Taki problem

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Wolf77
Posty: 53
Rejestracja: niedziela, 09 stycznia 2011, 13:54

Taki problem

Post autor: Wolf77 »

Witam,

Ostatnio pojawił się pewien problem, elaborując w kalibrze 223R po użyciu 25 szt. własnoręcznie zrobionej amunicji, miałem dwa niewypały, spłonki zbite ale nie odpaliły. Spłonki CCI NO 400 kupowałem je w marcu, przechowane w suchym miejscu. Po obsadzeniu w łusce, kilka tygodni leżały w pudełkach w garażu. Gdzie zaistniał problem, czy trafiła się partia gorszej jakości, czy może miejsce przechowywania nie odpowiednie (garaż bez wilgoci). Czy ktoś spotkał się z takim problem?
Chopin
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 22 marca 2022, 14:12

Re: Taki problem

Post autor: Chopin »

Czy próbowałeś drugi raz odstrzelić?

Jaki karabin? Osobiście znam kilka przypadków, gdzie Sabatti nie zbija dobrze CCI. Wszystkie inne spłonki są ok.
Awatar użytkownika
donkihot
Posty: 1340
Rejestracja: piątek, 26 maja 2017, 11:20
Lokalizacja: Dąbrówka- woj. Mazowieckie
Kontakt:

Re: Taki problem

Post autor: donkihot »

Takie rzeczy mogą mieć miejsce jak słonka nie jest dociśnięta do dna gniada, choć nie zawsze. Ja strzelam ze spłonek CCI BR4 i w zeszłym roku trafiłem na taką partię w której 1/15 1/20 spłonek nie odpalała. Niby CCI to taka super firma, ale zdarzają się im takie wpadki.
Walczący z wiatrakami.
Zajrzyj na moją stronę WWW
Arek_78
Posty: 738
Rejestracja: sobota, 29 czerwca 2019, 08:20
Lokalizacja: Lubin

Re: Taki problem

Post autor: Arek_78 »

Mój Sabatti 308Win miał spory problem z BR4, prawie 1/5 nie odpalała. Musiałem stoczyć rant oporowy na iglicy aby była więcej wysunięta, pomogło minimalnie. Chyba sprężyny są za słabe.
Po rozebraniu naboju przepuściłem przez CZ557 łuski ze spłonkami i odpaliły wszystkie - więc wykluczyłem błąd partii, ale słyszałem u innych, że też mieli problemy z BR4

Nigdy nie słyszałem o problemie z NO 400. Wyczyść dobrze zamek i iglicę, minimalnie nasmaruj, na 99% to jest przyczyną.
Wolf77
Posty: 53
Rejestracja: niedziela, 09 stycznia 2011, 13:54

Re: Taki problem

Post autor: Wolf77 »

Próbowałem odpalić drugi raz, spłonka zbita należycie, ale nie odpaliła. W fabrycznej amunicji nie miałem tego problemu, poza jednym zdaje się przypadkiem, wyczyszczę zamek i iglicę. Tak jeszcze myślałem że w sumie w garażu jest sucho, ale czasami po deszczu zostawiałem mokry samochód wewnątrz, kurczę wilgoć mogła jednak działać. Miał ktoś podobne doświadczenia?
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Taki problem

Post autor: matthius »

Tak, kolega zalał kiedyś wodą pudełko z nabojami 9x19. Większość z nich po wysuszeniu odpalała, ale około 20% było niewypałami. Zostały rozcalone, komponenty wysuszone i poskładane ponownie. Wszystkie odpaliły.

Wpływ wilgoci łatwo zatem zweryfikować, w odróżnieniu od oleju nie niszczy ona trwale spłonek.
Rozbierz jeden z feralnych nabojów, oddziel proch i pocisk. Potrzymaj spłonkę w łusce dzień-dwa w jakimś suchym pomieszczeniu i spróbuj ją zbić ponownie. Jeśli nie odpali, to albo jest problem z miksturą, albo z bronią. To ostatnie najlepiej sprawdzić w innej broni o tym samym kalibrze. W ostateczności można też przełożyć spłonkę do łuski innego kalibru.
tytus160
Posty: 309
Rejestracja: czwartek, 31 maja 2018, 09:17
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Taki problem

Post autor: tytus160 »

CCI to twarde spłonki. Osobiście nie miałem ani ja ani szanowna małżonka nigdy żadnego niewypału na ~8k kulek zrobionych na BR2 i BR4. Ale to w repetierach. To .223 to semi czy repetier?
Wolf77
Posty: 53
Rejestracja: niedziela, 09 stycznia 2011, 13:54

Re: Taki problem

Post autor: Wolf77 »

To repetier, spróbuję jeszcze w innej broni, to niezły pomysł.
Wolf77
Posty: 53
Rejestracja: niedziela, 09 stycznia 2011, 13:54

Re: Taki problem

Post autor: Wolf77 »

tak wyglądają spłonki
Załączniki
IMG_20221026_210855 (3).jpg
IMG_20221026_210855 (3).jpg (84.93 KiB) Przejrzano 831 razy
x-bolt
Posty: 149
Rejestracja: piątek, 21 czerwca 2019, 12:52
Lokalizacja: podlaskie

Re: Taki problem

Post autor: x-bolt »

Na jakim prochu składasz te kulki?Był przypadek na forum że spłonki odpaliły ,
a proch się ni zapalił.Chodziło o któryś Lowex.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Taki problem

Post autor: matthius »

Wyglądają na solidnie uderzone.
Rozebrałbym te naboje i sprawdził, czy ładunek inicjujący odpalił. A jeśli nie, to czy nie jest mokry lub zalany olejem. Możliwe też, że wypadło kowadło (kilka razy zdarzyła mi się spłonka z bardzo luźnym).
ODPOWIEDZ