Klucz dynamometryczny do kolimatora

Moderatorzy: wierzba, P_iter

zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Klucz dynamometryczny do kolimatora

Post autor: zoom2 »

Chcę zakupić klucz dynamometryczny do śrub mocujących kolimator.

czy zakres 1-5 Nm ( 9-45 in/lbs) będzie optymalny?
czy forma klucza "wkrętakowo-śrubokretowa" czy forma klasycznej dynamometrycznej wajchy?

dodatkowo
gdzie pewnie i bezproblemowo można się zaopatrywać w te drobne śrubeczki potrzebne do montażu koli?

może ktoś poleci gotowce by nie wyważać otwartych drzwi i nie pisać ponownie doktoratu z poszukiwań w sieci.
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Re: Klucz dynamometryczny do kolimatora

Post autor: andy7 »

zoom2 pisze:Chcę zakupić klucz dynamometryczny do śrub mocujących kolimator.

czy zakres 1-5 Nm ( 9-45 in/lbs) będzie optymalny?
czy forma klucza "wkrętakowo-śrubokretowa" czy forma klasycznej dynamometrycznej wajchy?

dodatkowo
gdzie pewnie i bezproblemowo można się zaopatrywać w te drobne śrubeczki potrzebne do montażu koli?

może ktoś poleci gotowce by nie wyważać otwartych drzwi i nie pisać ponownie doktoratu z poszukiwań w sieci.
Wszystko zalezy, kto produkowal ten kolimator. Jezeli jakas normalna firma to moze i te wartosci dadza sie przelozyc w praktyce.

Jezeli od majfrend'ow to radze uwazac z ta dynamometryka, bo te srubeczki czy nakreteczki lub gwinty moga doprowadzic do ponownego zakupu takiej samej sztuki ! ( lilak razy mi sie zdarzylo - ach ta moja skaposc ! :mrgreen: )

Mam taki zakres regulacji od 1,8 Nm bodajze do 12 Nm

https://www.amazon.de/Proxxon-23347-Mic ... B000S84V2C

Z tego co widze Proxon robi w roznym zakresie od 0,4 Nm w zwyz !





:wink:
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Kolimatory które aktualnie mam już do obsługi to:
Vortex Venom
Delta Optics HD 26
prawdopodobnie czeka mnie Holosun

wszystko siedzi na pistoletach na zamkach.
A te Proxony jako narzędzia to znośna półka jakościowa do tych celów?
de Fresz
Posty: 182
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Post autor: de Fresz »

Do małych momentów zwykle i tak jest forma wkrętaka. Śruby w kolimatorach, montażach optyki to zwykle rozmiary pokroju M3-M4 (lub imperialne odpowiedniki), czyli mowa o nominalnych momentach 1-3 Nm (zależnie od klasy śruby, materiału w który się wkręca). U nas najpopularniejsze klasy to 8,8 (pow. M4) i 5,8 (poniżej M4), ale co tam producent wsadził, zwykle ciężko zgadnąć (bo najczęściej nie są oznaczone).
Tu masz tabelę nominalnych momentów:
https://euro-met.pl/informator/item/opt ... akretek-nm

Proxon to przyzwoita półka entry-level. Hobbyście więcej nie potrzeba, a i niejeden profesjonalny warsztat leci na takich narzędziach. Podobnie Jonnesway, King Tony.
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Rozumiem, że klasa wytrzymałości śrub powinna być podana w specyfikacji towaru
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

zoom2 pisze:Rozumiem, że klasa wytrzymałości śrub powinna być podana w specyfikacji towaru

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Kahles w swoich produktach zaleca sile dokrecania a raczej ja ogranicza,

W IOR uzywasz juz zwaklego klucza dynamometrycznego, ( maja takie tubusy, ze smialo mozesz zabic ! :mrgreen: )

March nie podaje !


:wink:
de Fresz
Posty: 182
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Post autor: de Fresz »

zoom2 pisze:Rozumiem, że klasa wytrzymałości śrub powinna być podana w specyfikacji towaru
Nie, bodaj nigdy. Śruby normalizowane (DIN) mają często nabitą klasę na łbie, ale to raczej od M4-M5 w górę. Jeśli nie ma, trzeba se zgadnąć.
W dobrej instrukcji towaru (niekiedy dopiero w instrukcji serwisowej) za to będą podane momenty dokręcania. Jeśli nie ma, trzeba coś przyjąć i wtedy przychodzą z pomocą momenty nominalne.
BTW nawet znając moment i mając dynamometryka trzeba mieć też wyczucie, bo zerwanie gwintu przy takim zestawie jest jak najbardziej możliwe (i spotykane wcale nie rzadko).
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Pytam, bo szukanie jakiejś cechy nabitej na śrubie M3-M4 to jak jak oglądanie tatuażu na cyckach komarzycy
andy7
Posty: 1648
Rejestracja: sobota, 21 lutego 2015, 22:01
Lokalizacja: co skad ? Z miasta Hamow i Burkow

Post autor: andy7 »

de Fresz pisze:
zoom2 pisze:Rozumiem, że klasa wytrzymałości śrub powinna być podana w specyfikacji towaru
Nie, bodaj nigdy. Śruby normalizowane (DIN) mają często nabitą klasę na łbie, ale to raczej od M4-M5 w górę. Jeśli nie ma, trzeba se zgadnąć.
W dobrej instrukcji towaru (niekiedy dopiero w instrukcji serwisowej) za to będą podane momenty dokręcania. Jeśli nie ma, trzeba coś przyjąć i wtedy przychodzą z pomocą momenty nominalne.
BTW nawet znając moment i mając dynamometryka trzeba mieć też wyczucie, bo zerwanie gwintu przy takim zestawie jest jak najbardziej możliwe (i spotykane wcale nie rzadko).
Nie abym kwestionowal, ale aby podac cokolwiekjako nominal, to nominalny powiniembyc material z ktorego tesruby czyinneczesci wykonano !

A jak jest Scheißmetal to tak jak powiedziales, mozna zgadywac, dlatego wolalbym dac krople Loctitei dokrecic recznie bez kluczy dyno z wielkim wyczuciem !



:wink:
Awatar użytkownika
RobertK
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 26 kwietnia 2011, 08:27
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RobertK »

Witam. W przypadku montazy na obejmy ( dzielone w połowie osi tubusa lub np jak spuhr) momenty używane to 1.5 Nm do 2.0 Nm przy śrubach m3 lub podobnej średnicy w wymiarach imperialnych. Fakt ,że jak Koledzy wyżej zauważyli materiał z którego wykonane są lunety ma znaczenie , szczególnie to widać podczas dokręcania lunet z regulacja paralaksy w bocznym pokrętle. Trzeba cały czas delikatnie poruszać pokrętłem by (wyczuć kiedy zaczyna ciężej pracowac). Z deklarowanych przez producenta np 1.8Nm bywa ,że (przy prawidłowo zmontowanym montazu wyosiowanych obejmach) już przy 1.5-1.6Nm zaczyna się blokować. Kahles oraz Leica wymaga największej uwagi. Uzywam wkrętaków Wiha w zakresie od 0.8-5 Nm. Przy kolimatorze na zamku myślę, że nie będzie błędem ok 1.5Nm i trochę kleju np. Loctite 243. Nie klejone się luzują przy montazu na zamku.
Pozdrawiam
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Dziękuję za wskazówki.
ODPOWIEDZ