długość łuski norma z .308

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Mikael
Posty: 85
Rejestracja: sobota, 21 marca 2020, 10:46
Lokalizacja: Poznań

długość łuski norma z .308

Post autor: Mikael »

Cześć, czy szanowni koledzy moglibyście napisać długości łusek ww firmy po jednym strzelaniu (nie chodzi o kupione same łuski)
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

hehe , kupiles luski jak nowe , raz strzelane z repetiera.

NIe da sie tego okreslic, luska po odstrzeleniu powinna dopasowac sie do komory ktore sa rozne, wiec i wymiary beda rozne.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

............., a dlaczego pytasz?
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Tak jak koledzy pisali - długość może być różna.
W kupionej dawno temu partii był rozrzut od 50,7 do 51,0mm.
Mikael
Posty: 85
Rejestracja: sobota, 21 marca 2020, 10:46
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mikael »

Tak, łuski miały być raz strzelone z repetiera. Długość najkrótszej 50.60 a najdłuższej 50.84. Jkp wiem o tym. Porównując do łusek GGG to najkrótsza 50,91 a najdłuższa 51,17. Łuski kupione na próbę żeby porównać z łuskami Lapua. Jakiś taki niesmak mi pozostał. Na szczęście mam dwóch pewnych sprzedawców.
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

HEHE , wiedzialem ze kupiles luski i pojawily sie watpliwosci czy rzeczywiscie strzelane 1 raz . Wez je odpusci i sformatuj i bedzie ok .
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Zależy jak chcesz elaborować. Ja przycinam swoje łuski do 2,000(5)

Jeżeli chcesz elaborować na łuskach odstrzelonych z własnej broni to nic nie skracaj, użyj matrycy FL i odstrzel. Później dopiero pomierz i skracaj.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Jezeli wchodza bez problemu do twojej komory i gniazdo na splonke jest mniejsze od splonki to jest OK.
Mikael
Posty: 85
Rejestracja: sobota, 21 marca 2020, 10:46
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mikael »

Jkp właśnie tak zamierzam zrobić, odpuszczę na gazie wsadzę w matryę FL i pomierzę i nawet sobie zapiszę rezultaty. Gdyby ktoś był zainteresowany wynikami formatowania to napiszę w sobotę po południu.
Mikael
Posty: 85
Rejestracja: sobota, 21 marca 2020, 10:46
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mikael »

Jestem już po formatowaniu. Do formatowania użyłem prasy big boss2 matrycy redinga FL, dry neck lube imperial, sizing die wax imperial. Przed formatem wyżarzyłem łuski przy pomocy palnika gazowego. Zauważyłem że łuski norma wydają się być miększe od łusek lapua. Zmierzyłem 10 losowych łusek przed "obróbką" i następnie zmierzyłem je po "obróbce", użyłem suwmiarki firmy Limit. Napiszę po przecinku 70-73, 84-90,80-90,71-82,69-78,70-80,79-85,67-78,73-83. Myślę że z partii 50 sztuk będzie się nadawać mniej niż 10 sztuk, przy założeniu że łuski docinam na długość 50,90. Niestety zakup łusek używanych od osób nieznanych to wielka loteria, na szczęście wiem kto sprzedaje łuski naprawdę po jednym strzeleniu.
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

CZemu tylko 10 ?
Mikael
Posty: 85
Rejestracja: sobota, 21 marca 2020, 10:46
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mikael »

Ze względu na ustaloną przeze mnie długość łusek czyli 50,90.
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Masz już naważkę do tej długości czy to tylko wymysł?
Mikael
Posty: 85
Rejestracja: sobota, 21 marca 2020, 10:46
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mikael »

A dlaczego wymysł?
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Post autor: Arek_78 »

Pytam czy te 50,90 z czegoś wynika czy to po prostu długość przez Ciebie założona poniżej której nie będziesz schodził.

Jeżeli dopiero szukasz naważki to krótsze łuski w tym nie przeszkodzą. Więc szkoda odrzucać coś co jest dobre.
jkp44jkp
Posty: 403
Rejestracja: piątek, 11 października 2019, 05:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: jkp44jkp »

po odstrzeleniu sie wydluza.
Mikael
Posty: 85
Rejestracja: sobota, 21 marca 2020, 10:46
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mikael »

50,90 robię na łuskach lapua i stąd ten wymiar, naważka dobrana, osadzenie dobrane.
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

btw, drobna uwaga - łuski Norma i Lapua o tej samej długości z dużą dozą prawdopodobieństwa będą miały inną objętość, a to jest dość istotne, w sumie bardziej niż długość łuski, tak mi się wydaje....
Łuski Normy są przyzwoite, więc skróciłbym na jeden wymiar i dobrał naważkę, jeżeli będzie potrzebna drobna korekta.
Mikael
Posty: 85
Rejestracja: sobota, 21 marca 2020, 10:46
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mikael »

Może jutro uda mi sie zważyć norme i lapue przycięte na 50.90 i zmierzyć sprawdzić ile maja objętości wody
x-bolt
Posty: 149
Rejestracja: piątek, 21 czerwca 2019, 12:52
Lokalizacja: podlaskie

długośc łuski norma

Post autor: x-bolt »

używam łusek lapua i norma,elaboracja myśliwska.
Na tym samym pocisku do łuski norma sypie 0,2 grs prochu więcej
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Mógłyś napisać, jaki to proch i jakie są naważki?
Mam podobne obserwacje - 43.5 vs 43.8, odpowiednio dla łusek GGG i Norma. Proch RS52.
x-bolt
Posty: 149
Rejestracja: piątek, 21 czerwca 2019, 12:52
Lokalizacja: podlaskie

długość łuski norma

Post autor: x-bolt »

Pocisk Sierra SBT 165 grs,proch vv150,


Lapua 45,5grs,Norma 45,7grs
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Mikael pisze:Jestem już po formatowaniu. Do formatowania użyłem prasy big boss2 matrycy redinga FL, dry neck lube imperial, sizing die wax imperial. Przed formatem wyżarzyłem łuski przy pomocy palnika gazowego. Zauważyłem że łuski norma wydają się być miększe od łusek lapua. Zmierzyłem 10 losowych łusek przed "obróbką" i następnie zmierzyłem je po "obróbce", użyłem suwmiarki firmy Limit. Napiszę po przecinku 70-73, 84-90,80-90,71-82,69-78,70-80,79-85,67-78,73-83. Myślę że z partii 50 sztuk będzie się nadawać mniej niż 10 sztuk, przy założeniu że łuski docinam na długość 50,90. Niestety zakup łusek używanych od osób nieznanych to wielka loteria, na szczęście wiem kto sprzedaje łuski naprawdę po jednym strzeleniu.
Czytając twoja wypowiedz nasuwa mi się jedna odpowiedz - nie masz zielonego pojęcia o łuskach.
Wysuwasz jakieś żale i własne frustracje. Jak nie pasuje ci wymiar 50,90mm to sobie załóż wymiar 50,60mm. Mam jedne nowe łuski firmy Remington które maja długość około 51,40mm nowe Lapua maja około 50.80-50,90mm. Czy ta ma świadczyć że Lapua robi złe łuski?
Twoje ostatnie zdanie to jakieś insynuacje do twojej ostatniej transakcji.
Mam łuski które używam bliżej 20 strzelań a na pewno kilkunastu - nic się z nimi nie dziej.
Dopowiem ci że łuski będą się wydłużały skróć te dłuższe do wymiaru 50,90 i strzelaj to znaczy używaj wszystkich cały czas. Po każdym użyciu łuski będą coraz dłuższe, skracaj je do zakładanej długości - skracanie to nie jest czynność która robisz tylko raz, ja robię to po każdym użyciu w tym wypadku po każdym formatowaniu. To normalne jedne łuski sie skrócą a inne nie - cały czas skracam do zakładanej długości, nie robiłem skracania i nie robię nigdy przez pierwsze 2-3 użycia. Po jakimś czasie łuski zaczną być w ogromnej większości równe. To nie jest fałszywa opinia która mówi że łuski nabierają największej wartości po około TRZECH u-życiach. Wypowiadasz się jak pedant (to nie jest zarzut) - prasa big boss2 - ciekawe jak by była Lee to znaczy że na co to miało by wpływ, suwmiarka Limit - na marginesie dodam że w robocie najwięcej reklamacji mamy używając tych suwmiarek, dobrze że je chociaż wymieniają na nowe. Nie podchodź z takim pietyzmem do długości łusek. Twoje szczęście nie polega na - wiem kto sprzedaje łuski naprawdę po jednym strzeleniu. Twoje NIE-szczęście polega na tym że nie wiesz nic o łuskach.
Mikael
Posty: 85
Rejestracja: sobota, 21 marca 2020, 10:46
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mikael »

Żale, pretensje, szczęście nieszczęście??? Pytałem o długość łuski po pierwszym strzelaniu, dostałem odpowiedź. Napisałem na jakim sprzęcie robię amunicję, wymieniłem producentów aby nie było dodatkowych pytań na czym pracuję co się często zdarza. To że nie napisałem że wiem że łuski się wydłużają i że się je skraca to ma świadczyć o mojej niewiedzy? Jakie żale, jakie pretensje to że kupiłem łuski używane i się zawiodłem na nich? Mogę i jestem jedynie zły na siebie. Skoro przyjąłem wymiar 50.90 to się będę tego trzymał. Frustracje to jakoś w twoim poście znalazłem a nie w swoich wypowiedziach. Pytałem o długości jeśli chciałeś pomóc wystarczyło napisać:"opowiem ci że łuski będą się wydłużały skróć te dłuższe do wymiaru 50,90 i strzelaj to znaczy używaj wszystkich cały czas. Po każdym użyciu łuski będą coraz dłuższe, skracaj je do zakładanej długości - skracanie to nie jest czynność która robisz tylko raz, ja robię to po każdym użyciu w tym wypadku po każdym formatowaniu. To normalne jedne łuski sie skrócą a inne nie - cały czas skracam do zakładanej długości, nie robiłem skracania i nie robię nigdy przez pierwsze 2-3 użycia. Po jakimś czasie łuski zaczną być w ogromnej większości równe. To nie jest fałszywa opinia która mówi że łuski nabierają największej wartości po około TRZECH u-życiach" tyle wystarczy. To że najwięcej reklamujecie Limitów powiedz w jaki sposób mnie to interesuje i obchodzi?. Sprzęt jest regularnie sprawdzany w warsztacie metrologicznym jest cały czas sprawny. Tak cieszę się że wiem od kogo kupić UŻYWANE łuski ale czy to szczęście czy nieszczęście nie wiem. Nie dorabiam do tego żadnej filozofii w przeciwieństwie do Ciebie. Chcesz pomóc merytorycznie - pomóż a resztę zachowaj dla siebie.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Nie zrozumiałeś jednego, swoje frustracje wylałeś na swoją ostatnią transakcje, wysuwając całkowicie błędnie wnioski, nie mając podstawowej wiedzy na temat łusek.
Twój zakup jest NORMALNY, wysuwane frustracje co do transakcji i osoby od której kupiłeś co najmniej dziwne.
Mój komentarz napisałem po to aby inni wiedzieli że TO ZJAWISKO to normalna sprawa i tak zawsze może się zdarzyć. Nie jest to zależne od sprawdzonego sprzedawcy
dlatego napisałem że nie masz podstawowej wiedzy na temat łusek i zdania nie zmieniłem cobyś wiedział do końca.
Myślę że z mojego postu dowiedziałeś się na pewno - twoje żale i frustracje są zupełnie nieuzasadnione.
Kolejna rzecz łuski są bardzo dobre nawet jak mają taką długość co już wspominałem jest rzeczą normalną.
Kolejna sprawa zwróciłem ci uwagę że suwmiarki LIMIT są bardzo awaryjne.
Następnie twoja prasa którą wymieniłeś z nazwy nie ma nic wspólnego z twoimi długościami łusek nie dodałem matryca i owszem ale podpowiem że nawet
jak bym miał dokładnie taką sama matrycę tej samej firmy to nie będą to te same matryce - różnią się od siebie a więc i to nie będzie miało znaczenia jaka matrycą formatujesz łuski.
Kolejna sprawa długość łusek zależy od producenta i nie jest to wartość stała dlatego też łuski kupuje się jednego producenta i z jednej serii (i tak nie będą równe)
Ponownie kolejna rzecz sama długość nie musi być twoja zakładana 50,90mm bo tak sobie wymyśliłeś - ta wartość może być inna.
Kolejna sprawa nie myśl o skracaniu teraz tylko użyj tych łusek parę razy.
Mógłbym ci wyliczać jeszcze parę wniosków gdybyś naprawdę czytał ze zrozumieniem a nie przeżywał kolejne frustracje oceniające twoje wypowiedzi.
Pisząc - Chcesz pomóc merytorycznie - pomóż a resztę zachowaj dla siebie.
Wnioskuje że oczekujesz aby grupowo potępić i napiętnować sprzedawce który chyba wbrew twojej woli sprzedał ci te wadliwe łuski WEDŁUG TWOJEJ OCENY.
To że pisze z takim humorkiem może ci się podobać lub nie - ale informacji jak najbardziej merytorycznych masz tam dość dużo.
Czytaj i myśl, po analizie mam nadzieję że przyznasz mi rację - a najbardziej miałem nadzieję że po całej transakcji, nie tylko moich wyjaśnieniach ale innych kolegów również
- niesmak ci minie. Czego ci serdecznie życzę.
Mikael
Posty: 85
Rejestracja: sobota, 21 marca 2020, 10:46
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mikael »

"Wnioskuje że oczekujesz aby grupowo potępić i napiętnować sprzedawce który chyba wbrew twojej woli sprzedał ci te wadliwe łuski WEDŁUG TWOJEJ OCENY." przepraszam co ty bredzisz? No i powtórzę bo widzę że nie dotarło, jak chcesz pomóc merytorycznie - pomóż a resztę zachowaj dla siebie.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: P_iter »

Panowie, proszę o wyważone wypowiedzi, aby dyskutanci nie odnieśli wrażenia, że ktoś chce ich obrazić. Wiem, że nie takie są intencje tej rozmowy, ale niektórzy Koledzy bywają nadwrażliwi.
Mod.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Nie mam co prawda kalibru 308Win ale używam amunicji Norma w kilku innych /7x64, 30-06, 8x57JRS/.
Nie wiem czy to jest regułą ale w "moich" kalibrach łuski Norma po wystrzeleniu fabrycznej amunicji były zawsze znacznie krótsze niż w przypadku innych firm.
Nawet po formatowaniu FL prawie wszystkie były krótsze niż zalecana długość do skracania.
Tak więc może w przypadku tej firmy "tak ma być"?
Pozdrawiam, Tomek
Stepan Bazyluk
Posty: 533
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 08:47
Lokalizacja: Podlasie Północne

Post autor: Stepan Bazyluk »

Warto poczytać podręcznik firmy Norma Precision AB i tam jest odpowiedź na nurtujące pytanie , dlaczego łuski firmy Norma Precision AB są "krótsze"....... Odpowiedzi na nurtujący problem zalecam szukać u źródła.
"Uwielbiam chorał ruski..."
ODPOWIEDZ