Gdy robi się niebezpiecznie!

Zasady bezpieczeństwa i słownik reloadingu

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 104
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 09:55
Lokalizacja: Warszawa

Gdy robi się niebezpiecznie!

Post autor: Hubert »

Chciałem zamieścić pare zdjęć z oznakami "niebezpieczeństwa" (wysokiego ciśnienia) aby wszyscy którzy zaczynają wiedzieli na co zwrócić UWAGE.Jeżeli to nieodpowiedni temat prosze administratora o usunięcie tego tematu :D
Pozdrawiam Hubert
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Ja chętnie zapoznam się z takimi oznaczeniami więc może nie usuwać?
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 104
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 09:55
Lokalizacja: Warszawa

zdjęcia

Post autor: Hubert »

Obrazek<br> <br>Obrazek<br> <br>Obrazek<br> <br>Obrazek<br> <br>Obrazek<br> <br>
Pozdrawiam Hubert
Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 104
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 09:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hubert »

I jeszcze efekt błedu w "sztuce"Obrazek<br> <br>
Pozdrawiam Hubert
Awatar użytkownika
White Bear
Posty: 30
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 20:52
Lokalizacja: Dłutów

Post autor: White Bear »

Amunicja fabryczna LAPUA 223 SCENAR 69gr
Strzały 20-25 wcześniej 20szt FMJ(OK)
Obrazek<br> <br>Obrazek<br> <br>
Dodam że gazy wydostawały się przez zamek
W czym tkwi problem :bh|: #-o
Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 104
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 09:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hubert »

Przebite spłonki? :-k
Pozdrawiam Hubert
Awatar użytkownika
White Bear
Posty: 30
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 20:52
Lokalizacja: Dłutów

Post autor: White Bear »

Może teraz będzie lepiej widoczny
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 104
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 09:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hubert »

Jakby nadciśnienie ale chyba musisz poczekać aż się wypowie ktoś bardziej doświadczony.
Pozdrawiam Hubert
Lafi
Posty: 66
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 09:57

Post autor: Lafi »

Mialem to samo tylko, ze z amunicja rws'a tms 3,6g
kaliber .223rem
bron savage 12bvss
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Amunicja fabryczna LAPUA 223 SCENAR 69gr
Znam podobny przypadek w savage12vss,przebijało spłonki.
Na 95%za długie były naboje taka partia.Pocisk wcisniety w gwint i robiło się za duze BUMMM...
a jak pisałem w innym dziale fabryka ładuje na maxa. :eeg/:
Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 104
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 09:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hubert »

A były problemy z otwarciem zamka?
Pozdrawiam Hubert
Awatar użytkownika
White Bear
Posty: 30
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 20:52
Lokalizacja: Dłutów

Post autor: White Bear »

Hubert pisze:A były problemy z otwarciem zamka?
Nie ale denko pozostawiło ślady miedzi na zamku (na fotkach widać jak wygląda grubość napisu na dobrych spłonkach a tych drugich)
snajper pisze:Na 95%za długie były naboje taka partia.Pocisk wcisniety w gwint i robiło się za duze BUMMM...
Faktycznie to BUMMM było sporawe
Odstrzeliłem 5 sztuk , dwie były w porządku -czyżby taka nierówna ta amunicja match-owa :-k
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Kolejny dowód że trzeba robić samemu.... :lol: Używam 69 grs Scenarów w Savage 12 FV na łuskach Lapua Match i bez wiekszych problemów osiągam 7 mm c-t-c. Inna sprawa ze po przeważeniu 300 scenarów 60 poszło na wielobojowe pykanie....
Piotr
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Odstrzeliłem 5 sztuk , dwie były w porządku -czyżby taka nierówna ta amunicja match-owa
Zmierz długość komory nabojowej a nastepnie długosć naboi po ogiv.
i może sprawa sie wyjasni.Jedne mogą siedzieć na gwincie a inne nie.
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Jeżeli mozesz to rozbierz potem i przeważ naważki. Musiałyby być robione naprawde na granicznych ciśnieniach aby osadzenie na gwint dało takie objawy nadcisnienia.to max 50-70 barów róznicy....jakoś nie jestem przekonany....
Piotr
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

PiotrL.
Co do osadzenia na gwint, to może być naprawdę spora różnica w ciśnieniu. Strzelałem kiedyś z 338 Winch Mag A-Frame ( fabryczna amo Normy ) troszkę wysuwałem pociski ( po 3 szt co 1mm ) proszku nie zmieniałem, jak doszedłem do gwintu to musiałem sie mocno siłować z zamkiem, a i luneta dała troszkę po nosie.
White Bear.
Sądzę że po części może być sprawa ciśnienia, po części iglicy. Sprawdziłbym na jaką długość wychodzi od czoła. Albo i bardziej miękki materiał spłonek ( chociaż to mało prawdopodobne, bo na brzegach nie są wprasowane ).
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Na pewno spora róznica w cisnieniu - ale jednak proporcjonalnie do kalibru..tu chodzi o 223. Nie wierzę że ammo fabryczna robiona w ciemno nie ma duzego zapasu bezpieczeństwa
Piotr
Maciej Krawczak
Posty: 467
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 17:31

Post autor: Maciej Krawczak »

Jak do tej pory wszystko co kupowałem fabrycznego Lapuy do 223 Rem. dotykało do gwintu ( mam Sako 75 Varmint ). Latało b.dobrze lub dobrze. I nigdy nie miałem objawów nadmiernego ciśnienia.
Awatar użytkownika
Hubert
Posty: 104
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 09:55
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Hubert »

Piotrze to 50-70 barów czy "mały drukarski" :D :-k
Pozdrawiam Hubert
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Tak miało być. Nie mam teraz źródła - ale przy normalnym osadzeniu ciśnienie początkowe / samo ruszenie pocisku/ przyjmujemy ok 250 barów - a przy osadzeniu na gwint 300-320....Chyba ze w mojej starczej głowie sie już zupełnie pop.....Trzeba poczekać na Krakusa.... :D
Piotr
Awatar użytkownika
Krakus
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 428
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 16:23
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Krakus »

Imiennie wywołany do tablicy się melduję :lol: . Ale najpierw ...


W przeciwieństwie do swoich Przedmówców na zdjęciu White Bear&#8217;a NIE DOPATRUJĘ SIĘ ŻADNYCH OBJAWÓW NIEBEZPIECZNEGO CIŚNIENIA. Widzę natomiast ślady poważnej wady konstrukcyjnej broni, z której amunicja została wystrzelona &#8211; sądzę, że była to wkładka do lufy gładkiej lub IŻ 18, posiadający nie zmodyfikowaną baskilę po swoim śrutowym &#8222;protoplaście&#8221;. Bardzo wyraźne kratery faktycznie są, ale krawędzie spłonek nie uległy odkształceniu i nadal są pięknie zaokrąglone, sama zaś powierzchnia denka spłonki nie świeci się jak lustro. Podobnie sytuacja odwrotna &#8211; &#8222;plaskate&#8221; denko i &#8222;wyostrzone&#8221; krawędzie denka spłonki, przy braku kraterków najczęściej również nie stanowią oznaki wysokiego ciśnienia, lecz nadmiernego headspace. Porównajcie Koledzy proporcje średnic: spłonki, zewnętrznej krateru i wgłębienia po iglicy. Wygląda, że kanał iglicy w czole zamka (baskili lub bloku) ma średnicę około 2,4 mm, a sama iglica 2,0 mm &#8211; zamiast &#8222;przepisowego&#8221; 1,7 i 1,65 mm. Głębokość śladów po uderzeniu iglicy również jest znacznie większa od zalecanej dla amunicji z małymi spłonkami. Sądzę, że fragment denka spłonki wgnieciony iglicą zbyt obszernie i zbyt głęboko ulegał tak dużemu odkształceniu plastycznemu, że drastycznie spadała jego grubość. W efekcie ciśnienie gazów prochowych z łatwością wciskało tą miękką cześć w kanał iglicy tworząc głębokie kratery, było jednak zbyt niskie (czyli całkowicie bezpieczne) by &#8222;wyprasować&#8221; nie naruszoną część denka spłonki i rozepchać jego krawędzie.


Co do drugiej sprawy, ciśnienia inicjującego, czyli tej części ciśnienia, która &#8222;marnuje się&#8221; na przetłaczanie pocisku przez gwint i podnosi ciśnienie maksymalne. Zadałem sobie kiedyś trud policzenia oporów przetłaczania statycznego pocisku (osadzony na gwincie) i dynamicznego przy prędkości początkowej 180 m/sek, czyli osadzonego 1 mm od gwintu. Dla kalibru 308 wyszło następująco:
dla pocisków ołowianych w płaszczu tombakowym:
- przy osadzeniu na gwint: ~350-400 bar;
- przy osadzeniu 1 mm od gwintu: ~150-200 bar;
dla pocisku mosiężnego:
- przy osadzeniu na gwint: ~500-700 bar;
- przy osadzeniu 1 mm od gwintu: ~200-300 bar.

Dla kalibrów większych ciśnienia te będą nieco mniejsze, a dla kalibrów mniejszych wzrosną, bo zależność oporów przetłaczania jest niemal proporcjonalna do średnicy lufy, a siła tłocząca jest funkcją kwadratową (ciśnienie x pole przekroju). Nie oznacza to jednak, że bezpiecznie można takie wartości przyjmować, gdyż początek wrzynania się pocisku w gwint chwilowo pocisk zatrzymuje (lub zwalnia) i spalanie prochu przez ułamek sekundy przebiega w stałej (lub prawie stałej) objętości. Dlatego bezwzględnie należy stosować &#8222;książkowe wartości&#8221;, zapewniające pełne bezpieczeństwo elaboracji:
dla pocisków ołowianych w płaszczu tombakowym:
- przy osadzeniu na gwint: 750 bar;
- przy osadzeniu 1 mm od gwintu: 250 bar;
dla pocisku mosiężnego:
- przy osadzeniu na gwint: 1000 bar;
- przy osadzeniu 1 mm od gwintu: 500 bar.
Awatar użytkownika
lu.dzie
Posty: 351
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 17:18

Post autor: lu.dzie »

PiotrL pisze:bez wiekszych problemów osiągam 7 mm c-t-c
Ja tez. Ale tylko w seriach jednostrzalowych... :whistle:
Niewiarygodne, ze taki mistrz po raz kolejny nie pokwapil sie na zawody benchrestowe...
Do trzech razy sztuka PiotrLus, zgoda?
snajper
Posty: 550
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54
Lokalizacja: MAZOWIECKIE
Kontakt:

Post autor: snajper »

Ja tez. Ale tylko w seriach jednostrzalowych...
Ja bym obstawiał że nawet 6mm. \:D/
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Łukasz - nie chciałem Was załamać.... :lol:
Krakus - powiem tylko..WOW....
Piotr
wozzi
Posty: 1995
Rejestracja: środa, 02 marca 2011, 18:14
Lokalizacja: Hamburg

Post autor: wozzi »

Tylko się proszę nie popłaczcie z powodu "marnotrawstwa": http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... SlOXowwC4c
.303 brit .308 win 6,5x55 .45acp 9x19mm .22lr .357
ODPOWIEDZ