Matryce RCBS a Hornady pytanie o jakość

Moderatorzy: wierzba, P_iter

fipi99
Posty: 44
Rejestracja: piątek, 05 listopada 2021, 11:47
Lokalizacja: Jasienica

Matryce RCBS a Hornady pytanie o jakość

Post autor: fipi99 »

Mam do was pytanie czy różnice tych dwóch marek w jakości wykonywania matryc, chodzi mi konkretnie o zwykłe matryce RCBSa i Hornady są zauważalne czy nie będzie różnicy?
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Re: Matryce RCBS a Hornady pytanie o jakość

Post autor: tomkoziol »

Cześć.
Używam matryc RCBS i Redding i w tej chwili nie mam żadnych Hornady więc bezpośredniego porównania nie mogę wykonać.
Jednak jakość standardowych matryc od głównych producentów będzie prawdopodobnie porównywalna.
No może karabinowe Lee trochę odbiegają - ja ich po prostu nie lubię za jakość wykończenia.
Chciałbym jednak zwrócić uwagę na coś innego - takie drobiazgi, które może nie wpływają bezpośrednio na jakoś robionych naboi ale ułatwiają pracę.
I tak /oczywiście wyłącznie w moim odczuciu/:
- Hornady mają chyba najlepsze pierścienie kontrujące na korpusach matryc /używam ich na swoich RCBS/;
- tylko osadzające Hornady mają trzpień prowadzący pocisk;
- Redding jest najlepiej wykończony zewnętrznie;
- Redding ma najlepszą regulację trzpienia ekspandera w matrycy formatującej i głębokości osadzenia w osadzającej /oraz pierścienie kontrujące te ustawienia/,
- Hornady wypada trochę gorzej ze względu na konieczność użycia klucza w matrycy formatującej,
- niestety najgorzej wypada tu RCBS - potrzeby klucz w matrycy osadzającej /i śrubokręt albo kręcenie palcami za gwintowany trzpień żeby ustawić głębokość osadzenia/ oraz klucz i śrubokręt /a czasami i kombinerki/ w matrycy formatującej;
- do czyszczenia matrycy osadzającej też najtrudniejszy jest RCBS w kalibrach powyżej 7mm - trzeba całkowicie odkręcić śrubę kontrującą a następnie wąskim śrubokrętem wkręcić trzpień osadzający do wnętrza korpusu /przy małych kalibrach trzpień da się wykręcić do góry/, przy montowaniu trzeba się wspomóc np. długim patyczkiem żeby ustawić ten trzpień wewnątrz matrycy w osi gwintu;
- do karabinowych RCBS można zamontować np. ekspander z węglików od matryc Lymana.

Oczywiście część niedogodności nie stanowi problemu bo nie rozbiera się tych matryc zbyt często.
Ja większość sprzętu i matryc mam od RCBS - od początku swojej przygody z elaboracją mam jakiś sentyment do tej firmy. Nigdy mi się nie zdarzyło aby były jakieś problemy z amunicją na nich wykonaną np. trudności z domknięciem zamka itp. a robię nie tylko na swoich łuskach ale też na zbierance ze strzelnicy.
To co jednak mnie najbardziej denerwuje w ich matrycach to kiepska regulacja głębokości osadzenia i dlatego np. do 223 Rem dokupiłem zestaw Reddinga - tu pełny komfort. Akurat do 223Rem robię na kilku rodzajach pocisków i często zmieniam ustawienia więc mi to przeszkadzało.
Pozdrawiam, Tomek
ODPOWIEDZ