amunicja ślepa

PAMIĘTAJ, ŻE ELABORUJESZ NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Elaboracje sprawdzone oraz w fazie testów

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Pettersen
Posty: 5
Rejestracja: środa, 11 marca 2015, 14:56
Lokalizacja: Koszalin

amunicja ślepa

Post autor: Pettersen »

Witam, jestem na forum nowym członkiem, mam spore doświadczenie z bronią lecz z elaboracją zerowe. Czy warto elaborować naboje ślepe,
A dokładnie:

- 9 mm Parabellum
- 7,62 x 54
- 7,92 x 57

Planuję zakup całego zestawu z Hubertusa prasę, matryce shellholdery itp.
Jaki proch używać do tego typu amunicji?
Jakie naważki prochowe, spłonki?
Ktoś może ma już doświadczenie w tym temacie?
Na kilku forach znalazłem parę postów dot. tego tematu ale są kiepskie.

Byłbym bardzo wdzięczny za konkretne odpowiedzi.
epaa
Posty: 124
Rejestracja: piątek, 04 kwietnia 2014, 13:55

Post autor: epaa »

Do 9x19 trzeba specjalnych łusek - tak by stożek imitował pocisk - inaczej nie załaduje z magazynka.
Do 8x57 też nigdy nie miałem doczynienia ze ślepakami na zwykłej łusce, zawsze była specjalna przedłużona, pewnie by nie przeładowała.
W obu przypadkach powyżej czyni to zabawę nieopłacalną.

Podobno (podobno) można przeformatować 30-06 na ślepaka 8x57 ale to opowieści rekonstruktorów że czesi tak robią.


7.62 x 54 czy 30-06 - ładnie chodzą na ślepakach ze zwykłych łusek.

Koniec końców odpuściłem ze względów formalnych - do rekonstrukcji ( o ile ma się takie pozwolenie) nie wolno eleborować a z kolekcjonerskiej nie wolno strzelać na rekonstrukcji.
Nie ma to jak broń organizatora - bierzesz, strzelasz, oddajesz i spokój - można iść na na obiad czy kolację.

I to jest wyjaśnienie dlaczego nie ma informacji w tym temacie. Może nie takiej odpowiedzi oczekiwałeś ale nie wiem czy więcej uzyskasz.

Ślepaki do mosina miał kiedyś progres.
Cyrograf15
Posty: 740
Rejestracja: niedziela, 03 października 2010, 17:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Cyrograf15 »

Napoleońskie rocznice się zakończyły to rekonstruktory kombinują jak tanio przerobić karabin skałkowy na I Wojenny bo teraz takie nadchodzą. Temat taki na tym Forum już był, bez pozytywnych rozwiązań. Rekonstrukcje są z sporą ilością uczestników i widzów, pozostaje amunicja ślepa fabryczna i CKM na gaz.
Wojtek
karkat666
Posty: 117
Rejestracja: wtorek, 29 kwietnia 2014, 13:06
Lokalizacja: Małopolska/Norwegia

Post autor: karkat666 »

Aby nie tworzyć nowego takiego samego tematu odgrzeję kotleta.

Tak czy inaczej można kupić matryce do robienia (przerabiania) łusek standardowych do ślepej tak by był huk i tyle.

Czy zatem jeśli nawet nie chodzi o przeładowywanie, mogę do np. 308, 223 wsypać "do pełna" jakikolwiek" proch ? Mam na myśli np. pistoletowy czyli szybki. Czy nie ma zagrożenia rozerwania komory bądź lufy ? W teorii raczej nie bo nie ma kuli więc i opór żaden ale czy oby na pewno w takim 30-06 łuska do pełna pistoletowym, bądź np. n140 albo N32c lub któryś od śrudowej np. clays, albo Trailboss ? (tak wiem n140 to nie pistoletowy, co by nie było)
Darz Bór!
swirek
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 19 grudnia 2022, 15:13

Re: amunicja ślepa

Post autor: swirek »

Wiem że dostanę złotą łopatę za odkopanie tematu, ale nie będę syfil nowym :p

Czy proch że ślepej amunicji nadaje się do elaboracji normalnych naboi? Czy działa to tylko w drugą stronę i ewentualnie można robić z normalnego prochu ślepaki?
mieszko1vp
Posty: 46
Rejestracja: piątek, 04 listopada 2022, 01:43

Re: amunicja ślepa

Post autor: mieszko1vp »

Kiedyś rozbieralem,lub wręcz lamałem slepaki 8x57-proch koloru zielonego nie przyponijący zadnego prochu i zasypany chyba w połowie lub 1/3 do tego przybitka z czegoś jak filc/wata i czybek-drewniany-podobno dla zwiększenia cisnieni co by lufę cofnęło od mg.mausy w zestawie z garłaczem też mialy czybek drewniany
Awatar użytkownika
azmoda
Posty: 658
Rejestracja: środa, 10 marca 2010, 00:27

Re: amunicja ślepa

Post autor: azmoda »

swirek pisze: piątek, 21 kwietnia 2023, 17:01Czy proch że ślepej amunicji nadaje się do elaboracji normalnych naboi?
Absolutnie NIE. Co najwyżej do śrutowej, ale też ryzykowne bo może być za szybki nawet do strzelby. Pistoletowa, pośrednia, karabinowa - rozwali broń.
Awatar użytkownika
P_iter
<font color=darkred>Administrator</font>
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 11:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: amunicja ślepa

Post autor: P_iter »

Żaden proch, którego parametry spalania są zagadką, nie nadaje się do elaboracji. To podstawy.
Pozdrawiam
P_iter
SP0VIP
ODPOWIEDZ