45/70 gov i LEE 457-405 robił ktoś ? Mam problem.

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Dariusz_W
Posty: 371
Rejestracja: czwartek, 15 listopada 2012, 15:42
Lokalizacja: Kielce

45/70 gov i LEE 457-405 robił ktoś ? Mam problem.

Post autor: Dariusz_W »

Problem polega na tym że pociski wpadają do łuski. Mam łuski ppu i zaczynam sie zastanawiać czy nie mają zbyt cienkich ścianek . Pocisk ma jakieś 11,66 mm a łuski po formacie matrycą lee średnicę wewnętrzną 11,7mm.
Może matryca lee jest do bani ?
Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Re: 45/70 gov i LEE 457-405 robił ktoś ? Mam problem.

Post autor: Tadek »

Sprawdziłem kilka łusek i mają otwór w granicach 11,54 - 11,59 mm. Sprawdź jeszcze raz ustawienie matrycy. Można przyciąć trochę uchwyt łuski.
Powodzenia
Awatar użytkownika
Dariusz_W
Posty: 371
Rejestracja: czwartek, 15 listopada 2012, 15:42
Lokalizacja: Kielce

Re: 45/70 gov i LEE 457-405 robił ktoś ? Mam problem.

Post autor: Dariusz_W »

Ustawienie testowałem. Moje łuski mają ściankę 0.2mm.
Ma ktoś łuski starline albo remington i może sprawdzić ? Hornady odpada bo są krótsze. Na testy użyłem taśmy biurowej . Na zewnątrz dałem jedną warstwę i po formacie jest 11.55 . Pocisk wchodzi z oporem. Ale to prowizorka....
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: 45/70 gov i LEE 457-405 robił ktoś ? Mam problem.

Post autor: likker_runner »

Nie robię .45-70, tylko .45-90 na CP, do Sharpsa.

Znalazłem kiedyś na strzelnicy jedną łuskę .45-70, akurat PPU. Ścianka faktycznie cienka, jakieś 0.03 - 0.04mm poniżej łusek .45-90 Starline (0.19 - 0.20mm vs 0.23mm, ale trudno tu o rzetelny pomiar, może pozostałości lekkiego crimpu na .45-90, tylko mytych po strzelaniu, zafałszowały wynik).

Zrobiłem eksperyment - sformatowałem szyjkę PPU (nie mam matrycy full length size .45-70) matrycą Lyman Neck Size .45 Short (dedykowaną również do .45-70). Średnica zewnętrzna zeszła na 12.05mm, jeżeli ma to coś pomóc, opisuję procedurę - łuska w suwmiarkę, delikatne ściśnięcie a potem kręcenie, ale żeby nie spadła w dół z suwmiarki, żeby wyeliminować wpływ sprężystości łuski przy ściskaniu. Przy 12.05mm się trzyma. Średnica wewnętrzna - trudno to porządnie zmierzyć, przy tak cienkiej ściance sprężystość pozwala na uzyskanie nawet 11.72mm, ale łuska nie spada z "rogów" suwmiarki przy ustawieniu 11.65mm przy kilkukrotnym przekręceniu łuski.

Potem próbowałem wepchnąć do tak spreparowanej (bez kielicha) łuski pocisk Lyman Postell (457132) o średnicy jakieś 11.64mm (kilka pomiarów z kręceniem pocisku, nie kalibrowany, ze stopu bez antymonu, a więc o większym skurczu). Faktycznie dawał się (palcami ale mocno) wepchnąć na pierwszy albo i kolejne pierścienie. Choć wpadaniem bym tego nie nazwał. Raczej dotrzymałoby pocisk w miejscu do wykonania roll-crimpu.

Odstrzelone Starline .45-90 mają zewnętrzną średnicę (mierzoną tak samo jak PPU po neck size) rzędu 12.15mm a ten sam pocisk wchodzi do nich znacznie ciężej. Może resztki crimpu za to częściowo odpowiadają. Zrobiłem jednej lekki kielich i pocisk nadal nie bardzo chce wejść poza pierwszy pierścień.

Neck Size robił im na razie nie będę, bo za dobrze mi się z nich strzela bez żadnego formatowania, tylko minimalny kielich i potem crimp a właściwie to zbicie kielicha. Jednak przy tej procedurze nie ma efektu wpadania pocisku, trochę prasą cisnąć trzeba, pocisk jakoś się trzyma po osadzeniu, taper crimp co prawda jest, jako się rzekło, ale minimalny. Choć znam strzelców, którzy są w stanie wyciągać i wsadzać pociski z/do łusek na zawodach (i osiągać wyniki przy tym). Luźniejsza komora albo cuś takie. Ale rzecz jasna w single shot'ach, w lewarku typu 1886 coś takiego byłoby nie do pomyślenia.

Obstawiam pechową kombinację cienkościennej łuski i "łagodnej" matrycy. Trudno powiedzieć co tu zmienić na pierwszy ogień - kupić łuski Starline czy ciaśniejszą (oby!) matrycę innego producenta. Jeżeli komora karabinu jest po luźniejszej stronie (sformatowane łuski mają luz), to pewnie to pierwsze, żeby łuski nie pracowały za bardzo. Generalnie to współczesna broń myśliwska ma profil gwintu przystosowany do pocisków płaszczowych. Słyszałem historię długiej walki z ołowiakami w takiej lufie, chyba bezskutecznej. Dlatego nie będę udawał, że wiem co zmienić w tej sytuacji i jeszcze dostać celność. W miarę możliwości sprawdziłbym z firmowym pociskiem płaszczowym - czy też będzie wpadał. Ew. pomierzyłbym firmową amunicję PPU - jaka jest średnica zewnętrzna łuski na pocisku i jak się ma do tego, co jest po formatowaniu.
nosu
Posty: 106
Rejestracja: czwartek, 27 października 2011, 21:23
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: 45/70 gov i LEE 457-405 robił ktoś ? Mam problem.

Post autor: nosu »

Nie miałem nigdy do czynienia z łuskami PPU ale z doświadczenia wiem że łuski hornady mają cieńsze ścianki , starline i r-p ( remington) są grubsze.
Porównaj proszę łuski hornady i ppu, możesz też sformatować hornady i spróbować osadzić pociski, jeśli ten układ będzie kiepski to pora przyjrzeć się matrycy formatujacej.
Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Re: 45/70 gov i LEE 457-405 robił ktoś ? Mam problem.

Post autor: Tadek »

Moje łuski też mają ściankę 0,2mm. Czyli mam ciaśniejszą matrycę.
Jeśli nie chcesz przycinać uchwytu to proponuję:
1. Wyjmij z matrycy trzpień
2. Na uchwycie połóż monetę
3. Na monecie postaw nasmarowaną łuskę i wpychaj do matrycy
4. Łuskę wybij przy pomocy trzpienie i młotka
Zobaczysz czy to pomaga. Jeśli tak, to będziesz już wiedział ile przyciąć uchwyt lub matrycę.
Powodzenia
Awatar użytkownika
Dariusz_W
Posty: 371
Rejestracja: czwartek, 15 listopada 2012, 15:42
Lokalizacja: Kielce

Re: 45/70 gov i LEE 457-405 robił ktoś ? Mam problem.

Post autor: Dariusz_W »

Łuska weszła do samego końca. Dało się wkręcić matryce od spodu do "góry nogami". Wstawiłem wiertło do środka i wypchnolem na prasie. Nie pomogło. Pocisk nadal wpada. Zastanawiam sie czy nie wytoczyć sobie na tokarce czegoś do formatowania samej szyjki . Mam matryce do kielicha. Może jakiś taki element wkładany do tej matrycy.....
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: 45/70 gov i LEE 457-405 robił ktoś ? Mam problem.

Post autor: likker_runner »

Można spróbować wytoczyć sposobny "kubeczek". Tylko przygotowałbym się na precyzyjny pomiar jaką średnicę (w części szyjkowej) naprawdę ma posiadana matryca formatująca - np. przez wbicie i wybicie nadkalibrowego klucha ołowiu na cienkiej warstwie lekkiego olejku, ostrożnie, z wrzuceniem mosiężnego krążka na dno żeby dało się wybić ołów. Bo Cerrosafe wyjdzie pewnie drożej niż komplet łusek Starline.

Tak czy siak same łuski trochę "odbijają" na sprężystości mosiądzu po formatowaniu, więc nie jest powiedziane że trafimy ze średnicą od pierwszego kopa, zejście o 0.025 - 0.05mm ze średnicą względem tego co jest, będzie chyba najbezpieczniejsze. Może zresztą tu jest problem - zbyt twardy / sprężysty mosiądz łusek PPU. Fachowe (nie za wysoką temperaturą) odpuszczenie też ma jakieś szanse pomóc.
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: 45/70 gov i LEE 457-405 robił ktoś ? Mam problem.

Post autor: Marekj »

Dariusz_W pisze: niedziela, 04 grudnia 2022, 22:35 Pocisk ma jakieś 11,66 mm a łuski po formacie matrycą lee średnicę wewnętrzną 11,7mm.
Może matryca lee jest do bani ?
Jaką masz średnicę zewnętrzną łuski? U mnie po formatowaniu jest ok. 12,01 mm (od 11,99 do 12,03 zależy gdzie i jak złapiesz) przy czym nie widzę różnic pomiędzy Starlain'em a krótszym Hornady.
tribal
Posty: 417
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2012, 09:30
Lokalizacja: Augustów

Re: 45/70 gov i LEE 457-405 robił ktoś ? Mam problem.

Post autor: tribal »

Może warto sprawdzić na innej matrycy twoje łuski.
Tadek
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 17 czerwca 2008, 15:37
Lokalizacja: Rzeszów

Re: 45/70 gov i LEE 457-405 robił ktoś ? Mam problem.

Post autor: Tadek »

Tulejka wkręcana do matrycy kielichowej to chyba dobry pomysł. Ale roboty do cholery.
Jeśli masz matrycę zaciskającą (Lee Factory Crimp Die) to włóż łuskę od góry na odpowiednią głębokość i powoli zaciskaj. Można też próbować zrobić głębszy rowek ustalający pozycję pocisku w łusce.
Powodzenia
Awatar użytkownika
Dariusz_W
Posty: 371
Rejestracja: czwartek, 15 listopada 2012, 15:42
Lokalizacja: Kielce

Re: 45/70 gov i LEE 457-405 robił ktoś ? Mam problem.

Post autor: Dariusz_W »

Sprawa rozwiązana. Poprosilem kolege i mi zrobił na CNC tulejke. Kazałem żeby zrobił średnicę 11,92-93. Zrobił tak że tester 11,92 wchodził a 11,94 już nie. Testery miał co 0.02 mm. Teraz po użyciu tulejki mam średnicę wewnętrzną łuski 11.6 . Pocisk osadza sie bardzo dobrze. Robie tylko delikatny kielich i jest ok.
Hermann
Posty: 30
Rejestracja: poniedziałek, 16 grudnia 2019, 19:46
Lokalizacja: Olsztyn

Re: 45/70 gov i LEE 457-405 robił ktoś ? Mam problem.

Post autor: Hermann »

Ostatnio znajomy poprosił mnie o pomoc z podobnym problemem, również po formatowaniu matrycami Lee, kielichu i osadzeniu ( łuski 45-70 Hornady) pociski wsuwały się do środka. Udało się nam w końcu osadzić nimi pocisk odpowiednio mocno, ale ja mam wrażenie, że problem był w matrycy robiącej kielich czpień za bardzo rozpychał łuskę. Powiem tak na swoich matrycach RCBS nigdy nie miałem z tym kłopotu a te matryce Lee są bardzo "kapryśne".
Generalnie nie polecam tych matryc do tego kalibru.
likker_runner
Posty: 1525
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: 45/70 gov i LEE 457-405 robił ktoś ? Mam problem.

Post autor: likker_runner »

W sumie to pierścień post-size matrycy Factory Crimp .45 ACP może dać to co trzeba. Bardzo lekko (względem Lyman Neck Size Short) doformatował szyjkę łuski PPU, o ok. 0.04mm.
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: 45/70 gov i LEE 457-405 robił ktoś ? Mam problem.

Post autor: Marekj »

Hermann pisze: środa, 18 stycznia 2023, 21:12 Udało się nam w końcu osadzić nimi pocisk odpowiednio mocno, ale ja mam wrażenie, że problem był w matrycy robiącej kielich czpień za bardzo rozpychał łuskę. Powiem tak na swoich matrycach RCBS nigdy nie miałem z tym kłopotu a te matryce Lee są bardzo "kapryśne".
Generalnie nie polecam tych matryc do tego kalibru.
Jeśli matryca dozująca robiła za duży kielich to obstawiałbym raczej złe ustawienie matrycy. Robię 45-70 gov na Lee i nie ma żadnych problemów.
ODPOWIEDZ