Rejestracja broni gładkolufowej w kalibrze 12/89

Moderatorzy: wierzba, P_iter

karkat666
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 29 kwietnia 2014, 13:06
Lokalizacja: Małopolska/Norwegia

Rejestracja broni gładkolufowej w kalibrze 12/89

Post autor: karkat666 »

Witam.

Od jakiegoś czasu wałkuję temat zakupu jak i rejestracji broni w kalibrze 12/89. Na różnych forach i stronach internetowych opinie są sprzeczne. Jedni twierdzą, że jeśli będzie rejestrowana jako myśliwska to można, jeśli sportowa to nie. Drudzy z kolei, że ani w jednym ani w drugim przypadku zarejestrowania takiej broni w Polsce jest niemożliwe bądź jeśli nawet to nielegalne ze względu na niewiedzę urzędników. Znalazłem "obejście" owych przepisów, a mianowicie jeśli broń jest nowa to sprzedawca na fakturze musiał by napisać, że jest to broń w kalibrze 12 bez określania tego co po "/". Takową broń można zarejestrować (osobiście mam taką starą dubeltówkę) i tak pewnie nie jeden z was ma jeśli kupił broń od starego myśliwego, gdyż tak kiedyś pisano tylko 12.

Jeśli chodzi o ustawy i rozporządzenia to w kwestii prawnej są dwa przepisy i oczywiście sprzeczne ze sobą.

Proponuję aby odpisujący pod wypowiedzią (jeśli kupili/rejestrowali) napisali gdzie dokonywali próby rejestracji i czy udana czy nie. Dziękuję i pozdrawiam.
Darz Bór!
Palmer_fm
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 21:51
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Post autor: Palmer_fm »

Witam kolego
rok temu kupiłem strzelbę Benelli SuperNova kal. 12/89, lufa 47 cm typowa pompa typu slug.
Nie miałem żadnego problemu z zarejestrowaniem jako myśliwska, na komendzie nawet się nie zająknęli.
Przesłałem pocztą fakturę, legitymacje, wniosek o rejestracje. Po tygodniu odesłali mi legitymacje z wpisem.

Powiem szczerze nawet nie miałem świadomości że może być tu jakiś problem.
Była to KWP w Białymstoku.

Takie kalibry są powszechne w USA i coraz częściej w Polsce właśnie przy zastosowaniu jako gwintowane strelby do typu slug.
308 Win, 30-06, 223 Rem, 45/70 Gov't, 12/76, 9mm
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Re: Rejestracja broni gładkolufowej w kalibrze 12/89

Post autor: cnnhead »

karkat666 pisze:Jeśli chodzi o ustawy i rozporządzenia to w kwestii prawnej są dwa przepisy i oczywiście sprzeczne ze sobą.
W których przepisach widzisz sprzeczność? Sytuacja prawna wydaje się być całkiem jasna.
1. Pozwolenie do celów sportowych uprawnia do posiadania m.in. broni palnej gładkolufowej. Kropka. Żadnych kalibrów i długości komór.
2. Pozwolenie do celów łowieckich uprawnia do posiadania broni dopuszczonej do wykonywania polowań na podstawie odrębnych przepisów. Nie jestem myśliwym, ale o ile się orientuję tutaj też występuje jedynie pojęcie broni o lufach gładkich.

Co więc takiego budzi konsternacje?
Ze strzeleckim pozdrowieniem, Marcin
Palmer_fm
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 21:51
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Re: Rejestracja broni gładkolufowej w kalibrze 12/89

Post autor: Palmer_fm »

cnnhead pisze:
karkat666 pisze:Jeśli chodzi o ustawy i rozporządzenia to w kwestii prawnej są dwa przepisy i oczywiście sprzeczne ze sobą.
W których przepisach widzisz sprzeczność? Sytuacja prawna wydaje się być całkiem jasna.
1. Pozwolenie do celów sportowych uprawnia do posiadania m.in. broni palnej gładkolufowej. Kropka. Żadnych kalibrów i długości komór.
2. Pozwolenie do celów łowieckich uprawnia do posiadania broni dopuszczonej do wykonywania polowań na podstawie odrębnych przepisów. Nie jestem myśliwym, ale o ile się orientuję tutaj też występuje jedynie pojęcie broni o lufach gładkich.

Co więc takiego budzi konsternacje?
cnnhead
zgadam się z Tobą, a co do myśłiwskiej broni to
do celów łowieckich można nabyć broń palną myśliwską tj.
-przy maksymalnym załadowaniu można z niej oddać najwyżej sześć pojedynczych strzałów
-magazynek broni samopowtarzalnej może zawierać co najwyżej dwa naboje.
-Energia pocisku w odległości 100 m od lufy musi wynosić nie mniej niż 1000 J.
-Nie może to być broń krótka, tj. pistolety i rewolwery, choć naboje niektórych (zwłaszcza rewolwerów) z nich spełniają osiągi energetyczne. Tutaj były małe nowelizacje ale wrócono do starych przepisów

Czy to jest lufa dładka, gwintowana nie ma znaczenia aby spełniała w/w normy.
Co do kalibru to jest jedynie wymóg energetyczny a nie rozmiarowy więc 89/12 70/12, 76/12 nie ma znaczenia

Na marginesie dodam że nia miałem również problemu z zarejestrowaniem broni samopowtarzalnej w której magazynek posiada 5 naboi, co możę wydawać się sprzeczne z rozporządzeniem, natomiast stosuje się tu wykładnie literalną i KWP nie robią problemu, tzn ty musisz łądować ja tylko dwoma nabojami- bzdura ale tak jest. Często kupując taką broń masz w gratisie od producenta wkładkę ograniczającą pojemność magazynka, po zarejstrowaniu poprostu ją demontujesz.
308 Win, 30-06, 223 Rem, 45/70 Gov't, 12/76, 9mm
karkat666
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 29 kwietnia 2014, 13:06
Lokalizacja: Małopolska/Norwegia

Post autor: karkat666 »

Pozwólcie, że zacytuję. Źródło: "http://dziennik.lowiecki.pl/forum.php?f ... numer=1390"

1)

"Autor: Mareczek godzina: 12:15
No dobra, Panowie, odpowiadam : Na podstawie ustawy o broni i amunicji Pan Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał mało znane, ale ogromnie ważne rozporządzenie ,,W sprawie rodzajów broni palnej, odpowiadającej kategoriom broni palnej, określonym w dyrektywie w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni".Akt ten jest znacznie mniej popularny, niż w miarę powszechnie znane rozporządzenie w sprawie rodzajów broni i amunicji szczególnie niebezpiecznych itd. Nie znaczy to jednak, iż można o przepisach tych zapominać, lub ignorować je. Rozporządzenie to należy do najgłupszych przepisów, jakie w naszym kraju kiedykolwiek wymyślono w zakresie broni palnej, jednak obowiązuje. Właśnie w tymże rozporządzeniu wprowadzono górną granicę kalibru broni gładkolufowej, jaką może na terytorium naszego kraju posiadać osoba fizyczna. Nie chodzi jedynie o myśliwych, ale o wszystkich posiadaczy np. strzelców sportowych, strażników rybackich itp, itd. Precyzyjnie górną granicą śrutówki jest - tu cytat : Strzelba gładkolufowa o kalibrze wagomiarowym nie większym, niż 12 i długości komory nabojowej nie większej, niż 76 mm. Policjanci z wydziałów postępowań administracyjnych prawo o broni znają słabo. Nie chcę krzywdzić speców, bo są w komendach i tacy, ale moja ocena uogólniona jest niska. Dlatego mogą zdarzyć się, i zdarzają się, takie kwiatki, jak rejestracja śrutówki 89 mm. To - ze strony komendy - złamanie prawa. Teoretycznie osoba, która z taką bronią przyjdzie do wydziału i poprosi o zarejestrowanie musi się liczyć z tym, że broń trafi do depozytu. Na terenie Polski nikt, nawet z obcym paszportem, nie może jej posiadać, zatem odsprzedanie takiej broni powinno być - teoretycznie - wielce utrudnione. Tłumaczenie, iż z broni takiej można strzelać krótszymi nabojami - z największym szacunkiem - jest naiwne. Nie dotykam tu kwestii technicznej. Skupiam się na prawnej. To tak, jakbyś poprosił o zarejestrowanie karabinu maszynowego, oświadczając, że będziesz strzelał wyłącznie po przesunięciu przełącznika na ,,ogień pojedynczy". Ciekaw jestem, czy policjanci, nawet ci najgłupsi, takie tłumaczenie łykną ? Prawna sytuacja broni z komorami dłuższymi, niż 76, żadną miarą nie przekłada się na rynek amunicji. Choć powinna. Owszem, amunicja taka bywa w sklepach, ale być jej nie powinno, bo żadna osoba fizyczna nie ma prawa do posiadania na terytorium naszego kraju takiej broni. Jednak to nie jedyny przykład totalnego bałaganu w sferze obrotu bronią i amunicją. Piszę o tym wszystkim po to, by Bear dał se siana z zarzucaniem mi pisania bzdur, bo taki zarzut, jeśli nie uzasadniony, jest gestem niegrzecznym, a także po to, by każdy, kto chce sobie broń z komorami ponad 76 mm kupić, najpierw sprawdził dyskretnie poziom wiedzy ludzi w swoim wpa, by się nie obudził z ręką w nocniku. Szczegółowo owym fatalnym rozporządzeniem zajmowałem się na łamach ,,Łowca Polskiego" w tekście ,,Przepis na broń". Bodaj w tym roku. Zainteresowanych
rozszerzeniem tego wątku tam odsyłam. Pozdrawiam i DB"

2)

"Autor: Piotr Waślicki godzina: 12:47
Mareczku - brawo! Dodam tylko, że rozporządzenie nie tylko jest głupie - co do zasady - ale dodatkowo kłóci się z innym aktem tej samej rangi a mianowicie z
wspomnianym i bardziej znanym ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI z dnia 20 marca 2000 r. w sprawie rodzajów szczególnie niebezpiecznych broni i amunicji oraz rodzajów broni odpowiadającej celom, w których może być wydane pozwolenie na broń. (Dz. U. z dnia 22 marca 2000 r.) W tym rozporządzeniu nie może być wydane pozwolenie na broń o wspomnianym kalibrze i długości komory jedynie dla celów sportowych. Dla celów łowieckich - już może! Jak widać w dwu aktach równorzędnych ustawodawca umieszcza sprzeczne treści. Nic dziwnego, że przepisy budzą tyle kontrowersji. Interpretując to jednak jak najszerzej , niestety - zakaz jest obowiązujący. Piotr Waślicki"

Mowa o "przepisie" : Dziennik Ustaw z 2005 r. Nr 32 poz. 285
Darz Bór!
Palmer_fm
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 21:51
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Post autor: Palmer_fm »

Bez urazy karakat666
ale te źródło nie jest dla mnie ani wykładnią, ani opinią.
O ile się nie mylę M.Czerwiński dużo pisał o tym kalibrze w swojej książcę i o myśliwych z niej polujących.
Ja jestem tego przykładem. Nie jestem jakiś inny i nie mam nawet paszportu Polsatu, a broń zarejestrowałem jak pewnie setki innych myśliwych - czy ten argument nie wystarczy? (na zielonym portalu pewnie nie :D

Może jakaś komenda kręciła nosem, może jakaś pani nie doczytała, ale odmowa rejestracji to również decyzja administracyjna a w niej również trzeba uzasadnić czemu nie, "a nie bo nie"

Nie chce, ale odniosę się do zacytowanego przez Ciebie źródła, do Rozporządzeni MSWiA określa ogólne zasady wydawania pozwoleń, a do celów łowieckich określa jak samo rozporządzenie podaje "przepisy szczegółowe" w tym przypadku Rozporządzenie Ministra Środowiska. Do innych celów pewnie inny minister. a w tym przepisie jest jak wyżej opisałem i na podstawie tego ma zarejestrowaną swoją.

Co do celów sportowych nie wiem nie wypowiadam się.

Kolejna sprawa nie zagłębiaj w przepisach wykonawczych ja zawodowo od wielu lat się w nich zagłębiam i do dzisiaj mam masę wątpliwości, a co dopiero pani na komendzie. Kupuj bierz i rejestruj - "będzie pan zadowolony" :D
308 Win, 30-06, 223 Rem, 45/70 Gov't, 12/76, 9mm
karkat666
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 29 kwietnia 2014, 13:06
Lokalizacja: Małopolska/Norwegia

Post autor: karkat666 »

Palmer_fm - rzuciłem temat do dyskusji gdyż kolega, który prowadzi sklep z bronią i amunicją kupił tak dla miecia (by mieć) Bajkała MP-153 właśnie w kalibrze 12/89 i nie został on zarejestrowany. Przepisy pozwalają "mieć taką broń na sklepie" zatem ma ją na sklepie ale nie może jako myśliwy jej na siebie zarejestrować. Przypuszczam, że nie próbował odwołać się od decyzji ale gdy chciałbym coś takiego kupić polecił zapytać czy mi to zarejestrują i od tego czasu głowę mam Pełną.

Źródło, które podałem nie musi być wykładnią ale podaje konkretne "paragrafy" zatem dlaczego miałbym "nie wierzyć" ?

Nie było takiego tematu na naszym forum, więc postanowiłem opisać problem. Nie ma się co unosić tylko sprawdzić i podać konkretne przepisy. Jestem pewien, że przyda się potomności temat "12/89".

Co do Pana Czerwińskiego na którego się powołujesz jak najbardziej też cenię jego książki i opinie. Ale pisanie, że ktoś pisał o myśliwych polujących z tym kalibrem to i owszem ale może nie w Polsce. "Polska to jest dziwny kraj - Zulugula". Zatem nie gadajmy o tym co mój dziadek ma w garażu, a konkretnie podpierając swoje wypowiedzi aktami prawnymi co by moje wątpliwości w 100% rozwiać lub potwierdzić.
Darz Bór!
Palmer_fm
Posty: 16
Rejestracja: poniedziałek, 12 stycznia 2015, 21:51
Lokalizacja: warmińsko-mazurskie

Post autor: Palmer_fm »

Ok tylko dyskutujemy i fajnie.
odpowiadając w skrócie na Twoje pytanie ja osobiście nie miałem najmniejszego problemu z zarejestrowaniem tego kalibru.
Nie wątpię że Twój kolega mógł napotkać problem wynikający z czyjeś niewiedzy lub braku pochylenia się dokładniej nad tematem.
Podsumowując jeśli ktoś chce zarejestruje bez problemu a jeśli napotka problem to zarejestruje z małymi problemami :D

Pozdrawiam
308 Win, 30-06, 223 Rem, 45/70 Gov't, 12/76, 9mm
karkat666
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 29 kwietnia 2014, 13:06
Lokalizacja: Małopolska/Norwegia

Post autor: karkat666 »

Obiecuję w poniedziałek zadzwonić do Krakowa (tam podlegam) i zapytać o temat rejestrowania takiej maszyny. Wręcz nie mogę się tego doczekać. Zastanawiam się tylko czy zapytać od tak czy napomnieć, że gdzie nie gdzie są problemy ze względu na przepisy. Oczywiście nie będę się wychylał by nie zaszkodzić tak sobie jak i innym ale świerzbi mnie jęzor niesamowicie choćby tylko dlatego by wiedzieć to na 100% dla samej wiedzy. Zdam relację po rozmowie.
Darz Bór!
rado
Posty: 122
Rejestracja: czwartek, 23 października 2014, 11:52
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: rado »

W tej chwili nie ma problemów z zarejestrowaniem żadnej broni gładkolufowej na pozwolenie sportowe. Ten rozmiar komory był ograniczony przed nowelizacją z 2011 roku, po tej nowelizacji zniesione zostały wszystkie ograniczenia przy gładkiej lufie (przedtem było rzeczywiście, że na sportowe można było rejestrować tylko gładką lufę w kalibrze 12 i komorze 76).
Ostatnio zmieniony sobota, 17 stycznia 2015, 21:37 przez rado, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cnnhead
Posty: 158
Rejestracja: czwartek, 25 września 2014, 21:57

Post autor: cnnhead »

karkat666 pisze:Pozwólcie, że zacytuję. Źródło: "http://dziennik.lowiecki.pl/forum.php?f ... numer=1390"
Cała przywołana w tym wątku dyskusja dotyczy stanu prawnego nieaktualnego już od blisko 4 lat. Owe budzące wówczas kontrowersje rozporządzenia Ministra SWiA są już dawno uchylone (w ówczesnej treści).

Obecny stan prawny jest zupełnie przejrzysty i nie budzi w poruszanej materii żadnych wątpliwości. Nigdzie nie jest określany ani kaliber (wagomiar), ani długość komory nabojowej w broni gładkolufowej.
Warto, szczególnie jeśli posiada się już broń, od czasu do czasu pośledzić zmiany UoBiA i jej aktów wykonawczych.
Ze strzeleckim pozdrowieniem, Marcin
Pawel.C.
Posty: 43
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2014, 12:06
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Pawel.C. »

cnnhead pisze:
karkat666 pisze:Pozwólcie, że zacytuję. Źródło: "http://dziennik.lowiecki.pl/forum.php?f ... numer=1390"
Cała przywołana w tym wątku dyskusja dotyczy stanu prawnego nieaktualnego już od blisko 4 lat. Owe budzące wówczas kontrowersje rozporządzenia Ministra SWiA są już dawno uchylone (w ówczesnej treści).

Obecny stan prawny jest zupełnie przejrzysty i nie budzi w poruszanej materii żadnych wątpliwości. Nigdzie nie jest określany ani kaliber (wagomiar), ani długość komory nabojowej w broni gładkolufowej.
Warto, szczególnie jeśli posiada się już broń, od czasu do czasu pośledzić zmiany UoBiA i jej aktów wykonawczych.
Wydaje mi się, że kolega ma rację co do nieaktualności wspomnianych rozporządzeń ograniczających rejestrację broni w kalibrze 12/89 . Gdyby było inaczej to np. jedna z warszawskich firm zajmujących się obrotem bronią myśliwską i sportową nie wystawiała by w swojej ofercie czternastu modeli broni śrutowej w tym kalibrze i amunicji do nich, bo by się im nie opłacało trzymać niechodliwego towaru w magazynie. Kilka innych firm ma w ofercie broń śrutową w tym kalibrze. Gdyby obowiązywał zakaz to rynek by zweryfikował ofertę i sklepy by nie oferowały broni sprawiającej kłopoty przy jej rejestracji w KWP.
karkat666
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 29 kwietnia 2014, 13:06
Lokalizacja: Małopolska/Norwegia

Post autor: karkat666 »

Witam ponownie :).

Po kontakcie z PZŁ jak i KWP udało się ustalić, że broń gładkolufowa o kalibrze 12/89 jest w świetle prawa bronią myśliwską co za tym idzie można bez problemu ją zarejestrować.
W przepisach prawa łowieckiego widnieje zapis mówiący, że bronią dopuszczającą do polowania na zwierzynę drobną jest broń o lufach gładkich i wykorzystaniu śrutu nie przekraczającego 4,5mm średnicy.
Brak jest jakichkolwiek zapisów o kalibrze.
I to na podstawie tego zapisu Instruktor z PZŁ stwierdził, że broń taką myśliwy może zakupić i zarejestrować.

Zatem jestem przyszłym szczęśliwym posiadaczem automatu w kalibrze 12/89.

Dziękuję za dyskusję.
Darz Bór!
ODPOWIEDZ