Proch do dynamiki

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Radzio
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2023, 08:30

Proch do dynamiki

Post autor: Radzio »

Proszę o pomoc w doborze prochu, który będzie uzyskiwał wymagany factor w IPSC. Pocisk jakim dysponuje to 124 gr DMA. Nie mam jak samemu sprawdzić. Proch raczej mało brudzący (pistolet Alien). Przeczytałem dużo wcześniejszych postów i mam straszny mętlik w głowie. Składałem już na RS12. Czystość rewelacyjna, ale nie wiem czy osiągnę na nim wymagany factor.
likker_runner
Posty: 1567
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Proch do dynamiki

Post autor: likker_runner »

Spośród prochów w miarę szybkich to RS12 ma największe szanse na bezpieczny factor - jest minimalnie, ale jednak wolniejszy niż N320, Ba9 1/2 czy D032. Nie pozostaje nic poza zmierzeniem. Jak nie uda się dostać PF w akceptowalnych granicach bezpieczeństwa (naważka max. z tabel, ślady na spłonce) to następny w kolejce byłby dla mnie N330.
Radzio
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2023, 08:30

Re: Proch do dynamiki

Post autor: Radzio »

Myślałem o przejściu na BA 9 1/2, bo tylko dla tego prochu znalazłem na forum tematy odnośnie spełnienia factora. Niestety jak pisałem wcześniej nie mam dostępu do sprzętu żeby sprawdzić. Dlatego moja prośba o tzw. gotowca pod factor IPSC na 124 gr pocisku.
likker_runner
Posty: 1567
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Proch do dynamiki

Post autor: likker_runner »

Nie liczyłbym na gotowe recepty. Wszyscy kombinatorzy od factora na szybkim prochu jadą po bandzie z ciśnieniem, co zwłaszcza w pistolecie z systemem gazowym może być średnim pomysłem.

Do tego nie wiadomo jak wyglądają szczegóły - komora, stożek, gwinty, utrata ciśnienia na system gazowy (czego nie ma w pistoletach systemu Browninga). Chrono nie majątek, zwłaszcza w porównaniu z ceną pistoletu. I można zrobić wtedy własne eksperymenty zależnie od temperatury. A można też wprosić się do kogoś na Labradar.

Przejście z RS12 na Ba9 1/2 to typowe wejście z deszczu pod rynnę w tej sytuacji.
Radzio
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 14 listopada 2023, 08:30

Re: Proch do dynamiki

Post autor: Radzio »

Ok. Dziękuję i w takim razie zbieram na chrono.
Pozdrawiam
lechu
Posty: 880
Rejestracja: poniedziałek, 06 maja 2013, 11:05
Lokalizacja: pomorskie

Re: Proch do dynamiki

Post autor: lechu »

DMA 124 gr
COL 29,00 mm, crimp 9,60 mm
RS12, naważka 4,2 gr powinna dać faktor
Zacznij trochę niżej 4-4,1 gr.
goliard
Posty: 34
Rejestracja: niedziela, 27 października 2013, 00:45
Lokalizacja: Łomża

Re: Proch do dynamiki

Post autor: goliard »

Czy tak szybkim prochem ja Ba10 można napędzić ciężką kulkę 147-150?
likker_runner
Posty: 1567
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Proch do dynamiki

Post autor: likker_runner »

Napędzić to pewnie można, ale niekoniecznie do PF 125 przy zachowaniu bezpiecznego ciśnienia w standardowej broni. Nawet przeładowanie robi się wątpliwe bez nadciśnienia.
Polo
Posty: 62
Rejestracja: piątek, 06 stycznia 2017, 20:38
Lokalizacja: Szczecin

Re: Proch do dynamiki

Post autor: Polo »

goliard pisze: piątek, 05 stycznia 2024, 18:09 Czy tak szybkim prochem ja Ba10 można napędzić ciężką kulkę 147-150?
Miękkim wujem napędzisz wbrew dramatycznym wręcz opiniom o BA 10 przewaliłem kilkadziesiąt tysięcy na tym prochu i byłem zaskoczony jak czysto i powtarzalnie lata. Na czubku FMJ 140 g sypałem 3,6 grain PF był w okolicy 129-132, zależy od pistoletu. Po opinii kolegi że jest to "strasznie" niebezpieczny i niestabilny proch zrobiłem próby od 2,9 do 3,2 grain potem poszedłem do 4 i nic się nie działo. Mam jeszcze trochę kulek zrobionych na Aresie 147 RNFP i 150 RN, lata i trafia tam gdzie powinno.
Strzelam bo lubię.
likker_runner
Posty: 1567
Rejestracja: środa, 15 czerwca 2016, 10:07

Re: Proch do dynamiki

Post autor: likker_runner »

Sugerowałbym jednak dogadanie się z kimś w Niemczech - oni należą do C.I.P. i mają proof-houses robiące pomiary ciśnienia amunicji elaborowanej dla ludności.

To, że pistolety miewają rezerwę wytrzymałości ciśnieniowej, nie oznacza że należy z tego ochoczo korzystać.
Awatar użytkownika
Spyderco
Posty: 190
Rejestracja: czwartek, 14 lutego 2019, 22:14
Lokalizacja: znienacka

Re: Proch do dynamiki

Post autor: Spyderco »

goliard pisze: piątek, 05 stycznia 2024, 18:09 Czy tak szybkim prochem ja Ba10 można napędzić ciężką kulkę 147-150?
Składam FP150gr na naważce 3.20gr BA10 i w Caniku z lufą 5.20” lata jak wściekłe. To nabój typowo do dynamiki ale ostatnio strzeliłem na 25m i co się okazało?
Obrazek

Amerykanie tak sraja że to proch morderca, a ja do ciężkiego pocisku nie znam lepszego, na równi z TG.
ODPOWIEDZ