Nie mogę się dogadać z AR 15

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Patek11
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 17 czerwca 2022, 07:07

Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: Patek11 »

Pomóżcie proszę,dogadać mi się, z moim AR, z lufą 14.5cala🤣, mam pociski hornady FMJ BT 62gr, proch vv140,Spłonka CCCbr4,COL 56,30
crimp na "opasce pocisku",
Ps Patek i Patek11 to ja, tylko po " walnięciu forum,nie mogę się zalogować na starym niku,więc od nowa ,się witać nie będę 👋😊,nie mniej pozdrawiam
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: xxxam »

No i co bokiem lata ? Co to znaczy dogadać się ?
Patek11
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 17 czerwca 2022, 07:07

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: Patek11 »

Rozrzut mam taki na 100, że dłonią nie nakryję
Co prawda strzelam z lunety,o pow max 4 , ale spust wymieniłem na sportowy ponizej 1.5kg ,i chciałbym znaleźć , złotą naważkę, aby uzyskać skupienie na poziomie 5zł
Spitfire24
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 21 sierpnia 2015, 22:43

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: Spitfire24 »

A na fabrycznej lepiej ci lata ?
Patek11
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 17 czerwca 2022, 07:07

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: Patek11 »

Na fabrycznej.....nie mieści się na A4
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: Arek_78 »

Spróbowałbym z innymi pociskami. Te które wskazałeś nadają się na robienie sieczki w snopku siana :)
Próbowałem na nich coś zdziałać, ale nadają się tylko na bliskie odległości. Jakość wykonania fatalna.
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: Marekj »

N 140 to za wolny proch, zwłaszcza do lufy 14,5'. Spróbuj na N130, N135 lub RS40. Z pocisków polecam V-max'a 55 grn. Z drugiej strony to dziwne że tak sieje na amunicji fabrycznej. Czy to nowy karabin jest czy kupiłeś używkę?
Patek11
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 17 czerwca 2022, 07:07

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: Patek11 »

Nowy, Emtan
Spitfire24
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 21 sierpnia 2015, 22:43

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: Spitfire24 »

Patek11 pisze: wtorek, 05 lipca 2022, 19:50 Na fabrycznej.....nie mieści się na A4
To oznacza, że masz koronę lufy zrypaną. No chyba, że założyłeś jakiś kompensator nieosiowo.
Spitfire24
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 21 sierpnia 2015, 22:43

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: Spitfire24 »

W sumie to zareklamuj karabin. Może lufa jest do wymiany, bo to jest dramatyczne skupienie.
Patek11
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 17 czerwca 2022, 07:07

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: Patek11 »

Z tłumikiem strzelam, może spróbuje bez
Spitfire24
Posty: 100
Rejestracja: piątek, 21 sierpnia 2015, 22:43

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: Spitfire24 »

Spróbuj, to on może ci robić takie jaja jak jest nio osiowy gwint.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: matthius »

Jeśli takie jaja będą po zdjęciu tłumika, to podejrzewałbym luzy w mocowaniu lufy.

Czasami po prostu za słabo jest dokręcona nakrętka lufy (barrel nut).

Luzy w spasowaniu lufy i komory zamkowej można zniwelować paskami folii stalowej, nakładanymi na barrel extension. Grubość dobierz tak, aby lufa dawała się ciasno założyć bez użycia dużej siły.
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: xxxam »

matthius pisze: czwartek, 07 lipca 2022, 10:49 Jeśli takie jaja będą po zdjęciu tłumika, to podejrzewałbym luzy w mocowaniu lufy.

Czasami po prostu za słabo jest dokręcona nakrętka lufy (barrel nut).

Luzy w spasowaniu lufy i komory zamkowej można zniwelować paskami folii stalowej, nakładanymi na barrel extension. Grubość dobierz tak, aby lufa dawała się ciasno założyć bez użycia dużej siły.
O jakich luzach mówisz ? i jakimi paskami chcesz je niwelować ??? :shock:
Po dokręceniu nakrętki lufy nakrętka opiera się na całym obwodzie o krawędź gniazda lufy a ewentualny luz w gnieździe nie ma znaczenia (a potrafi być naprawdę luźno). Nie ma potrzeby wkładania tam żadnych pasków. Tym bardziej do nowego karabinu na gwarancji
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: matthius »

Pierwszy luz do sprawdzenia to za słabo dokręcony barrel nut. Aby to sprawdzić, wystarczy zdjąć łoże - gwarancji to raczej nie zaboli.

Drugi - nierówna krawędź gniazda, tutaj do wyrównania potrzebne będzie specjalne narzędzie:
https://www.youtube.com/watch?v=BHJ5sEhSm1g

Trzeci to luz między barrel extension a ściankami gniazda. Można to poprawić za pomocą Loctite, można też użyć pasków szczelinomierza:
https://www.youtube.com/watch?v=B7WrO_iJsFg

Największe znaczenie ma moim zdaniem dobrze dokręcona nakrętka lufy, ale pozostałe dwie czynności są również zalecane w celu usztywnienia konstrukcji. Szczególnie w ARach na naboje karabinowe (SR-25 / LR-308). Nie sądzę, aby ludzie to robili tylko dla picu. Według mnie, jeżeli barrel extension tłucze się w gnieździe jak Żyd w pustym sklepie, to nawet najmocniej dokręcona nakrętka tego nie zlikwiduje. Karabin będzie działać, ale po każdym strzale lufa może ustawić się nieco inaczej.

Ze względu na koszt narzędzia do szlifowania krawędzi gniazda, pominąłem ten etap, wymieniając lufę w swoim AR-15.
Zastosowałem jednak pozostałe zalecenia z książek Glena Zedekera oraz forum snipershide. Uczciwie powiem, że nie wiem, o ile to pomogło, bo nie testowałem karabinka z nową lufą bez usprawnień.

Uważam jednak, że skoro zalecenia dotyczące pracy zamka pomogły rozwiązać mi problemy w AR-10, to proponowane modyfikacje dla AR-15 też powinny się sprawdzić. Póki co, jestem zadowolony - fabryczne GGG 77gr robi 0.5-0.75 MOA (grupy 4-5 strzałów).
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: xxxam »

Planowanie gniazda lufy wykonuje się wtedy, kiedy trzeba a nie bo tak na forum napisali :-) Dla zasady się nie planuje bo można zepsuć head space.
Podsumujmy : zastosowałeś jakiś patenty z internetu, których działania nie jesteś w stanie udowodnić bo twój karabin robi skupienia jakie powinien robić co drugi na porządnej amunicji i pewnie robił to samo przed zabiegiem - ale tego też nie wiemy.
Jak dla mnie trochę za dużo niewiadomych żeby stosować takie zabiegi na broni której nie widzimy
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: matthius »

Akurat planowania (wyrównywania) gniazda nie robiłem, szkoda mi było kasy na narzędzie.

Żywicowanie (bedding) osady w karabinach powtarzalnych jest wykonywanie w celu usztywnienia konstrukcji, co przekłada się na lepsze skupienia. W AR-15/10 podobny efekt daje likwidacja luzu w gnieździe lufy za pomocą blaszek.
Nie ma to najmniejszego wpływu na HS. W ogóle ciężko coś w ten sposób zepsuć, chyba że ktoś ma do tego szczególny talent.

Kto chce, niech korzysta. Książki są łatwo dostępne i nie kosztują wiele.
michal732
Posty: 49
Rejestracja: czwartek, 20 czerwca 2019, 16:03

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: michal732 »

Tzn. Robiłeś drabinkę i testowałeś różne naważki?
Patek11
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 17 czerwca 2022, 07:07

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: Patek11 »

Juz zacząłem się dogadywać, przy okolicy 22gn , to chciałem za szybko i zaklinowalem łuskę, w formatujacej,
Kupiłem zestaw do wyjmowania i nie umiejętnie to robiąc, zaklinowalem i to😡, teraz jestem na etapie, szukania samej formatujacej,ale nie mogę znaleźć
Skupienie już uzyskałem na 5zł , przy tej lufie dlanie wystarczające
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: wierzba »

michal732 pisze: środa, 13 lipca 2022, 15:58 Tzn. Robiłeś drabinkę i testowałeś różne naważki?
Co masz na myśli pisząć "robiłeś drabinkę" ? Strzelanie drabinki z AR15 z którym nie można się dogadać nie ma sensu.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Patek11
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 17 czerwca 2022, 07:07

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: Patek11 »

Miałem na myśli skupienie,
Patek11
Posty: 13
Rejestracja: piątek, 17 czerwca 2022, 07:07

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: Patek11 »

Możecie mi wyjaśnić "łopatologicznie",co dalo by mi wymienienie buffera z h na h3?
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Re: Nie mogę się dogadać z AR 15

Post autor: xxxam »

Patek11 pisze: czwartek, 14 lipca 2022, 19:51 Możecie mi wyjaśnić "łopatologicznie",co dalo by mi wymienienie buffera z h na h3?
Dociążenie zespołu ruchomego, spowolnienie cyklu, ograniczenie przegazowania
ODPOWIEDZ