Jaki program balistyczny?

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Wolf77
Posty: 53
Rejestracja: niedziela, 09 stycznia 2011, 13:54

Jaki program balistyczny?

Post autor: Wolf77 »

Czy koledzy mogą polecić jakiś dobry program balistyczny na smartfon lub komputer?
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 503
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: rethempthoor »

Darmowy, bez reklam i przyzwoity jest Lapua Ballistic.
Polecam
Dawid
105dariusz
Posty: 238
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: 105dariusz »

producenta kulek lub popularny strelok.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 696
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: matthius »

Zwykły Strelok wystarczy do rekreacyjnego dziurawienia tarcz na dystansie do 300m.
Strelok Pro jeśli strzelasz LR.
Rzuć też może okiem na Hornady 4DOF. Nieco trudniejszy w opanowaniu, ale wyliczony przez niego opad był bliżej rzeczywistości.
Wolf77
Posty: 53
Rejestracja: niedziela, 09 stycznia 2011, 13:54

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: Wolf77 »

Czy Strelok Pro i Hornady jest płatny i skąd to ewentualnie można ściągnąć? Oczywiście jaki jest koszt.
PMB
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 24 lutego 2023, 12:02

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: PMB »

Strelok Pro jest płatny - http://www.strelokpro.online/StrelokPro ... efault.asp

Hornady - jest bezpłatny - https://www.hornady.com/4dofapp https://play.google.com/store/apps/deta ... lx.hornady



Dla tych samych parametrów broni i amunicji 3 programy : Strelok ( wersja bezpłatna ), Lapua i Hornady 4DOF wyliczyły mi 3 rożne poprawki dla .308 z pociskiem HPBT Nosler 168 gr na 200 i 300m

___________ Strelok _______ Lapua ______ Hornady
200m ------- 1,78 MOA ------- 1,93 MOA ----- 1,89 MOA
300m ------- 4,78 MOA ------- 5,07 MOA ----- 5,05 MOA

Poprawki boczne pominąłem. Weryfikację planuje na 25 marca na zawodach na 200 i 300 metrów. Przekonam się który był najbliższy efektowi na tarczy.
Awatar użytkownika
rethempthoor
Posty: 503
Rejestracja: wtorek, 23 kwietnia 2019, 14:44
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: rethempthoor »

A używałeś współczynnika G1 czy G7?
Dane pocisku z listy czy brałeś custom i definiowałeś sam? Ciśnienie, temperatura ustawione tak samo?
Dawid
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 696
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: matthius »

Hornady dawał mi dobre rezultaty dla pocisków, które miał w swojej bibliotece 4DOF.
Obliczanie opadu i wiatru wg G7 wychodziło porównywalnie do Strelok Pro.

Osobiście uważam, że do 300m każdy się nada. Weryfikacja użyteczności zaczyna się od 500-600m.

Warto sprawdzić realny opad na dużych dystansach, porównać go z wyliczonym przez kalkulator i na tej podstawie skorygować lekko G7 (Strelok Pro) lub "Axial Form Factor" (4DOF). Tylko aby to miało sens, musisz jednocześnie pomierzyć V0, temperaturę i ciśnienie, oraz w miarę dobrze określić siłę i kierunek wiatru. Inaczej wyjdą bzdury.
PMB
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 24 lutego 2023, 12:02

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: PMB »

Oczywiście, że pocisk musiałem ustawić jako custom - ani Lapua ani Hornady nie maja w bazie naboju GGG z pociskiem Nosler'a 168 ani samego pocisku Noslera. O dziwo Nosler nie podaje też dla swojego pocisku współczynnika G7 a tylko G1 - https://www.nosler.com/30-caliber-168gr ... 100ct.html
larky
Posty: 330
Rejestracja: środa, 14 lutego 2018, 16:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: larky »

4DOF ma jedną sporą wadę. Bład w programia nie pozwalający wyliczyć opadu przy cisnieniu ustawionym powyżej 1016 HPa.
Przynajmniej ostatnio jak do niego zaglądałem to tak było, przestałem zaglądać wiele miesięcy temu z tego powodu mimo, ze informowałem firmę Hornady o tym problemie.
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 696
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: matthius »

PMB pisze: wtorek, 28 lutego 2023, 09:11 Nosler nie podaje też dla swojego pocisku współczynnika G7 a tylko G1
Litz ma ten pocisk w swojej bazie.
Nosler 168gr CC, G7 = 0,218
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 696
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: matthius »

larky pisze: wtorek, 28 lutego 2023, 09:17 4DOF ma jedną sporą wadę. Bład w programia nie pozwalający wyliczyć opadu przy cisnieniu ustawionym powyżej 1016 HPa.
Przynajmniej ostatnio jak do niego zaglądałem to tak było, przestałem zaglądać wiele miesięcy temu z tego powodu mimo, ze informowałem firmę Hornady o tym problemie.
Potwierdzam, na iOS też jest ten problem z wyliczaniem opadu przy ciśnieniu około 1020 hPa.

Inne wady to:
- Przy polskich ustawieniach lokalizacji, wpisując ułamek dziesiętny z przecinkiem, program go ignoruje. Z liczby 3,14 powstaje 314, z 0,55 robi się 55. Można się zdziwić na przykład ustawiając wrażliwość temperaturową prochu. Trzeba wpisywać kropkę zamiast przecinka, ale w niektórych polach otwiera się klawiatura pełna, w innych bez kropki i trzeba ją kopiować ze schowka. Upierdliwe, łatwe do naprawienia - nie wiem, czego Hornady ignoruje zgłaszanie tego błędu.
- O ile opad oblicza moim zdaniem lepiej od Streloka, to wpływ wiatru jest zazwyczaj mocno przesadzony. Podawana korekta na wiatr była nawet dwukrotnie większa.
- Program wywala się losowo, jeśli telefon nie ma połączenia z internetem.
Ostatnio zmieniony wtorek, 28 lutego 2023, 10:51 przez matthius, łącznie zmieniany 1 raz.
PMB
Posty: 10
Rejestracja: piątek, 24 lutego 2023, 12:02

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: PMB »

matthius pisze: wtorek, 28 lutego 2023, 10:20Litz ma ten pocisk w swojej bazie.Nosler 168gr CC, G7 = 0,218
Wielkie dzięki, przyda mi się do wprowadzenia do GRT
DigitalDruid
Posty: 3
Rejestracja: piątek, 12 kwietnia 2024, 12:59

Re: Jaki program balistyczny?

Post autor: DigitalDruid »

sporo czasu spędziłem na testowaniu różnych aplikacji balistycznych. Z mojego doświadczenia, jeśli chodzi o darmowe aplikacje, to faktycznie Lapua Ballistic robi świetną robotę dla podstawowych obliczeń. Jeśli ktoś szuka czegoś bardziej zaawansowanego, to zdecydowanie warto zainteresować się Strelok Pro, chociaż ta druga chyba już została usunięta
ODPOWIEDZ