Rozwiertaki do komór

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Pawell
Posty: 8
Rejestracja: środa, 04 stycznia 2023, 22:14

Rozwiertaki do komór

Post autor: Pawell »

Witam Panowie mam pytanie dotyczące rozwiertaków..Chcę zakupić rozwiertaki do kal 30-06..Ale nie mam kompletnie pojęcia co do ilości rozwiertaków potrzebnych do rozwiercenia komory, firm produkujących takie cuda oraz nie mam pojęcia jak brzmi fachowa angielska nazwa takich narzędzi..Jeżeli ktoś ma wiedzę w tym temacie, to będę bardzo wdzięczny jeżeli mi podpowie..
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Re: Rozwiertaki do komór

Post autor: piotrjub »

Jak do myślistwa to coś poszukaj

https://www.ebay.pl/sch/i.html?_from=R4 ... &_osacat=0

Jak do broni precyzyjnej to bym inną firmę poszukał np. PTG, kupił bym rozwiertak zgrubny i wykańczający.
Do myślistwa tylko wykańczający.

Tu masz to co brownells proponuje

https://www.brownells.pl/LIVE-PILOT-FIN ... -513000087
elaborator
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 30 grudnia 2022, 00:09

Re: Rozwiertaki do komór

Post autor: elaborator »

Piotrze, a czy mógłbyś przybliżyć dlaczego indywidualny użytkownik w broni precyzyjnej potrzebuje pary zgrubny + wykańczający? Moje doswiadczenie w temacie jest bliskie zeru, ale z tego co czytałem i oglądałem, do zrobienia kilku sztuk wystarcza sam wykańczający. Poza tym w naszych warunkach prawnych komorę i tak musi robić koncesjonowany rusznikarz. W tak popularnym kalibrze jak 30-06 zgrubny rozwiertak raczej będzie miał.

I czy znasz jakiś sklep który wyśle PTG do Polski? Na ich stronie jest ograniczenie w wysyłkach do Europy do 100 dolarów, a praktycznie wszystkie ich rozwiertaki są droższe. Brownells niestety ich nie ma, a chodził mi kiedyś po głowie kaliber który chyba tylko oni mają w normalnej ofercie.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Re: Rozwiertaki do komór

Post autor: piotrjub »

Rozwiertak aby dobrze działał nie zbiera za dużo materiału na raz.
Rusznikarze nawiercają komorę wiertłem (różnymi wiertłem) aby zebrać jak najwięcej materiału.
Ale powiedzmy technologia wykonania jest bez znaczenia (dla wytłumaczenia dlaczego dwa rozwiertaki).
W NcRado Pan Schwarc tłumaczył mi taką zależność, jak ma rozwiertak wykańczający to
zrobi nim 4-5 komór, jak ma rozwiertak zgrubny i wykańczający to tym wykańczającym zrobi ponad 20 komór.
Oczywiście to nie jest tak że tym wykańczającym tego nie zrobisz a jak zrobisz to coś będzie źle.
W PTG zamawiasz przez ich stronę, wyślą jak zrobią do ciebie, tak zamawiałem a i koledzy też tak robili.
Dostaniesz rysunek, możesz korygować wymiary na jakich ci zależy.
Ja mam swoje rozwiertaki, jak rusznikarz coś robi to daje mu swoje narzędzia.
xxxam
Posty: 279
Rejestracja: piątek, 20 maja 2016, 15:36

Re: Rozwiertaki do komór

Post autor: xxxam »

Pawell pisze: środa, 04 stycznia 2023, 22:28 Witam Panowie mam pytanie dotyczące rozwiertaków..Chcę zakupić rozwiertaki do kal 30-06..Ale nie mam kompletnie pojęcia co do ilości rozwiertaków potrzebnych do rozwiercenia komory, firm produkujących takie cuda oraz nie mam pojęcia jak brzmi fachowa angielska nazwa takich narzędzi..Jeżeli ktoś ma wiedzę w tym temacie, to będę bardzo wdzięczny jeżeli mi podpowie..
Polecam, i niedrogo :-)
https://www.zpvpro.com/en
elaborator
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 30 grudnia 2022, 00:09

Re: Rozwiertaki do komór

Post autor: elaborator »

Dzięki bardzo za odpowiedzi. Jak widać rada doświadczonej osoby pozwala uniknąć wielu błędów. Szczerze mówiąc myślałem że żywotność tych narzędzi jest większa, ale 4-5 sztuk a 20 to nawet dla indywidualnego użytkownika robi różnicę. Tym bardziej że przy "nadużywaniu" tego finiszera pewnie kolejne komory wychodzą trochę inaczej, a chyba nie o to chodzi w posiadaniu własnego rozwiertaka.
Dobrze też wiedzieć że w sklepie PTG albo nie stosują się do własnego regulaminu albo uważają że rozwiertaki to nie jest "firearm related equipment" - szczerze przyznam że wystraszyli mnie tym tekstem i pewnie nawet bym nie spróbował :-) Jak dojrzeję do mojego pomysłu na karabin to będę zamawiał bez krępacji.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1444
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Re: Rozwiertaki do komór

Post autor: piotrjub »

Tu też ma znaczenie, jak kto robi ta komorę czy teoretycznie chłodziwo podaje na rozwiertak, czy chłodziwo przez specjalne ustrojstwo jest podłączone na końcu lufy i wypłukuje cały czas ten urobek.
Ale to takie gdybanie, do myślistwa bym się nie przejmował i tak będzie super.
Jest dużo zagadnień na które ja zwracam uwagę, może to przesada :D
Ashampoo_Snap_2023.01.09_15h52m26s_017_.jpg
Ashampoo_Snap_2023.01.09_15h52m26s_017_.jpg (56.45 KiB) Przejrzano 1044 razy
ODPOWIEDZ