród nas, kto elaboruje kulki do szweda w 6,5x55? Jeśli tak, to może się podzielić informacjami jakie kulki, jaki proch i naważki stosuje?
Pozdrawiam
P.S
Interesuje mnie bardziej elaboracja do polowaczki niż papieru.
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

Jaki karabin, lufa, skok gwintu??
forester
DEDEk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela, 17 października 2010, 10:47
Lokalizacja: Legnica

Post autor: DEDEk »

Carl Gustav (chyba m38 :-k ) Lufa 600mm skok 220mm. Próbowałem ciężkie kulki (140 i 120) ale nie latają. :-k
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Mnie właśnie mysliwskie kulki latają w Szwedzie a sportowe nie :( Strzelam wyłącznie sportowo. Lufa 74 cm, skok 1:8. Pocisk Lapua Mega 155grs, proszek Accurate 2520 - 38grs. Skupienie 2cm na 100m dzis na zawodach miałem. Przypyszczam że Kolega ma zalekkie kulki. Z Scenarami 139grs nie moge się jakoś dogadać.
Wojtek
DEDEk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela, 17 października 2010, 10:47
Lokalizacja: Legnica

Post autor: DEDEk »

Cięższych jak 140grn nie ma poza mega i hdy RN
Zresztą dzisiaj też próbowałem mege 155 i też dupa.
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Jeszcze proch zmienie, może to coś da. W tym celu nabyłem wolniejszy - 4320.
Wojtek
PKU_Parabellum
Posty: 453
Rejestracja: czwartek, 09 października 2008, 16:43
Lokalizacja: Sulejówek
Kontakt:

Post autor: PKU_Parabellum »

Przy pociskach 140 grs bardzo dobrze sprawuje się IMR 7828SSC, ale też polecam Hybrid 100V czyli nowość z oferty Hodgdona. Co do pocisków to oczywiście pytanie czy próbowałeś pocisków Sierry? Mam też info, że Hornady 129 grs i Nosler 129 grs dają bardzo dobre rezultaty, tylko wówczas proch IMR4831 lub IMR4350.
DEDEk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela, 17 października 2010, 10:47
Lokalizacja: Legnica

Post autor: DEDEk »

Robiłem sst 140 na imr 4350 i powiem, że wyszedł lepiej jak na n160 ale to jeszcze nie jest to. Pocisków sierry nie mam, i szukam kogoś, kto wymieni się w celach badawczych za ttsx 120gr lub sst 140gr np po 20szt.
PKU_Parabellum
Posty: 453
Rejestracja: czwartek, 09 października 2008, 16:43
Lokalizacja: Sulejówek
Kontakt:

Post autor: PKU_Parabellum »

Według mnie IMR 4350 bedzie dobry przy lżejszych pociskach. Tak jak napisałem spróbuj IMR7828SSC lub Hybrid100V. Dobrze by było zweryfikować to na QL. Obecnie jestem na targach w Norynberdze więc nie pomogę, ale może ktoś z kolegów na forum może to sprawdzić.
DEDEk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela, 17 października 2010, 10:47
Lokalizacja: Legnica

Post autor: DEDEk »

Dostęp do QL mam i wszystko jest fajnie pięknie. Super wypełnienia na poziomie 95-100% bez oznak nadciśnienia... Tylko co z tego, jak nie chcą dobrze latać. W przyszłym tygodniu przetestuje Scenary 139gr
PKU_Parabellum
Posty: 453
Rejestracja: czwartek, 09 października 2008, 16:43
Lokalizacja: Sulejówek
Kontakt:

Post autor: PKU_Parabellum »

No niestety tak to jest że czasem trzeba trochę poeksperymentować zanim znajdzie się właściwy proch z odpowiednimi naważkami. Ja jedynie mogę coś zasugerować. Za około tydzień, dwa będziemy mieli nową dostawę i nowe rodzaje prochów tak więc ból głowy co wybrać i przetestować z pewnością się zwiększy.
DEDEk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela, 17 października 2010, 10:47
Lokalizacja: Legnica

Post autor: DEDEk »

Dzięki za rady i pomoc. jeśli tylko będę miał okazję skorzystać z Waszej oferty to tak uczynię. Puki co, zmienię kulki na coś innego
Adam K.
Posty: 33
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2012, 19:13
Lokalizacja: Uniejów woj. łódzkie

Post autor: Adam K. »

Koledzy drążąc dalej temat mam pytanko a zarazem dylemat.
Przymierzam się do elaboracji mojego "6,5x55 SE" z lufą o długości 75 cm, docelowo planuję używać kulek ciężkich typu 140 - 160 gr (nosler acubond, mega, vulcan, hornady interlock RN) pociski używane do polowania. I tu rodzi się moje pytanie jaki proch byłby najodpowiedniejszy do tych kulek i tej lufy, w większości tabel elaboracyjnych jakie przeglądałem dane są dla luf 600 mm :-( Wiem że dopiero metodą prób i błędów dojdzie się do celu, ale może któryś z kolegów ma większe doświadczenie z tym kalibrem i mógłby mi pomóc.
Sam zastanawiam się nad HODGDON Hybrid 100V
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Sam zamierzam robić amunicje do moich 6,5x55se na HODGDON Hybrid 100V, ale puszeczka musi jeszcze poczekać, aż mit się Lover S070 skończy...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
DEDEk
Posty: 331
Rejestracja: niedziela, 17 października 2010, 10:47
Lokalizacja: Legnica

Post autor: DEDEk »

Stawiał bym na n560
Awatar użytkownika
Wojtan
Posty: 145
Rejestracja: wtorek, 29 czerwca 2010, 22:37

Post autor: Wojtan »

Moja recepta na kulki do Karola: kulka Sierra Matchking 140gr, proszek Hodgdon H4831SC, spłonka CCI 200 - na 100m trzy pociski robią jeden otwór o średnicy 9mm. Sprawdziły się także na Nowej Dębie, na 300m miałem 96 pkt. Na 600 i 800 mogłoby być podobnie, tylko wziąłem zbyt małą poprawkę na wiatr.
Ora et elabora...
Andrzej Szeremet
Posty: 62
Rejestracja: sobota, 03 grudnia 2011, 21:52
Lokalizacja: Wisła
Kontakt:

Post autor: Andrzej Szeremet »

Po próbach na pociskach Hornady najlepsze wyniki były na:129gr SST, Proch Acc.4350 -45,1gr. Skupienie <1/2MOA, pozdrawiam.
walther
Posty: 454
Rejestracja: czwartek, 11 listopada 2010, 10:21

Post autor: walther »

Andrzeju czy Ty elaborujesz także 6,5 x 57 R :?:

Pozdrawiam
Adam K.
Posty: 33
Rejestracja: czwartek, 22 marca 2012, 19:13
Lokalizacja: Uniejów woj. łódzkie

Post autor: Adam K. »

Dziękuję za podpowiedzi
Zacznę od Hodgdon H4831SC, spłonka CCI 200, Hornady 160 gr InterLock RN
Awatar użytkownika
JaguaR
Posty: 91
Rejestracja: wtorek, 14 stycznia 2014, 23:49
Lokalizacja: WWA

Post autor: JaguaR »

wozzi pisze:Sam zamierzam robić amunicje do moich 6,5x55se na HODGDON Hybrid 100V, ale puszeczka musi jeszcze poczekać, aż mit się Lover S070 skończy...
wozzi jesteś zadowolony z Lovex 'a? Chcę go zastosować do PrviPartizan FMJBT 139grs oraz Sierry HPBT 130 grs. GameKing. Hodgdon H4831SC jest niedostępny stąd kombinacja z tym prochem.
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Nie miałem problemów, ale ze to już trochę temu było i ostatnio M/96 zaniedbałem, to trudno mi coś powiedzieć...
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
RobertEd
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 11 lutego 2014, 10:06

Post autor: RobertEd »

Witam Kolegów. Mimo, że dopiero dzisiaj zarejstrowałem się strzelam i elaboruję od kilku lat.
Ja mam szweda długiego stosuję proch IMR 7828 ssc 44.3 z pociskim osdzonym głębiej o 1.87 mm. Latają wyśmienicie.
Mam tylko jeden problem. Mimo ciasnej komory i dokonaniu selekcji komponentów prędkości pocisków są +/- 8m/s.
Objętość łusek sprawdzona, proch i pocisk wagowo idealny zacisk pocisku (bushing) .294". Gdzie jeszcze szuać?
Wojtek
Posty: 371
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 22:06
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: Wojtek »

A błędu miernika prędkości nie bierzesz pod uwagę? Mają przecież jakąś tolerancję wskazań.
DB
SP9IUM
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

"Chronograf Shooting Chrony M1 Master jest urządzeniem do pomiaru prędkości pocisku, w zakresie od 10 do 2120 m/s, z dokładnością do 99.5%. Wyświetlacz znajduje się na kablu o długości 5 m."
Wychodzi na to, że te 8 m/s to prawie norma.
forester
Awatar użytkownika
huskys
Posty: 1119
Rejestracja: poniedziałek, 02 czerwca 2008, 20:20

Post autor: huskys »

RobertEd pisze:Witam Kolegów. Mimo, że dopiero dzisiaj zarejstrowałem się strzelam i elaboruję od kilku lat.
Ja mam szweda długiego stosuję proch IMR 7828 ssc 44.3 z pociskim osdzonym głębiej o 1.87 mm. Latają wyśmienicie.
Mam tylko jeden problem. Mimo ciasnej komory i dokonaniu selekcji komponentów prędkości pocisków są +/- 8m/s.
Objętość łusek sprawdzona, proch i pocisk wagowo idealny zacisk pocisku (bushing) .294". Gdzie jeszcze szuać?
A szyjki odpuszczone i przetoczone na jednakową gubość masz ?
RobertEd
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 11 lutego 2014, 10:06

Post autor: RobertEd »

Macie rację z dołdnością pomiry. Jeszcze jedna zmienna to spłonka. Obecnie strzelam z FEDERALI. Mam stary zapas CCI BR2, może będzie inaczej.
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

A jakie ma to wszystko znaczenie skoro " Latają wyśmienicie."
Wojtek
RobertEd
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 11 lutego 2014, 10:06

Post autor: RobertEd »

Na dalszych dystansach ma znaczenie, tego nie zobaczę na 100m.
Dzisiaj skupienie 5 szt. to 25 mm (diopter). Z końcem lutego wybiorę się na oś 300 m i dam znać co wyszło.
Dziękuję za podpowiedzi.
dzik
Posty: 55
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2012, 13:01

Post autor: dzik »

Ja właśnie zaczynam, pierwsze efekty średnie, ale to pierwsza elaboracja gdzie nie miałem do pocisków podanych COL więc zaopatrzyłem się w przyrząd do mierzenie ogive.
Ponieważ nie są dostępne łuski wzorcowe do 6,5x55 to pomiar ogive robiłem przez wsadzenie do komory długiego naboju w luźnej szyjce, wyszło 66mm ogive.
Zmierzyłem też dla dwóch rodzajów fabrycznej:
FMJ S&B 140gr 65,5mm
Remington myśliwski 140gr 59,0mm
I elaborowany A-MAX dla tablicowego COL 2.905" daje ogive w milimetrach 60

W tym momencie zgłupiałem, strasznie duży rozrzut jest w tym kalibrze. Na ile robić pociski do których nie mam danych jak np prvi partizan? 65mm?
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Całkowita długość naboju nie powinna przekraczać 80 mm, pocisk powinien być osadzony co najmniej na głębokość średnicy kalibru czyli 6,5 mm. Takie są ogólne wytyczne.
Wojtek
waldy
Posty: 43
Rejestracja: wtorek, 04 września 2012, 07:45

Post autor: waldy »

Ja też męczę szweda. Próbowałem 5 rodzajów pocisków i za każdym razem ustalając długość robię sobie taki wzorcowy nabój - odstrzelona łuska (z mojego karabinu oczywiście), neck format, dremlem rozcięta szyjka, i do komory. W ten sposób wiem jaka jest moja komora, jaka może być maksymalna długość. COL podawane w tabelach jest..... uniwersalne. A tak robisz na wymiar jaki TY potrzebujesz i do TWOJEGO KARABINU. Oczywiście headspace to inna sprawa bo tu masz tylko wiedzę o najdłuższym naboju jaki możesz zrobić.
dzik
Posty: 55
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2012, 13:01

Post autor: dzik »

Po pierwszym dniu już wiem że osadzanie wg wytycznych producentów pocisków w CG-63 nie sprawdza się, skupienie jest fatalne.
Ale co mnie dziwi S&B robi fabrycznie FMJ z bardzo wysuniętym pociskiem i raczej powinien pasować do każdej komory.
RobertEd
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 11 lutego 2014, 10:06

Post autor: RobertEd »

Obecnie skupienie mam na poziomie poniżej 2cm na 100m. Proch imr 7828 46.1gn pocisk scenar 139 długość 80.87mm.
Oczywiście należy posługiwaćsię innym wymiarem więc pocisk oddalony o 0.3mm od stożka.
(Celownik diopter)
arnip
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 09 kwietnia 2012, 22:12

Post autor: arnip »

Trochę to skomplikowane z tą elaboracją do szweda. Myślę ,że nie ma tu reguły. Jednym strzelają dobrze drugim nie i tak musi być.
Jest pewne ograniczenie techniczne. Niektóre Szwedy mają lufę o 0.03 mm WIĘKSZĄ. Osobiście mam 2 szt.
Jeden oryginalny w kal 6.5 x 55 z 1905 r i ma średnicę lufy taką jak obecnie karabiny.Drugi z 1943 zmodyfikowany w 1961 r i ten ma lufę o 0.03 mm większą.
0.03 mm, to bardo dużo, przedmuchy znaczne tak jak w bardzo zużytej lufie. Lapua produkowała swojego czasu większe pociski do modyfikowanych szwedów oczywiście już są niedostępne(tego nie autoryzuję bo słyszałem to od niemieckich kolegów).Pomierzyłem parę innych karabinków i wszystko się zgadza (maja różne średnice luf).
Moja lufa o większej średnicy to Schultz & Larsen produkcji dunskiej z 1961 r. Jeśli któryś z kolegów wie więcej na ten temat albo może go zdemontować ,to proszę o informację.
waldy
Posty: 43
Rejestracja: wtorek, 04 września 2012, 07:45

Post autor: waldy »

Obecnie skupienie mam na poziomie poniżej 2cm na 100m
No i to chyba przy tym ciężarze pocisku jest prawie max skupienia na 100m (one stabilizują sie po ok.150m). Ja to samo mam na Hornady HPBT 140grs, proch H4831SC lub H 100V z tym, że na tym drugim chyba jeszcze dam radę trochę poprawić skupienie. Z moich obserwacji wynika, że na 100m ładnie latają pociski lżejsze. Np. A-MAXem 120grs zszedłem do 1/4 MOA (poniżej centymetra) i o dziwo Sierrą Pro Hunter też 120grs udało mi się to samo. Muszę jednak przyznać, że z cięższym pociskiem walczyłem dość długo zanim do tego doszedłem.
Zauważyłem też pewną prawidłowość odnośnie wstępnej oceny czy pocisk będzie miał ochotę latać z konkretną lufą czy nie. Te pociski, które dają się opanować, podczas strzelania drabinki mieszczą się w 1MOA lub mniej w zakresie od najniższej do najwyższej naważki. Jeśli rozrzut jest większy to lepiej dać sobie spokój bo i tak nic z tego nie będzie.
dzik
Posty: 55
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2012, 13:01

Post autor: dzik »

Udało mi się uzyskać całkiem dobre skupienie na sam początek mimo zbyt dużego przeziernika, mam 36-tkę do TS-1 na 50m to za dużo.

V100 36grain, A-MAX 120gr, przy col 2,9" rozrzut ogromny, ok 5cm, przy col 3" spadło do 1cm ctc.
To mi latało świetnie, ale mam jeszcze pytanie o ciśnienie i proch.
Testowałem zestaw pociski prvi fmj 139grain plus vectan sp7 35grain.
Celność w tym zestawie podobna, czyli sieje przy pocisku osadzonym wg instrukcji i trzyma skupienie przy col 3".
Nie mam zbyt dużego doświadczenia w rozpoznawaniu nadciśnienia ale po tym zestawie zamek otwiera się ciężko, spłonka jest wprasowana w czółko zamka i na twarzy czułem przedmuchy których na łusce nie widać. Wg QL, jeśli dobrze liczyłem, ciśnienie powinno być odrobinę większe niż w v100 ale nadal daleko od max :?
RobertEd
Posty: 8
Rejestracja: wtorek, 11 lutego 2014, 10:06

Post autor: RobertEd »

Proch wybieraj zawsze najwolniejszy to aby było jak największe wypełnienie łuski. Przedmuchy - sprawdź czy słonka nie ma przebitego otworu po iglicy ale i to nie powinno dawać przedmuchu w kierunku twarzy bo są w zamku otwory bezpieczeństwa. Sprasowana spłonka i ciężko otwierający się zamek to są oznaki bardzo jasno wskazujące na niebezpieczeństwo związane z wysokim ciśnieniem.
Sprawdź dane Twoich łusek w QL może popełniłeś błąd w objętości , głębokości osadzenia, może masz spłonki magnum. I wiele innych.
waldy
Posty: 43
Rejestracja: wtorek, 04 września 2012, 07:45

Post autor: waldy »

Popatrz na spłonkę - pierwszy objaw nadciśnienia to "krater" (ślad po iglicy wygląda jak krater). Jeśli ciężko wychodzi łuska - obejrzyj ją, nawet przez szkło powiększające czy nie ma "odcisków". Może to być efekt mikrowżerów w komorze.
dzik
Posty: 55
Rejestracja: niedziela, 22 stycznia 2012, 13:01

Post autor: dzik »

Ślad po iglicy wygląda normalnie, spłonki standardowe CCI. Ciśnienie w QL sprawdziłem i wychodzi połowa 33.000PSI przy dopuszczalnym 55000PSI, więc zapas spory.

Zastanawiam się czy osadzenie spłonek nie ma znaczenia, łuski to fabrycznie nowe prvi partizan, spłonki CCI które przy dociśnięciu osadzają się dość głęboko w łusce i może podczas strzału z powodu nawet zwykłego ciśnienia przemieszcza je jednocześnie dobijając do zamka.
waldy
Posty: 43
Rejestracja: wtorek, 04 września 2012, 07:45

Post autor: waldy »

QL jest dość zachowawczy i pokazuje zawsze dane z pewną tolerancją w stronę bezpieczeństwa (ale to akurat dobrze). Nie mniej jednak stosując naważkę w granicach podanych w tabelach elaboracyjnych można uzyskać nadciśnienie i QL tego nie pokaże. Jeśli dasz naważkę w bezpiecznym zakresie ale zbliżającą się do górnej maksymalnej granicy i zbyt płytko osadzisz pocisk może się zdarzyć, że oprze się (pocisk) po zamknięciu zamka na stożku przejściowym. Wtedy masz nadciśnienie na 100%, bo przy "starcie" pocisku nie pokonuje on tylko standardowo obliczonych przez QL oporów (zacisk w łusce, grawitacja itd..) ale też przytrzymanie przez stożek.
Jeśli jednak uważasz, że nie ma oznak nadciśnienia to jest jeszcze jedna możliwość. Łuski PP - pamiętam to z początków elaboracji innego kalibru (7.5 x 55 swiss) mimo, że nowe mogą nie trzymać wymiaru, tzn są zbyt długie. I coś mocno mi się wydaje, że właśnie taka sytuacja jest u Ciebie. Nie ma nadciśnienia ale łuska się kleszczy bo jest zbyt długa. Pomierz łuski, jeśli trzeba to przytrymuj i zobacz co to da.
ODPOWIEDZ