Tabela elaboracyjna Lovex czy można jej zaufać ?

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
Pan Havranek
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 04 marca 2023, 14:50
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Tabela elaboracyjna Lovex czy można jej zaufać ?

Post autor: Pan Havranek »

Witam i proszę uprzejmie o radę, zaczynam z elaboracją 9 mm Luger / 9x19 nie posiadam żadnego doświadczenia
i programu do elaboracji i mogę tylko polegać na tabeli eleboracynej Lovexa, tak więc przechodząc do meritum :
Strzelam typowo rekreacyjnie bez ciśnienia na olimpijski wynik - tarcza papier i poper - zastanawia mnie podane dotyczące COAL-u 28.20 mm, dotyczy to prochu Lovex D032 , posiadam taki zestaw jak poniżej...

- Proch Lovex D032
- Pocisk LOS 124 grs FMJ RN
- Łuski S&B , PFA raz strzelane własne i inne no name zbierane na strzelnicy

Według tabeli rekomendowana naważka to 2.9 grs , natomiast maksymalna naważka to 3.8 grs i podany zostaje tylko dla kilku rodzajów prochu Lovexa jeden Cartridge Length właśnie 28.20 mm.
Chciałbym zrobić sobie drabinkę co 0,2 grs aby dobrać w miarę uniwersalną naważkę do mojego Sig Sauera P320 compact i CZ P09, i tu właśnie mam zasadnicze pytanie czy taką całkowitą długość naboju 28.20 mm mogę zastosować według tabeli do wszystkich naważek począwszy od 2.9 - 3.8 grs ?

Za wszelką udzieloną mi radę i pomoc z góry serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam, Havranek
Ps. Próbowałem znaleźć odpowiedź na tym forum, ale wczoraj dopiero się zarejestrowałem i jeszcze trochę nie pewnie poruszam się w temacie poszukiwań odpowiedzi
Sig Sauer i CZ moją ostoją =;
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Tabela elaboracyjna Lovex czy można jej zaufać ?

Post autor: matthius »

Moja kombinacja dla CZ P-09 i Walthera P99:
Pociski: DMA / LOS / Frontier - wszystkie około 124gr i podobnym kształcie
Proch: D032 4.1 - 4.2 gr
OAL: 29.35mm
Chopin
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 22 marca 2022, 14:12

Re: Tabela elaboracyjna Lovex czy można jej zaufać ?

Post autor: Chopin »

Patrzysz na złe pociski, bo na ołowiaki lakierowane.

Patrz w tabeli na FMJ 124 grain. I tam masz naważki od 3.9 do 4.2 przy prochu D032 dla długości 29,69.

U mnie te pociski latają na 4,1 graina i 29,65.
Awatar użytkownika
Pan Havranek
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 04 marca 2023, 14:50
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Tabela elaboracyjna Lovex czy można jej zaufać ?

Post autor: Pan Havranek »

Chopin pisze: niedziela, 05 marca 2023, 16:22 Patrzysz na złe pociski, bo na ołowiaki lakierowane.

Patrz w tabeli na FMJ 124 grain. I tam masz naważki od 3.9 do 4.2 przy prochu D032 dla długości 29,69.

U mnie te pociski latają na 4,1 graina i 29,65.
Witam, i dziękuję za odpowiedź tabelę elaboracyjną ściągnąłem z strony producenta Lovexa wczoraj, tj. 04.03.br i są dwie tabele jedna z oznaczeniem Bullet (L) i druga z oznaczeniem Bullet (L) LRN co w wolnym tłumaczeniu - ołów okrągły nos, więc domyślam się że to LRN to są pociski ołowiane lakierowane , oczywiście mogę się mylić bo dopiero zaczynam jeżeli mógłby ktoś dodatkowo mi to wyjaśnić byłbym niezmiernie wdzięczny.
Sig Sauer i CZ moją ostoją =;
Awatar użytkownika
Pan Havranek
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 04 marca 2023, 14:50
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Tabela elaboracyjna Lovex czy można jej zaufać ?

Post autor: Pan Havranek »

matthius pisze: niedziela, 05 marca 2023, 16:10 Moja kombinacja dla CZ P-09 i Walthera P99:
Pociski: DMA / LOS / Frontier - wszystkie około 124gr i podobnym kształcie
Proch: D032 4.1 - 4.2 gr
OAL: 29.35mm
Dziękuję za namiary, spróbuję wykorzystać jak się uporam z tym COAL-em i różną naważką.
Sig Sauer i CZ moją ostoją =;
Awatar użytkownika
Pan Havranek
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 04 marca 2023, 14:50
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Tabela elaboracyjna Lovex czy można jej zaufać ?

Post autor: Pan Havranek »

Chopin pisze: niedziela, 05 marca 2023, 16:22 Patrzysz na złe pociski, bo na ołowiaki lakierowane.

Patrz w tabeli na FMJ 124 grain. I tam masz naważki od 3.9 do 4.2 przy prochu D032 dla długości 29,69.

U mnie te pociski latają na 4,1 graina i 29,65.
Tak zgadza się, pomyliłem się dokumentnie ](*,) , dziękuję za naprowadzenie na cel =D> , jest to następna nauka że trzeba czytać ze zrozumieniem.
Już drukuję sobie nową tabelę ,a stara do niszczarki.
Wracając do mojego głównego pytania, czy ten sam COAL mogę stosować do drabinki naważki ?
Pozdrawiam serdecznie Havranek
Sig Sauer i CZ moją ostoją =;
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Re: Tabela elaboracyjna Lovex czy można jej zaufać ?

Post autor: tomkoziol »

Oczywiście że COL przy drabince jest taki sam.
Po to robisz drabinkę, żeby sprawdzić skupienie /i ew. prędkość, niezawodność przeładowania itp./ dla rożnych naważek prochu ale przy niezmiennych pozostałych parametrach naboju.
Dopiero jak nie uzyskasz nic satysfakcjonującego to zmieniasz jeden z innych parametrów /COL, pocisk, rodzaj prochu itp./ - ale tylko jeden za każdym razem i szukasz dalej.
Ściągnij sobie cały manual Explosia-Lowex to będziesz miał wszystkie dane /nie tylko dla 9x19/
np. link tutaj:
https://parabellum.pl/elaboracja-amunicji/katalogi
A i jeszcze jedno.
Skoro zaczynasz elaborację to zrób sobie atrapę naboju i sprawdź najpierw czy przy takim COL jak zamierzasz robić pocisk nie dotyka gwintu.
Jeśli masz dwa różne pistolety a naboje mają być jednakowe do obydwu to tym bardziej pasuje sprawdzić COL - komory mogą się różnić.
W manualu Lovex masz dane COL dla pocisku S&B a jego kształt może się nieznacznie różnić od tych LOS mimo takiej samej wagi.
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
Pan Havranek
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 04 marca 2023, 14:50
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Tabela elaboracyjna Lovex czy można jej zaufać ?

Post autor: Pan Havranek »

tomkoziol pisze: niedziela, 05 marca 2023, 18:15 Oczywiście że COL przy drabince jest taki sam.
Po to robisz drabinkę, żeby sprawdzić skupienie /i ew. prędkość, niezawodność przeładowania itp./ dla rożnych naważek prochu ale przy niezmiennych pozostałych parametrach naboju.
Dopiero jak nie uzyskasz nic satysfakcjonującego to zmieniasz jeden z innych parametrów /COL, pocisk, rodzaj prochu itp./ - ale tylko jeden za każdym razem i szukasz dalej.
Ściągnij sobie cały manual Explosia-Lowex to będziesz miał wszystkie dane /nie tylko dla 9x19/
np. link tutaj:
https://parabellum.pl/elaboracja-amunicji/katalogi
A i jeszcze jedno.
Skoro zaczynasz elaborację to zrób sobie atrapę naboju i sprawdź najpierw czy przy takim COL jak zamierzasz robić pocisk nie dotyka gwintu.
Jeśli masz dwa różne pistolety a naboje mają być jednakowe do obydwu to tym bardziej pasuje sprawdzić COL - komory mogą się różnić.
W manualu Lovex masz dane COL dla pocisku S&B a jego kształt może się nieznacznie różnić od tych LOS mimo takiej samej wagi.
Uprzejmie dziękuję za cenne wskazówki, część z nich już wykonałem jeżeli chodzi atrapę naboju i pluum test, natomiast upewniłem się co do długości całkowitej naboju, no i po tak ważnych dla mnie uwagach wszystkich kolegów którzy mi pomogli mogę teraz pewniej poeksperymentować zachowując granice bezpieczeństwa i rozsądku.
Myślę że ten temat mogę zakończyć i dla wszystkich pomagających =D>
Pozdrawiam
Havranek
Sig Sauer i CZ moją ostoją =;
Awatar użytkownika
gdzie jest TEN login
Posty: 57
Rejestracja: czwartek, 11 sierpnia 2022, 14:28
Lokalizacja: 👀

Re: Tabela elaboracyjna Lovex czy można jej zaufać ?

Post autor: gdzie jest TEN login »

tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Re: Tabela elaboracyjna Lovex czy można jej zaufać ?

Post autor: tomkoziol »

Co do błędów w tabelach to warto a nawet należy ściągać najnowsze dostępne wydania bo cześć błędów została wychwycona i poprawiona.
Nie mam tej wersji z 2010 ale w drukowanej z 2013 też znalazłem kilka błędów których już nie ma w wersji z 2019 roku.
Za to nadal w opisach prochów do naboi śrutowych dla Czechów "12" to "kaliber 12 mm".
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
Pan Havranek
Posty: 7
Rejestracja: sobota, 04 marca 2023, 14:50
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Tabela elaboracyjna Lovex czy można jej zaufać ?

Post autor: Pan Havranek »

tomkoziol pisze: poniedziałek, 06 marca 2023, 16:58 Co do błędów w tabelach to warto a nawet należy ściągać najnowsze dostępne wydania bo cześć błędów została wychwycona i poprawiona.
Nie mam tej wersji z 2010 ale w drukowanej z 2013 też znalazłem kilka błędów których już nie ma w wersji z 2019 roku.
Za to nadal w opisach prochów do naboi śrutowych dla Czechów "12" to "kaliber 12 mm".
Brawo, pogratulować trzeba koledze za celne oko w wychwyceniu takich błędów =D> aż dziw bierze że producent prochu wypuszcza na rynek taki "zmetek" .
Pozdrawiam
Sig Sauer i CZ moją ostoją =;
ODPOWIEDZ