Ciemniejące łuski po myciu

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
VspecII
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 02 marca 2019, 08:54
Lokalizacja: Zamość

Ciemniejące łuski po myciu

Post autor: VspecII »

Witajcie,

Od jakiegoś czasu borykam się z problemem ciemniejących łusek po myciu w mokrym tumblerze.

Proces wygląda następująco:

1. Ocet + sól kamienna + płyn do mycia naczyń + trochę płynu do czyszczenia mosiądzu SZ4. Dodatkowo satelitki i gorąca woda

2. Wylanie syfu, świeża woda, łyżeczka sody aby zneutralizować kwas, z powrotem kręcenie w tumblerze.

3. Po jakimś czasie znów wylewka, płukanie w wodzie destylowanej

Łuski w trakcie mycia wyglądają całkiem ok, jednak podczas suszenia bardzo mocno ciemnieją, czasami wchodząc w mix kolorów fiolet/brąz/czerwień.

Co robię źle?
Bonzoo
Posty: 83
Rejestracja: piątek, 19 maja 2017, 17:27
Lokalizacja: Łazy

Post autor: Bonzoo »

Nie wiem co robisz źle, ale może zmień miksturę.

Ja daje kostkę do zmywarki, szczyptę kwasu cytrynowego i ciut płunu do mycia naczyń "ludwik" miętowy :) woda i satelitki.

mycie, kliku krotne płukanie kranówką w misce i suszenie.

Wychodzą lepsze niż z fabryki i pięknie "złote"
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Skoro po myciu są "ładne" a po suszeniu czarnieją to masz za dużą temperaturę suszenia. Suszenie ja ustawiam na 55 stopni i nic się nie przebarwia.
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

Vspecll nie kombinuj kup ro-met a1 i będziesz zadowolony. Ja suszę w około 100 stopniach i jest ok. Wcześniej też kombinowałem x miksturami czasem były ładne a czasem ciemne, teraz zawsze są ok. Trzeba też dobrze płukać.
http://rowima.prv.pl/nasza-oferta.html
Awatar użytkownika
VspecII
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 02 marca 2019, 08:54
Lokalizacja: Zamość

Post autor: VspecII »

Łuski suszone są luzem, nie w piekarniku czy innym urządzeniu. Rozkładam na ręczniku / ściereczce. Pokombinuję z chemią, zamówię też płyn który evo10 poleca:)
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

To coś z chemią.

Ja używam tylko Ludwik, SZ04 i gorąca woda z kranu. Nigdy przebarwień nie miałem.
Załączniki
ludwik.png
ludwik.png (289.8 KiB) Przejrzano 3074 razy
Awatar użytkownika
VspecII
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 02 marca 2019, 08:54
Lokalizacja: Zamość

Post autor: VspecII »

Jak dużo dodajesz SZ04 na litr wody? Nie masz wrażenia że łuski są tłuste po nim?
de Fresz
Posty: 182
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Post autor: de Fresz »

VspecII pisze:Łuski suszone są luzem, nie w piekarniku czy innym urządzeniu. Rozkładam na ręczniku / ściereczce.
I to jest rozwiązanie zagadki. Tak się właśnie utlenia mosiądz pod wpływem wilgoci, ciemno-tęczowo, w ciapki.
Z dobrych informacji, nic im nie jest, to tylko powierzchniowe. Ze złych, jeśli nie podoba Ci się ten efekt, musisz łuski dobrze wycierać lub suszyć je inny, szybszy sposób.
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

VspecII pisze:Jak dużo dodajesz SZ04 na litr wody? Nie masz wrażenia że łuski są tłuste po nim?
Koncentrat 20 ml / 1 litr wody

Mój tumbler ma 8 litrów pojemności - leję 15ml i 15ml Ludwika

Łuski są tłuste ponieważ dajesz za mało środka czyszczącego.
likker_runner
Posty: 1524
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Post autor: likker_runner »

Problemem jest chyba za silny kwas, a potem z kolei zasadowe zobojętnienie. Ocet to jest bezkonkurencyjny, jak chcemy umyć łuski z osadów po czarnym prochu. Natomiast przy normalnych łuskach po nitro, Ludwik Premium (ja daję cytrynowy nie miętowy, ale każdy ma tu swoje przesądy, niekoniecznie obiektywnie słuszne) plus szczypta kwasku cytrynowego są w zupełności wystarczające. Kwasek nawet pomaga utworzyć coś na kształt powłoki ochronnej, zachowującej blask łusek na dłużej - w żadnym razie nie należy go zobojętniać. Oczywiście płukać po myciu trzeba, kilkakrotnie, ostatni raz dobrze w zdemineralizowanej (a potem odlać i wykorzystać do następnego mycia).

Kwas cytrynowy i jego pochodne w ogóle mają magiczne własności turbo-zmiękczania wody. Przykładowo jak rury czy bojler są zapchane rdzą i ledwo ciurka, płukanka roztworem cytrynianu sodu od razu "rozluźnia" rdzę i pozwala się jej niskonakładowo pozbyć z paroma wiadrami wody puszczonej instalacją.
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Post autor: sowland »

Myje dwoma sposobami .
Litr wody i paczuszka kwasku cytrynowego
Litr wody i nakrętka SZ4
Drugi sposób to ultradźwięki
Litr wody i nakrętka SZ4
Ten drugi sposób jest dla mnie bardziej zadawalalający .
Łuski po dwóch miesiącach minimalnie tracą blask .
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Post autor: sowland »

sowland pisze:Myje dwoma sposobami .
Litr wody i paczuszka kwasku cytrynowego
Litr wody i nakrętka SZ4
Drugi sposób to ultradźwięki
Litr wody i nakrętka SZ4
Ten drugi sposób jest dla mnie bardziej zadawalalający .
Łuski po dwóch miesiącach minimalnie tracą blask .
Dodam tylko że płucze tylko pod kranem z zimna wodą /mam w domu stacje do zmiękczania wody / suszę w piekarniku 80 stopni . Kiedyś mi kolorowe wychodziły jak do procesu mycia używałem ciepłej wody .
Można zastosować też cylit kamień i rdza . Proporcje trzeba doświadczalnie dobrać .
Załączniki
CollageMaker_20201008_212806640.jpg
CollageMaker_20201008_212806640.jpg (215.6 KiB) Przejrzano 2855 razy
CollageMaker_20201008_212359011_copy_800x800.jpg
CollageMaker_20201008_212359011_copy_800x800.jpg (238.2 KiB) Przejrzano 2857 razy
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
dinopd
Posty: 104
Rejestracja: piątek, 05 czerwca 2020, 08:15

Post autor: dinopd »

Ja do mycia łusek stosuje łyżeczkę płynu Fairy do tego trochę kwasku cytrynowego i ciepła woda i oczywiście satelitki. Potem godzinę mieszania. Po umyciu płukanie w wodzie oddzielenie satelitek i dwa razy płuczę łuski i potem odsączam w separatorze i na ręcznik aby zebrać wilgoć z łusek. Potem piekarnik 30 min i są git.


Przed Widok od kieszonki spłonki. Kieszonka czyszczona
Obrazek

środek
Obrazek


Po myciu

Obrazek

środek


Obrazek
Ostatnio zmieniony czwartek, 15 października 2020, 17:29 przez dinopd, łącznie zmieniany 1 raz.
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

Ro-met a1 woda, satelitki, butelka po mleku i 10 min turlania z przerwą na herbatę czy coś mocniejszego jak kto woli. 😁
Obrazek
Na zdjęciu 4 nie myte i 10 po myciu 9x19
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Tipuje na zbytmocna chemie w recepturze, po prostu za duzo komponentow dodajesz.

Ja po separacji satelitek rozkladam na reczniku - jak walce i lilkukrotnie przesowam je otwarta dlonia po reczniku. Z zewnatrz sa suche.

Nastepnie wilgotne w srodku luski ukladam do plastikowych pudelek - tych od amunicji i ustawiam na wzmacniaczu czy pod lub nad telewizorem.

Wazne aby byly ustawione gniazdem splonki do dolu !

Te na wzmacniaczu sa najpizniej po pol godz suche, te z nad lub pod telewizora najpozniej po 6 - ciu godzinach

:wink:
Awatar użytkownika
VspecII
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 02 marca 2019, 08:54
Lokalizacja: Zamość

Post autor: VspecII »

Panowie, zmieniłem chemię i efekty są od razu :) Bez octu, kwasek z płynem i gorącą wodą plus SZ4. Nawet nie w tumblerze, a zwykłej myjce ultradzwiekowej.
Ro-met a1 woda, satelitki, butelka po mleku i 10 min turlania z przerwą na herbatę czy coś mocniejszego jak kto woli. 😁

Na zdjęciu 4 nie myte i 10 po myciu 9x19
Nooooo to robi wrażenie. Zamawiam ten płyn :)

Moje powychodziły tak:


Obrazek



Obrazek


Z tego już jestem zadowolony, ale i tak czekam na magię od evo10 :)
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

A i co najlepsze to łuski ze zdjęcia były myte w brudnym roztworze tego płynu. Odlewam do butelki i poddaję "recyklingowi" czyli myję kolejną partię. Ciekawe jak długo będzie działał.
W dobrej myjce przy dłuższym myciu powinno wyjść jeszcze lepiej.
sowland
Posty: 306
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 18:21

Post autor: sowland »

Dzisiejszy eksperyment .
Myjka ultradźwiękowa woda ciepła plus kostka Finish do zmywarki 45 minut
SZ4 zimną wodą i tumbler 25min
Płukanie i piekarnik 80 C
Załączniki
IMG_20201011_143249.jpg
IMG_20201011_143249.jpg (197.02 KiB) Przejrzano 2628 razy
R8 6,5x55 se 8x57 is T3 6,5x55 CZ Shadow2 Sig
Awatar użytkownika
VspecII
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 02 marca 2019, 08:54
Lokalizacja: Zamość

Post autor: VspecII »

Panowie, dostałem płyn który polecił evo10 i powiem szczerze że nie chce mi się bawić już w żadne kombinacje z miksturami. Łuski śliczne, słomkowo żółte, nawet ładniejsze od fabrycznych z pudełka :)
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

A lejesz sam płyn do wody czy jeszcze coś?
Dawid
evo10
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 07 maja 2013, 10:59
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: evo10 »

Zdecydowanie sam płyn wystarcza, bez Ludwika i tym podobnych. Ja odlewam i roztwór wykorzystuję ponownie. W trzecim myciu zauważyłem lekki widoczny spadek jakości ale mimo iż wdalszym ciągu jeszcze zadowalający roztwór wylałem.
Awatar użytkownika
VspecII
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 02 marca 2019, 08:54
Lokalizacja: Zamość

Post autor: VspecII »

Sam płyn, ja dawałem w stosunku 1:20. Nawet woda nie była jakaś gorąca, ot zwykła letnia. Tak samo jak Evo10 pisał, płyn można odlać i spokojnie kolejną partię łusek wymyć a jego skuteczność w drugim praktycznie nie spada. Przy kolejnym myciu podejrzewam że wystarczy wydłużyć deczko czas mycia aby utrzymać efekt.

Obrazek
rado
Posty: 121
Rejestracja: czwartek, 23 października 2014, 11:52
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: rado »

Ile ten płyn kosztuje?
dinopd
Posty: 104
Rejestracja: piątek, 05 czerwca 2020, 08:15

Post autor: dinopd »

A moglibyście sprecyzować jaki to płyn, może etykietka? Bo szukałem w wujku Google ale znajduje mi nie to co trzeba
Awatar użytkownika
JanMaz
Posty: 492
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 19:47
Lokalizacja: Strzelno

Post autor: JanMaz »

Pozdrawiam JanMaz
Awatar użytkownika
VspecII
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 02 marca 2019, 08:54
Lokalizacja: Zamość

Post autor: VspecII »

Płyn jest z oferty http://rowima.prv.pl/nasza-oferta.html

Na stronie znajdziesz telefon, Pani która prowadzi firmę wytłumaczy Ci jak zrobić zamówienie :) Cena za 2 kg płynu z przesyłką jakieś 60 zł.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Muszę przyznać, że efekt jest rewelacyjny.
Zamawiam 2kg dla siebie. :)
Dzięki za wskazanie fajnego produktu.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

A jak ma się Ro-met-a1 do SZ-4?
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
Awatar użytkownika
VspecII
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 02 marca 2019, 08:54
Lokalizacja: Zamość

Post autor: VspecII »

Mam oba, w moim przypadku Ro-met a1 jest lepszy. Jak ktoś jest z lubelskiego, mogę dać 100 ml na spróbę :) A wcześniej wrzucone zdjęcia myłem w proporcji 1:40, a nie jak wcześniej napisałem 1:20. Źle policzyłem :oops:
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Z opisu wynika, że ten płyn jest płynem trawiącym. Jeżeli nie posiada środków czyszczących które rozpuszczają oleje i brudy to nadaje się bardziej na końcowe płukanie łusek po lubrykancie którego używamy do smarowania łusek, który rozpuszcza się w samej wodzie. Nada wtedy łuskom ładny wygląd. Tak jak dosypywanie do mikstur kwasku cytrynowego który jest o wiele tańszy.
Jak umyłem łuski w samym płynie SZ4 to były tłuste. Dlatego używam również środków czyszczących.
Awatar użytkownika
VspecII
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 02 marca 2019, 08:54
Lokalizacja: Zamość

Post autor: VspecII »

Chyba ma jakiś detergent, bo pieni się. Ale piana jest inna jak po płynie do naczyń, znacznie łatwiej wypłukać łuski
ODPOWIEDZ