Minimalna długość łuski. 223 oraz problem z odciągnięciem zamka

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

swirek
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2022, 15:13

Minimalna długość łuski. 223 oraz problem z odciągnięciem zamka

Post autor: swirek »

Witam wszystkich w długi weekend majowy :)
Panowie, dwa pytania:
1) Jaka minimalna długość łuski do kalibru 223? Klepałem ammo na luskach długości 43.99mm i nic złego się nie działo. Zastanawiam się jaka jest dolna granica i co się wiąże z jej przekroczeniem?

2) Ostatnio często zdarza się, że po załadowaniu karabinka ar15 nie mogę odciągnąć suwadła, aby zrobić check - Press. Muszę użyć bardzo dużej sily, co często wiąże się z wyrzuceniem naboju, z karabinka. Na innym karabinie działo się to samo. Amunicja fabryczna nie robi takie problemu. Łuski różne i na każdych się to zdarza. Po pomiarze łuski od fabrycznej ggg oraz tego co stworzyłem, wymiary są takie same bądź różnica 0.01m więc wątpię aby to było problemem. OAL 57.2.
Dodam, że po wytsrzale takiego naboju nie ma problemu, karabin działa normalnie, przeladowuje, na tarczy tak jak ma być.

Pozdrawkam
wierzba
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 712
Rejestracja: niedziela, 13 listopada 2011, 09:01
Lokalizacja: Józefosław

Re: Minimalna długość łuski. 223 oraz problem z odciągnięciem zamka

Post autor: wierzba »

Sprawdź na przygotowanych łuskach, dowiesz się czy problemem są wymiary łuski czy utykanie pocisku w gwincie.
pozdrawiam
Andrzej Wierzbicki
SQ5KWL
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 689
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Minimalna długość łuski. 223 oraz problem z odciągnięciem zamka

Post autor: matthius »

Słyszałem opinię, że minimalna długość powinna być taka, aby szyjka trzymała pocisk na długości równej kalibrowi.
Nie sprawdzałem jej, ale osobiście raczej idę w kierunku oszczędzania sobie pracy. Im dłuższa szyjka, tym mniejszy "carbon ring" w komorze i mniej roboty z jego usuwaniem.

Problem, o którym piszesz, moim zdaniem wynika z niedostatecznego sformatowania łuski w części butelkowej.
Pomaluj sformatowaną łuskę flamastrem, włóż do komory i zrzuć suwadło. Potem wyciągnij łuskę i zobacz, gdzie zeszła farba.
Jeżeli w okolicy ramion - musisz głębiej wkręcić matrycę, aby zbić je nieco bardziej.
Jeżeli w okolicy podstawy - być może potrzebne będą matryce "small base". Czasami sprawę da się załatwić zwykłą matrycą, wkręconą nieco głębiej.

Spraw sobie może przyrząd Hornady do pomiaru headspace:
https://sklep.hubertusprohunting.pl/hea ... rnady.html
swirek
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2022, 15:13

Re: Minimalna długość łuski. 223 oraz problem z odciągnięciem zamka

Post autor: swirek »

Dziękuję za odpowiedzi, sprawdzę niedługo i dam znać czy pomogło.
Chochla
Posty: 111
Rejestracja: sobota, 17 października 2015, 23:15

Re: Minimalna długość łuski. 223 oraz problem z odciągnięciem zamka

Post autor: Chochla »

Ad1.
Nie wiem jaka jest dolna granica dlugosci luski - to chyba nie jest okreslone w specyfikacji. Natomiast jesli zejdziesz zbyt mocno to na lekkich pociskach (ktore sa z zasady krotkie) mozesz miec np. problem z wysuwaniem sie ich z luski przy strzelaniu w trybie samopowtarzalnym ze wzgledu na oslabienie sily trzymajacej pocisk.
Ad2.
1) za duzy OGIVE i wbijasz pocisk w gwint
2) jesli dzieje sie to na wiekszosci lusek - zle formatowanie - za plytkie.
3) jesli dzieje sie to raz na jakis czas a dzialasz na tych samych luskach (lub tez luski, ktore zbierasz tez juz byly re-elaborowane iles tam razy) to moze byc tak, ze wielokrotne formatowanie spowodowalo zbicie mosiadzu w dolnej czesci luski. Z tego co zauwazylem dawno temu matryca FL nie formatuje "full length" tak naprawde. Iles tam milimetrow tuz nad wtokiem nie podlega formatowi i w tym miejscu moze dojsc do ponadnormatywnego odlozenia sie materialu. Bardzo wyraznie widac to na lusce - przegrzebie pudlo z odpadami i Ci podesle pozniej zdjecie jak to wyglada na zywo.

Pytanie pomocnicze. Masz przymiar do naboju? Bo jesli nie to sie szybko zaopatrz. Potrafi bardzo ulatwic zycie na strzelnicy, bo jesli jest to spowodowane punktem 3 to w pewnym momencie dojdzie do takiego odlozenia materialu na lusce, ze bedziesz musial wybijac naboj pretem bo juz nawet nie zaryglujesz zamka a utkwi w komorze tak mocno, ze recznie nie da sie go wyrzucic
Ja bardzo sobie chwale te przymiary ale nie wiem czy mozna je kupic w Polsce
https://sheridanengineering.com/product ... ion-gauge/
Maja ta przewage nad standardowmi czyli pelnymi, ze latwiej mozna dojsc gdzie lezy potencjalny problem.
Wojtek
Posty: 371
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 22:06
Lokalizacja: Śląsk

Re: Minimalna długość łuski. 223 oraz problem z odciągnięciem zamka

Post autor: Wojtek »

Znalazłem coś takiego.
Załączniki
case_length.html.pdf
(2.1 MiB) Pobrany 73 razy
DB
SP9IUM
swirek
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2022, 15:13

Re: Minimalna długość łuski. 223 oraz problem z odciągnięciem zamka

Post autor: swirek »

Witam, odkopuję temat z jednego powodu - rutyna gubi :) Przy ustawianiu matrycy zamiast ją dokręcić 1/4 obrotu - wykręcałem. Stąd niepełen format łuski :P

Odkopałem ku przestrodze dla innych, a wcześniej nie pisałem, bo zwyczajnie... zapomniałem :P

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ