Breneka poleva

Elaboracja amunicji do broni gładkolufowej

Moderatorzy: wierzba, P_iter

pawel6155
Posty: 24
Rejestracja: wtorek, 20 lutego 2018, 09:51
Lokalizacja: uh

Breneka poleva

Post autor: pawel6155 »

Witam!
Ktos moze elaborowal te pociski? Zastanawiam sie nad prochem i nawazkami do dosyc lekkiej (troche ponad 20g sam pocisk) breneki w sabocie.
ugvugv
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Rosjanie ten sabot elaborowali na prochu "BARS": proch produkcji Made in USSR. Nie mam pojęcia, czy kiedykolwiek był dostępny w Polsce z półek..... . Miałem kilkanaście sztuk takich "wynalazków" z importu prywatnego z lat 80-tych ubiegłego stulecia w dwóch wagach: 29,4 gram i 22,4 gram ( miały różne oznaczenia odpowiednio "1" i "2", różne kontenerki i różniły się przybitką....). Robiłem amunicję na prochu "Sokół" z Pionek. Były to pociski do kalibru 12/70. W chwili obecnej nie pamiętam, jaki dokładnie ładunek prochowy stosowałem ( może mam gdzieś w starych zapiskach) ale z tego co pamiętam, to było zdecydowane rozbicie na różne ładunki prochów do tych kul. W starych zasobach bibliotecznych mam takie dzieła, wydawane w Rosji Radzieckiej jak: "Ochota i ochotnicz'je choz'iajstwo" i z tego co sobie przypominam to z lat prawdopodobnie 85-87 była cała seria artykułów m.in. o pociskach Poleva, Majera, Viatka . W wolnej chwili postaram się dane odnaleźć.
Elaboracja dla Kuli Poleva wg. mojej pamięci ( a ta już bywa zawodną .....) projektowana była na prędkość coś około 430-440 m/s z uwagi na jej różną masę i stabilizację lotu, określaną wówczas DOŚWIADCZALNIE !!!!!!
Jak na tym etapie to tyle pamiętam......
Ukłony
"Uwielbiam chorał ruski..."
ODPOWIEDZ