Z jaką siłą dokręcać osadę?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Przemek123
Posty: 147
Rejestracja: czwartek, 30 listopada 2017, 21:14
Lokalizacja: Płock

Z jaką siłą dokręcać osadę?

Post autor: Przemek123 »

Witam!
Od jakiegoś czasu posiadam śrubokręt dynamometryczny więc wkońcu mogę dokręcić osadę w cz 527 jak należy, ale nie mogę znaleść watrości z jakim momentem się ją dokręca... Może ktoś gdzieś już wcześniej znalazł?
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

Zacznij od 4.5 Nm co 1Nm do 6-7 i patrz co się dzieje na tarczy.
Przemek123
Posty: 147
Rejestracja: czwartek, 30 listopada 2017, 21:14
Lokalizacja: Płock

Post autor: Przemek123 »

Ok dzia.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Stwierdzilbym, ze wszystko zalezy od tego, ze jakiego materialu jest osada.

W mojej z amerykanskiego orzecha i skrecilem z sila 10 Nm na tarczy ladnie wyglada, wczesniej ztez mialem skrecone z sila 5 Nm i byloznacznie wiecej porozrzucane.


:wink:
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Ze standardowymi śrubami w CZ527 będziesz miał problem z dociągnięciem powyżej 3 nm, śruby są miękkie i łatwo pokaleczyć łeb.
Proponuję wymienić je na twardsze, z łbem na imbus, kupisz je w sklepie z dobrymi śrubami, trzeba tylko lekko łby liznąć na tokarce, żeby wchodziły w gniazda w osłonie spustu/gnieździe magazynka.

I jeszcze jedna uwaga: w starych CZ527 osłona języka spustowego i gniazdo magazynka były stalowe, tam możesz dociągać powyżej 5 nm, w nowych ten element jest odlewem znalowym i wychodzenie poza 5nm spowoduje zgniatanie tego elementu i może doprowadzić do pęknięcie, moim zdaniem w CZ527 wystarczy operować w zakresie 3.5-5nm, wklejenie porządnych pilarów (najlepiej połączone ze zrobieniem beddingu, chociaż w przypadku tego małego mauzera podobno pilary załatwiają sprawę) zwykle powoduje że siła dokręcenia nie ma większego znaczenia.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Przemek123
Posty: 147
Rejestracja: czwartek, 30 listopada 2017, 21:14
Lokalizacja: Płock

Post autor: Przemek123 »

Osada drewniana, element naokoło magazynka i kabłąk spustu stalowe, przeznaczenie 100% polowanie, kal 223 rem, łby miękkie i na śrubokręt płaski. Strzały na średnio bliskie odległości myśliwskie więc pilary i bedding raczej przerost formy nad treścią. Pewnie skończy się na wymianie śrub na twarde imbusowe i dokręcenie w granicach 4,5-5nm. Dzięki wszystkim za rady!
Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Tadek »

Poproś producenta o podanie momentu. Tak zrobiłem i czas od czasu sprawdzam dokręcenie. Do polowania wystarcza.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Uzywaj rozsadku, osada nie moze sie ruszac wzgledem zelaza, sruby dokrecaj na zmiane, po zakreceniu zaznacz sruby mazakiem, albo lakierem do paznokci (czy od odrzutu sie nie luzuja).
franek
Posty: 68
Rejestracja: wtorek, 10 czerwca 2014, 15:43

Post autor: franek »

abersfelderami pisze:Uzywaj rozsadku, osada nie moze sie ruszac wzgledem zelaza, sruby dokrecaj na zmiane, po zakreceniu zaznacz sruby mazakiem, albo lakierem do paznokci (czy od odrzutu sie nie luzuja).
=D>
ja kiedyś próbowałem zapytać Panny Normy, ale ona jest okropnie nieprzystępna ... wybrałem "zapytaj producenta" bo nie zgadłem jak wykańczane były moje śruby ... (montaż lunety)

http://www.softdis.pl/ppm/pm/pm20405/po ... a_srub.pdf
ODPOWIEDZ