9x19 na RS24

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Adam90
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 20:49

9x19 na RS24

Post autor: Adam90 »

Witam od dłuższego przymierzam się do elaboracji. Jednakże po 2 miesiącach braku prochu w moich okolicach kupiłem proch Reload Swiss RS24. W katalogu producenta jest podane, że 9x19 można elaborować na tym prochu więc zaryzykowałem. Zrobiłem na początek 3 partie amunicji po 10 sztuk.

Amunicja będzie wykorzystywana do rekreacji, pistolet XDM 5,25 długość lufy (133 mm)

Partia 1:
Łuski: S&B
Pocisk: Alsa Pro FMJ 124gr .355
Spłonka: Fiocchi
Proch: RS24
Naważka: 5,9gr
Długość calkowita: 28,70 mm

Partia 2:
Łuski: S&B
Pocisk: Alsa Pro FMJ 124gr .355
Spłonka: Fiocchi
Proch: RS24
Naważka: 6,2 gr
Długość calkowita: 28,70 mm

Partia 3:
Łuski: S&B
Pocisk: Alsa Pro FMJ 124gr .355
Spłonka: Fiocchi
Proch: RS24
Naważka: 6,4gr
Długość calkowita: 28,70 mm

Czy koledzy mogą sprawdzić czy będzie bezpiecznie? :)
Adam90
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 20:49

Post autor: Adam90 »

Dziś byłem na strzelnicy. COL chyba za krótki zrobiłem chociaż taki podaje katalog Reload Swiss, co 2 spłonka nie odpaliła. Dwie pierwsze naważki za słabe zamek nie do końca dawał radę przeładować broń. Teraz myślę jaki zrobić COL myślę że jak zrobię 29.20 mm to już nie powinno być problemów z odpaleniem spłonki. Moja broń to XDM 5,25, na Glocku 17 bez problemu spłonka odpalała.
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 662
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

Jesteś początkujący? Zarejestrowałeś się niedawno i piszesz o wpływie długości naboju na niezbijanie spłonek.

Pocisk nie powinien opierać się o gwint w lufie, a więc i głębokość osadzenia pocisku nie ma prawa mieć wpływu na głębokość na jaką nabój wpada do komory nabojowej ani też na to czy spłonki odpalają czy też nie.
Upewnij się, że odpowiednio spłonki osadzasz. Nabój postawiony na gładkiej powierzchni nie może "kiwać" się na wystającej spłonce. Wzorcowo osadzona spłonka powinna być o 0,05-0,10 mm poniżej płaszczyzny dna łuski - tak by po przejechaniu palcem czuć było, że spłonka stanowi zagłębienie. Sprawdź na jakiejś fabrycznej amunicji jak to wygląda. Niektórzy osadzają na zero, czyli bez tego zagłębienia o 0,05-0,10 i też działa chociaż to nie jest już podręcznikowo. Spłonka wystająca lub zagłębiona bardziej niż o 0,10mm to już prawdopodobne niewypały.

Podaj jeszcze markę spłonek, np. MAGTECH czy Murom potrafią być twarde i mniej wybaczać niż chociażby Fiocchi.

Co do prochu to nie miałem z nim nigdy kontaktu ale jak dla mnie jest za wolny. Podstawiłem go do swojej receptury w QL i wyszło, że w desperacji i wobec braku alternatyw pod AlsaPro 124gr sypałbym go 7,0gr i scalał na 29,3mm (107% wypełnienia - ładunek kompresyjny!). Ale ponad 20% prochu by się nie spalało więc marnotrawstwo spore. Do tego niespalony proch może zasyfiać lufę, komorę, mechanizmy pistoletu. Ale powinno przeładowywać.
105dariusz
Posty: 238
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: 105dariusz »

jeśli to fabryczny pistolet to bez żadnej łaski powinien łykac OAL 29.69mm. przy prochach wolnych wydłuża się oal na maxa aby była moc i miejsce na proch. przy ładunku 7.5gr (29.69) jeszcze nie wchodzi na cisnienia maxymalne ale już wypoełnienie to 100% czyli jeszcze po bezpiecznej stronie mocy. dla twojej lufy to okolice 600J wychodzi z symulacji. mam ten proch sypać do 9mm choć jeszcze nie zdązyłem ale śmiem wątpic aby RS cokolwiek zasyfił. około 30% sie nie spali a im mniejsza naważka tym wiecej prochu wypluje. pocisk to standardowy RN zakładam.
Adam90
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 20:49

Post autor: Adam90 »

Tak zgadza się jestem początkującym. Spłonki Fiocchi, osadzone 0,04-0,08mm na suwmiarce mi wychodzi więc spłonka osadzona raczej prawidłowo. Teraz jeszcze z ciekawości postanowiłem odstrzelić samą łuskę z spłonką z tej samej partii co robiłem i odpaliły wszystkie 10/10 :-k. Proch średnio nadaje się do 9mm, zdawałem sobie z tego sprawę ale po 2 miesiącach czekania na inny proch zdecydowałem się na RS24. Teraz już nie mam pomysłu co było przyczynom nie wypałów. Pozostaje zrobić jeszcze jedną partię.
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 662
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Post autor: azmoda »

A robisz jakiś crimp pocisku? Może robisz go tak potężnie, że nabój traci właściwe oparcie w komorze nabojowej i faktycznie wpada za głęboko? Wyjmij lufę z pistoletu i sprawdź czy Twoje naboje wchodzą głębiej od grupy kontrolnej czyli jakiejś amunicji fabrycznej bądź też samych łusek ze spłonkami tak jak w teście.
Adam90
Posty: 18
Rejestracja: poniedziałek, 10 stycznia 2022, 20:49

Post autor: Adam90 »

Ciężko mi to zmierzyć aby wynik był prawidłowy dziś wieczorem usiądę i postaram się to zmierzyć. Jeśli chodzi o crimp to mam matrycę osadzająca LEE Bullet Set a Crimp Die, jak rozumiem ona po osadzeniu pocisku robi jeszcze zacisk na łusce?
105dariusz
Posty: 238
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: 105dariusz »

RS12 jest dostępny a on do takiego spokojnego plumkania jest idealny.
ODPOWIEDZ