kalkulator balistyczny a krzyż MilDot2

Moderatorzy: wierzba, P_iter

Awatar użytkownika
seBOOL
Posty: 588
Rejestracja: środa, 26 września 2012, 21:11
Lokalizacja: Śrem Wlkp

kalkulator balistyczny a krzyż MilDot2

Post autor: seBOOL »

Czy może ktoś z kolegów orientuje się czy w jakimś kalkulatorze
balistycznym jest krzyż celowniczy z lunety Meopta ZD 6-24x56 Mildot2
Wiem jest na stronie Meopty ale nikoniecznie o to mi chodzi :med/:

Chciałbym ustawić karabin na 300m i rozeznać sie przy jakim powiększeniu
osiągnę jaki dystans do ostrzeliwania celi z poprawek z krzyża...
...
Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Post autor: Akraw »

Jezeli luneta ma siatke w pierwszym planie to siatka lunety przeskalowuje sie razem ze zmiana powiekszenia, jezeli siatka lunety jest w drugim planie to siatka sie nie skaluje i jej wartosci kątowe sa prawdziwe tylko dla jednego powiekszenia, zdefiniowanego przez producenta.
W zwiazku z powyzszym... w jakim celu szukasz kalkulatora z ta konkretna siatka...?
Opis siatki i jej wartosci podaje producent, wartosc poprawki załatwia jakikolwiek kalkulator... :roll:

Edit: znajdziesz ta siatke w Strelok Pro
Awatar użytkownika
seBOOL
Posty: 588
Rejestracja: środa, 26 września 2012, 21:11
Lokalizacja: Śrem Wlkp

Post autor: seBOOL »

hmmm a czy nie jest tak że przy różnym powiększeniu będziemy mieli
różny zakres tego co można odłożyć na siatce ?
wydawało mi się że przy powiększeniu x20 będę miał na siatce
w zasięgu dystans około 550m ale już przy powiększeniu x6
ten dystans się zwiększy... :-k a może się gdzieś pogubiłem...
...
Awatar użytkownika
Akraw
Posty: 303
Rejestracja: wtorek, 19 marca 2013, 13:53

Post autor: Akraw »

Jak napisałem wczesniej - wszystko zależy od tego w ktorym planie jest umieszczona siatka celownicza w lunecie.
Jezeli wraz ze wzrostem powiekszenia "grubieją" linie siatki to masz pierwszy plan i wartosci z siatki sa zawsze prawdziwe, jezeli wraz ze wzrostem powiekszenia grubosc linii siatki sie nie zmienia (drugi plan) to wartosci sa prawdziwe tylko dla jednego powiekszenia zdefiniowanego przez producenta.

Dlatego do "taktycznego" strzelania z odkladaniem poprawek z siatki stosuje sie modele z siatka w pierwszym planie.

Edit: jak widzę na stronie producenta Twoja luneta jest produkowana wyłącznie z siatką w 2 planie - poszukaj w dokumentacji dla jakiego powiększenia jest wyskalowana siatka - czasami jest to wygrawerowane na siatce i widać w okularze. Jeżeli będziesz chciał strzelać "taktycznie" to jesteś skazany tylko na to powiększenie (można próbować zabaw w przeliczanie poprawek na różne powiększenia, ale zazwyczaj kończy się to zamotaniem i błędami).
ODPOWIEDZ