amunicja hukowa

Moderatorzy: wierzba, P_iter

remington700
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54

amunicja hukowa

Post autor: remington700 »

Witam.
Koledzy mam niecodzienną prośbę. Znajomy z UK pyta mnie, o fabryki w Polsce produkujące amunicję. Chodzi mu konkretnie o 0.22 hukową do pistoletu. Orientujecie się jak to wygląda w naszym kraju. Na stronie Pionek i Skarżyska Kam. nie widzę takiego towaru. Będę się starał dodzwonić do ich biur, ale sprawę mam utrudnioną, przebywam jeszcze przez jakiś czas zagranicą. Myślałem też o Czechach.
Druga sprawa to, jakim przepisom podlega przesłanie takiej amunicji w przesyłce lub wywiezienie. Wiem np. na przykładzie znajomego, że zakupił sztucer we Włoszech, który firma wysłała mu pocztą, jak każdy inny towar. Przyniósł go kurier nie zdając sobie chyba nawet sprawy z tego, co dostarcza. Niestety sztucer wymaga reklamacji. I odesłanie go z powrotem nastręcza dużych trudności. Za pomoc dziękuję.
Pozdrawiam.
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Wg naszej ustawy łuska wypełnina prochem i ze spłonką to amunicja - więc wszystko co z tego wynika - przesyłanie jest zabronione
Piotr
remington700
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54

Post autor: remington700 »

Dziękuję za odpowiedz. Co ciekawe wszystko zaczyna się gmatwać. Bo w takim przypadku, co jeżeli taka przesyłka przychodzi z zagranicy. Ciekawi mnie niezmiernie przykład przeze mnie opisywany, gdzie bron palna, jeśli dobrze pamiętam sportowa, przyszła przesyłką kurierską, niczym paczka butów. W drugą stronę właściciel(nabywca) w celu reklamacji był zmuszony np. w Poczcie Polskiej pokryć koszta konwoju. Gra nie warta świeczki. Jeżeli jednak w naszym kraju amunicja hukowa jest legalna bez pozwoleń dla osób dorosłych, a w kraju X również, to, na jakiej zasadzie mogę ją np. wywieść lub wwieść samochodem lub samolotem osobiście. Oczywiście w pełni legalnie.
Pozdrawiam.
PiotrL
<font color=navy>Moderator</font>
Posty: 1435
Rejestracja: wtorek, 27 maja 2008, 10:21

Post autor: PiotrL »

Po prostu przepisy są pop......
Jeżeli chodzi o wysyłkę - obowiązują przepisy kraju wysyłającego - chyba wszędzie w Europie mozliwa jest wysyłka poczta czy wyspecjalizowanymi firmami kuriersko - pocztowymi - i to za psie pieniądze - np Niemcy - do 30E. U nas wyraźnie ustawa stwierdza że zabronione jest przesyłanie broni i amunicji - aczkolwiek co ciekawe wyłacza przesylanie z zagranicy - czyli np. poczciwego listonosza który dyma na rowerze z snajperskim karabinem / moze z amunicją/ pod pachą
Art. 36. 1. Przesyłanie broni albo amunicji za pośrednictwem podmiotów zajmujących się przewożeniem i doręczaniem przesyłek jest zakazane, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4.

2. Organy celne, a także jednostki przewożące przesyłki pocztowe, w razie stwierdzenia przypadku naruszenia zakazu, o którym mowa w ust. 1, zatrzymują przesyłkę, zawiadamiając o tym najbliższy organ Policji, który jest zobowiązany do jej niezwłocznego protokolarnego przejęcia do depozytu.

3. Dopuszcza się przesyłanie broni za pośrednictwem podmiotów, o których mowa w ust. 1, pomiędzy przedsiębiorcami uprawnionymi na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia obrotu bronią lub do jej wytwarzania.

4. Dopuszcza się przesyłanie broni z zagranicy dla osób fizycznych posiadających pozwolenie na dany rodzaj broni za pośrednictwem podmiotów, o których mowa w ust. 1.]

Co do ammo hukowej nie mam pojecia - skoro jest to .22 - więc mozna powiedziec że jest to do 6 mm broni alarmowej - więc nie wymaga sie na to zezwolenia - ale z kolei w wymienianej amunicji nie ma wylaczenia ponizej 6 mm...
Chyba najprosciej dowiedziec się w urzedzie celnym....
Ostatnio zmieniony wtorek, 19 sierpnia 2008, 21:17 przez PiotrL, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotr
remington700
Posty: 9
Rejestracja: czwartek, 29 maja 2008, 14:54

Post autor: remington700 »

Trzeba będzie tak zrobić. Niestety chyba będę musiał poczekać do powrotu, gdyż mam już dość załatwienia większości spraw przez telefon z naszymi urzędami. Mam już alergie na różnego rodzaju utwory instrumentalne :-({|= słuchane z przymusu.
Dziękuję za pomoc.
ODPOWIEDZ