Custom 300WSM do Benchrestu - projekt i budowa.

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Custom 300WSM do Benchrestu - projekt i budowa.

Post autor: Bready »

Witam wszystkich.
Poniewarz apetyt rosnie w miare jedzenia i nacieszylem sie juz karabinem w kalibrze 6.5 Creedmor ktory rownierz tutaj budowalem ,a i doswiadczen przybylo postanowilem zaczac nowy projekt.
Zalozenia wstepne:
Kaliber - 300WSM
Komora zamkowa - Savage Target Action – Right Bolt/Dual Port- Single Shot
Lufa - Bartlein Profil 2-1/4" okolo 30" dluga ,montowana w komorze bezposrednio ,bez nakretki.
Montarz akcji - barrel block
Osada - aluminium frezowane i polerowane

No i teraz prosil bym o kilka porad.
Brane pod uwage pociski to Berger ,prosilbym o sugestie ktory:
30 Caliber 208 Grain Long Range Hybrid Target
30 Caliber 210 Grain Very Low Drag (VLD) Target
30 Caliber 215 Grain Hybrid Target
30 Caliber 220 Grain Long Range Hybrid Target
30 Caliber 230 Grain Hybrid Target

Mam swoje przemyslenia ,ale najpierw chcial bym poczytac wasze opinie.

Teraz kwestia gwintu lufy ,sa dostepne 1:8 ,1:9 ,1:10 ,nie jestem pewien ale chyba tez 1:9.5
Oczywiscie czekam na sugestie co do gwintu w parze z pociskem w powyzszej listy.

No i najwazniejsze ,czekam na opinie osob ktore maja lub mialy do czyniemia z tym kalibrem czy tymi pociskami ,ktore maja w tym doswiadczenie.

Pozdrawiam :)
Pozdrawiam Bready
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Moje zdanie znadsz juz z poprzedniego projektu, jak najdluzszy skok gwintu ( 1:8 ) abys mogl uzywac jak najciezszych pociskow.


:wink:
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

andy7 pisze:Moje zdanie znadsz juz z poprzedniego projektu, jak najdluzszy skok gwintu ( 1:8 ) abys mogl uzywac jak najciezszych pociskow.


:wink:
Czyli z wymienionych pociskow sugerujesz ktorys z dwoch ostatnich ,ktory?
220gr ma w nazwie "Long Range" ,230gr jest ciezszy ,ale nie ma tego w nazwie.

P.S.
Oczywiscie profil lufy 1-1/4" a nie 2-1/4 ,pomylka w pisaniu.
Pozdrawiam Bready
Witus
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek, 07 stycznia 2019, 01:19
Lokalizacja: Canada

Post autor: Witus »

Witam. Jest bardzo duzo informacji na stronach angielsko jezycznych na temat ktory Cie interesuje. Z tego co pisza to najlepszy twist rate do pocisku do 230gr jest 1:10 przy dlugosci lufy nawet do 34". Przy ciezszych pociskach 1:9. Swego czasu mialem Tika T3 w tym kalibrze do polowania. Nie probowalem pociskow tak ciezkich, mialem bardzo dobre rezultaty z 165 i 180gr Barnes do 600m. Czy myslales o zalozeniu muzzle brake?
Moze Cie zainteresuje ten link: http://bulletin.accurateshooter.com/201 ... mpetition/
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Bready pisze: Czyli z wymienionych pociskow sugerujesz ktorys z dwoch ostatnich ,ktory?
220gr ma w nazwie "Long Range" ,230gr jest ciezszy ,ale nie ma tego w nazwie.
Gdybym mogl Ci na to pytanie odpowiedziec to bym sklamal. Ktory - wyjdzie podczas praktycznego szukania sweet load. Siory ale nie na kazde pytanie jest odpowiedz.


P.S. Skalkuluj tez cene pociskow, bo teciezszemoga bycnieproporcjonalnie drozsze od nieco lzejszych ktore moga latac jezeli nie lepiej to podobnie - wszystko w zyciu to kompromis.



:wink:
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Czy ty robisz dopiero teoretyczne założenia projektu? Taka myśl ci przyszła do głowy
Czy już go rozpocząłeś realizować?
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Przylaczam sie do pytania piotrjub.

Taka ciekowostka, kilka lat temu zgadywalismy co to za rifle i jaki kaliber?
:D To byl sprzet Steva Blair. Zdjecia byly robione w 2012 na regionalnych w 29 Palms o ktorym mowi artykul.
Steve Blair wygral F Open ( a ja FTR).
Namowil mnie do tego sportu i jest moim wzorem.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

piotrjub pisze:Czy ty robisz dopiero teoretyczne założenia projektu? Taka myśl ci przyszła do głowy
Czy już go rozpocząłeś realizować?
Tzn mam juz komore z zamkiem i zamowione czolo zamka do WSM ,rozgladam sie za lufa ,ale zanim co chce sie upewnic za jaka lufa.
Czesc osprzetu tez juz mam lub juz zamowilem ,tak ze kaliber 300WSM juz zdecydowanie bedzie.
Witus pisze: Z tego co pisza to najlepszy twist rate do pocisku do 230gr jest 1:10 przy dlugosci lufy nawet do 34"
Tez mi cos takiego sugeruja tutejsi strzelcy ,ale nie zaszkodzi posluchac tez opini innych.
Myslalem raczej o 1:9.5
Witus pisze: Czy myslales o zalozeniu muzzle brake?
To juz szczegoly to uzgodnienia z rusznikarzem ktory bedzie mi robil komore nabojowa i wkrecal lufe ,ale tak ,mysle nad tym.
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

Panie, i tak w Polsce szukasz odpowiedzi? Hmm Optymista..
.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Jaki byl twoj tok myslenia? Np:
Dlaczego ten kaliber, a nie np: BRA? Jaka organizacja? Czy LG, Czy HG? czy na wynik, czy na grupe? ile strzalow? dystans? itp.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

RobertK pisze:Panie, i tak w Polsce szukasz odpowiedzi? Hmm Optymista..
.
Miałem nie pisać ale jak kolega tak napisał.

Nie zawsze chce mi się pisać, wiem jedno że na te tematy mógłbym podyskutować tylko z niewieloma osobami na świecie.
O budowie broni co i jak powinno być wykonane wiem bardzo dużo, o elaboracji również a techniki strzeleckiej ciągle się uczę.
Bready pisze: Tzn mam juz komore z zamkiem i zamowione czolo zamka do WSM ,rozgladam sie za lufa ,ale zanim co chce sie upewnic za jaka lufa.
Coś z naszym nazewnictwem nie tak, bo komora jest w lufie a piszesz że się za nią rozglądasz.

300WSM nie mam ale ..... praktycznie wiem o nim wszystko.
Od wielu lat zakładałem że będę ten kaliber miał.

Tak jak wspominałem od dawna zakładałem posiadanie tego kalibru, moje przygotowania zawsze idą od drugiej strony.

Łuski Norma 500 sztuk nowe, kupiłem parę lat temu. Kolejna sprawa kształt (wymiary komory nabojowej) dawno zwymiarowane
opracowane i rozwiertaki zrobione przez Pactfic - zgrubny i wykańczający, do tego idealnie dopracowana matryca. Czekają na wykorzystanie.

Długość i średnica lufy a co zatem idzie jej waga dopasowana do zakładanego systemu (Bernard P) i osady (F1).

To ty masz wiedzieć (ja wiem to co sobie założyłem z jakiego pocisku i jakie chce osadzenie dla niego zrobić) jak założysz pocisk to wiadomo jaki skok lufy.

Musisz sam wybrać ja bym się nad tymi zastanawiał

1.Pociski Hornady 30 (.308) A-Tip 250gr
2.Pociski Hornady 30 (.308) A-Tip 230gr
3.Pociski Hornady 30 (.308) ELD-Match 225gr
4.Berger 30 Caliber (0.308") 230gr Hybrid Boat Tail
5.Sierra 30 Caliber (0.308") 230gr Hollow Point BT

Stawiał bym na Bergera i popatrzył na A-TIP ciężkiego, do Bergera skok 9 do A-TIP 250gr bardziej pasuje 8,5 - wybrał bym skok 9 bardziej uniwersalny dla innych pocisków.
U mnie założenia zaczynają się od lunety - jaką chcę mieć kupuję sprawdzam wagę, montaż jak można to już go na max odchudzam.
Kolba odchudzana jak tylko można aby lufa wyszła min w granicach 32" (a jak wyjdzie 34" to szczęście) i średnica 1,25" prosta, a zakładana waga całości 10kg beż kilkunastu gram (Fclass Open).
Barrel block jaki, jaki sposób mocowania, dopowiem czy lufa matowana tlenkiem glinu odpowiedniej granulacji czy jak w reailgunach ściśnięta w pryzmę ale nie daj Bóg aluminium ściska nam lufę. Na jakiej długości i sposób mocowania bloku do kolby, sposób jej pasowania (specjalnie dopisuje abyś nie pomyślał że to można tylko przykręcić).
Jaki NECK zakładany dla wybranego pocisku.
Sorry jak ja słyszę najlepsza łuska jest odstrzelona z twojej komory .................
Dlatego poznaje prędzej różne matryce jak one formatują łuski na jakie wymiary, jak najlepiej dopasować się do nich, wiem jaki konkretne wymiary i w jakich miejscach ma mieć ta nasza łuska, u mnie trochę jeszcze inaczej bo już jest wykonana odpowiednia matryca (prawie dwa lata czekałem na nią).

Zakładam, że jak chcesz zacząć nowy projekt to wiesz wszystko o nim- wtedy jako ciekawostkę pokaż postępy z budowy, dostaniemy kolejny zasób wiedzy oparty na czyimś doświadczeniu.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Rozwiertak do stożka przejścia to potem potrzebne korekty aby mieć takie osadzenie jakie potrzebujemy i przy okazji najlepsza matryca na świecie.

Co by wiedzieć i o innych matrycach ich wymiarach mam i inne matryce.

Obrazek

Dopowiem że widoczne na zdjęciu 6.5 Creedmore czy 6mm Dasher czy 300WSM czy 30BR czy 6.5 Grendel
nie mam tych kalibrów, rozważałem je, prędzej czy później będę je miał ale wiem o nich praktycznie wszystko co i jak ma wyglądać w tej mojej przyszłej jednostce.

Moje założenia nie polegają aby mieć tylko aby to była najlepsza jednostka jaka tylko może być.
Dlatego jak się na coś decyduje, wiem o niej wszystko aby nic mnie nie zaskakiwało.

Wspominałem już o Barrel block - jaki?

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Zabawa niestety droga, sprawia frajdę to chyba najważniejsze.

Pokaż postępy :D to będę wiedział przynajmniej co źle robisz :D

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Założenia rób sobie sam, każdy musi wiedzieć co jest dla niego najlepsze i nikt nie będzie tego wiedział lepiej niż ty.
Opracowania nie będę robił bo mi się nie chce, ale jak będziesz dopytywał się o szczegóły mogę podpowiedzieć rozwiązania jakie uważam za najlepsze.
To są delikatnie mówiąc setki godzin poświęconych aby rozwiązywać takie projekty. A koszty OGROMNE.

Kolego RobertK trochę optymizmu :lol:

Założenie 10kg i widać realizację na zdjęciu 9,988 dodam że to wiele wiele lat temu (tu trochę inny kaliber)

Zabawa z każdym gramem, kto tego nie rozumie dla mnie nie ma pojęcia o takich projektach. Nawiercanie śrubek, odchudzanie elementów aby LUFA była taka jak założyłeś,
Jeśli ma to się odbyć kosztem lufy to cały projekt jest z gruntu do d.......


Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek

Wynagrodzenie masz wtedy jak cały projekt sprawdził się od początku do końca

Obrazek Obrazek

Czego ci bardzo serdecznie życzę.

P.S.
Widać jakiego Neck zakładałem

Obrazek
Ostatnio zmieniony piątek, 29 stycznia 2021, 22:38 przez piotrjub, łącznie zmieniany 5 razy.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

abersfelderami pisze:Jaki byl twoj tok myslenia? Np:
Dlaczego ten kaliber, a nie np: BRA? Jaka organizacja? Czy LG, Czy HG? czy na wynik, czy na grupe? ile strzalow? dystans? itp.
LG to raczej ciezko sie w limicie zmiescic ,w Williamsport 16.5lb.
W zasadzie najpopularniejszy tam kaliber ,w kategori LG ponad 90% broni to 6mm Dash ,w HG 80% to 300WSM.
Klasyfikacje sa dwie z kazdej sesji ,jedna na wynik ,druga na grupe ,10 strzalow ,1000yd.

P.S.
@piotrjub
Dziekuje za zabranie glosu :)
Odpowiedz na Twoj post wymaga troche czasu i skupienia ,wiec napisze ja pozniej.
Pozdrawiam Bready
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Dobrze ze jestes blisko Williamsport, masz doczynienia z najlepszymi benchrest strzelcami na swiecie, patrz i sluchaj :D, lepiej nikt nie wie.

Ps: Piotr, wytlumacz mi prosze, co masz na mysli piszac "Sorry jak ja słyszę najlepsza łuska jest odstrzelona z twojej komory ................. " ?
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

Może faktycznie jestem pesymista.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

abersfelderami pisze:Dobrze ze jestes blisko Williamsport, masz doczynienia z najlepszymi benchrest strzelcami na swiecie, patrz i sluchaj :D, lepiej nikt nie wie.

Ps: Piotr, wytlumacz mi prosze, co masz na mysli piszac "Sorry jak ja słyszę najlepsza łuska jest odstrzelona z twojej komory ................. " ?
Ja nie Piotr ale,

Czolowka swiatowa formatuje FL ! Dlaczego, bo maja oprocz komory z minimalnymi tolerancjami rowneiz wykonane do neij matryce formatujace.

Tylko tyle i az tyle, tak w skrocie. A jak cos zle napisalem, to jest jeszcze Piotr ! :mrgreen:


P.S. Piotr ! Zawsze musisz rozwalic system ? ? ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


. :wink:
Ostatnio zmieniony piątek, 03 grudnia 2021, 15:48 przez andy7, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ultra3000
Posty: 386
Rejestracja: wtorek, 09 lipca 2019, 23:40
Lokalizacja: Wawa

Post autor: Ultra3000 »

Elaboracja to POWTARZALNOŚĆ (wg mnie). Czyli finalnie to powtarzalna prędkość wylotowa pocisku o tych samych parametrach i przy tej samej powtarzalności odchylenia lufy (i najlepiej przy tych samych warunkach atmosferycznych + oczywiście umiejętna interpretacja tychże warunkow). Na to się składa wiele czynników: zgranie fizyki naboju (naważka, format łuski, osadzenie pocisku, komponenty, skracanie, wydłużanie i inne cuda a finalnie detonacja ladunku...) i fizyki sprzętu - a konkretnie lufy...bo tam pocisk zaczyna podróż. I tu, co się zadzieje w komorze podczas strzału musi się idealnie zgrać z z tym co się zadzieje w lufie. Wtedy "kulka" leci tam gdzie chcemy... No chyba że "kulka leci tam gdzie chcemy" a my jej w tym "przeszkadzamy".. trening techniki strzelania - naszym treningiem! .. oczywiście po tym jak znajdziemy "sweat load.." :)
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Piotr, wytlumacz mi prosze, co masz na mysli piszac "Sorry jak ja słyszę najlepsza łuska jest odstrzelona z twojej komory ................. " ?
Znam to wyrazenie z innego tematu, pewnie tak samo myslimy, ale gdzies sie "mijamy".
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

piotrjub pisze:
Bready pisze: Tzn mam juz komore z zamkiem i zamowione czolo zamka do WSM ,rozgladam sie za lufa ,ale zanim co chce sie upewnic za jaka lufa.
Cos z naszym nazewnictwem nie tak, bo komora jest w lufie a piszesz ze sie za nia rozgladasz.
Moglem napisac "receiver" ,ale ze to polskojezyczne forum napisalem "komore" (w domysle zamkowa).
piotrjub pisze:
To ty masz wiedziec (ja wiem to co sobie zalozylem z jakiego pocisku i jakie chce osadzenie dla niego zrobic) jak zalozysz pocisk to wiadomo jaki skok lufy.
Musisz sam wybrac ja bym sie nad tymi zastanawial

1.Pociski Hornady 30 (.308) A-Tip 250gr
2.Pociski Hornady 30 (.308) A-Tip 230gr
3.Pociski Hornady 30 (.308) ELD-Match 225gr
4.Berger 30 Caliber (0.308") 230gr Hybrid Boat Tail
5.Sierra 30 Caliber (0.308") 230gr Hollow Point BT

Stawial bym na Bergera i popatrzyl na A-TIP ciezkiego, do Bergera skok 9 do A-TIP 250gr bardziej pasuje 8,5 - wybral bym skok 9 bardziej uniwersalny dla innych pocisków.
Miedzy innymi dlatego zalozylem ten temat ,chcac miedzy innymi porownac porady z roznych zrodel.
Do pociskow Hornady sie zrazilem elaborujac 6.5CR ,slabo z powtarzalnoscia wykonania i wychodzi sporo roznych grup selekcyjnych w pociskach z tej samej parti ,a nawet z tego samego pudelka.
Z pociskami Sierra bylo znaczne lepiej ,ale najlepsze wyniki osiagnolem z Bergera ,i tego sie bede trzymal.
Tak ze w tej chwili juz zadecydowalem ze bedzie Berger 230gr.
piotrjub pisze:
U mnie zalozenia zaczynaja sie od lunety - jaka chce miec kupuje sprawdzam wage, montaz jak mozna to juz go na max odchudzam.
Kolba odchudzana jak tylko mozna aby lufa wyszla min w granicach 32" (a jak wyjdzie 34" to szczescie) i srednica 1,25" prosta, a zakladana waga calosci 10kg bez kilkunastu gram (Fclass Open).
Luneta Sightron SIII 10-50x60 ,a co do masy to w kategorii Light Gun jest limit 17lb ,co daje 7.71kg ,wiec jak sam widzisz trudno cos sensownego w tej wadze zmiescic ,wiec zadecydowalem ze bede robil Heavy Gun ,a w tej kategori juz nie ma limitow masy.
piotrjub pisze:
Barrel block jaki, jaki sposób mocowania, dopowiem czy lufa matowana tlenkiem glinu odpowiedniej granulacji czy jak w reailgunach scisnieta w pryzme ale nie daj Bóg aluminium sciska nam lufe. Na jakiej dlugosci i sposób mocowania bloku do kolby, sposób jej pasowania (specjalnie dopisuje abys nie pomyslal ze to mozna tylko przykrecic).
Blok o dlugosci 5" szerokosci 1-3/4" ,skrecany na 8 srub M6 ,wytoczony na srednice lufy na tokarce.
Rozwarzam wytoczenie kilku plytkich wtoczen na dlugosci wytoczonego otworu.
Mocowany do belki nosnej osady o szerokosci 1-3/4" ktora bedzia miala wyfrezowane obnizenie dla bloku o 1/8" aby sie mogl oprzec o jego krawedz.
Powierzchnie styku gornej i dolnej czesci bloku minimalnie sfrezowane po wytoczeniu aby zapewnic zacisk lufy po skreceniu.
Zastanawiam sie jeszcze nad sugestia mojego kolegi Chestera aby dodatkowo wyfrezowac w bloku otwor wchodzacy plytko w plaszcz lufy i umiescic w nim kolek ustalajacy aby zapobiec jej przesuwaniu ,i tutaj chetnie zapoznam sie z Twoja opinia.
Barrel block przykrecany do belki nosnej srubami od spodu ,tez chetnie zapoznam sie z Twoja opinia na ile srub ,ja mysle o co namniej 4 lub 6 ,Chester twierdzi ze 2 wystarcza.
piotrjub pisze: Wspominalem juz o Barrel block - jaki?

Obrazek
Taki jak w tym karabinie z czarna osada na 1 planie.

W kazdym razie mam juz jasniejszy poglad na calosc ,lufa 32 ,moze 33" ,pocisk Berger 230gr ,gwint 1:9.
Chetnie przeczytam Twoja opinie na temat roznic pomiedzy gwintami 4 a 5 polowymi.
Do pozostalych kwesti odniose sie pozniej ,byc moze jutro ,i jeszcze raz dziekuje :)
Pozdrawiam Bready
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

andy7 pisze:
Czolowka swiatowa formatuje FL ! Dlaczego, bo maja oprocz komory z minimalnymi tolerancjami rowneiz wykonane do neij matryce formatujace.
Wlasnie taki mam zamiar aby przy okazji zlecenia zrobienia komory i zamontowania lufy w receiverze zlecic tez wykonanie matrycy do tej komory.
Kwestia czy FL z ciasna szyjka taka sama jak w komorze ,oczywiscie pod toczone na wymiar szyjki ,no i chyba to jest wlasciwa droga ,czy body + bump + bushing neck ?
Zapytac zawsze mozna :wink: :)
Pozdrawiam Bready
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

Bready pisze: Wlasnie taki mam zamiar aby przy okazji zlecenia zrobienia komory i zamontowania lufy w receiverze zlecic tez wykonanie matrycy do tej komory.
Kwestia czy FL z ciasna szyjka taka sama jak w komorze ,oczywiscie pod toczone na wymiar szyjki ,no i chyba to jest wlasciwa droga ,czy body + bump + bushing neck ?
Zapytac zawsze mozna :wink: :)
Kto pyta, mniej bladzi ! :mrgreen:





:wink:
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

, a jak jest z czyszczeniem luf?
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

abersfelderami pisze:, a jak
jest z czyszczeniem luf?
Siem nie czysci, siem szczela ! :mrgreen:



:wink:
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

andy7 pisze:
abersfelderami pisze:, a jak
jest z czyszczeniem luf?
Siem nie czysci, siem szczela ! :mrgreen:



:wink:
Siem czysci ,a nawet odmiedziowywuje 8-)
Pozdrawiam Bready
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Jaka najgrubsza lufe mozna na ta Savage akcje nakrecic (praktycznie)?
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

abersfelderami pisze:Jaka najgrubsza lufe mozna na ta Savage akcje nakrecic (praktycznie)?
Raczej wkrecic ;)
Gwint do lufy jest 1-1/8"-20TPI ,srednica zewnetrzna 1.355" ,ale przy montarzu w barrel blocku to w zasadzie nie ma ograniczen poza estetycznymi co do srednicy lufy ,tym razem nakretki nie bedzie.
Pozdrawiam Bready
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

..., a "rest" z ktorego bedziesz strzelal?
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Ja też zawsze mówię że Bergery nawet jak je pomierzę i są najbardziej nie równe wymiarowo to i tak zawsze bardzo przyzwoicie latają.

Wybory są różne jak coś zakładamy przykładowo ostatnie zawody Mykita w zeszłym roku, pierwszy raz wystartowałem,
zakładałem kaliber 308 Win lufa proof-a bo cała broń miała być nie za ciężka, pamiętajmy zawody taktyczne.

Obrazek

na górze są napisane ograniczenia bo to broń z magazynkiem, czyli magazynek pomieści max długość amunicji 73,40mm zakładałem że będę robił max 73mm

Sprawdziłem różne pociski, niektóre odpadały z uwagi na wymiar C czyli max długość amunicji.
Po zastanowieniu wybrałem Hornady ELD-M 178gr aby zrozumieć ten zapis to po pomiarach wyszło 72,61mm i 56,84mm.

Limit do magazynka, trochę zostaje aby wykorzystać na max możliwości łuski i pocisku, założyłem wydłużenie trochę stożka przejściowego
po jego korekcie, mamy kolejny pomiar (tylko dla tego pocisku, nowy pomiar robiłem) i mamy wymiary 73,53 i 57,70mm (mierze dwa razy, dlatego pomiar jest zdublowany i opisany na dole).

I teraz aby wytłumaczyć tok rozumowania. Magazynek 73,40mm a mój OAL po pomiarach 73,53mm - ALE po wszystkich sprawdzeniach moich i moich kolegów pociski ELD-M najlepiej latały
jak są oddalone od stożka przejścia 1-1,2mm (czasami innym nawet 1,4 do 1,6mm) czyli mój mam robić w granicach (i tak robię) 72,53 i 56,60mm
czyli zostaje mi dość miejsca w magazynku a i pozostaje na wypalanie stożka przejściowego.

Chodzi mi tylko o to że każde założenie i działanie powinno mieć jakiś logiczny ciąg co i dlaczego robimy.

Już jak się zdecydowałem pokazać swoje zapiski to dodatkowo wytłumaczę zapiski po prawej stronie.

Dużo ludzi stosuje amo GGG i dość przyzwoicie ona im lata u mnie w tej jednostce również.
GGG stosuje pociski Sierra HPBT i przykładowo dla takiego pocisku 175gr mamy po pomiarze (to przed korektą było) 72,77 i 57,78mm a taka sama amo GGG HPBT 175gr 70.90 i 56,22mm czyli te pociski u mnie są cofnięte o ponad 1,5mm
To tak na marginesie bo są takie mity najlepiej lata jak opiera się o stożek przejścia albo 0,2mm odsunięty
Wszystko zawsze trzeba sprawdzić, a różne przemyślenia i założenia musisz zakładać i rozwiązywać.

Zobacz jaki proszek zakładasz, jakie chcesz prędkości uzyskiwać, jakie będziesz miał teoretycznie wypełnienie i jak możesz zakładać osadzenie pocisku tego zakładanego czyli Berger 230gr.
Dopiero zakładam próby z A-TIP ale pierwsze próby były dość ciekawe, tylko zmieniłem pocisk a nie robiłem nic z naważką


Obrazek Obrazek

tylko na razie 6 razy strzeliłem z A-TIP (po trzy kulki jak widać), chciałem sprawdzić jak to lata,

Tarcze 300m kaliber 284Win normalnie strzelam z Bergera 180gr

chciałem na szybko sprawdzić Bergera 184gr i A-TIP to są moje jedyne strzały z tych pocisków, muszę się pobawić ale chciałem mieć chociaż jakieś dane do analizy.
Kiedyś sprawdzałem Sierre 183gr HPBT ale słabo mi to latało, mam nowa lufę do sprawdzenia o skoku 7,5 to powrócę do prób.
Ta z tarcz lufa ma skok 8,5
Chodzi mi o to abyś zrobił próby z A-TIP em może coś fajnego wyjdzie.

P.S
4 groove czy 5R
jedyne miarodajne dla mnie infa mówią że jeśli są jakieś różnice to w czyszczeniu samych luf, łatwiej się czyści 5R.
Masz możliwość bierz 5R jak nie to 4 groove - bez różnicy dla mnie od strony użytkownika.
Mam takie i takie. U ciebie może być łatwiej u nas cieszymy się jak coś można dostać.
Ja jeszcze mówię że zawsze wybieram Krieger a jak nie ma to Bartlein
ale to są zawsze bardzo subiektywne oceny.

a i to sobie poszukaj - Delrin sleeve
ja jeszcze zakładałem że sprawdzę to Anshutz to stosuje

Obrazek


nawet kupiłem sobie, w Czechach dopiero dostałem i odpowiednie kształty laserem wyciąłem (to próby z cięcia jak to w ogóle idzie)


Obrazek Obrazek

Dla mnie to jest tak drogi projekt że min kupił bym system BAT-a to jest serce broni, na twój zakładany nawet nie chciał bym spojrzeć.
Przyznaje że BAT to moje marzenie, tylko mam tak dużo jednostek i luf do nich że wymiana teraz na BAT-a to są horrendalne koszty, kolega namawia ale przy dzisiejszym kryzysie nawet nie rozważam tego.
Jak system pracuje to poezja dla mnie, ale u nas sam system był do dostania za 10 tys zł a dodatkowo gwint na lufę ma inny standard czyli jak wspominałem moje od NCRADO M27x1,5 i Bernard 1 1/16" UNF X 16TPI
nie pasują do Bat-a . Bat ma tak z pamięci chyba skok 18.

Aż sprawdziłem ma inny skok 1.062 x 18 tpi.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

abersfelderami pisze:..., a "rest" z ktorego bedziesz strzelal?
Na poczatek bedzie ten co strzelalem z 6.5CR ,a tokarke i frezarke mam w garazu ,chociaz frezarka to malutka.
Obrazek
Pozdrawiam Bready
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Lufy czteropolowe, a pieciopolowe praktycznie nie ma roznicy.
Do benchrest najczesciej uzywalo sie lufy Kriegera, czteropolowe, grube, z 90 katem, czyli bez korony, najczesciej single cut (skret jest jaki sie chce i jest bardzo dokladny).
W fclass jest wiecej strzelania (wiecej ciepla) jezeli strzela sie pociskami ktore lubia wybuchac, niektorzy uwazaja ze 5R przez brak ostrych kantow moze temu zapobiec, mozna tez robic to zmiennoscia skretu lub "bore".
Ja bym po prostu tymi pociskami nie strzelal, moim zdaniem to jest wina pociskow.
Berger od czasu jak sie poloczyl z Lapua jest jakosciowo lepszy, a to jest bardzo wazne. Np: 90 vld, odlozylem z tego powodu na bok, ale cos mnie swedzilo, aby kupic nowe (chociaz lufe mam teraz ze skretem 6.5", ale z luzniejsza "bore", a przedtem 7" z ciasniejsza "bore"), pociski maja lepsze czubki i ogolnie lepsza jakosc, na razie nie wybuchaja :D i licze ze teraz beda lepsze.
Szybkosc skretu dziala na plaszcz pocisku, wychodzi ich jakosc, dlatego w benchrest skret robi sie minimalny, kupuje custom bullets, itp.
Bardzo wazna jest stabilizacja karabinu, szczegolnie silnych kalibrow, to kosztuje, ale na to nie ma co zalowac.
Brux (lufy) jest tanszy o 1/4 od innych, a tak samo dobry.

Lufa chce uslyszec pewna melodie, twoj naboj ta melodie musi wytwarzac.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

abersfelderami pisze: Do benchrest najczesciej uzywalo sie lufy Kriegera, czteropolowe, grube, z 90 katem, czyli bez korony, najczesciej single cut (skret jest jaki sie chce i jest bardzo dokladny).
[/b]
Widzialem w Wiliamsport sporo jednak ma korone 11 stopni ,i hamulce wylotowe ,najczesciej odkrecane na gwint na lufie.
A co myslisz o lufach Bartleina ,tzn jak bys je umiescil w rankingu z Kriegerem i Brux.
Pozdrawiam Bready
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Zrobienie korony ma za zadanie ochraniac wylot.
Hamulec ma pomagac w odrzucie, na ktory sa inne sposoby (np:waga).
tak jak wczesniej napisalem (mam teraz Bartlein 5R na .223, Brux na Dasher) nigdy odpowiedzi nie znajdziesz, wszstkie sa single cut, najczesciej z tej samej stali, jakiej jakosci jest ta stal jest bardzo wazne, ale to ich tajemnica.
Kupujac lufe nigdy nie bededziesz wiedzial czy to jest "tomatoe stake" czy "hammer", nie mysl o tym.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

Zapytalem ,bo u Bartleina moge sobie na stronie skonfigurowac takie opcje jak dlugosc ,twistrate ,ilosc pol ,profil ,i wylicza mi od razu cene.
Do Kreigera trzeba dzwonic nie wiedzac wczesniej co oferuja.
Pozdrawiam Bready
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Wyslalem ci pw.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Coraz głośniej o nowym rekordzie

https://www.facebook.com/BordenAccuracy/


Obrazek


1000yd Records – Heavy Gun
Small group - 2.8125 (KH)
High score – 100-10x
At: Sahuaro 1000yd Benchrest Club
Three Points Range
Tucson, Arizona
February 13,2021
By: Charles Greer – NBRSA #85570
Gun:
300wsm
Borden action
Krieger barrel
McMillian LRB stock
Vortex 15-60 scope
27lbs
Gunsmith: Gerald Reisdorff
Ammo:
Norma brass
RL23 powder
Fed 210M primers
Berger 220 LR Hybrid
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

Bready mial czuja z tym tematem.
105dariusz
Posty: 235
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: 105dariusz »

Arizona to J Rambo pewno go szkolił :D
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

J Rambo byl w stanie Washington.
105dariusz
Posty: 235
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: 105dariusz »

Bowie w stanie Arizona. oj mają tam tereny na loooooooong shot. tylko pozazdrościć perspektyw w strzelaniu.
abersfelderami
Posty: 1267
Rejestracja: niedziela, 18 grudnia 2011, 09:07
Lokalizacja: Wroclaw

Post autor: abersfelderami »

105dariusz pisze:Arizona to J Rambo pewno go szkolił :D
O.K teraz rozumiem kontekst tego zdania.
Awatar użytkownika
Bready
Posty: 818
Rejestracja: wtorek, 21 sierpnia 2012, 15:20
Lokalizacja: Dupont PA USA

Post autor: Bready »

105dariusz pisze:Arizona to J Rambo pewno go szkolił :D
J Rambo to strzelal Long Range kumulacyjnymi z luku :D
Pozdrawiam Bready
ODPOWIEDZ