223.rem na prochu rs30

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

niutonplock
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 02 kwietnia 2022, 20:08
Lokalizacja: mazowieckie

223.rem na prochu rs30

Post autor: niutonplock »

Witam. Mam do zrobienia .223 rem do AR z 16" lufa ze skokiem 8". Proch jakim dysponuję to SWISS RS30 . (podobno z braku laku i kit dobry) Niestety tabele nie przewidują takiej kombinacji. Pociski będą prawdopodobnie j55gr FMJ lub FMJBT (budżetowo np LOS .224'' 55 GRS FMJ BT wiem w teori powinno być co najmniej 62gr ale trudniej je zdobyć Zastosowanie tzw plumkanie do papieru i żeby automatyka chodziła . Założenie tanio i bezpiecznie 50 do 100m. Z tego co znalazłem tabele porównawcze to Rs30 jest blisko lowexa d60 a ten nadaje się do .223 do ciężkich pocisków. Być może popełniam wg niektórych użytkowników forum "niewybaczaną cherezję". Niestety z powodu bardzo słabej znajomości języków obcych i nie używaniu produktów ze znakiem okna stwierdziłem- samodzielne policzyć w programie nie dam rady! Choć takowe nieśmiałe próby podejmowałem. Muszę poprosić o pomoc mądrzejszych o siebie. Więc nieśmiało proszę...
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Proszę - na szybko, z pociskiem PPU 55gr FMJ BT (zbliżony do LOS).
OAL: 57,25mm
Łuska: 30,86gr H2O

Obrazek
niutonplock
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 02 kwietnia 2022, 20:08
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: niutonplock »

Podziękował. Potrzebna mała podpowiedź co do interpretacji wyników. Optymalna naważka to 19,6gr ??? maksymalna 20.20gr.. Czy dobrze myślę?
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Jeśli wierzyć symulacji, maksymalna będzie gdzieś około 21gr - ciśnienie 4074 bar, wciąż sporo poniżej maksimum 4300 bar.
Nie zakładałbym jednak, że symulacja = rzeczywistość. Bezpieczniej będzie przyjąć bezpieczne maksimum 10-15% niżej - 19,6-19,8gr.

RS dla lżejszego pocisku 46gr podaje zakres 17,4 - 19,8. Więc sam widzisz, jak bardzo oprogramowanie może odbiegać od zaleceń producenta.
https://www.reload-swiss.com/en/reload_ ... chw_mass=m

Tabele RS sprawiają czasami wrażenie, jakby celowo zaniżały maksymalne wartości. Nie brałbym jednak tego za pewnik. Lepiej wyjść od bezpiecznych naważek i powoli, co 0.2gr, sprawdzać kolejne.

Kryteria optymalnej naważki musisz określić wcześniej, potem zacząć jej szukać w bezpiecznym zakresie.
Może się okazać, że celność będzie dobra przy niższej naważce, ale nie będzie działać automatyka karabinka.
de Fresz
Posty: 182
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Post autor: de Fresz »

niutonplock pisze:Podziękował. Potrzebna mała podpowiedź co do interpretacji wyników. Optymalna naważka to 19,6gr ??? maksymalna 20.20gr.. Czy dobrze myślę?
Nie ma czegoś takiego jak "optymalna naważka" - wszysto zależy do czego, co lubi konkretna lufa. Dodałbym, że:
- nie ma się co przejmować obiegowymi opiniami o skoku gwintu i lekkich pociskach - u mnie dobre pociski 55 gr na gwincie 1/7 schodzą nawet poniżej 1 MOA.
- OAL dla tak krótkich pocisków to będzie bardziej 56,0-56,6 mm.
- przy tak szybkim prochu i słabszych naważkach mogą być problemy z przeładowaniem, zostawaniem zamka na pustym magazynku. Bezawaryjnie mogą chodzić dopiero te z góry zakresu.
- tabele producentów jako max zwykle podają Pmax -15% i to jest całkiem dobry próg bezpieczeństwa, którego lepiej nie przekraczać.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Wiesz z tym gwintem 1:8 i pociskach 69 + to z mojego punktu widzenia to taki Urban Legend !

Wiec nie zdziw sie, jak nie bedzie dobrze latac ! :mrgreen:

Ja posiadam Bul Barrel 600 mm i umnie najlepiej lataja do 55 gr.


Jezeli twierdzisz, ze RS 30 odpowiada D060 to na pociskach Hprnady 69 gr ladowalem do 23,7 Najfajniej ( ale nie najlepiej ) lataly na 22,1 gr.

Na Sierra Match 52 gr najlepiej na 23,5, 23,3 . 24,3

Na Remington 55 gr najlepiej na 23,7


:wink:
niutonplock
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 02 kwietnia 2022, 20:08
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: niutonplock »

Na tej stronie jest porównanie szybkości spalania. https://www.reload-swiss.com/en/media/e ... art_dt.pdf . A tutaj zalecane rodzaje prochu dao typu amunicji. https://www.reload-swiss.com/en/media/e ... 019_en.pdf.
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Lovex D060 nie nadaje się do ciężkich pocisków, max 55gr.
Z tego samego powodu RS30 może zachowywać się niestabilnie z cięższymi pociskami niż podaję producent. I napewno będziesz miał problemy z przeładowaniem w AR z systemem innym niż carbine, na mid i rifle nie będzie przeładowywał.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
niutonplock
Posty: 4
Rejestracja: sobota, 02 kwietnia 2022, 20:08
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: niutonplock »

wierzba pisze:Lovex D060 nie nadaje się do ciężkich pocisków, max 55gr.
Z tego samego powodu RS30 może zachowywać się niestabilnie z cięższymi pociskami niż podaję producent. I napewno będziesz miał problemy z przeładowaniem w AR z systemem innym niż carbine, na mid i rifle nie będzie przeładowywał.
Z tego cpo mieżyłem to ok 7" do bloku gazowego przy lufie 16 "

czy zwiększanie naważki może dać wtedy porawę?

Swoją drogą już rozumiem po co w GROCIE jest zawór na rurze Gazowej
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

wierzba pisze:Lovex D060 nie nadaje się do ciężkich pocisków, max 55gr.
Z tego samego powodu RS30 może zachowywać się niestabilnie z cięższymi pociskami niż podaję producent. I napewno będziesz miał problemy z przeładowaniem w AR z systemem innym niż carbine, na mid i rifle nie będzie przeładowywał.
Andrzej, z ta wypowiedzia zgodze sie tylko czesciowo.

Sam skladalem bowiem na D 060, tyle, ze ja mam lufe 600 mm. Inna bajka jest, ze rozrzut jest znacznie wiekszy niz przy lzejszych pociskach. Mi udalo sie zmiescic w 10,1 x 13,2 mm - 5 stzralow na 100 m.



:wink:
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

To nie ja wymyśliłem, to zalecenia Accurate Arms odnośnie tego prochu, nie pamiętam już jak nazywał się oryginał, przy cięższych kulkach, ten proch pod wyższym ciśnieniem może zachowywać się nieprzewidywalnie, poszukajcie w arhiwum, pisałem kiedyś o tym.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
ODPOWIEDZ