Zestaw do ważenia prochu.

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Adamarchery
Posty: 100
Rejestracja: środa, 20 lutego 2019, 08:57
Lokalizacja: Częstochowa

Zestaw do ważenia prochu.

Post autor: Adamarchery »

Czy ktoś próbował zrobić coś takiego ( kusi mnie wykonanie ale może ktoś ma już doświadczenie i się podzieli wiedzą )
Obrazek
.270Win .300WinMag 6,5x55SE 30-06Spr .223Rem .22lr
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

Jak masz 8k to mozesz kupic gotowca w proshooting.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Nie ma czego porównywać bo zastosowany trickler jak w prometheus gwarantuje raczej możliwość sypania po ziarenku. Autotrickler tego nie gwarantuje.
Masz jak oni to rozwiązali budowę i sam sterownik?
Adamarchery
Posty: 100
Rejestracja: środa, 20 lutego 2019, 08:57
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Adamarchery »

Tak po zastanowieniu dość prostym rozwiązaniem będzie zastosowanie wagi precyzyjnej z wbudowanym oprogramowaniem do współpracy z dozownikiem dokładność takich wag to 0,001grama dozownik objętościowy ze śrubą mikrometryczna do wstępnego zasypu uruchamiany ślinikiem krokowym oraz dozownik podający pojedyncze ziarenka prochu wyzwaniem może być sytuacja w której należało by dosypać 1/2 ziarenka prochu ( może trzeci podajnik podający właśnie połówki ziarenek ) zrobię projekt mechaniczny, kolega ogarnie sterowanie może wyjdzie.
.270Win .300WinMag 6,5x55SE 30-06Spr .223Rem .22lr
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Post autor: wierzba »

Wystarczy zwykła waga laboratoryjna, z portem szeregowym, tu nie trzeba żadnego wbudowanego oprogramowania, wystarczy tani Radwag WT200 - ale takie wagi nie mają dokładności rzędu 1mg, na wyświetlaczu tyle pokazują.

Dozownik objętościowy nie musi mieć śruby mikrometrycznej, w cytowanym rozwiązaniu tricler jest innej budowy niż w Autotriclerze, pobiera z zasobnika po jednym ziarenku a sam zasbonik jest bardzo mały.
Mały i wolny, wiec żeby przyspieszyć dawka objętościowa musi być bardzo blisko żądanej bo tricklowanie trwałoby w nieskończoność.

Trzeci podajnik z połówkami ziaren ? A może karajalnica do ziaren, w sumie napisanie oprogramowania które dla znanych prochów wiedziałoby ile ukroić z ziarna jest do zrobienia - ale czy ja byłem z pieskiem ...

Tak czy inaczej, bardzo Wam kibicuję, sam mam taki projekt, sypię z objętościowego do szalki, stawiam na elektroniczną wagę laboratoryjną a trickler napędzany silnikiem krokowym i sterowanym Arduino sam dosypuje do nastawionej wagi ... szkoda że nigdy go nie zrealizowałem. Koszt: waga która odpluwa wynik na port szeregowy (obojętnie jaka, wszystkie robią to wystarczająco często), trickler, silnik krokowy, (sprzęgło pomiędzy nimi można zrobić z termokurczu, sprawdzałem), arduino i dozownik objętościowy. Jedyna niewygoda w stosunku do Autotricklerato to że trzeba nasypać wstępną dawkę z objętościowego samodzielnie. A pole do popisu duże, w końcu różne prochy różnie z rurki lecą można by opisać triclowanie w zależności od prochu, Autotricler tak ma ? :)
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
x-bolt
Posty: 149
Rejestracja: piątek, 21 czerwca 2019, 12:52
Lokalizacja: podlaskie

zestaw do ważenia

Post autor: x-bolt »

Tylko jak zrobić maszynkę do dzielenia ziaren prochu na pół?
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Zakładanie dzielenia prochu na pół to takie dzielenie włosa na czworo.

Na początek pobawił bym się nad takim tricklerem i sterowaniem ręcznym do niego z powiedzmy trzema przyciskami - wrzucenie 10 ziarenek dalej 5 i 1, przytrzymanie przycisku od 10 ziarenek ciągły obrót. Kombinacje mogą być różne, takie trickler jako osobne ustrojstwo potrzebują wszyscy. W zależności od proszku mają Jeszce takie urządzenie wymienne wibracyjne. Jest się na czym wzorować bo Prometheus jest najlepszym ustrojstwem na świecie tylko cena ponad 5 tys USD i czas czekania różnie ale około roku.

https://www.youtube.com/watch?v=hxBs1WQryxM

9:42 20:35 31:30 (rozkłada trickler)

https://www.youtube.com/watch?v=0E1PKdPbME0&t=552s


Obrazek

Projekt tricklera

https://blog.ammolytics.com/2019-04-30/ ... ckler.html
Adamarchery
Posty: 100
Rejestracja: środa, 20 lutego 2019, 08:57
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Adamarchery »

Pogoda kiepska więc w końcu zacząłem budowę czegoś do automatycznego przygotowanie naważek :)
Zamysł oparłem na wadze VIBRA AJH 220CE
Objętościowym dozowniku prochu REDDING
Mikro dozownik prochu - budowa własna
Silnikach krokowych
Sterowaniu opartym na modułach Arduino
Załączniki
1l.jpg
1l.jpg (95.9 KiB) Przejrzano 4055 razy
2l.jpg
2l.jpg (108.14 KiB) Przejrzano 4055 razy
3l.jpg
3l.jpg (92.29 KiB) Przejrzano 4055 razy
.270Win .300WinMag 6,5x55SE 30-06Spr .223Rem .22lr
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

świetnie się zapowiada - gratki
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

O kurcze, coś ciekawego powstaje. Będę śledził i kibicował.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
TommyT
Posty: 239
Rejestracja: środa, 14 maja 2014, 15:02
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: TommyT »

Adamarchery pisze:Zamysł oparłem na wadze VIBRA AJH 220CE
No ciekawe - też kibicuję.
A ktoś może coś więcej o tych wagach powiedzieć. Interesująca... :-k
Adamarchery
Posty: 100
Rejestracja: środa, 20 lutego 2019, 08:57
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Adamarchery »

Trochę elementów przybyło ale do końca jeszcze dość daleko.
Załączniki
4.jpg
4.jpg (119.16 KiB) Przejrzano 3886 razy
.270Win .300WinMag 6,5x55SE 30-06Spr .223Rem .22lr
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Adamarchery - jak praca się posunęła?
Adamarchery
Posty: 100
Rejestracja: środa, 20 lutego 2019, 08:57
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Adamarchery »

Jak na razie walczę z oprogramowaniem, idzie to wolniej niż się spodziewałem .
.270Win .300WinMag 6,5x55SE 30-06Spr .223Rem .22lr
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Nie masz czasami dwóch takich mechanizmów bo wtedy też bym się pobawił?
Daimon
Posty: 26
Rejestracja: czwartek, 03 sierpnia 2017, 19:42

Post autor: Daimon »

(jeżeli chodzi o pomysł z dozownikiem wibracyjnym)

Ja zrobiłem sobie dozownik na bazie wibracyjnego dozownika Hornady i elektronicznej wagi Axis.

Zamiast automatycznego dozownika objętościowego mam kubek z prochem i ręczne miarki Lee :D działa i nie jest dużo wolniejsze. Później sterownik dosypuje do zadanej wagi. U mnie problem rozwiązuje bo w czasie gdy sterownik dosypuje proch ja osadzam pocisk na poprzedniej nawazce - kupa czasu zaoszczędzona.

Trochę problemów jakie wychodzą:
- prędkość sypania wcale nie zależy jakoś ładnie od natężenia wibracji. Dochodzi rezonans, czasem zwiększenie wibracji powoduje zmniejszenie szybkości sypania :)
- zmienna prędkość sypania w zależności od ilości prochu w dozowniki (wpływa na drgania)
- nie da się w pełni przewidywalnie sypać co do ziarenka. Czasem wpadnie 1-2 za dużo
- wagi elektroniczne mają dość duże opóźnienie jeżeli chodzi o odczyt na poziomie 1 ziarenka prochu. O ile przy dużej zmianie wagi odczyt reaguje szybko, to pod koniec sypania waga przechodzi w tryb stabilizacji odczytu - w moim wypadku opóźnienie jest rzędu nawet 2-3 sekund po tym jak waga się ustabilizuje i spadnie kolejne ziarenko. To utrudnia pisanie szybkiego sterownika jeżeli nie ma możliwości dokładnego.sypania po sztuce

Ogólnie póki co nie grzebałem dalej bo jest wystarczające do elaboracji na Longshot, PPLRS itp (jak chce co do ziarenka to posiłkuje się szpatułką do wyciągnięcia tego nadmiarowego jak czasem wpadnie ;) )

Póki co jedyny pomysł na polepszenie mechanizmu to inny trickler - tak jak Piotr pokazał ten w prometheusie pozwala bardzo precyzyjnie i szybko wysterować końcowe ziarenka co do sztuki
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Daimon pisze: - nie da się w pełni przewidywalnie sypać co do ziarenka. Czasem wpadnie 1-2 za dużo
- wagi elektroniczne mają dość duże opóźnienie jeżeli chodzi o odczyt na poziomie 1 ziarenka prochu. O ile przy dużej zmianie wagi odczyt reaguje szybko, to pod koniec sypania waga przechodzi w tryb stabilizacji odczytu - w moim wypadku opóźnienie jest rzędu nawet 2-3 sekund po tym jak waga się ustabilizuje i spadnie kolejne ziarenko. To utrudnia pisanie szybkiego sterownika jeżeli nie ma możliwości dokładnego.sypania po sztuce
Nie znam się tak do końca na elektronice ale może wystarczyło by zamontować jakiś czujnik który przy ostatniej fazie doważania wstrzymywał by dozownik dając wadze czas na stabilizację. Czujnik który wychwyci przelatujące ziarenko prochu.
Daimon
Posty: 26
Rejestracja: czwartek, 03 sierpnia 2017, 19:42

Post autor: Daimon »

Gdybym miał czujnik który jest w stanie wychwycić spadające ziarenko "natychmiastowo" (standardowo jest to po prostu waga, no ale ma opóźnienie) to nie trzeba czekać na stabilizację :)

myślałem już o tym ale z tanich rzeczy znalazłem tylko proste czujniki ruchu i odległości. Tutaj potrzeba czegoś co wykryje ziarenko w locie, nie moja dziedzina ale wydaje mi się że to nie jest proste :)

Prościej wydaje się zrobić dobrze działający trickler obrotowy jak już się tutaj pojawil ale też musi być zrobiony tak żeby łapał pojedyncze ziarenka
krzy17
Posty: 46
Rejestracja: poniedziałek, 28 maja 2018, 23:59

Post autor: krzy17 »

Może jakiś cuzjnik podobny do takeigo mierzącego zapylenie (smogu) by sie sprawdził?
Powinien wychwycić przelatujące ziarenko prochu.
Adamarchery
Posty: 100
Rejestracja: środa, 20 lutego 2019, 08:57
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Adamarchery »

Minęło trochę czasu od ostatniego mojego wpisu, odświeżyłem odłożone na później zabawki, teraz ponownie się za nie wziąłem.
Soft i komunikację z wagą mam skończone , dozowniki zrobiłem trzy zgodnie z pierwotnym zamysłem, użyję zapewne dwóch czyli objętościowego i tego obrotowego wrzucającego po jednym ziarenku ale jeszcze trochę zabawy i testów przede mną .
Kilka zdjęć poniżej.
Testy robiłem na prochu RS52
Załączniki
A1.jpg
A1.jpg (238.64 KiB) Przejrzano 3358 razy
A2.jpg
A2.jpg (234.88 KiB) Przejrzano 3358 razy
A3.jpg
A3.jpg (142.37 KiB) Przejrzano 3358 razy
A4.jpg
A4.jpg (147.99 KiB) Przejrzano 3358 razy
.270Win .300WinMag 6,5x55SE 30-06Spr .223Rem .22lr
Adamarchery
Posty: 100
Rejestracja: środa, 20 lutego 2019, 08:57
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Adamarchery »

Dorobiłem w wolnej chwili taki pojemniczek do warzenia prochu waży 49 gram .
Załączniki
A6.jpg
A6.jpg (156.48 KiB) Przejrzano 3253 razy
.270Win .300WinMag 6,5x55SE 30-06Spr .223Rem .22lr
Adamarchery
Posty: 100
Rejestracja: środa, 20 lutego 2019, 08:57
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Adamarchery »

Zrobiłem wczoraj test pracy podajnika objętościowego oraz obrotowego z wydzielonej części programu obsługi budowanego dyspensera, problem oczywiście się pojawił o ile na drobnym prochu było ok to przy N570 pojawił się zonk, czyli ślinik był zbyt słaby w przypadku cięcia ziaren w czasie dozowania. Silnik wymieniłem ale muszę kupić inny sterownik ten który miałem dawał maks 2 A natomiast z podajnikiem obrotowym było ok silnik dawał radę z prochem RS 52 czyli dość drobnym było ok a do N570 muszę naciąć inny talerzyk podający ziarna, są znacznie większe niż wcięcia co było oczywste.
.270Win .300WinMag 6,5x55SE 30-06Spr .223Rem .22lr
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Re: Zestaw do ważenia prochu.

Post autor: piotrjub »

Jak dalsze próby? Ja swój podłączyłem do wagi działa świetnie.
20230620_114921_Original.jpeg
20230620_114921_Original.jpeg (209.1 KiB) Przejrzano 1305 razy
ODPOWIEDZ