Elaboracja 8x68s

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Paweł 63
Posty: 104
Rejestracja: wtorek, 01 stycznia 2013, 15:24

Elaboracja 8x68s

Post autor: Paweł 63 »

Witam.
Jestem nowy na forum jak i w temacie elaboracji. Mam parę pytań do doświadczonych forumowiczów.
Chcę elaborować 8x68s z uwagi na chorą cenę amunicji fabrycznej. (Dodatkowo 30-06)
Stoję przed wyborem sprzętu i nie bardzo mogę namierzyć matryce na kal. Który mnie interesuje.
Nie wiem, czy matryce są pasowanie pod konkretny model prasy,czy są uniwersalne ?
Czy trzeba koniecznie formatować łuski (oczywiście po kontroli) czy wystarczy sama szyjka jeśli są strzelanie z tej samej jednostki, czyli są dopasowane do danej komory?
Pociski 8 mm(.323) są i nabyłem Hornady Interlock SP 195 grainów, ale z literaturą troszkę kiepsko. W książce Hornady znalazłem tabelę i na pierwszy "rzut oka" jakieś marne prędkości? Inne niż w fabrycznych elaboracjach. Może mi się tylko tak zdaje?
Na forum brak tematów dot. tego kalibru(poza jednym dot. wyboru prasy)
Może ktooś z was ma doświadczenie z tym kalibrem jak i pociskiem? Wydaje się być odpowiedni do polowania(dziki,jelenie). Posiada pierścień ograniczający pełen rozpad masy jednak to poczciwy sp. Cena nie powala tak jak w przypadku RWS czy Brenecke.
Myślę, że na początek pytań wystarczy.
PZDR
Awatar użytkownika
sokal
Posty: 876
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 13:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: sokal »

Matryca jest u naszego forumowego kolegi Marcina http://cel.sklep.pl/?77,matryce-rcbs-2- ... -mag-34401
Matryce są w 90% uniwersalne
Co do formatowania to o "jednostce" nie wiem bo nie strzelałem z czegoś takiego. Trzeba by w WPA popytać oni tam mają różne jednostki. ;) Jeśli pytasz o strzelanie z broni to jeśli masz prawidłowo zrobioną komorę - a pewnie masz, to wystarczy format szyjki - ma to sporo zalet w porównaniu z FL.
Jeśli chodzi i ten konkretny kaliber to nie mam żadnych doświadczeń, jednak słyszałem wiele dobrego o nim oraz o wspomnianych pociskach.
Paweł 63
Posty: 104
Rejestracja: wtorek, 01 stycznia 2013, 15:24

Post autor: Paweł 63 »

Dziękuję.
Właśnie o to mi chodziło. Wydaje mi się, że jeżeli karabin jest nowy, bo wystrzelałem z niego ok. 100 szt to łaska po wystrzeleniu jest dopasowana do komory, to tylko działa na plus. Myślę, że firma Sauer, bo właśnie o nim mowa w tym kal. zapewnia jakość wykonania i zabieg formatowania całej łuski będzie zbędny. Spotkałem się z tym, że w Mannlicherze 300wm u kolegi ( niewiele strzelamy) łuska S&B grzęzła w komorze po wystrzeleniu i pazur nie chciał jej wyciągnąć! I troszkę mi to dało do myślenia?
Dzięki za namiar na matryce. Ich koszt to zakup paczki amunicji, bo ta kosztuje w tym kalibrze ok 300-400zł.
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

Paweł,
Czeskie łuski takie są,ja ich do ręki nie biorę :wink:
W 30-06 z fabrycznej amunicji nie można odciągnąć zamka a w 308W byłem świadkiej jak kolejne łuski po strzale pękały wzdłuż swojej osi #-o
Pozdrawiam
Maciek
Paweł 63
Posty: 104
Rejestracja: wtorek, 01 stycznia 2013, 15:24

Post autor: Paweł 63 »

No nie wiem. Ja osobiście używam w 30-06 amunicji S&B HPC i jestem bardzo zadowolony.Zwykle kupowałem karton tej samej serii po wcześniejszym sprawdzeniu jednej paczki. Nigdy nie miałem takich problemów. Karabin mam zrobiony na bazie zamka mojego sztucera ZKK600. Żadnych problemów.
Co prawda kolega wyciągnął jakąś bardzo starą paczkę ammo 300wm, ale czy to ma znaczenie? Przecież łuska dopasowała się do komory. Może jeśli była zaśniedziała? nie chciała wyjść?
Przed rozpoczęciem elaboracji wolę popytać doświadczonych w tym temacie.
PZDR
Paweł 63
Posty: 104
Rejestracja: wtorek, 01 stycznia 2013, 15:24

Post autor: Paweł 63 »

Do elaboracji 8x68S będę stosował odstrzelone łuski RWS i Brenecke.
Ale czy to dzisiaj wiadomo kto dla kogo produkuje " podzespoły" ?
Na pewno wygląd zewnętrzny jest nieporównywalne z S&B. Łuski są wypolerowane i nie śniedzieją.
PZDR
Maciek K
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 23:53
Lokalizacja: Ze wsi pod W-wą ;)

Post autor: Maciek K »

Paweł,
Jak masz "ciasną","dobrze spasowaną" komorę to tak będzie z czechami,te łuski "puchną" po strzale i stąd takie problemy z wyciągnięciem zamka w niektórych jednostkach..
U mnie i moich Kolegów tak było i nie miało znaczenia czy S&B miała 10 lat czy była to nowa amunicja.
Także nie ma znaczenia czy stara czy nowa-one tak mają :wink:
Dawno temu w moim "przedwojennym" ZKK 600 też nie było problemu z czechami ale wtedy wolałem RWS.
Pozdrawiam
Maciek
Awatar użytkownika
forester2008
Posty: 1371
Rejestracja: czwartek, 03 lipca 2008, 12:20

Post autor: forester2008 »

http://www.diwola24.de/shop/WS_Langwaff ... f2122d8c44

http://www.diwola24.de/shop/WS_Langwaff ... 30-31.html

polecam Hornady Custom Grade New Dimension

a na początek ...... wiem na której półce takie leżą :eeg/:
forester
Paweł 63
Posty: 104
Rejestracja: wtorek, 01 stycznia 2013, 15:24

Post autor: Paweł 63 »

No wielkie dzięki. Coraz więcej informacji udaje się zebrać.
Czy ktoś mi powie czy na matrycy do formatowania całej łuski da się formatować samą szyjkę. Czy można tak ją ustawić?
Czy matryce firmy Hornady są jakoś lepiej skonstruowane jeśli chodzi o osiowe osadzanie pocisku?
PZDR
Paweł 63
Posty: 104
Rejestracja: wtorek, 01 stycznia 2013, 15:24

Post autor: Paweł 63 »

Pisząc poprzedni post otrzymałem od Kolegi kolejny.
Wielkie dzięki
winek64
Posty: 571
Rejestracja: czwartek, 23 września 2010, 12:32
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: winek64 »

Teoretycznie wystarczy ci sama matryca do formatowania szyjki . Ale może się okazać że jednak łuski nie formatowane FL dadzą lekki opór przy zamykaniu zamka. Przy strzelaniu sportowym nie ma to znaczenia a teoretycznie można uzyskać lepsze wyniki na tarczy. Przy strzelaniu myśliwskim może to być jednak trochę niwygodne zwłaszcza jak się chce szybko przeładować. Azak duża precyzja nie jest tutaj zazwyczaj wymagana. Ja osobiście amunicję myśliwską fomatuje matrycą FL żeby łuska zamykała sie w komorze beż żadnego oporu. Taka amunicja jest i tak wystarczająco precyzyjna.
Myśle że powinieneś zakupić matryce FL i dodatkowo matryce Neck. W sumie nie są one tak drogie i wydatek i tak się zwróci. Myślę że matryce RCBS są wystarczającej jakości chyba że zamierzasz zająć się benchrestem.
ODPOWIEDZ