Sprzęt do elaboracji amunicji karabinowej

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Marv
Posty: 11
Rejestracja: środa, 18 sierpnia 2021, 12:59

Sprzęt do elaboracji amunicji karabinowej

Post autor: Marv »

Witam. Przymierzam się do zakupu swojego pierwszego zestawu do elaboracji. Chciałbym zacząć od 223 na odległość
300m. Wybrałem RCBS Zestaw z prasą Rebel - 9251 tj.
- Żeliwna profesjonalna prasa do elaboracji amunicji. Nowość firmy RCBS.
- Waga RCBS - Pocket Scale 1500 Grain
- Dozownik Prochu RCBS UPM-3
- Mikrodozownik prochu RCBS Powder Trickler 2
- Uniwersalna osadzarka spłonek RCBS
- Smar do lubrykacji łusek - Case slick spray lube lub Smar Case RCBS Lube-2- 9311
- Rączka Accessory Handle-2
- Szczotki do czyszczenia szyjki łuski
- Końcówki do czyszczenia gniazda spłonki
- Przyrząd do wygładzania krawędzi szyjki łuski
- Taca do ustawiania łusek
- Lejek do prochu
- Zestaw ośmiu kluczy imbusowych
Dodatkowo Matryce RCBS 2 szt. F L DIE SET .222 REM. Czy taki zestaw będzie dobry na początek zabawy z elaboracją i
czy pozwoli mi na "produkcję" powtarzalnej i możliwie precyzyjnej amunicji karabinowej. Czy matryce RCBS są jakościowo
wystarczające czy raczej kupić coś lepszego.
'
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

RCBS jest zdecydowanie wystarczająco dobre i wcale nie tylko na początek. Zestaw ok, nie zauważyłem tylko żadnego urządzenia do skracania łusek.
Poza tym pozostaje tylko życzyć powodzenia.
Dawid
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Też zaczynałem od fabrycznego zestawu RCBS, tyle że z prasą RCIV i wagą balansową 5-0-5 i mam go do dzisiaj.
Na początek na pewno wystarczy, potem w miarę nabierania doświadczenia będziesz po prostu dokupywał to co uznasz za niezbędne /albo po prostu przydatne/.
Czy to tylko błąd w pisowni bo najpierw piszesz o 223Rem a matryce kupujesz do 222Rem?
Co do matryc to mam do 223Rem zarówno RCBS i Redding. Najczęściej do FL używam matrycy RCBS /chyba z przyzwyczajenia.../.
Oba zestawy działają bezproblemowo, za to Redding ma zdecydowanie lepszy sposób regulacji głębokości osadzenia pocisku.
Jak już wspomniał kolega rethempthoor, przydał by Ci się jakiś zestaw do skracania.
Ponieważ trzeba będzie jeszcze zakupić proch i pozostałe komponenty to wydatków jeszcze sporo.
Dlatego na początek to przynajmniej zestaw do skracania Lee na wkrętarkę:
https://cel.sklep.pl/?745,pl_lee-dystan ... -rem-90114
https://cel.sklep.pl/?706,pl_lee-przyrz ... erem-90110
Potem i tak będziesz musiał zainwestować w coś lepszego jeśli ma to być precyzyjna amunicja na 300m.
A taki tani, prosty zestaw zawsze później się przyda.
Pozdrawiam, Tomek
Marv
Posty: 11
Rejestracja: środa, 18 sierpnia 2021, 12:59

Post autor: Marv »

Dziękuję za odpowiedzi. Rzeczywiście pomyliłem matryce. Mają być 223. Większość osób pisze żeby zainwestować w jak najlepsze matryce, najlepiej Redding i stąd moje pytanie o jakość RCBS. Rozumiem że taki zestaw 2 matryc jest wystarczający? Pytam bo widziałem zestawy z 3 matrycami. Zastanawiam się też nad matrycą ze śrubą regulacyjną tylko to już są wysokie koszty. Jeżeli da się robić powtarzalną amunicję latającą celnie na dystansie 300m to wolałbym na razie nie szaleć. Ostatnia uwaga "Potem i tak będziesz musiał zainwestować w coś lepszego jeśli ma to być precyzyjna amunicja na 300m." dotyczy proponowanego zestawu do skracania czy również moich propozycji?
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Post autor: rethempthoor »

Niestety to dotyczy wszystkiego.
Zaczniesz elaborować, wkręcisz się i sam zobaczysz. Najpierw będziesz szukał lepszej wagi, później matryc, prasy po chwili uświadomisz sobie, że nie odpuszczasz łusek a to przecież zabieg obligatoryjny, i tak w zasadzie możnaby w nieskończoność. Geanatuje Ci jedno, najpierw dużo treningu, później inwestycja w sprzęt. Do 300 metrów w zupełności wystarczy to co masz. A wracając do samych matryc to wcale nie jest tak, że można w prosty sposób przyporządkować, że najsłabsze Lee, później Lyman, Hornady, RCBS i na koniec Redding. Po 1sze jest jeszcze jest jeszcze co najmniej kilku innych producentów /Wilson, Triebel, Whidden czy Forster / i to bardzo dobrych a po 2gie każdy producent ma po kilka różnych rodzajów matryc. I np Lee Factory Crimp jest uznawana za jedną z lepszych matryc do robienia właśnie tego, RCBS ma świetne matryce mikrometryczne do osadzania pocisków, etc. Sam używam głównie Reddinga bo na początku myślałem tak jak Ty, a teraz z czasem zaopatrzam się w inne. Np. osądzam tylko matrycami Willsona na prasie typu Arbor, a formatuję Reddingiem FL z bushingami. Ale to wszystko przyjdzie z czasem jak sam zrozumiesz co w ogóle chcesz osiągnąć, do czego elaborujesz amunicję /tarcza, myślistwo/ do jakiej broni /repetier, czy saemiauto/.
I na koniec jeszcze jedna uwaga do Twojego zestawu, chyba nie przewidziałeś niczego do mycia łusek jeśli dobrze pamiętam.
Dawid
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Moja uwaga do "inwestowania w coś lepszego" dotyczyła wyłącznie zestawu do skracania.
Ten zestaw RCBS na pewno wystarczy do robienia dobrej amunicji, co najwyżej będziesz go później rozbudowywał.
Zestaw 2 matryc RCBS też zrobi dobrą robotę, potem jak nabierzesz doświadczenia to ocenisz czy spełnia Twoje wymagania i ew. kupisz coś lepszego /i droższego../.
Zestaw z 3 matrycami zawiera dodatkowo matrycę do formatowania samej szyjki łuski NS.
Matryca do formatowania szyjki NS może się przydać do robienia precyzyjniejszej amunicji ale musisz pamiętać, że będziesz mógł korzystać tylko z łusek odstrzelonych ze swojej broni i amunicja będzie tylko to tej konkretnej broni.
A i co do zakupów to jeszcze suwmiarka no chyba że ją już masz i coś do czyszczenia łusek będzie niezbędne.
Pozdrawiam, Tomek
Marv
Posty: 11
Rejestracja: środa, 18 sierpnia 2021, 12:59

Post autor: Marv »

Mam świadomość że można w nieskończoność dlatego na chwilę obecną myślę tylko o tarczy na 300m. Strzelam z CZ 527. Jest jeszcze
kilka kalibrów które z czasem będę chciał elaborować ale na razie nie zaprzątam sobie tym głowy. Chcę się skoncentrować tylko i
wyłącznie na precyzyjnym strzelaniu do tarczy na dystansie 300m. Zdaje sobie sprawę że nic nie zastąpi praktyki. Chcę po prostu uniknąć
błędów związanych z niewłaściwym doborem sprzętu. Nie są to małe pieniądze, przynajmniej dla mnie i próbuje uniknąć kupowania za
kilka miesięcy np. nowej wagi czy prasy bo obecna jest zbyt niskiej jakości. Może jestem w błędzie ale wyobrażam sobie że gradacja
jakości sprzętu do elaboracji jest zależna od kalibru i dystansu. Przykładowo jeżeli chcę elaborować 9mm i strzelać na 25m to wystarczy
jakaś tania prasa, matryce, mniej dokładna waga. Jak na 300m z .223 to coś bardziej precyzyjnego a jeżeli np. .308 na 600m to już całe to
voodoo. Do mycia myślałem o chińskiej myjce z Allegro.
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Nie można popadać w skrajności.
Tani, kiepski zestaw może zniechęcić do nowego hobby nawet jeśli miałby służyć do robienia najtańszej amunicji do rekreacyjnego postrzelania na kilkanaście metrów.
W drugą stronę, dążenie do posiadania jak najlepszego sprzętu też może zniechęcić bo pochłonie mnóstwo pieniędzy a zawsze zaraz pojawi się coś jeszcze lepszego.
Te zestaw RCBS z prasą Rebel do dosyć dobry "złoty środek" a teraz ma jak dla mnie bardzo dobrą cenę. A gdybyś zrezygnował z elaboracji to też odsprzedasz bez problemu.
Jedyne co można by w nim zmienić to waga, ale nie koniecznie od razu. Ta na początek na pewno wystarczy.
Lepsza waga elektroniczna to jednak duży koszt. Ew. solidna balansowa np. RCBS 5-10 ale to też spory wydatek nawet za używaną.
Kup ten zestaw + 2 matryce + shelholder i zacznij działać oraz nabierać doświadczenia. Potem zobaczysz czy potrzeba jakichś zmian sprzętowych.
Oczywiście jeszcze suwmiarka i coś do czyszczenia - ja polecałbym tumbler obrotowy i satelitki/piny/kulki.
Pozdrawiam, Tomek
ODPOWIEDZ