Mosiężne łuski .223 ze spłonką Berdana

Moderatorzy: wierzba, P_iter

zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Mosiężne łuski .223 ze spłonką Berdana

Post autor: zoom2 »

Zderzyłem się ze ścianą. Naiwnie zakładałem, że berdany są tylko przy łuskach stalowych (ruskie) i amunicji wojskowej opisanej jako 5,56.
A tu ździwko.
Łuska mosiężna, opis .223 rem, cecha producenta której nie potrafię odczytać, spłonka i łuska berdan.

Pytanie mam takie, jak często statystycznie to się zdarza na naszym rynku? Czy są jakieś patenty na w miarę szybkie wyłapywanie takich łusek z masy innych.
Oczywiście chodzi o łuski zebrane ,bo kupując amunicję fabryczną to będę wiedział co mam.
Jedyna rzecz na jaką ja zwróciłem uwagę to czerwona obwódka spłonki cos tak jak lakierownie uszczelniające gniazda (wizualnie).
lechu
Posty: 878
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Post autor: lechu »

Te obwódki - czerwone, lub zielone = zabezpieczenie przed wilgocią, typowe dla amo wojskowej --> berdan
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

Czyli jeśli spłonka z "kolorkiem" to łuska out
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Niekoniecznie. Lakierowanie gniazda spłonki stosuje też PPU. Ale to jedyna znana mi firma z łuskami Boxer, która tak robi.
kondzio99999
Posty: 182
Rejestracja: niedziela, 02 grudnia 2018, 01:00
Kontakt:

Post autor: kondzio99999 »

Jak chcesz robić ilości detaliczne, to pare pinów będzie trzeba poświęcić lub odspłonkowywać z wyczuciem. Jak chcesz robic ilości hurtowe to maszynka do odspłonkowywania, która się zatrzyma na berdanie.
https://www.luski.pl - sklep z łuskami
zoom2
Posty: 282
Rejestracja: wtorek, 19 września 2017, 10:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: zoom2 »

obawiam się, że maszynka będzie kosztować więcej niż 4 złote za pin RCBS. Chyba że masz super ofertę na maszynkę to przemyślę.
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

W sumie nie widziałem berdana w .223 który by nie miał kolorowej obwódki (czerwona/zielona). Więc można z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć zasadę, że nie każda "kolorowa" to berdan, ale każdy berdan ma kolorek.
Polo
Posty: 61
Rejestracja: piątek, 06 stycznia 2017, 20:38
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Polo »

tego typu łuska najczęściej Mesko ma charakterystyczne okopcenie i wygląd kryzy.Bardzo rzadko zdarzają Mesko na boxerach. Przy przeglądaniu łusek po kilku sztukach będziesz wyłapywać je praktycznie od razu. Na czerwono czasem różowo barwi PPU teraz rzadko spotykana bo amunicji tej firmy chyba w sklepach nie ma. na zielono S&B z oznaczeniem 5,56 S7B i PPU to dobre łuski tylko lakierowane gniazdo. Na czaro maluje Geco, Norma,T, RWS wszytko to bardzo dobre łuski ze Szwajcarskiej fabryki w Thun grupy RUAG. jeżeli masz wątpliwości a nie robisz dużo przed myciem i rozspłonkowaniem sprawdź wątpliwe łuski świecąc do środka jak jedna dziura ok jak więcej kosz.
Strzelam bo lubię.
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

S&B z zielonym lakierem i biciem 5,56 to mogą być berdany - wiem bo mam takie. Mają jeszcze natowski plusik w kółeczku.
Polo
Posty: 61
Rejestracja: piątek, 06 stycznia 2017, 20:38
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Polo »

azmoda pisze:S&B z zielonym lakierem i biciem 5,56 to mogą być berdany - wiem bo mam takie. Mają jeszcze natowski plusik w kółeczku.
Rzadko się spotyka ale fakt są, mam odspłonkowanych takich selierów około 10 tys każdy boxer :) Nie zawsze oznakowanie ammo jako wojskowa czyli krzyżyk w owalu oznacza że jest berdan np. AMA lub GGG 62 gn z bordowym markerem na spłonce a to przecież dobre łuski.
Strzelam bo lubię.
ODPOWIEDZ