Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Bogusław
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 24 lipca 2022, 21:23

Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: Bogusław »

Witam serdecznie grono specjalistów. Zaczynam się uczyć elaboracji Amo 45/70gov. Czy ktoś z szanownego grona jest w stanie udzielić mi ,,uczniowi" info jaką ilość prochu zasypać do elaborowanej amunicji, grot waga 300gr , wolał bym po strzelaniu nie dłubać w nosie łokciem i zachować wzrok jako taki. Jeszcze raz proszę o pomoc jest to mają pierwsza elaboracja a z opinii znajomych wynika iż to forum jest wysoce profesjonalne i przyjazne dla źieleniakow.
Agent 007
Posty: 642
Rejestracja: piątek, 30 maja 2008, 10:28

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: Agent 007 »

Pierwsza rada :

1.Zorganizuj tabele producentów prochu lub pocisków ( tzw manuale ) .

2. Zacznij od naważki o 10 % mniejszej niż minimalna podawana w manualach i stopniowo zwiekszaj ją co ok 1 granin ( przy tym kalibrze ) i obserwuj oznaki nadciśnienia oraz skupienie przestrzelin ( zakładam ze potrzebujesz ammo celnej ) .

Osobiscie polecam lekturę ( która znacznie zmniejszy ryzyko obrażeń związanych z '' fantazją'' przy elaboracji) :

https://www.taniaksiazka.pl/amunicja-i- ... 35784.html
maniekmaniek9
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 07 kwietnia 2022, 10:44
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: maniekmaniek9 »

Czy mogę zapytać do jakiego cudeńka będzie ta amunicja?
Bogusław
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 24 lipca 2022, 21:23

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: Bogusław »

Witam serdecznie. Zakupiłem Marlina 1895 w wyżej wymienionym Kal. Super zabawa jak na dzikim zachodzie, jedyny minus to cena amunicji 11.00 PLN więc muszę się posiłkować elaboracją jednak to zawsze sporo taniej. Mimo wszystko jestem zakochany w moim marlinie zabawa prima sort
maniekmaniek9
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 07 kwietnia 2022, 10:44
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: maniekmaniek9 »

Obstawiałem Winchestera, fajną masz broń. Używam tego kalibru w karabinie CP, więc niestety nie pomogę za bardzo.
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: tomkoziol »

Ad. Bogusław.
Tak jak napisałeś - to Forum jest bardzo przyjazne dla rozpoczynających przygodę z elaboracją ale też jest odpowiedzialne.
Nikt Ci nie udzieli rady ile prochu nasypać jeśli nie napisałeś jaki masz proch, jaki typ pocisku i na jaką długość będziesz składał naboje.
To dla bezpieczeństwa zarówno Twojego jak i sąsiadów na strzelnicy.
Skoro zaczynasz przygodę z nowym hobby to najpierw pozbieraj trochę literatury, poczytaj, nawet pooglądaj filmiki na YouTube.
Wtedy będziesz mógł zadawać bardziej konkretne pytania i uzyskać konkretne odpowiedzi.
Tabele z danymi elaboracyjnymi są bez problemu dostępne w internecie - np. na stronach producentów prochu czy pocisków.
Trzeba tylko wiedzieć czego się szuka.
Tu masz sporo manuali w jednym miejscu:
https://www.lhs-germany.de/en/service/m ... ding-data/
Jaki masz sprzęt do elaboracji?
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
Dariusz_W
Posty: 371
Rejestracja: czwartek, 15 listopada 2012, 15:42
Lokalizacja: Kielce

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: Dariusz_W »

Uwaga!!!
Dla tego kalibru są 3 max granice ciśnień w zależności od rodzaju karabinu.
Dla "lewarków " jest ta pośrednia. Zwracaj na to uwagę dla jakiego rodzaju broni są dane z których bedziesz korzystał.!!!

Wiem bo miałem przez chwilę 45/70 gov.
Marekj
Posty: 380
Rejestracja: piątek, 21 października 2016, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: Marekj »

Zacytuję kol. domel:

Faktycznie w tym kalibrze są trzy różne ciśnienia maksymalne.
1. Najczęściej oznaczane jako Trap Door są to ładowania najniższe przeznaczone do broni historycznej.
2. Oznaczane jako Marlin 1995 lub Lever Action - przeznaczone do Marlinów 1995 współcześnie produkowanych lub jego kopi (Marliny wyprodukowane przed 1945 rokiem zaliczamy do historycznych i ładujemy jak w punkcie 1)
3. Oznaczane jako Bolt Action - przeznaczone do broni z zamkiem suwliwo obrotowym (często spotykanym w tym kalibrze jest M98) oraz do zamków blokowych np Ruger no 1.

Tutaj masz cały temat: https://www.elaboracja.pl/viewtopic.php?t=14201
Warto przeczytać.
Bogusław
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 24 lipca 2022, 21:23

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: Bogusław »

Dziękuję bardzo za pomoc. Jestem bardzo wdzięczny.
Bogusław
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 24 lipca 2022, 21:23

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: Bogusław »

Witam szanownych kolegów. Prosił bym o weryfikację co do ładunku prochowego w/w wymienionym Kal. Pocisk Campro masa 300 gr Kal 45/70 goverment typ pocisku CMJ RNFP kalibracja 458 . Dysponuje prochem N 568 . Proch był dostępny tylko ten jedyny 🤗😊 obecnie brak N130 i N120. Na stronie "V" podają iż to odpowiednik N 530 o ile wszystko zrozumiałem poprawnie. Są podane ilości prochu ,mimo wszystko nadal odczuwam spory stres z pierwszym razem😊😊😊.
likker_runner
Posty: 1524
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: likker_runner »

VV N568 w ogóle nie nadaje się do .45-70 z pociskiem 300gn. Jest o wiele za wolny, z przeznaczeniem do wysokociśnieniowych szyjkowanych kalibrów długodystansowych, a nawet w nich jest polecany do ciężkich (jak na kaliber) pocisków.

W .45-70 N568 wygląda na o wiele za wolny nawet do ciężkich (530gn+) ołowiaków w replikach Sharpsów z "czarnoprochowym" gwintem, gdzie syf od niedopalonego prochu aż tak nie przeszkadza, a niskie i powoli narastające ciśnienie pozwala uniknąć zerwania ołowiaka z gwintu. W tym zastosowaniu sprawdza się np. Lovex S070, szybszy nawet od VV N550. I spalanie jest mocno niecałkowite nawet przy ładowaniu kompresyjnym.

"Zmyłka" polega na tym, że N568 jako produkt nowy, znalazł się u szczytu listy prochów serii 500, nawet przed N530. Tym niemniej wg. logiki oznaczeń producenta, jego prędkość spalania jest pomiędzy N565 a N570, obydwoma bardzo wolnymi. Wyróżnikiem N568 są drobniejsze ziarna (i przez to więcej powleczeń, obniżających energetyczność) przez co można go wygodniej sypać do modnych dziś kalibrów długodystansowych z dużą łuską i małą średnicą pocisku, takich jak 6.5 PRC.

PS. Jedyny obecnie dostępny w ofercie Parabellum proch, nadający się wg. tabel do lekkich pocisków w .45-70, to Vectan SP9. Tyle że oni podają limit ciśnienia 2200 bar (ok. 32000 psi) no i trzeba wziąć poprawkę na to, że to jednak Vectan - przykładowo zero informacji o COL. Więc ostrożność ze wszech miar wskazana. Do tego ich oznaczenia są w cały świat, taki SP8 jest szybszy niż SP2 czy SP3.
Bogusław
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 24 lipca 2022, 21:23

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: Bogusław »

Dziękuję bardzo za odpowiedź i potwierdzenie moich wniosków. Czyli N130 lub lovex 070 i naj lepiej zacząć od min. Zalecanego ładunku.?
likker_runner
Posty: 1524
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: likker_runner »

Nie Lovex S070. Też za wolny. Podałem go jako przykład, że nawet w zupełnie innym ładowaniu, na dużo cięższym pocisku, N568 będzie wolniejszy niż najbardziej "przegięty" pod tym względem proch używany w tym kalibrze.
Bogusław
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 24 lipca 2022, 21:23

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: Bogusław »

Oj boję się że to już zbyt wiele dla mnie 2200 . Bardziej nastawiłem się na proch od VV są dosyć czytelne tabele i wydawało mi się że dla laika dosyć bezpieczne. Natomiast co do innych prochów mam spore obawy co do bezpieczeństwa przy napełnianiu czy aby czegoś nie popierniczę .
Bogusław
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 24 lipca 2022, 21:23

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: Bogusław »

Czyli proch po tabeli VV zalecany N130 i nie ma co kombinować
likker_runner
Posty: 1524
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: likker_runner »

32000 psi to nie tak bardzo dużo, Marlin powinien wytrzymać.

Wg. tabel szybkości spalania, SP9 jest trochę wolniejszy niż N530, więc powinno być w miarę bezpiecznie. Tylko że to prochy dwubazowe, więc będzie trochę wredniej przywarty nagar. Naważki z tabel Vectan pod pocisk 300gn są sporo niższe od tego, co VV proponuje dla N530, zresztą z zastrzeżeniem:

"WARNING: These loads are to be used only in modern rifles like Ruger #1 or .45-70's chambered on Mauser type bolt actions. They MUST NOT be used in old rifles with weaker actions like Trapdoor and old Marlin mod. 1895. The listed maximum loads do not exceed 210 MPa."

https://www.vihtavuori.com/reloading-da ... rtridge=57

Dlatego to raczej naważki VV wg. ich zapewnień nie nadają się do lewarków. Chociaż 210 MPa to nie jest bardzo dużo, ekwiwalent ok. 2100 bar. Być może zabezpieczają się przed wypadkiem, że ktoś strzeli z zabytku.

Hodgdon do lewarków podaje naważki z ciśnieniem max. 37000 psi (pocisk 300gn Sierra HP, IMR4166), więc te vectanowskie nie wyglądają jakoś bardzo źle. Dla (szybszego od SP9 i też dwubazowego) H335, Hodgdon pod lewarki podaje naważki dla pocisku 300gn dużo wyższe niż Vectan dla SP9. Dlatego Vectan wygląda w miarę bezpiecznie i jeszcze do tego dość tanio. Chociaż odpowiedzialności nie biorę, każdy robi na własne ryzyko.

PS. Jest ileś prochów, które może lepiej nadałyby się do tego zastosowania - RS36, RS40, N120, N130, a nawet Tubal 3000. Jednak przeglądając co Parabellum ma na składzie, pasuje tylko SP9.
Bogusław
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 24 lipca 2022, 21:23

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: Bogusław »

Witam serdecznie. Udało mi się dostać proch VV N130 w ArtGanie w Olkuszu 480 zł za kg więc podkładam coś z tego co mam . Więc w/w groty i N130 . Czy ktoś z kolegów ma coś na zapaśie łuski 45 70?
Awatar użytkownika
Dariusz_W
Posty: 371
Rejestracja: czwartek, 15 listopada 2012, 15:42
Lokalizacja: Kielce

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: Dariusz_W »

Nie chce zakładać nowego watku dlatego zapytam tutaj.

Czy ktos sie orientuje do której z trzech grup cisnien dla kalibru 45/70 gov bedzie należał karabin łamany Bergara ba 13 ?

Mam okazję bardzo tanio kupić razem z osprzetem do elaboracji a że zatesknilem za 45 to jestem zdecydowany. Instynkt samozachowawczy podpowiada mi stosowanie cisnien jak w Marlinie. Ale może sie myle ?
Karabin narazie nie jest w mojej szafie i nie mam mozliwosci sprawdzenia oznaczen na lufie.
likker_runner
Posty: 1524
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: likker_runner »

Napisałbym do producenta z pytaniem, na jakie ciśnienie był proof-owany.

PS. Wg. tego co znalazłem na necie (można dla pewności sprawdzić inne źródła), CIP przewiduje w tym kalibrze 2200 bar, a więc niecałe 32 tys. psi. Może tego się trzymali, Hiszpania wszak należy:

https://www.xxl-reloading.com/.45-70-Govt.

Z kolei według pewnego szanowanego kanału o elaboracji, Pedersoli wyznaczył 25 tys. psi w swoich replikach Sharpsów w .45-70 z ostrzałem na nitro. Tak przynajmniej twierdził że mu (amerykański) dystrybutor powiedział.

Nie chciałbym też uprawiać partyzantki i porównywać sił, jakie zadziałają na powierzchnię denka (a więc i zamek) w .30-06 (jest w tej broni jako jeden z kalibrów) i .45-70. Potencjał wytrzymałości zamka na wyższe ciśnienia pewnie jest, tylko nie wiadomo czy producent skorzystał. Różnice konstrukcyjne jakieś są, nie ma opcji wymiany lufy na inny kaliber.
Awatar użytkownika
Dariusz_W
Posty: 371
Rejestracja: czwartek, 15 listopada 2012, 15:42
Lokalizacja: Kielce

Re: Pomoc dla nowego( czytaj zielonego) w 45/70 GOVT

Post autor: Dariusz_W »

Napisałem do producenta.
Odpowiedź :

Thanks for contacting Bergara,

Your Bergara BA13 is homologated under CIP standards, attached specs sheet.

(32000CUP / PSI or 2200BAR more or less.)
ODPOWIEDZ