Wybór producenta matryc

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
daroo
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 21 lutego 2023, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Wybór producenta matryc

Post autor: daroo »

Witam pewnie ten temat się już pojawiał ale jestem odrobinę "leniwy" wiec być może odgrzeję kotleta
Ponieważ modernizuję bazę do elaboracji ammo karabinowej (kupiona nowa prasa RCBS) mam pytanie : Jakiego producenta matryce byście kupili?
do wyboru mam RCBS, REDDING ,HORNADY (LEE które mam w tym momencie zostaną jako backup) chodzi mi o precyzję oczywiście w skali amatorskiej :lol: i mowa o zestawach do ok 400zł ;;pelenluz Na korzyść REDDING-a przemawia renoma , Hornady oferuje stosunkowo tani upgrade matrycy SD mozna dokupić dedykowany pod konkretny pocisk tłoczek, śruba mikrometryczna też nie jest zbyt droga i wreszcie RCBS tutaj przemawia fakt że prasa jest tego samego producenta. Ot mam zagwozdkę ](*,)
Ostatnio zmieniony środa, 06 grudnia 2023, 15:29 przez daroo, łącznie zmieniany 1 raz.
BO JA JESTEM NIESPOTYKANIE SPOKOJNY CZŁOWIEK
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Re: Wybór producenta matryc

Post autor: lechu »

Upraszczając...
1.Do broni krótkiej - Hornady
2. Do broni długiej, w większości przypadków - RCBS wystarczy

W drugą stronę to już z reguły nie działa.
likker_runner
Posty: 1566
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Wybór producenta matryc

Post autor: likker_runner »

Jeżeli ma być precyzja, to producent matryc jest na końcu listy. Jest wiele innych, ważniejszych problemów - skracanie, odpuszczanie, sposób ekspandowania szyjek (a może jednak oddzielne formatowanie - collet albo bushingi) sprzęt pomiarowy (prędkość pocisku, ważenie prochu, ogive, headspace, osiowość i masa innych), czasem dobór optymalnych matryc do komory.
Awatar użytkownika
piotrjub
Posty: 1462
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2011, 16:34
Lokalizacja: 3 Miasto
Kontakt:

Re: Wybór producenta matryc

Post autor: piotrjub »

Można się rozpisywać, pisać elaboraty. Jak ma być krótko - jak nie masz kasy, to czego nie kupisz do wartości 400 zł, kupisz dobrze.
A różnice to dyskusja nad - Wyższość świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi?
likker_runner
Posty: 1566
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Wybór producenta matryc

Post autor: likker_runner »

W tym zakresie ceny, to jest jedna ciekawa opcja, dająca coś na kształt optimum lokalnego. Tylko że sprawdza się na dystansach raczej poniżej 300m. Redukujemy prędkość stosując Vectan Tubal 5000. Z jego gęstością usypową ok. 800g/l będzie porządne wypełnienie przy lekko zredukowanej (względem pełnych osiągów na innych prochach) naważce. Dostajemy ciśnienie poniżej 44000 psi. To oznacza że mosiąz nie "płynie". Więc można wielokrotnie formatować samą szyjkę matrycą Lee Collet. Strzelanie z żyłowaniem osiągów niestety oznacza konieczność zainwestowania więcej - albo pomiar headspace albo szybkie zużycie łusek nadmiernym formatem i jeszcze utrata precyzji.
Awatar użytkownika
daroo
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 21 lutego 2023, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór producenta matryc

Post autor: daroo »

piotrjub pisze: środa, 06 grudnia 2023, 18:16 Można się rozpisywać, pisać elaboraty. Jak ma być krótko - jak nie masz kasy, to czego nie kupisz do wartości 400 zł, kupisz dobrze.
A różnice to dyskusja nad - Wyższość świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocnymi?
I o to mniej więcej mi chodziło , zaznaczyłem że potrzebuję "amatorskiej precyzji" i a nie high end do benchrestu bardziej skupiam się na tym czy np.łatwo regulować głębokość osadzenia (LEE HORNADY REDDING jest łatwo, RCBS już mniej ) kolejna rzecz to trwałość ,nie robię tysięcy rocznie więc zakup jest obliczony "na lata" nie mam ochoty za rok szukać czegoś na zastępstwo dla tego pytałem
BO JA JESTEM NIESPOTYKANIE SPOKOJNY CZŁOWIEK
Awatar użytkownika
daroo
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 21 lutego 2023, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór producenta matryc

Post autor: daroo »

likker_runner pisze: środa, 06 grudnia 2023, 18:35 W tym zakresie ceny, to jest jedna ciekawa opcja, dająca coś na kształt optimum lokalnego. Tylko że sprawdza się na dystansach raczej poniżej 300m. Redukujemy prędkość stosując Vectan Tubal 5000. Z jego gęstością usypową ok. 800g/l będzie porządne wypełnienie przy lekko zredukowanej (względem pełnych osiągów na innych prochach) naważce. Dostajemy ciśnienie poniżej 44000 psi. To oznacza że mosiąz nie "płynie". Więc można wielokrotnie formatować samą szyjkę matrycą Lee Collet. Strzelanie z żyłowaniem osiągów niestety oznacza konieczność zainwestowania więcej - albo pomiar headspace albo szybkie zużycie łusek nadmiernym formatem i jeszcze utrata precyzji.
Strzelam faktycznie na dystansie do 500 m i myślę źe obok prochu (RS50 pod 308 WIN)jednak fakt czy pocisk jest osadzony równo i osiowo ma znaczenie dla celności/powtarzalności ,moje pytanie dotyczyło właśnie tego zagadnienia w kontekście producenta matryc bo było nie było jednak różnice są a LEE wszyscy wiemy jakie są na początek były OK ale człowiek z czasem chce czegoś więcej :wink: ; Łuski odciążam, sprzęt do skracania mam matrycę LEE COLLET też mam i używam (poruszaliśmy temat przy okazji wątku dot ustawień ustawień 8-) ) Labradaru nie mam bo uznałem że przy moim strzelaniu to przerost formy nad treścią myjka ultradźwiękowa jest . waga jest więc teraz tylko zmiana matryc i naprzód . No nic będę musiał sam zdecydować
Dzięki za podpowiedzi :halo-
BO JA JESTEM NIESPOTYKANIE SPOKOJNY CZŁOWIEK
tomkoziol
Posty: 788
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Re: Wybór producenta matryc

Post autor: tomkoziol »

Cześć.
Prawie cały sprzęt do elaboracji mam RCBS i większość matryc także tej firmy.
Sprawują się doskonale, nigdy nie miałem problemów np. z trudno zamykającym się zamkiem itp.
Ale do 223 Rem. którego robię najwięcej dokupiłem matryce Redding.
Powód dla mnie istotny - dużo lepsza regulacja głębokości osadzenia.
Jeśli robisz tylko na jednym pocisku to RCBS sprawuje się bardzo dobrze. Można sobie matryce ustawić, zakontrować śruby i jest OK.
Ale jak w tym samym kalibrze robisz na kilku pociskach to częste regulacje są dużo wygodniejsze u Reddinga.
Nie potrzeba klucza ani śrubokrętu - zarówno regulacja jak i pierścień kontrujący łatwo dokręca się palcami.
Są niestety zauważalnie droższe ale jeśli potrzebujesz wygodnej regulacji to wg mnie warto dopłacić.
A i renoma Reddinga powoduje, że w razie czego odsprzedasz bez problemu.
Pozdrawiam, Tomek
Awatar użytkownika
daroo
Posty: 48
Rejestracja: wtorek, 21 lutego 2023, 14:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór producenta matryc

Post autor: daroo »

tomkoziol pisze: czwartek, 07 grudnia 2023, 12:28 Cześć.
Prawie cały sprzęt do elaboracji mam RCBS i większość matryc także tej firmy.
Sprawują się doskonale, nigdy nie miałem problemów np. z trudno zamykającym się zamkiem itp.
Ale do 223 Rem. którego robię najwięcej dokupiłem matryce Redding.
Powód dla mnie istotny - dużo lepsza regulacja głębokości osadzenia.
Jeśli robisz tylko na jednym pocisku to RCBS sprawuje się bardzo dobrze. Można sobie matryce ustawić, zakontrować śruby i jest OK.
Ale jak w tym samym kalibrze robisz na kilku pociskach to częste regulacje są dużo wygodniejsze u Reddinga.
Nie potrzeba klucza ani śrubokrętu - zarówno regulacja jak i pierścień kontrujący łatwo dokręca się palcami.
Są niestety zauważalnie droższe ale jeśli potrzebujesz wygodnej regulacji to wg mnie warto dopłacić.
A i renoma Reddinga powoduje, że w razie czego odsprzedasz bez problemu.
Myślałem o REDDING-u ,jednak wybór padł na HORNADY bo odrazu domówiłem akcesoryjny tłoczek do osadzania pocisków ELD-M (na takich składam kulki) i śrubę mikrometryczną która zastępuje oryginalną pokrętkę. Matryca SD ma prowadzenie pocisku co może mieć wpływ na ustawienie :pocisk-łuska w sumie zestaw do 308 WIN wyszedł mi 590 zł i mam nadzieję że nie wtopiłem :roll: popracuję na tych matrycach i jak będzie OK to dokupię do kal 223, jak nie to zainwestuję w REDDING-a
Pozdrawiam
BO JA JESTEM NIESPOTYKANIE SPOKOJNY CZŁOWIEK
ODPOWIEDZ