Budowa podajnika pociskow

Moderatorzy: wierzba, P_iter

newbie
Posty: 57
Rejestracja: poniedziałek, 04 grudnia 2017, 11:38

Budowa podajnika pociskow

Post autor: newbie »

Hej
więc zbudowałem sobie podajnik pocisków, i gitara na podstawie wzoru wydrukowałem i działa.
Tylko chciałbym dodać czujnik zbliżeniowy, i tu się zaczynają schody. bo nie pracowałem z tym i nie wiem jak się za to zabrać, chcę żeby układ przepuszczał sygnał kiedy nie "wyczuje" pocisku
aktualnie używam przełącznika ale nie jestem z tego zadowolony :/
czy ktoś już może coś takiego robił czy lepiej użyć "light barier" choć do tego też bym potrzebował jakiegoś schematu
/Newbie ](*,) ](*,)
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Cześć, pociski nie są ferromagnetyczne (najczęściej) więc czujniki indukcyjne nie będą ich widziały. Ja bym zastosował jakiś czujnik foto-optyczny na przykład G12-3A07PA
Ja taki zastosowałem do sprawdzania obecności łuski w swojej maszynie indukcyjnej (zajrzyj tu:https://elaboracja.pl/forum/viewtopic.p ... &start=120) czujnik jest zasilany napięciem 12V i ma wbudowany układ który podaje sygnał (+) jak coś jest w jego zasięgu widzenia. Jedyne co to dystans z jakiego widzi, nie pamiętam dokładnie specyfikacji ale bodajże 6cm. Wystarczy dołożyć zwykły przekaźnik samochodowy i wykorzystując odpowiednie nóżki (NO-NC) będziesz mógł sterować procesami jak chcesz.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
TomaszMk
Posty: 196
Rejestracja: sobota, 16 grudnia 2017, 13:24
Lokalizacja: Bialystok

Post autor: TomaszMk »

W moim wykorzystalem czujnik indukcyjny
https://www.ifm.com/pl/pl/product/I7R209
Nie pamietam dokladnie modelu ale chodzi o sposob dzialania.

Uzywam do FMJ i CMJ 9x19 wiec ladnie wykrywa pociski.
Nie wiem jak dziala z olowiakami bo nie mam takich i nie testowalem.

Do tego zasilacz na 24VDC, przekaźnik.
rado
Posty: 121
Rejestracja: czwartek, 23 października 2014, 11:52
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: rado »

najprościej użyć fotodiody zamontowanej w jakiejś rurce...
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

rado pisze:najprościej użyć fotodiody zamontowanej w jakiejś rurce...
No chyba nie do końca, sama dioda nie załatwi sprawy (musi być układzik z którym ta dioda współpracuje) :eeg/:
Niestety nie zawsze fotodioda (lub fotorezystor) dobrze działa, jest to element wrażliwy na zmianę natężenia światła i lubi płatać figle. Chyba że zastosujemy taką która pracuje w paśmie np. podczerwonym, niestety taka wymaga dodatkowego oświetlacza.
Po chwili namysłu, przypomniało mi się że gdzieś widziałem zaprzęgniętą do tego celu, zwykłą krańcówkę coś jak ta:

Rozwiązanie tanie i proste , można znaleźć taką z obciążalnością styków 6A więc nie będzie potrzebowała żadnych dodatkowych przekaźników.
Obrazek
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
ODPOWIEDZ