Docieranie obejm montażu. (Temat podzielony)

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Wałek jest szlifowany czy tylko toczony ( powierzchnia)?
mkuzel
Posty: 26
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 16:21

Post autor: mkuzel »

Technologia produkcji niech pozostanie tajemnicą firmy :D
Tolerancja kształtu jak i dokładność wykonania jest na wyższym poziomie niż robi to Wheeler.
Co do chropowatości powierzchni to została tak dobrana aby zapewnić odpowiednie trzymanie pasty.
mkuzel
Posty: 26
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 16:21

Post autor: mkuzel »

Żeby nie zabrzmiało to wymijająco to jeśli przyjmiemy że chropowatości po szlifowaniu tradycyjnym to Ra 0.63 to docieraki te mają większą chropowatości
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

jmarcinkowski pisze:Witam.

Mam taki od Kolegi mkuzel. Dotarłem nim już 4 montaże i z czystym sumieniem mogę polecić.

Pozdrawiam.
Mnie bardziej ciekawi jakich firm byly te montaze ?

Dwa, czy Recknagel'a tez trzeba docierac ? :mrgreen:

:wink:
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Jeśli monoblok to nie ale jeśli to osobne obejmy to zawsze.
sf.tr
Posty: 5
Rejestracja: poniedziałek, 09 marca 2015, 22:39
Lokalizacja: Pruszków

Post autor: sf.tr »

Czy przedmiotowe narzędzie poradzi sobie ze stalowym montażem ?
Pozdr. Krzych
mkuzel
Posty: 26
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 16:21

Post autor: mkuzel »

Witam
Materiał z którego został wykonany jest docierak spełnia wymagania dla docieraków stosowanych przemysłowo, więc bez problemu poradzi sobie nawet ze stalowym montażem ulepszanym cieplne.
dmx
Posty: 114
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2016, 22:08

Post autor: dmx »

można też tak :
http://allegro.pl/prowadnica-walek-lini ... 84373.html
http://allegro.pl/pasta-do-docierania-z ... 99380.html

pręta jest 50 cm, wiec można zrobić i docierak i przyrząd do ustawiania obejm.
mkuzel
Posty: 26
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 16:21

Post autor: mkuzel »

Pewnie że można, zależy co się chce osiągnąć. Jedynie w takim przypadku z racji twardości i gatunku materiału pręt nie zapewni prawidłowego trzymania scierniwa. Czego rezultatem będzie to, że ziarna scierniwa osądzać się będą w materiale obejm bo będzie on bardziej "miękki" przez co zaczniemy docierać wałek do obejm a nie na odwrót.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

mkuzel pisze:Jedynie w takim przypadku z racji twardości i gatunku materiału pręt nie zapewni prawidłowego trzymania scierniwa. Czego rezultatem będzie to, że ziarna scierniwa osądzać się będą w materiale obejm bo będzie on bardziej "miękki" przez co zaczniemy docierać wałek do obejm a nie na odwrót.
z twojego wywodu wychodzi, że obejm aluminiowych nie można docierać twoimi wałkami :D
mkuzel
Posty: 26
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 16:21

Post autor: mkuzel »

Tego nie powiedziałem. Duża zawartość grafitu w stopie zapewnia prawidłowe trzymanie scierniwa. :halo-
dmx
Posty: 114
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2016, 22:08

Post autor: dmx »

Z tego co przeczytałem, to charakterystyka tego typu stali powinna zapewnić niezbędną twardość pręta.
Pozwolę sobie jednak zadać pytanie, które sporo wniesie.
Z jakiego materiału szanowny kolega robi swoje i narzędzie?
mkuzel
Posty: 26
Rejestracja: środa, 28 maja 2008, 16:21

Post autor: mkuzel »

Widzę że temat schodzi na dość agresywną ścieżkę. Nie zamierzam się z nikim przepychać ta temat tego czy coś powieim czy nie. W razie gdyby kolega piotrjub chciał porozmawiać na temat różnych zalet i wat okreslonej obróbki ubytkowej zapraszam na rozmowę prywatną. Nr telefonu jest na początku postu.

Dla osób zainteresowanych rzeczywiście tematem:

- Wałek wykonany jest z żeliwa szarego z grafitem płytkowym
- Tolerancja średncy jak i odchyłki walcowości są na wyższym poziomie niż docieraki produkowane przez Wheeler Engineering
http://www.btibrands.com/product/scope- ... bo-1-30mm/
- Zestawem można docierać zarówno obejmy stalowe w tym ulepszane cieplnie jak i aluminiowe.
- Najlepsze rezultaty otrzymuje się przy motażach 2 częściowych. Rzeczywiście przy docieraniu montaży monolitycznych renomowanych firm efekty mogą być nało widoczne. Wynika to z technologii wytwarzana tych montaży i tego, że przy montażach monolitycznych unikamy efektu "przekoszenia jednej bazy względem 2 przy osadzaniu na broni"
Z tego co przeczytałem, to charakterystyka tego typu stali powinna zapewnić niezbędną twardość pręta.
Pozwolę sobie jednak zadać pytanie, które sporo wniesie.
Z jakiego materiału szanowny kolega robi swoje i narzędzie?
Pod względem czysto technologicznym materiał docieraka powinien być bardziej "miękki" niż materiał docierany. W przypadku odpowiedniego gatunku żeliwa ziarna materiału ściernego są samoczynnie wciskane w ściany docieraka, ze względu na dużą zawartość grafitu. Przy zastosowaniu twardego materiału należało by "zbroić" docierak poprzez wciskanie w niego ziarna ścierniwa przy pomocy twardszego materiału. Przy zastosowaniu prętów które proponujesz było by ciężko znaleźć twardszy materiał ( !!nie mówie że takiego nie ma!! ). Owszem jeśli chodzi o dokładnosć wykonania tych prętów to nie maił bym do nich zastrzeżeń, problemem jest twardość materiału.
Dla mnie jako inżyniera mechanika mało istotne jest czy wałek był szlifowany czy wyprodukowany inną technologią. Przecież szlifowanie na szlifierce bezkłowej daje inne rezultaty niż na slifierce kłowej. Istotne są tolerancje wymiarów i kształtów oraz chropowatość powierzchni. Technologia produkcji musi być tak zaprojektowana aby produkt spełniał pokładane w nim oczekiwania i jednocześnie jego cena była akceptowalna.

Pozwoliłem sobie załączyć krótkie opracowanie dlaczego warto docierać obejmy
Od samego początku chcę oferować produkty wysokiej jakości, spełniające oczekiwania klienta.
Załączniki
Dlaczego warto docierać obejmy montażowe.pdf
(73.7 KiB) Pobrany 118 razy
dmx
Posty: 114
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2016, 22:08

Post autor: dmx »

dzięki za konkretną odpowiedź :-)
Po prostu brak informacji o zastosowanym do ich produkcji materiale (mam tu na myśli głównie amerykańskie sklepy) nasuwa pewne wnioski i wymusza pytania.
Zasadniczo ostatnio sam stanąłem przed dylematem czy docierać czy nie. Ostatecznie wybrałem inne rozwiązanie, tz montaż z wewnętrznym dodatkowym pierścieniem wykonanym z tworzywa.
Takie rozwiązanie wg opinii użytkowników tych montaży eliminuje konieczność docierania obejm. Ma tu na myśli montaż Burris Zee Ring Signature.
ODPOWIEDZ