Strona 1 z 1

Tabele do Lovex S-012 i Tubal Nr 5

: czwartek, 09 lutego 2023, 14:45
autor: wasabi
Mam cale opakowanie Lovex S-012 (podobno dobry proch)
Nie mogę znaleźć niestety tabel do niego.

Podobnie z Tubalem Nr 5. Czy może on się teraz nazywa Tubal 5000?

Obrazek

Re: Tabele do Lovex S-012 i Tubal Nr 5

: czwartek, 09 lutego 2023, 15:10
autor: Spyderco
W tabelach CamPro Vectan nazywany był/jest SNPE, poszukaj po tym oznaczeniu

Re: Tabele do Lovex S-012 i Tubal Nr 5

: czwartek, 09 lutego 2023, 20:37
autor: likker_runner
Rozumiem że oba prochy to jakieś zabytki? Należy przede wszystkim sprawdzić, czy proch się nie zlasował z czasem ew. nieodpowiednim przechowywaniem. Jednobazowe niestety lubią to robić, a oba są raczej z tej kategorii. Jeżeli z opakowania wydobywa się kwaśny ostry smród (nie mylić ze zwykłym zapachem rozpuszczalników), to od razu neutralizować z zachowaniem środków ostrożności - taki proch to wręcz zagrożenie pożarowe. Osobiście zalałbym wodą, wymieszał dobrze z ziemią i zakopał. Albo spalił małymi porcjami.

Hipoteza o równoważności prochu z etykiety z Tubalem 5000 raczej upada. Tabelowy max dla T5000 i pocisków 150gn to 44.8gn - 46.3gn. Natomiast na zdjęciu jest 49gn o ile dobrze odcyfrowałem te zaklęcia w dziwnym języku. Podobnie z .30-06 - dla pocisku 168gn max. jest 47.8gn, sporo mniej niż 55gn z obrazka.

Odnośnie S-012 - osobiście próbowałbym naważek .38 Special dla szybkich prochów, ale w rewolwerze .357 Magnum - nawet jeżeli testowany proch będzie trochę szybszy (od Ba10 raczej nie będzie), to jest rezerwa na ew. eksces ciśnieniowy. Testowałbym prędkość i porównywał z innymi prochami, sprawdzałbym czy się dopala itd. Można testować w lufie krótkiej (rewolwer) i długiej (lewarek) W ten sposób może uda się oszacować szybkość spalania prochu i jego energetyczność, choć nadal eksploracja górnych zakresów ciśnienia jest niewskazana. Ale może udadzą się jakieś ładowania zredukowane. Wszystko na własną odpowiedzialność, jak zwykle kiedy nie mamy tabel.

Re: Tabele do Lovex S-012 i Tubal Nr 5

: piątek, 10 lutego 2023, 14:21
autor: wasabi
Tak, te prochy to faktycznie zabytki.
Szkoda, że z prochem nie jest tak, jak z winem... :wink:

Obydwa są hermetycznie, fabrycznie zamknięte i nie chcę ich na razie otwierać, zanim nie zdobędę tabel.
U poprzedniego właściciela, jak i u mnie przechowywane w temp. poniżej 18 st.

Zdarza się czasem u nas, że starsi strzelcy rezygnują z hobby i wtedy wchdzę ja, cały na biało i kupuję od nich wszystko:
broń, cały sprzęt do elaboracji, no i ten nieszczęsny proch w zestawie, z którym nie wiadomo co zrobić.
U mnie już leży z 7 lat...

Re: Tabele do Lovex S-012 i Tubal Nr 5

: piątek, 10 lutego 2023, 17:51
autor: likker_runner
Szkoda że poprzedni właściciel nie zachował tabel - pewnie jakieś miał w momencie zakupu prochu.

Tak czy siak ten proch jest niepewny. Dlatego albo traktujesz go jak zabytek klasy zerowej i przedmiot kolekcjonerski, nie do otwierania tylko do mania (dla lubiących dreszczyk emocji), albo jako użytkowy proch, jednak wtedy jest on niepełnowartościowy - nie wiadomo czy nie uległ jakimś niekorzystnym przeobrażeniom z czasem i czy oryginalne tabele jeszcze w ogóle działają. Podejrzewam że jakbyś napisał do producenta, poleciłby on proch jak najszybciej zutylizować. Dlatego w tym wariancie przynajmniej S012 (jeżeli testy wykażą że się nadaje) wykopciłbym w zastosowaniu typu "kowbojskie" ładowania w .357 Magnum, żeby ciśnienie było niskie, a rezerwa tegoż - duża. Chyba mieszkasz w kraju należącym do C.I.P. - jeżeli masz dużo tego prochu, można pomyśleć nawet o wizycie w proof-house i pomiarze faktycznego ciśnienia w elaborowanej amunicji.

PS. Są takie instytucje jak biblioteki. Może np. na jakiejś wojskowej uczelni technicznej ew. wydziale chemii gromadzili takie materiały.