PROBLEM z Delta Optical T. 4.5-14x44

Moderatorzy: wierzba, P_iter

alta32
Posty: 133
Rejestracja: środa, 30 listopada 2016, 21:57
Lokalizacja: Norge

PROBLEM z Delta Optical T. 4.5-14x44

Post autor: alta32 »

Witam prosze kolegow o pomoc i porade.Taka lunete (tubus calowy) kupilem dla znajomego na karabin CZ455 22lr.Luneta na starcie przy przestrzeleniu (na 100m) bila 0kolo23cm na dol .Po wykorzystaniu calej regulacji nadal brakuje do idealnego przestrelenia w srodek tarczy okolo 4 cm jak to rozwiazac :-k
joon
Posty: 654
Rejestracja: sobota, 07 kwietnia 2012, 18:37
Lokalizacja: Białystok

Post autor: joon »

Być może jest podparta. Wyzeruj i wtedy spróbuj. Jest jeszcze możliwość ze sprężyna się zacięła albo pękła .
Pozdrawiam Janusz
WuWu
Posty: 53
Rejestracja: środa, 20 lipca 2016, 12:30
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: WuWu »

Po pierwsze trzeba ją wyzerować, czyli tak ustawić pokrętła góra-dół i lewo-prawo żeby przy obracaniu lunety wokół długiej osi na jakiejś podstawie środek krzyża/kropka pozostawały w tym samym punkcie patrząc przez lunetę na jakiś budynek np. Jak spróbujesz to złapiesz o co chodzi :-) Do tego trzeba lunetę zdemontować z broni. Następnie zamontować na broni i próbować. Jak brakuje regulacji to trzeba odpowiednio podnieść na montażu dodając podkładkę.
Wg mnie są dwie przyczyny Twojej przypadłości: 1. uszkodzona luneta 2. problem z montażem.
Darz Bór! WuWu
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

A może w ten sposób /u mnie się sprawdza/:
1. wyzerować lunetę - przeliczyć "kliki" od jednego skrajnego położenia do drugiego i cofnąć o połowę /na obydwóch bębnach/;
2. wyjąć zamek z broni i patrząc poprzez przewód lufy ustawić broń na jakiś niewielki, wyraźnie odcinający się przedmiot /może być tarcza/ ustawiony na ok. 20-25 m;
To trochę jak przy strzelaniu przez przeziernik. Najlepiej robi się to na stojaku do przystrzeliwania broni ale od biedy da się i na stole.
3. bez ruszania broni sprawdzić gdzie wtedy układa się krzyż lunety - powinien być mniej więcej w okolicy tego przedmiotu, trochę ponad nim /mniej więcej tyle ile oś lunety jest ponad osią lufy/;
To po prostu czysta geometria. Jeśli tak jest to z montażem powinno być wszystko OK.
Można wtedy sprawdzić jak duży jest zakres regulacji patrząc jak krzyż przesuwa się w górę i w dół w miarę kręcenia bębnem.
Powinno to być proporcjonalnie miej /5x lub 4x/ niż na odległości 100m, dla której dane powinny być w instrukcji albo na stronie www
Jeśli wyzerowany krzyż będzie sporo wyżej od tego na co "patrzy" przewód lufy to ewidentny problem z montażem.
Sprawdź, czy na tej odległości ok. 20-25 m da się ustawić krzyż tak aby celował dokładnie w to co widać przez przewód lufy.

Inna sprawa to opad pocisku 22lr na 100m. Raczej to nie jest kaliber, który się przystrzeliwuje na taką odległość /chyba, że jakieś amunicja HV/, optymalnie to 50m.
Swój zawsze ustawiałem tylko na 50m, nawet nie wiem jak to się wtedy układało na 100m bo nigdy tak nie strzelałem.

Tak mi jeszcze przyszło do głowy - czy aby montaż nie jest przypadkiem ze skosem? Może bazy są zamienione? Zmierz wysokości każdej bazy montażowej, może to coś podpowie.
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Jeśli to montaż dwuczęściowy, to odwróć jego elementy. Ten przedni daj na tył a ten tylny na przód.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
SlaweQ
Posty: 29
Rejestracja: piątek, 25 sierpnia 2017, 23:57
Lokalizacja: Łódź

Post autor: SlaweQ »

tomkoziol pisze:
...

Inna sprawa to opad pocisku 22lr na 100m. Raczej to nie jest kaliber, który się przystrzeliwuje na taką odległość /chyba, że jakieś amunicja HV/, optymalnie to 50m.
Swój zawsze ustawiałem tylko na 50m, nawet nie wiem jak to się wtedy układało na 100m bo nigdy tak nie strzelałem.

...
W zależności od amunicji, długości lufy, odległości osi optyki od osi lufy, opad to przedział 30 - 40 cm na 100 m, po przystrzelaniu na 50 m.
Dla lunety oznacza to zapas 10 do 14 MOA po wyzerowaniu na 50 m, żeby dało się przeklikać na 100 m.
Strzelanie z bocznego zapłonu na 100 m to bardzo fajna zabawa :D


W powyższym przypadku oprócz propozycji podsuniętych przez kolegów, można jeszcze rozważyć przypadek klapniętej lufy :roll:
Wtedy montaż z mikroskosem, albo regulowany.

Inna opcja to mały zakres regulacji samej lunety.
Jeżeli to jest model Titanium FPP to tam jest tylko 34 MOA :(
:arrow: https://deltaoptical.pl/luneta-celownic ... 44-ffp-hft
Wtedy też montaż z mikroskosem, albo regulowany.
.223Rem .32S&WL 9x19 .38Spec .45ACP
alta32
Posty: 133
Rejestracja: środa, 30 listopada 2016, 21:57
Lokalizacja: Norge

Post autor: alta32 »

Dziekuje bardzo za prady biore sie do pracy i dam znac co wyszlo. :?
Awatar użytkownika
domel
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 24 września 2009, 23:14
Lokalizacja: Łosice/Podlasie

Post autor: domel »

W karabinku bocznego zapłonu mikroskos da się bez problemu uzyskać podkładając pod tylną obejmę paski taśmy izolacyjnej albo paski kliszy rentgenowskiej. Wtedy doświadczalnie sprawdzisz jaki skos jest Ci potrzebny i wtedy zamówisz sobie odpowiedni montaż.
ODPOWIEDZ