AR-15 +puszka

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Siwy
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 07 sierpnia 2022, 10:24

AR-15 +puszka

Post autor: Siwy »

Witajcie Szanowni,
Elaboruję .223 na VV N130 (22.2gr @ 55gr FMJ-BT), lata ładnie, prosto, daje skupienie itp.

Ale zastanawiam się czy założenie puszki (tłumika, moderatora, jak zwał) ma jakiś wpływ i powinienem
korygować naważkę??

Używam GRTool, ale tam żadnej opcji nie widziałem.

AR-15, 16”, 1/8

Pozdro


Siwy
Awatar użytkownika
Spyderco
Posty: 185
Rejestracja: czwartek, 14 lutego 2019, 22:14
Lokalizacja: znienacka

Re: AR-15 +puszka

Post autor: Spyderco »

Podstawowym zadaniem tłumika jest zmniejszenie natężenia dźwięku, warunkiem jest pocisk poruszający się poniżej prędkości dźwięku, żeby to uzyskać musisz pracować na zredukowanej naważce, ale czy mechanika wtedy poprawnie zadziała? W repetierze nie ma problemu…
Zmiana śpt po założeniu tłumika - zmienia się rozkład masy samej lufy, jej drgania też się zmieniają a tym samym punkt trafienia wędruje po tarczy.
Siwy
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 07 sierpnia 2022, 10:24

Re: AR-15 +puszka

Post autor: Siwy »

Raczej nie myśle o tym by uzyskać .223 subsonic.
Jednak z tego co obserwuję u kolegów używających tłumiki pojawia się przegazowanie broni (wiec blok gazowy regulowany byłby wskazany), ale jednak sam huk wystrzału jest mniej dokuczliwy (i tak trzeba ochrony słuchu używać).
de Fresz
Posty: 182
Rejestracja: czwartek, 27 grudnia 2018, 16:50

Re: AR-15 +puszka

Post autor: de Fresz »

Spyderco pisze: niedziela, 07 sierpnia 2022, 11:18 Podstawowym zadaniem tłumika jest zmniejszenie natężenia dźwięku,
Prawda.
Spyderco pisze: niedziela, 07 sierpnia 2022, 11:18 warunkiem jest pocisk poruszający się poniżej prędkości dźwięku
Nieprawda. Jeśli pocisk nie przekracza bariery dźwięku redukcja hałasu jest większa, wydajniejsza. Co nie znaczy, że dla pocisków naddźwiękowych jej nie ma.

A co do głównego pytania - tłumik jest znaczną masą dołożoną na końcu lufy, zmienia kompletnie charakterystykę jej drgań. Może się okazać, że nasz słit lołd pójdzie w rozsypkę, może się okazać, że się jeszcze zacieśni. Stąd, jeśli mowa o amunicji precyzyjnej, może być konieczność przejścia przez normalną ścieżkę doboru naważki. Ale nie musi, trzeba po prostu sprawdzić, nie da się tego policzyć.
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 501
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: AR-15 +puszka

Post autor: rethempthoor »

Zgadzam się z Kolegą.
Ja dla broni z tłumikiem robię całą procedurę od początku. Np w 300AAC w ogóle nie strzelam bez tłumika, mam sztuki broni myśliwskiej gdzie również strzelam tylko i wyłącznie z tłumikiem. Tak też, mam dobraną amunicję i ustawione lunety. Po dłuższym czasie doszedłem do takiego wniosku, że przestałem używać broni raz z tłumikiem a raz bez. Jeśli masz taką możliwość, to lepiej mieć broń do strzelania z tłumikiem i inne egzemplarze do strzelania np z kompensatorem. Bo przy ciągłych zmianach sprawa jest trudna do ogarnięcia i wiecznie się coś myli. Takie moje spostrzeżenie.
Dawid
ODPOWIEDZ