Średnica Przybitki

Elaboracja amunicji do broni gładkolufowej

Moderatorzy: wierzba, P_iter

darekas
Posty: 481
Rejestracja: środa, 06 marca 2013, 17:22
Lokalizacja: Lubelskie koło Białej Podlaskiej

Średnica Przybitki

Post autor: darekas »

Proszę o pomoc znawców tematu jaka powinna być średnica przybitki filcowej i przekładki tekturowej do danego kalibru najbardziej interesuje mnie obecnie 12- stka inne kalibry mile widziane.
Jaka jest zależność średnicy do grubości przybitki filcowej.
Darek
szalonyrybaczek
Posty: 18
Rejestracja: niedziela, 06 stycznia 2013, 10:32

Post autor: szalonyrybaczek »

ja do wycinania przybitki filcowej i przekładki tekturowej do kalibru 12 używam wycinaka 19mm takiego jak ten:
http://allegro.pl/profesjonalny-dziurka ... 68650.html
tomkoziol
Posty: 787
Rejestracja: środa, 05 grudnia 2012, 15:59
Lokalizacja: Majdan Królewski, podkarpacie

Post autor: tomkoziol »

Znawcą co prawda nie jestem ale mam jeszcze trochę oryginalnych komponentów "made in Pionki" z czasów gdzie bez problemu można je było kupić w sklepach Jedności Łowieckiej albo przyzakładowym.
Tekturowe zatyczki - "12" - średnica 18,8 mm, "16" - 17,0 mm, grubość ok. 1,4 mm
Przybitka filcowa wg. książki "Wszystko o broni myśliwskiej" do "12" - 18,9 (+-0,25)mm - tak więc wspomniany wycinak fi 19 mm jak najbardziej będzie pasował.
Grubość przybitki w różnych publikacjach jest podawana na ok. 10-15 mm - trzeba ja dobierać m.in. do ilości śrutu (żeby pozostało ok. 5-6 mm łuski nad zatyczką do zakręcenia).
Trzeba pamiętać, że łuski tekturowe i plastikowe mają minimalnie różne średnice wewnętrzne (ale chyba o 0,1-0,2mm) - szczegółowe dane są we wspomnianej książce.
Jeśli nie chcesz bawić się w samodzielne wycinanie przybitek to polecam dział dla czarnoprochowców na Allegro - są gotowe, można się dogadać co do średnicy, ew. nasmarowania powierzchni bocznej oraz np. przybitek filcowo-korkowych. Sam już parę razy kupowałem - jakość naprawdę dobra.
Pozdrawiam, Tomek
ODPOWIEDZ