Korona lufy.

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Korona lufy.

Post autor: donkihot »

Czołem Wszystkim,
Piszę ten temat bo nie znalazłem w szukajce a chodzi mi po głowie temat poprawienia korony lufy.
Może ktoś ma wiedzę jak to jest ze zużywaniem się korony, czy trzeba ją poprawiać i ewentualnie jak często?
Niestety jak wielu z nas padłem ofiarą pogoni za króliczkiem i nabyłem boroskop (chyba na swoje nieszczęście) znalazłem pierścień węglowy z którym mam zamiar trochę powalczyć, ale najbardziej martwi mnie właśnie korona. Nie wygląda na uszkodzoną mechanicznie (w czasie czyszczenia czy np. uderzenia) ale jest nieregularna, coś jakby bruzdy się wyciągnęły?
Mowa o .308 Win. ale domniemam że każdego kalibru to dotyczy.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Strzelasz z kompensatorem? Może to po prostu nagar.
U mnie korona była tak oblepiona twardym nagarem, że przez chwilę podejrzewałem korozję. Dzień moczenia w nafcie i nagar zmiękł na tyle, że mogłem go powoli usunąć za pomocą gąbki.
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Cześć Kolego, tak z kompensatorem i jeszcze się temu przyjrzę zgodnie z Twoją sugestią.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

Do jest dobre, jak polecają koledzy do czyszczenia osadzeń węglowych.
Rozlewam sobie do małych buteleczek.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
zgrzezly
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 22 czerwca 2020, 20:31

Post autor: zgrzezly »

Piotrze a ten CLR to nabyłeś gdzieś w PL czy poza granicami??
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

zamówiłem prze http://www.amerykanos.pl/


278.28zł

NEW JELMAR CL-12 28OZ CLR CALCIUM LIME RUST REMOVER CLEANER 6571988(120488295426)

CLR 26 Oz. Grease Free Garage Strength All-Purpose Cleaner GM-26(304168081708)
Awatar użytkownika
zgrzezly
Posty: 38
Rejestracja: poniedziałek, 22 czerwca 2020, 20:31

Post autor: zgrzezly »

dziękuje za info.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Post autor: matthius »

Jeśli dobrze kojarzę, CLR jako główny składnik ma tlenek lauraminy (lauramine oxide).
Spokojnie znajdziecie go w Polsce, na przykład tutaj:

https://agrotech-ogrodniczy.pl/pl/p/SRO ... C30-1L/848
https://sklep.markab.com.pl/cc-100-srod ... p-154.html

Skład:
AQUA, SODIUM GLUCONATE, PEG-4 RAPESEEDAMIDE, BUTOXYETHANOL, SODIUM LAURIMINODIPROPIONATE, PEG-4 MONTANATE, LAURAMINE OXIDE, CITRIC ACID, METHYLISOTHIAZOLINONE, BENZISOTHIAZOLINONE, PYRITHIONE SODIUM, COLORANT
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Koledzy, a możemy wrócić do tematu czyli 'Korona lufy" ?
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

U nas chyba nikt nie zastanawiał się nad tym problemem (jak widać) lub nie chce odpowiedzieć?
Dziś rano napisałem do Bartlein Barrels i po mimo wczesnych godzin porannych (u nich oczywiście) właśnie dostałem odp.
Żeby było chronologicznie, tak brzmiało moje pytanie:
"Hello, I am asking for advice: whether the barrel crown is wearing out and every how many rounds it needs to be corrected? My rifles are ,308 Win. and 6,5 Creedmoor. Sorry for my bad English, because i am using google translator. I will be grateful for your response. Greetings from Poland"
A taka jest odp.:
"Hey Sebastian,
Much depends on the type of crown, cleaning techniques and products used and if you are using a suppressor, etc.
A sharp crown, 90 degs to the bore are the most easily damaged and worn. Damage from cleaning rods, brushes, bad fitting jags and just gas cutting, rounding the edge over from shooting all can take their toll.
I prefer to use a 60 deg piloted center reamer to just break the edge. Normally I will touch off and then advance .0015” to .002” so the cut will just barely cut the edge of the groove, this also give you a bit of a ramp as you bring rods back into the bore.
I’ve shot several World Records and won many matches over the 30 plus years I’ve been using this method.
If the rifles performance has fallen off I would inspect the crown and re-do as necessary.
When it comes to cleaning damage, the biggest thing I see is folks running a rod like they are cutting wood for the winter!!
SLOW DOWN, concentrate on keeping the rod straight and let the brush do its job. when you zip them through, the bristles will just fold down and don’t do anything. Yes I do use a brush. Depending on the product, either a good nylon or bronze brush. With Wipeout/Patchout or Copper solvents I use a nylon brush. With Butches Bore Shine or BoreTech products I use a good bronze brush.
Hope this helps.
Thanks, Mark Buettgen"

I choć nie jestem zaskoczony że pan Mark, duży nacisk kładzie na uszkodzenia korony przy czyszczeniu broni to wspomina też o erozji poprzez wypalenie "gas cutting, rounding the edge over from shooting"
Chociaż ja podejrzewam że występuje jeszcze jedno zjawisko, ale to na razie tylko przypuszczenia więc póki nie sprawdzę nie będę o tym pisał.
Takie same pytanie zadałem F-class Johnowi, ale jeszcze nie odpowiedział.
Co do specyfiku który pokazał kolega Piotrjub, byłby ostrożny. Rozpropagował go Cortina w "szale uniesienia" przypominającą ekstazę (jakby odkrył koło na nowo) a gdy ludzie zaczęli z nim eksperymentować i pokazali że żre lufę to zaczął się wycofywać (że niby on używa, ale nie zachęca do tego innych)
Tu widać efekty działania CLR: https://www.youtube.com/watch?v=uQppN9KwysU
A w tym wątku wypowiada się pan z Bartlein Barrels na temat CLR: https://www.snipershide.com/shooting/th ... l.7057856/
I też nie poleca.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
larky
Posty: 330
Rejestracja: środa, 14 lutego 2018, 16:03
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: larky »

Heh a właśnie kupiłem sobie to CLR :)
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Post autor: donkihot »

Właśnie odpowiedział mi F-Class John:
"Sometimes it can be hard to know when the crown is wearing out. Sometimes your groups start to open up or sometimes you just feel like it won’t shoot like before. It should be easy for your gunsmith to do if you need it. You can also sometimes use a borescope and see if there is damage."
Co prawda nie mówi zbyt wiele i nie poruszył tematu "przeciągania" lub raczej przepychania metalu, ale i tak coś tam wiemy więcej.
Fajnie że są ludzie którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem :wink:
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Post autor: piotrjub »

https://www.facebook.com/groups/2027355 ... 1894524483

https://www.facebook.com/InternationalB ... 2468054337

Nikt logicznie myślący nie zostawi tego środka na parę godzin czy jak mówią cały dzień :D
U nas w Polsce paru kolegów stosuje i sobie chwali.
Wszystko trzeba robić z głową i obserwować działanie, nie stosowałem jeszcze CLR czyszcząc kufę w środku, kupiłem po namowach kolegów.
Dwa rodzaje aby sprawdzić ich działanie.
Sprawdziłem jak usuwa osady z lufy jak zdjąłem tuner barel - działa

Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ