Elaboracja 223 mały/duży problem

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Gregorek_75
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 01 czerwca 2023, 11:57

Elaboracja 223 mały/duży problem

Post autor: Gregorek_75 »

Witam,
Panowie mam problem przy eleboracji 223REM. Przy strzelaniu zauważyłem, że przy co którymś naboju nie domyka się zamek. Jak się okazało przy dokładnych pomiarach przyczyną problemy jest zbyt duży headspace ☹. Przy eleboracji pilnowałem długości łyski, samego BTO naboju czy całkowitej długości … założyłem, że po przejściu przez matryce FL headspace musi być ok .
Pracuję na zestawie matryc Lee ultimate Rifle Die set jak się okazuje matryce FL zbija headspace na jakieś 37,15 mm … a AMO firmowe jakie mam na komparatorze „pokazuje” około 37mm.
Walczyłem sporo ze swoją matrycą FL i nic więcej z niej nie mogę wyciągnąć ☹ cały czas wychodzi mi headspace jakieś 37,15mm +/- 0,03mm …
Gdzieś tam wyczytałem, że matryce FL typu small base zbijają niżej ramiona łuski … czytałem też, że można zakupić zestaw shellholdery’ów Redding’a o różnej wysokości i w ten sposób można walczyć z wartością headspace …. ale taki zestaw to prawie 600pln :-/
Co radzicie … jakie są Wasze doświadczenia w tej kwestii ?? Czy jest jakaś matryca tylko do zbijania headspace ??

pozdrawiam i dziękuję za pomoc

G.
mieszko1vp
Posty: 52
Rejestracja: piątek, 04 listopada 2022, 01:43

Re: Elaboracja 223 mały/duży problem

Post autor: mieszko1vp »

Z ciekawości zapytam-łuski jakiej firmy?
Awatar użytkownika
matthius
Posty: 698
Rejestracja: niedziela, 13 września 2015, 17:08

Re: Elaboracja 223 mały/duży problem

Post autor: matthius »

Shellholdery Lee nie kosztują dużo. Kup dodatkowy i zeszlifuj go, aż osiągniesz właściwy rozmiar łuski po formacie.
Możesz też zeszlifować lekko podstawę matrycy. Trochę trudniejsze i nigdy tego nie robiłem, ale ktoś tu kiedyś o tym wspominał.
Trzecie rozwiązanie - kup inne matryce. Hornady mocniej zbija ramiona, niż Lee. Używam jej z powodzeniem na prasie progresywnej.
105dariusz
Posty: 238
Rejestracja: piątek, 22 listopada 2019, 22:33
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Elaboracja 223 mały/duży problem

Post autor: 105dariusz »

łuski zbierane gdzie bądz to tak czasem jest przy pierwszym formatowaniu. trzeba mocniej dokrećić matryce lub coś za miętka prasa
Gregorek_75
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 01 czerwca 2023, 11:57

Re: Elaboracja 223 mały/duży problem

Post autor: Gregorek_75 »

mieszko1vp pisze: sobota, 11 listopada 2023, 21:42 Z ciekawości zapytam-łuski jakiej firmy?
Łuski GGG i Norma na obu to samo …
Gregorek_75
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 01 czerwca 2023, 11:57

Re: Elaboracja 223 mały/duży problem

Post autor: Gregorek_75 »

105dariusz pisze: sobota, 11 listopada 2023, 23:27 łuski zbierane gdzie bądz to tak czasem jest przy pierwszym formatowaniu. trzeba mocniej dokrećić matryce lub coś za miętka prasa
Na zabawę z ustawianiem matryce już straciłem ze 3 wieczory …
na mojej matrycy LEE nic więcej „nie wykręcę” ;(
Gregorek_75
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 01 czerwca 2023, 11:57

Re: Elaboracja 223 mały/duży problem

Post autor: Gregorek_75 »

matthius pisze: sobota, 11 listopada 2023, 22:05 Shellholdery Lee nie kosztują dużo. Kup dodatkowy i zeszlifuj go, aż osiągniesz właściwy rozmiar łuski po formacie.
Możesz też zeszlifować lekko podstawę matrycy. Trochę trudniejsze i nigdy tego nie robiłem, ale ktoś tu kiedyś o tym wspominał.
Trzecie rozwiązanie - kup inne matryce. Hornady mocniej zbija ramiona, niż Lee. Używam jej z powodzeniem na prasie progresywnej.
DZIĘKI !!! Potwierdzasz dwa wcześniejsze tropy na które trafiłem … o szlifowaniu shellholderow tez czytałem od tego chyba zacznę !!!
mieszko1vp
Posty: 52
Rejestracja: piątek, 04 listopada 2022, 01:43

Re: Elaboracja 223 mały/duży problem

Post autor: mieszko1vp »

U mnie jest to samo przy łuskach ggg i norma
W moim wypadku pomaga przejechanie dna łuski od strony spłonki papierem wodnym 400.
Papug1972
Posty: 47
Rejestracja: środa, 20 listopada 2019, 11:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: Elaboracja 223 mały/duży problem

Post autor: Papug1972 »

Gregorek_75 pisze: niedziela, 12 listopada 2023, 14:12
105dariusz pisze: sobota, 11 listopada 2023, 23:27 łuski zbierane gdzie bądz to tak czasem jest przy pierwszym formatowaniu. trzeba mocniej dokrećić matryce lub coś za miętka prasa
Na zabawę z ustawianiem matryce już straciłem ze 3 wieczory …
na mojej matrycy LEE nic więcej „nie wykręcę” ;(
Cześć
Matryca formatująca Reddinga (small base lepiej jeśli chcesz robić dużo do ARa i ze zbieranych łusek) rozwiąże Ci problem ze zbyt małym zbijaniem ramion i ma dobry zakres do regulacji

a przy okazji polecam nabyć / pożyczyć przyrząd do mierzenia Headspace : Whidden Case Gauge to Ci pomoże ustawić matryce i weryfikować czy masz dobrze ustawione formatowanie.

https://proshooting.shoplo.com/whidden-case-gauge

także miałem z tym problem jak przesiadłem się na nowy karabin z komorą 223 Rem i nagle okazało się że większość amunicji się zaczyna ciąć ,
róznicę widać na ostatnim zdjęciu, gdzie takie ammo bez problemy przechodziło sprawdzian od JP
Załączniki
whidden_3.jpg
whidden_3.jpg (103.68 KiB) Przejrzano 544 razy
whidden_2.jpg
whidden_2.jpg (37.63 KiB) Przejrzano 544 razy
whidden_1.jpg
whidden_1.jpg (85.88 KiB) Przejrzano 544 razy
Chodzenie po bagnach wciaga.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Re: Elaboracja 223 mały/duży problem

Post autor: piotrjub »

Nie do końca zrozumiałem twoją wypowiedź.
Prędzej robiłeś tymi samymi matrycami i sprawdzałeś „ ammo bez problemy przechodziło sprawdzian od JP”
Amunicja czasami się cieła.

a teraz robisz również tymi matrycami i sprawdzasz „ Whidden Case Gaug”
Teraz z amunicją problemu nie masz.
Papug1972
Posty: 47
Rejestracja: środa, 20 listopada 2019, 11:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: Elaboracja 223 mały/duży problem

Post autor: Papug1972 »

Po zakupie kolejnego karabinu ale z ciasną komorą 223 rem wyszło że łuski miały za mało zbite ramiona , dla komory Wylde JP CTR02 I Rainer Arms to działało bo to pod Amerykę robione aby nie mieli problemów a w nowym karabinie z ciasną komorą 223 rem już to ma znaczenie.
Sam przymiar od JP I Armanova tego nie wyłapał.
Chodzenie po bagnach wciaga.
ODPOWIEDZ