Waga Hornady z automatycznym dozownikiem

Moderatorzy: wierzba, P_iter

hornady762
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 14 maja 2022, 20:24

Waga Hornady z automatycznym dozownikiem

Post autor: hornady762 »

Witam!

Zastanawiam się nad zakupem wagi do prochu z automatycznym dozownikiem od Hornady #050053 https://sklep.hubertusprohunting.pl/wag ... rnady.html i chciałem zapytać Was o opinie, tj. jak się sprawuje, wady/zalety. Ewentualnie jak wypada w porównaniu np. do RCBS`a, który ma w ofercie kilka modeli.
Strzelanie głównie myśliwskie + tarcza 300m.
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Re: Waga Hornady z automatycznym dozownikiem

Post autor: Arek_78 »

Jak dla mnie to dokładność jest za mała. Kup dwie - zwykłą precyzyjną i drugą do wstępnego odmierzania. Będziesz bardziej zadowolony.
+-0,1 oznaczać może że jedna naważka będzie 40,00 a druga 40,20 gdzie średnio ustawisz na 40,10
Myślistwo ok, ale te 300m?
Awatar użytkownika
gdzie jest TEN login
Posty: 57
Rejestracja: czwartek, 11 sierpnia 2022, 14:28
Lokalizacja: 👀

Re: Waga Hornady z automatycznym dozownikiem

Post autor: gdzie jest TEN login »

Ta dokładność podana w specyfikacji to precyzja wagi. Mam analogiczne urządzenie z lymana i jestem zadowolony, przy czym strzelam głównie na 100m. A składam głównie 7,62x54r. Waga czasem przesypie a czasem nie dosypie o 0,1-0,2 grany, widać to oczywiście na wyświetlaczu, w takim wypadku koryguję zwykłą łyżeczką którą czasem lee dorzuca do matryc.
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Re: Waga Hornady z automatycznym dozownikiem

Post autor: Arek_78 »

Znaleziony całkiem świeży film z porównania wag - może się przyda

https://www.youtube.com/watch?v=Qglxms6SQgM
hornady762
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 14 maja 2022, 20:24

Re: Waga Hornady z automatycznym dozownikiem

Post autor: hornady762 »

Dzięki za link. Oglądałem ten test już wcześniej. Na YT jest kilka filmów o tej wadze i wg mnie wypada całkiem dobrze.
Poczekam z zamówienie jeszcze dzień lub dwa może ktoś coś jeszcze napisze.
Awatar użytkownika
gdzie jest TEN login
Posty: 57
Rejestracja: czwartek, 11 sierpnia 2022, 14:28
Lokalizacja: 👀

Re: Waga Hornady z automatycznym dozownikiem

Post autor: gdzie jest TEN login »

Zawsze masz 14 dni na testy i ew. zwrot
Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Re: Waga Hornady z automatycznym dozownikiem

Post autor: Chochla »

hornady762 pisze: niedziela, 16 października 2022, 19:57 Poczekam z zamówienie jeszcze dzień lub dwa może ktoś coś jeszcze napisze.
Kupiles w koncu ta wage? Jesli tak to jak wrazenia z dzialania?
hornady762
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 14 maja 2022, 20:24

Re: Waga Hornady z automatycznym dozownikiem

Post autor: hornady762 »

Tak, kupiłem. Mogę napisać małą recenzję, ale dopiero w nocy. Ogólnie jestem zadowolony.
hornady762
Posty: 16
Rejestracja: sobota, 14 maja 2022, 20:24

Re: Waga Hornady z automatycznym dozownikiem

Post autor: hornady762 »

Wagę posiadam od ok. 6 miesięcy. Odważyłem nią proch do kilkuset sztuk amunicji.
Waga jest prosta w obsłudze:
-4 regulowane nóżki do poziomowania
-po włączeniu najlepiej odczekać 10 min, żeby "elektryka się nagrzała"
-później kalibracja dwoma odważnikami, tj. 10g i 50g
-kładziemy talerzyk, tarujemy
-"programujemy" wagę na żądaną naważkę, np. TARGET- 50 grainów, SPEED- szybkość nasypywania i TIME- czas w jakim dana naważka ma się odważyć.

Co do możliwości ustawień wagi...jeśli ktoś strzela sportowo na bliskich odległościach i chce szybko nasypywać proch, bez nadmiernej dokładności to na pewno skorzysta na automatycznym nasypywaniu prochu po odłożeniu talerzyka na wagę, przypominam- minusem jest dokładność, lecz na poziomie 0,1 graina przy naważkach 38-45 grainów...przy mniejszych może podskoczyć zapewne do 0,2 graina. Dlaczego tak się dzieje?
Otóż wszystko zależy od "ułożenia" prochu w rurce, którą proch trafia na wagę i samego procesu "dosypywania", który trzeba omówić bardziej szczegółowo.
Do dyspozycji są 3 ustawienia prędkości końcowej dosypywania prochu: LOW, NORMAL i HIGH. Każda z nich odpowiada za prędkość kręcenia rurką dosypującą proch. W mojej opinii: opcja HIGH odpada, NORMAL wystarczająca do strzelania nawet 100m, a jeśli chcemy mówić o dokładności ważenia to pozostaje tylko LOW, bo przy tym ustawieniu rurka kręci się delikatnie i z krótkimi odstępami na reakcję wagi dosypując po 1-3 wałeczkach, przy NORMALu obroty rurki są nieco dłuższe i bardziej raptowne co powoduje, że z rurki sypnie się czasem nie co za dużo, przy HIGH praca jest jeszcze bardziej raptowna, co przekłada się na dokładność naważki.
Ważne żeby stosować również sterowanie ręczne do nasypywania, a nie automatyczne.

Bezcenny czas...jeśli ktoś myśli, że będzie składał amunicję karabinową szybciej niż sypiąc ręcznie proch na mała wagę elektroniczną to się myli. Czas uzyskania naważki przy sterowaniu ręcznym MANUAL dla 308 Win 44 gr przy ustawieniach SPEED 0.3, TIME 1.0 oraz LOW to średnio 45 sekund (40 gr w ok. 8-10 sekund, pozostałe 4 gr dosypuje wolniej), uzyskanie wyniku 51 grainów przy tych ustawieniach dla 30-06 trwa ok. 5 sekund dłużej. Konkluzja? 50-60 sztuk na godzinę, ale w wolnym czasie można formatować łuski, osadzać spłonki...
Ważne jest też, aby waga stała nieruchomo, bo najmniejsze drgania mają wpływ na jej pracę. Przy osadzaniu pocisków, czy formatowaniu łusek wagę należy ustawić na osobnym stoliku/blacie.

Podsumowując, wg mojego doświadczenia olbrzymią rolę odgrywa dobranie ustawień wagi automatycznej i końcowe wolne dosypywanie. Skoro stosując podane ustawienia strzelam bez problemu 1 dziurę na 100 metrów to twierdzę, że waga działa dobrze.

Czy kupił bym ją jeszcze raz? TAK
Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Re: Waga Hornady z automatycznym dozownikiem

Post autor: Chochla »

=D>
Dzieki za recenzje. Ale i tak bede dzwonil po poludniu :)
ODPOWIEDZ